Bir garip ikinci el dolandırıcılığı.

Bugün, sahibinden sitesi üzerindeki ilanım için biri aradı. Karşıdaki kişi, "abi merhaba, ilanını gördüm ve seni uyarmak istedim" dedi. Ben dolandırıldım. Herkesi arayıp tek tek uyarıyorum. Ben yandım, siz yanmayın" dedi.

Durum şöyle olmuş. Bilgisayar ilanı için arayan kişi, kendini İstanbul'da bir yazılım/bilgisayar firmasında muhasebeci olarak tanıtıyor. Dolandırıcı İstanbul'da olduğu için, seçtiği kurban başka bir ilden oluyor. Aradığı kişiye bilgisayarı almak istediğini ama kendisi İstanbul'da olduğu için, İstanbul'da bir akrabası yada arkadaşı olup olmadığını, varsa bilgisayarı İstanbul'daki bu akrabasına/arkadaşına göndermesini, bilgisayarı onlardan alabileceğini, kargo masrafını da karşılayacağını söylüyor. İlanın sahibi bilgisayarı İstanbul'daki arkadaşına göndermeyi kabul ediyor. Kargoyu arkadaşına gönderdikten sonra kendini muhasebeci olarak tanıtan dolandırıcı, ilanın sahibinden, kargo masrafını karşılayabilmek için, kargo firmasının verdiği kağıdın fotoğrafını WhatsApp üzerinden göndermesini, muhasebeci olduğu için bunu faturalandırıp şirketin dosyasına işleyeceğini söylüyor. İlan sahibi fotoğrafı gönderdikten sonra dolandırıcı, kargo kağıdında yazan takip numarası ve alıcı adıyla, kargonun gitmesi gereken kişiden önce kargoyu teslim alıp kayıplara karışıyor.

Dolandırılan arkadaş durumu bu şekilde izah ettikten sonra durumu burada paylaşacağımı söyledim. Kendisi bana "abi, bir çok kişiyi dolandırmış bunlar. Sadece ben değilim. Eğer seni de ararlarsa, boş kutu gönder yada içine hıyar koy sonra polise haber ver. İş üstünde yakalansınlar" dedi. Kargo firmasının da sorumlu olduğu bu durumu, gerekli yerlere şikayet etmiş. Sonucu ne olur bilmiyorum ama dolandırıcılar her gün farklı şekilde karşımıza çıkıyor, dikkatli olmak lazım.

#akış #ikinciel #dolandırıcılık #kargo

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 17

"turkcealtyazi.org" patlamış herhalde dostlar.

#TürkçeAltyazı #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 11

Samsung Smart TV kullanan ve Amazon Prime uygulaması ile bağlantı hatası alan arkadaşlar için dün başıma gelen olayı ve çözümü paylaşmak istedim.
Dün akşam Amazon Prime'a üye oldum. Samsung Smart TV üzerinden uygulamayı açtım. Netflix, YouTube gibi platformları kullanmama rağmen "Internet Connectivity Problem" hatası aldım. Televizyonun ayarlarını sıfırladım, kapat aç yaptım, modemi resetledim, güvenlik duvarını kontrol ettim, tv'deki uygulamaları tekrar yükledim, sorun düzelmedi. Yaklaşık bir saat süren bu mücadelenin sonunda, çözümü buldum. Televizyonun dilini İngilizce yaptım ve Amazon Prime açıldı. 🙂

#Samsung #smartTv #amazonprime #akış #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşın Sony XA Ultra'sı. 4 yıldır kullanıyor. Yenisini alsana dedim. Bozulsa yenisini alacağım ama düştü, çarptım, yamuldu ama bozulmadı bir türlü dedi. Hiç tamire de gitmemiş. Aksine ben Xperiaların çok sağlam olmadıklarını düşünüyordum.

#akış #xperia #Sony

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 12
 • Mkyb @mkyb

  Alüminyum çerçeve ondan sağlam kalmış. Plastik olsaydı bu kadar düşmeye çatlayıp, dağılırdı.

 • Makineci @makineci

  Benim Max 2 cihazımda böyleydi.. kocaman ekranı 2-3 defa düşürdüm üzerinde film bile yoktu sadece ince bir silikon kılıfı vardı... Sonra... Sonra bir gün kuzenim aaa hayvan gibi telefonun varmış dedi... 2 gün sonra sabah kendime kahvaltı hazırlarken öldü telefon.

  Hatta bu kadar yıpranmışta değildi, çizik bile yoktu üzerinde... Evofonedaki kadın bile çok temiz yeni gibi dedi.

 • Harun. @ht

  Benim z3 bisiklet sürerken cebimden ekranının üstüne düşüp asfaltta süründü ekran koruyucusu kırıldı sadece başka hiç bir şey olmadı.

 • Mustafa Değerli @mdegerli

  z5 kullanıyorum zamanında amirallerindendi tabi. Aralıkta 5. seneyi dolduracağım. Sony ülkede olsa hiç düşünmeden alırım yeni bir sony 🙂 Sonum iphone olacak sanırım.

Bu anahtarlığın, bu fiyata satılmasına neden olan ne gibi bir özelliği olduğunu açıklayabilecek biri var mı acaba?

#akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Az önce 2 yıldır kullandığım Samsung J8'e Android 10 güncellemesi geldi. Başta güncelleme için biraz tereddüt ettim ama sonra fikrimi değiştirdim. Şu an indiriyor. Bakalım telefon ne hale gelecek?

#akış #android10 #samsung #AndroidGüncellemeleri

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Twitter'da "Untitled Dark Artist" tarafından, "pixly" kullanılarak, Levent abiye ithafen yapılan bir Pixel Art çalışması. 🙂

Kaynak : https://t.co/5NGwygCW06

#pixelart #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@lorem-ipsum kardeş, bu sen değilsindir umarım. 🙂

#akış #teknomizah

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Detroit Become Human oynayan ve nVidia kart kullanan dostlar. Sakın sürücü güncellemesi yapmayın. Güncellemeden sonra oyun sürekli donuyor. Şu an en kararlı olan "446.14" sürümü. Bilginize.

#DetroitBecomeHuman #Nvidia #akış #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap