İnternet Download Manager kullananlara bir önerim var,
Ücretsiz ve daha geniş indirme seçenekleri daha modern ve sade arayüzü olan xtreme download manager deneyin aynı işi aynı şekilde yapıyor ve ücretsiz açıkkaynak bir proğram. Bakın ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa crack, sürekli deneme sürümü veya farklı yolllarla uğraşmayın temizce kurup kullanın. Üstelik windows, Linux, Mac versiyonlarıda var. Tüm platformlarda ücretsiz kullanabilirsiniz.

Not: Ayarlardan dili Türkçe yapabilirsiniz kendi içinde mevcut.

Sitesi: http://xdman.sourceforge.net/

#KonuDışı #internetdownloadmanager #xtremedownloadmanager #İnternet #videoindir #indirmeyöneticisi #Linux #linuxdosyaindirme #Linuxİpucu #PisiLinux

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 14

Linux Mint 18 Kurulum Sonrası Rehberi

Linux Mint yıllardır kullandığım, çok memnun olduğum bir işletim sistemi. Yakınlarıma da kuruyorum ve onlar da gayet sorunsuz geçinip gidiyorlar. 18. sürüm şu anki en güncel sürüm, Aralık ayında 18.1 çıkacak. Kurulum aşamalarıyla, adımlarıyla ilgili epey içerik var ortalıkta gördüğüm kadarıyla. Ben de başarılı bir kurulumdan sonra neler yaparım / yapılabilir tarafını ele almak istiyorum. Cinnamon sürümünü kullanıyorum.

Öncelikle bir şeyde anlaşalım; menüye tıkladığımızda karşımıza çıkan menüdeki imleç görünen yere herhangi bir program veya ayar adını yazarak ilgili programa/ayara kolayca ulaşabiliyoruz, ben de anlatımlarımı bu doğrultuda yapacağım.

 

Burada bahsettiğim yeri görmemizin yanında favori ekleme olayına da canlı tanık olmaktayız 🙂 En solda üstte gördüğünüz programlar favoriye eklenmiş durumda, sağdan sola simgeleri sürükleyerek sevdiğimiz programları oraya sabitleyebiliyoruz. Çıkarmak istediklerimizi de aynı şekilde soldan sağa atarak def edebiliyoruz favorilerden.

 

Şimdi gelelim temiz bir kurulumdan sonra yapılacaklara;

*Kutuya "sürücü yöneticisi" yazalım ve tıklayalım;

Her yönetimsel eylemdeki gibi buraya girerken de şifre isteyecek, giriyoruz ve bu manzarayla karşılaşıyoruz. Kullandığımız aygıtlar için yüklenebilir sürücüleri bize sunuyor mint, arzu ettiklerimizi seçerek "değişiklikleri uygula" diyoruz, bu kadar basit.

*Kutuya "güç yönetimi" yazalım ve tıklayalım;

Pek lafı geçmez ama ilk kurulumdan sonra bu güç ayarlarının yapılması/gözden geçirilmesi elzemdir. Arzuladığımız şekilde ayarlıyoruz.

* Kutuya "Parolalar ve Anahtarlar" yazalım ve tıklayalım;

ve geldik mint'in en sevmediğim özelliklerinden birine:) Yanlış anlaşılmasın, gayet faydalı bir şey ama default olarak açık olması bence doğru değil. Bunu yorum olarak resmi sitede bile yazmıştım hatta. Şimdi olay şu; tarayıcılar şifrelerimizi hatırlıyor malumunuz, mint'in bu aracı buna yeni bir güvenlik katmanı ekliyor ve böyle bir hatırlama durumu olduğunda ayrıca bir şifre soruyor size. Bunu kapatmak için tarayıcımızla şifreli bir yere giriyoruz ( mesela facebook) ve bu araç bizden şifre belirlememizi istiyor. Diyelim ki "teknoseyir" dedik şifremize, ha işte pc'nize oturan birisi facebook'a girmek istediğinde, tarayıcı şifrenizi biliyor fakat mint devreye giriyor ve "teknoseyir" yazmanız için bir kutucuk çıkartıyor. İşte bu güvenlik katmanını iptal etmek için "Parolalar ve Anahtarlar" denilen yere giriyoruz, solda göreceğiniz "öntanımlı" yazan yere sağ tıklayıp "parola değiştir" diyoruz, "teknoseyir" yazmamızı isteyecek, yazıyoruz. Yeni şifre ne olsun diyecek? Orayı boş bırakıp devam dediğimizde şifresizleşmiş olacağız dolayısıyla bu fonksiyon iptal olmuş olacak. Ha çok güvenlik merakı olanlar bu özelliği iptal etmek istemeyebilir, kendi seçimleri.

 

*Kutuya "yazılım yöneticisi" yazalım ve tıklayalım;

Burada gerek kategorilere girerek, gerek aratma yerine yazarak istediğimiz programlara ulaşabiliyoruz. Burayı google play store gibi düşünebilirsiniz. Çoğu şeyi buradan kurabiliyoruz. Ama istisnalardan bahsedeyim öncelikle; chrome burada yok mesela. Onu sitesinden indirip kurmalısınız, windows'a program kurmaktan bir farkı yok, indirdiğiniz kurulum dosyasının uzantısı .exe değil .deb oluyor sadece. Ben kullandığım programları yazmak istiyorum bu noktada;

 

Clementine = Müzik oynatıcı

Redshift = F.lux benzeri bir program, ekran göz yormasın diye renklerle oynuyor
Shutter = Ekran görüntüsü almaya yarıyor
Pinta = Resim işleme programı, Paint.net benzeri denebilir
Chrome = Sitesinden indirmeliyiz, bu aralar favorim olan Opera yazılım yöneticisinde var ama eski sürümü, onu da sitesinden indirin bence
Skype = Meşhur iletişim programı
GoldenDict = Sözlük programı
Dropbox = Bulut depolama
Cheese = Web kameranızla ilgili işlemler yapmanıza yarar
Parcellite = Pano yöneticisi.  "copy" yaptığınız son 10 metni görebiliyorsunuz mesela
Kazam = ekran kaydedici ( video )
Corebird = twitter istemcisi

*Kernel güncellemesi Mint'te gayet kolay, eğer aşamadığınız bir donanım sorununuz varsa, kernel güncellemeyi deneyebilirsiniz, benim işime yaradı her defasında;

*Kutuya "güncelleme yöneticisi" yazalım ve tıklayalım;

 

Burada görünüm ve ardından linux çekirdekleri'ne tıklayarak kurulabilir kernel listesine ulaşabiliyoruz, buradan dilediğimizi seçip kurabiliriz. Bir sorun çıkması durumunda sistem başlarken "esc" tuşuna bastığımızda dilediğimiz kernelden başlamamızı sağlayan bir menü geliyordu mint 17 sürümünde, bunda da vardır muhtemelen, bilenler bizi de aydınlatsın. ( bu şekilde eski kernelden sistemi başlatabilerek eski kernele veya başka bir kernele kalıcı dönüşü sağlayabiliyoruz aynı yerden )

 

*Kutuya "başlangıç uygulamaları" yazalım ve tıklayalım;

Burada açılışta başlamasını istediğimiz programları düzenliyoruz. Redshift programı başlamakta sorun çıkardığı için komutu satırına "gtk-redshift -l 41.0:28.9" yazıyorum ben mesela. O rakamlar İstanbul'un koordinatları. Gün ışığı bilgisini koordinatlar yoluyla almış oluyor program ve açılışta sorun çıkarmıyor böylece.

 

*Kutuya "tercih edilen uygulamalar" yazalım ve tıklayalım;

Burada hangi tür eylemler için hangi programları varsayılan olarak atamak istediğimizi seçiyoruz. Çıkarılabilir ortam takıldığında ne yapılmasını istiyorsak onu da yan sekmede hallediyoruz.

 

**Şimdilik anlatmak istediklerim böyle, yorum ve sorular eşliğinde geliştirebiliriz.

 

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8

Bad Sector'lü Diskten Veri Kurtarma

Merhabalar,

2 yıldır kullanmakta olduğum, Wd Blue 4 tb disk  Bad sector(bozuk sektör) hatası vermişti. Bad sector nasıl keşfedilir, veriler nasıl kurtarılır onun hakkında bilgi vereceğim.

 

Bad sector oluştuğunda, disk okuma/yazma hızı düşmeye ve veri okunamadığı için takılmalara sebep oluyor. Bu tarz bir problem ile karşılaştığınızda, yazılımlar ile diski kontrol etmekte fayda var. S.M.A.R.T, verileri ile diskte herhangi bir problem olup, olmadığını görebiliyoruz. Veri yazılırken ani elektrik kesintileri, Bad sector oluşturabiliyor. Elektrik kesintisi yüzünden, bu disk ilk hatayı vermişti.

 

S.M.A.R.T verilerini görebileceğimiz bazı yazılımlar;

 

-Wd Data Lifeguard Diagnostics

-SeaTools

-Hdtune

-Crystal Disk İnfo

-HddScan

Wd Data Lifeguard ve Hdtune yazılımlarını kullanıyorum.

Resimlerde görüldüğü üzere, disk okuma hatası vermiş. Aldığınız hatayı, farklı yazılımlar ile kontrol edin. Yazılımların bazıları, yanlış okuma yapabiliyorlar.

Yazılımları kullanarak, sektör taraması yaptıracağız. Hangi sektörler sıkıntılı onları görebiliyoruz.

 

Yukarıdaki kırmızı noktalar Bad Sector olan bölümlerdir. 2-3 defa testi gerçekleştirmeme rağmen, son kısımları yazılım taramıyor. (Quick scan seçeneği işaretli olmayacak) Çok fazla test yapmamakta fayda var.

Diskten verilerimizi kurtaralım.

Roadkil's Unstoppable Copier yazılımını kullanacağım. Sıradan kopyalama araçları, bozuk sektöre ulaştığında o sektördeki veriyi okumadan, kopyalama işlemine devam edemez. Kullanacağımız yazılım, yavaş çalışmasına  rağmen, bu sorunu ortadan kaldırıyor. Disk ulaşılamaz durumda ise, veri kurtarma yazılımlarını kullanmalıyız.

 

Kaynak bölümüne arızalı disk gösteriyoruz. Hedef kısmına, verilerin kopyalanacağı diski gösteriyoruz.

 

Ayarlar bölümünden, yazılımn dilini türkçe yapabiliyoruz. Önce zarar görmemiş dosyaları aktarmasını işaretledim. Zarar görmüş dosyaları pas geçebilirsiniz. En fazla deneme sayısını belirleyerek, bir dosya üzerinde ne kadar deneme yapacağını kısıtlayabiliriz.

Kopyalama işlemini başlattım. Bozuk kısımlarda bulunan, dosyalar çok yavaş kopyalanmakta, kopyalama işlemi bitene kadar bekleyeceğiz.

 

Roadkil's Unstoppable Copier yazılımı bir dosyada takılı kaldı.  Teracopy yazılımı ile tekrar denediğimde, aynı dosyada takılı kaldığını görüyoruz. Bir süre bekledikten sonra, o dosyayı atlayabilirsiniz. Bunlar işe yaramaz ise, veri kurtarma yazılımları ile  denemeliyiz.

Kullabileceğimiz bazı kurtarma yazılımları

-Recuva
-Puran File Recovery
-O&O Disk Recovery
-Glary Undelete

Elimde lisans olduğu için, O&O Diskrecovery yazılımını kullanacağım. Kod kullanılarak yazılım, uygun fiyatlara alınabiliyor.

 

Verinin kurtarılcağı disk seçiyoruz.

 

Tarama metodlarını işaretliyoruz. Bütün seçenekleri işaretleyelim. İlerde hangi dosyaları kurtaracağımızı seçeriz.

Tarama işlemi başladı. 3 tarama methodu ile sistem taranacak.

Tarama işlemi diskin kapasitesine ve hızına göre uzun sürebilir. Kalan süre kısmını kafaya takmayın.

Bu işlemleri gerçekleştirirken, Rescue monitor yazılımı ile disk kullanımını kontrol edin. Disk kullanımı %100 olarak gösteriyor.

 

3 method ile tarama işlemi gerçekleştirildi.

 

Diskrecovery: Dosya formatına göre, kategorilendiriliyor.

Format Recovery: Klasör bazlı kurtarma işlemi yapıyor.

UnErase: Silinmiş dosyaları kurtarıyor.

FormatRecovery bölümünden, kurtarmak istediğimiz klasörü/leri seçiyoruz. 2.11 Tb veri mevcut.

 

Dosyaları kurtaracağımız, diski gösteriyoruz. C sürücüsünde yer olmadığını uyarısını görüyoruz. Kurtaracağınız veri miktarı kadar, boş alanı olan bir disk seçmeliyiz.

Kurtarma işlemi başladı. 7-8 saat gibi bir sürede tüm veriler aktarılmış olur.Verinin büyük çoğunluğunu kurtarmış oluruz. Arada hasarlı dosyalar olabilir.

Bu işlemler uzun sürmekte ve bütün verileri kurtarmak zor.  Önemli verilerinizi muhakkak yedeklemeyi ihmal etmeyin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar bilgisayarım
İntel Pentium N4200 işlemcili ve Windows 10 son sürüm ağır geldiği hafiften hissediliyor. Windows 8.1de touchpad falan çalışılmıyor uyumsuz bende Windows 10un ilk çıkan sürümünü indirim dedim ama Orjinal 2015 Windows 10 Home bulamadım.
Windows 10 lisansım var birde üstünde işlem yapılmış Windowsdan boot etmiyor bilgisayar.
Orjinal 2015 Windows 10 Home indirebileceğim bir site varmı bildiğiz🤔

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 22 / 25

Arkadaşlar pcde Du Metere benzeyen intenet kullanımı gün ay şeklinde gösteren program var mı?🤔
Androidde İntenet speed meter var gayet iyi ama Windowsta bulamadım🤔🤔🤔

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Android Telefona Klavye Mouse Nasıl Bağlanır ? - Yakup ULUTAŞ

Android Telefona Klavye Mouse Nasıl Bağlanır ?
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Asrock B450M PRO4 anakart ve Ryzen5 3600 işlemci ile deneyim

B450 chipsetli anakart, işlemci sürekli çalışıyormuş gibi davranıp cpu fanlarını sürekli yüksek devirlerde dönmesine sebep oluyor. Oysa Ryzen Master aracı ile kontrol ederseniz işlemci çekirdeklerinin çoğu boş haldeyken uyuyorlar ve çalışanlar da 500mhz civarında çalışıyorlar. Fakat b450 anakart başka şeyler iddia ediyor.

 

2 dakikalık aida64 tam yük testinde ise işlemci iki araçta da tutarlı olarak 70 derecede, 3930mhz'de sabit bir şekilde kaldı. Voltaj dalgalanması yoktu ve tutarlıydı.

 

Sonuç olarak işlemciyi sürekli çalışıyor gösterme sadece elimdeki anakarta ait bir özellik mi bilmiyorum fakat 2 tane olan cpu fanları sürekli dönseler bile güç sarfiyatları toplamda 5W/sa. günlük ortalama 10 saatten 1aylık elektrik sarfiyatı 1.5 kW ediyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 25 / 42

Teknoseyir kullanıcılarının sohbet ettiği herhangi bir telegram, discord, whatsapp grubu var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

bu nedir yahu? pc resmen böğürüyor bunu kapatmazsam...

BeğenFavori PaylaşYorum yap