Pazar günleri demoralize olmuş hisseden sadece ben mi varım acaba ya ? Hiç bir şey yapasim gelmiyor efenim normal günlerin aksine. Hayattan tiskiniyorum. 😁

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bunları izlemiyorum normalde ama youtube da yanda görünce dikkatimi çekti.Vay alüminyum. Bizim yazılım işlerini bırakıp youtube a girip slime filan mı çeksek 😂😂😂 Sponsorluklar hariç 400k diyor. #akış

https://www.youtube.com/watch?v=LQzBSzby2Po

Youtube'dan Bugüne Kadar Kazandığım TOPLAM PARAYI Açıklıyorum!

EĞİTİMİ SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN ► https://www.udemy.com/ruhi-cenet-youtube-para-kazanma-teknikleri/?couponCode=RUHICENET (Fiyat: 49.99 TL) Ben Ruhi Çenet, ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

ihs üzerindeki hostingime erişemiyorum,ihs kullanıp başka erişemeyen var mı şu an ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Elimde bir adet 128 gb sandisk SSD var,laptop’a drivebay ile hdd yi çıkarıp bağlamak istemiyorum garanti uçmasın diye. Bu nedenle ek bir aparatla usb 3.0 üzerinden bağlamayı düşünüyorum. Pc’nin kendi hdd’si 5400 rpm, Virtual Machine üzerine Mac os kurdum orada xcode ile çalışıyorum ama acayip yavaş. Usb3.0 aparatı alıp taksam, virtual machine i oraya kursam oradan çalıştırsam performans artışı olur mu ? Yardımcı olursanız sevinirim. Bu arada aparat önerilerine de açığım. #TeknoYardım #akış #ssd

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Saygı değer teknoseyir ailesi, ben bir 3d printer almayi dusunuyorum aliexpressten. Şu pahalı markalı printerlardan alacak bütçem yok, ama gelecek bazı projelerim için ihtiyacım olacak yaziciya bundan dolayı model secmeye calisiyorum.model önerilerinizi ve tecrubelerinizi paylasirsaniz sevinirim.

#Teknoyardım #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#BirazMizah #akış #GününFotoğrafı

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İngilizce de normalde İ (büyük i) harfi yoktur diye biliyorum. Google abimiz böyle bir şey yapmış. Yazım kuralları filan hiç dert etmiyorlar. Bizde “de ayrı yazılır yalnız .s .s” diye gezelim.
Edit: de örneği pek uymamış bu konuya, şöyle farz edin lütfen orayı:
Bizde “yalnızz o fiil birleşiik yazılır taaam mı .s .s” diye gezelim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 39
 • Fırat Duran @firat_duran

  Gel bunu ingilizlere anlat. Adam gmail yazacağına, gmaıl yazıyor 😁 bunu bütün ingilizce bilen yabancılar yapıyor.
  İngilizi,fransızı,ispanyolu,amerikalısı. 😁
  Adamların küçükten büyükten haberi yok.

 • teknosevir @teknosevir

  ben de ve bende derken konuşmanızda bir fark olmalı, yoksa anlam gerçekten zorlaşabilir iletişim kurduğunuz kişiyle. bu lise liiiise, börek böğrek, sağlep salep, yarın yağrın gibi bi olay değil.
  de da yı yazımda ayrım için “dahi anlamındaki de şöyle yazılır” gibi bi kurala ihtiyaç duymadan günlük konuşmada nasıl kullanıyorsak yazında o -es i verebilmeliyiz. veremiyorsak yazında değil dildedir sıkıntımız. öz dilimizi yeterince öğrenememişiz demektir bu bunca tecrübeye rağmen.
  sözün özü, de da ayrımına grammer nazi yakıştırması türkçeye hakarettir, rastgele konuşmak, cehaletin kitlesel güce yaslanıp şımarmasıdır.

  • teknosevir @teknosevir

   bu kanalı takip etmemin temel nedeni lp gamsız kellecioğlunun dile hassasiyeti, teknolojiye duyduğum ilgi değil. belki de hassasiyet değil , türkçe konuşabilen çok az insanız.
   can da gayet düzgün türkçe konuşuyor ama eski kelimelere hayranlığı dolayısıyla onu yedek bıraktım 🙂

  • bosu @bosu

   @teknosevir öyle demeyin efendim. Ne bilim adamları, ne işinde uzman insanlar var. Türkçe’ yi yazarken yada konuşurken hatalı kullanıyorlar diye bu bilgili yada alanlarında uzman insanlara cehalatlerinden kaynaklı demek hatalı olacaktır.

   Bir demir ustasını düşünün. Çok güzel bıçaklar, kaşıklar, kılıçlar yapıyordur ve insanlar bu ürünlere hayran kalıyor ve çok beğeniliyor olabilir. Ama biz demir ustasına cehalatinden kaynaklı iyi konuşamıyor yada yazamıyor dersek büyük bir suç işlemiş oluruz.

   Ama asıl işi yada mesleği edebiyat, yazarlık, şairlik, dil bilimi gibi dallar olan insanlar bu hataları yaparlarsa, onları eleştirmek daha haklı olabilir. Çünkü bu insanların ürettikleri yada insanlara sundukları halk tarafından alınmaktadır. (“alınmaktadır” kelimesini çok geniş anlamda düşünün)

   Halkın her kesiminin çok iyi bir türkçe ile konuşmasını ve yazışma yapmasını beklemek ne kadar doğrudur hemde arapça’dan, farsça’dan, fıransızcadan kelimeler almış bir dilden bahsediyoruz. ?

   Son olarak şunuda vurgulayarak eklemek isterim; sadece Farsça’dan dilimize geçmiş 1400 üstünde kelime bulunmaktadır.

   Hoşçakalın.

  • teknosevir @teknosevir

   @bosu öz dilini bilmeyen adama da cahil diyemeyeceksek kime diyeceğiz? beni üzen kitle gençler zaten, yaşlı zanaatkarlar değil. tutup anneme, ne cahil kadınsın be da yı ayırmayı bilmiyosun demem elbette.
   dil bilgisi eğitimi almış, almasa bile on dakikada kavrayabileceği gayet basit bir kuralla inatlaşan genç beyinler üzüyor beni, anlayamıyorum onları.

 • Mert Kırımgeri @mertkirimgeri

  @teknosevir Hemen alttaki yorumda de ayrimiyla alakali pek uyuşan bir ornek olmadigini yazdim. Bundan gayrı olarak, anlami etkilemeyen dil bilgisi kurallarını dayatmanin gereksiz olduğunu düşünüyorum. Cehaletten ziyade şekilcilikten cikip,bir nevi binlerce yıllık ezber zihniyetinden cikmaya bir adim olarak görüyorum. Bunca yildir ulkemizin egitim sisteminin paçavra olması içeriğe değil şekil ve ezbere dayalı bu zihniyetin bir ürünü.

 • teknosevir @teknosevir

  @mertkirimgeri örnek verirmisin gereksiz kurala

  • Mert Kırımgeri @mertkirimgeri

   örneğin birçok değilde bir çok diye yazdı diye biri onun birleşik yazılması en basit örnek.Hatta ve hatta egzoz değilde egsoz filan yazanlar oluyor. “Yanlış yazdınız düzeltin laaayn” diye çıldıranlar var. egsoz deyince tutup yumurta anlaşılmadığına göre,yine sen o egzozun kast edildiğini anlıyorsun. O zaman işte bu kuralların ezber ve saf mantıksız kuralcılıktan ibaret olduğu ortaya çıkıyor. Denilen anlaşıldığı sürece gerisi mantıksız resmi makale,yazı vs haricinde.

  • teknosevir @teknosevir

   @mertkirimgeri bahsettiğiniz kurallar-hatalar gerçekten de anlamı etkilemiyor. bunlara aşırı hassasiyet göstermek ancak onların problemi olabilir, burada hemfikiriz. ben de bir örnek vereyim tdk ya göre video doğru, bence vidyo çok daha doğru.
   ki son yorumda bahsettiğiniz bir kural yok, bahsi geçen kelime-harf hataları. bunların normal ve hatta kesin sınırları çizilemeyecek kadar özgür olduklarından bahsettim.
   bu ayrıntıda boğulmaya son verip ilk e, paylaştığınız duruma dönersek: ingilizcede gerçekten büyükbi yok. bu doğru bilginin öğretilmesi sizi neden rahatsız ediyor?

  • Mert Kırımgeri @mertkirimgeri

   @teknosevir ayrintida boğulmak değil kesinlikle, tüme varım yapiyoruz. video degilde vidyo demek gibi İ olmuş I olmuş bir şey fark etmiyor aynı şekilde. İnsanların bu noktada, fark etmiyor dediğimiz işlevsiz kurallarla uğraştırılması asıl ugrasmamiz gereken şeylerden bizleri saptiriyor. İlk yazinin ana fikri de bilakis, “adamlar androidle ugrasiyorlar asıl işe odaklaniyorlar bakın, böyle işe yaramayan detayları umursamamişlar,bizde asıl işe odaklanip bu dikkat dagiticilardan kurtulmaliyiz.” idi.

  • teknosevir @teknosevir

   @mertkirimgeri uzlaşmaya başlıyoruz. ben de şuna katılırım, keşke İ I ayrımına, ingilizce gramere harcanan çaba, vocabulary ye, yeni kelimeler öğrenmeye harcansa.
   öğretmenlerimiz ve hatta profesörlerimiz bile ne yazık ki komplekslerinde boğulup özü kaybediyor.
   duygusal, mükemmeliyetçi, yapıntı bi toplumuz genelimizi kabaca yorumlarsak.. hatta ilkokulda öğretmenlerimizin vurguladığı misafirperverliğimizi de deşsek bu sonuca düğümlenir bana göre.

Bu anket sonucunu görünce içim acımıştı,yorumları okuyunca kendimi kesesim geldi. En üstteki seçeneği 205 kişi seçmiş aga. Ve bu adamların hepsi “hazır var zaten” yazmış yorumlarda.
Bizimkilerin çoğu, MALESEF ki sadece birleştirip,aslında detayıyla mantığıyla ilgilenmeden bir şeyler yaptığını sanıyor, sonra sanki nasıl çalıştığını biliyormuş yada kendi tasarlamış gibi ben yazıcı yaptım,ben drone yaptım diye dolanıyor. Çevremdeki çoğu kişi böyle ve gerçekten bir şey bildiklerini zannediyorlar ve millette bunu yiyor ha,öğrenmekte istemiyorlar bu arada.Bugün cari açık 5 milyar dolar olmuş, bugün vergi bize saplanan +9 dolunay kılıcı olmuş hepsinin sebebi aha da bu düşüncedir. Kişileri bizzat suçlamamak adına isim ve avatarları gizledim,konu kişilerden ziyade genel yönelim ve fikirlerin böyle olması. İşin en acısıda şöyle bir yorum görmemdi.
“O dediklerini sıfırdan yapabilecek babayiğit varsa görmek isterim… elektronik ve kodlama da fast food tadinda yasaniyor çok kurcalamayın.”
Gerçekten öğrenmek isteyen adam,yine hazırla başlayıp kurcalar ne neymiş nasıl çalışıyor onları inceler detaylara iner ama hiç bir şey bilmeden ve öğrenmeden nasıl yaparım amacı güdülüyor. Bugün seri üretim,ihracat yeterli değilse işte bu kolaycılık,hazırcılıktan ötürü.
Bir mühendis olarak üzülüyorum,umarım benimle beraber bu hassasiyeti paylaşan arkadaşlar vardır en azından Teknoseyir’de. #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Uzun süredir Android Studio ile Java yazmak istiyordum, ufak çaplı birkaç uygulama yazmıştım ama çok çok basit işlerdi,butona bas -- hafıza kartına veri yaz gibi. Dün biraz daha komplike bir uygulama yazmak hususunda bir işe giriştim. Sqlite filan kullanarak bir uygulama yaptım kendim için. Gayette hoş oldu, heleki bunca yıl uygulama yazmak için bile Unity kullanan biri için native bildiğin su altında ağzına taktığın şnorkel misali “oh be” dedirtti,hız konusunda.
Native güzeldir,native’i sevin. #akış #android

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Black Mirror 4.sezonda herkes Hang the DJ ve Black Museum bölümlerini sevmiş, ancak ben şahsen o bölümlerden çok etkilendiğimi söyleyemem. Sezonu yeni bitirdim. Şahsen şu Metalhead bölümü ile anne/kızın olduğu bölüm daha çok hoşuma gitti benim. #akış #BlackMirror

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ahmet albayrak @cryzboy43

  onlar nıstepen oncekı sezonlarda da benzerı cekılen konular- bıde bahsettıın bolumler dısında polısıye ve kovalamaca pek dızının ruhunu yansıtmıyor --

 • makesome @makesome

  ilk bölüm, güzeldi , hang the dj bölümünü izlerken zamanın nasıl geçtiğini farketmedim gayet güzeldi. Black museum ise black mirror izlediğimi farkettirdi.

  Metalhead bölümünü hikaye açısından beğenmedim, anne/kızın bölümü en sıkıldığım, atlaya atlaya bitirdiğim bir bölümdü. Crocodile ise güzelim izlanda manzarası olmasına rağmen vasat bir bölümdü.

  3/6, benim açımdan yarı yarıya kan kaybetmiş.