Telegram kendisini ne güzel yere konumlandırdı, resmen Whatsapp'ı açmaz oldum istisnai bi durum yoksa gruplar botlar kanallar derken sosyal medya gibi bir şey oldu

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 13

Güzel bir liste ve güzel bir kanal: https://t.me/faydalinkler/187

links 📎

Dijital güvenlik ve gizliliğiniz için basit, geçişi kolay ve etkili öneriler: ● Tarayıcı: Google Chrome ve diğer tüm chromium tabanlı, sizin her adımınızı izleyen tarayıcılara...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Basit soğuk içecek rehberi

Cold brew

Orta-ince çekilmiş kahveyi bir siseye koyun, üstüne su ekleyin. 18 saat dik bekletin. Kahve aşağı çökmüş olduğu için rahatça başka kaba aktarabilirsiniz.

 

Milkshake

Dondurma+süt+buz+meyve suyu

Meyve suyu yerine: kahve kullanabilirsiniz, muz kullanabilirsiniz (süzmeye gerek yok.); oreo, probis gibi bisküvi kullanabilirsiniz.

 

Smoothe

Buz+yoğurt+bal+süt+meyve suyu

 

Sorbe

Buz+yumurta beyazı+meyve suyu

 

Cool lime (800ml)

İki limon kabuğunun ince bir rendesi

6 yemek kasigi Limon suyu

10 yaprak taze nane

2,5 yemek kaşığı Şeker

800 ml su

Limon kabuğu, nane ve şekeri bir kapta 15 dakika kadar yoğurun. Üzerine su ekleyin, biraz dinlendikten sonra süzüp icebilirsiniz.

 

Affogato

İki cup kadar kahve ve bir top dondurma yetiyor benim fincan için. Eldeki fincana göre ayarlayabilirsiniz

 

Soğuk kahve

Buz+moka pot

Filtre kahve kullanmak isteyenlerin atacakları buz oranında, demleme esnasında daha az su koymalı.

İsteğe göre süt eklenebilir.

 

Kuruyemiş sütü

Bir gece suda beklemiş çiğ kuruyemiş gerekiyor.

Beklemiş suyu süzün ve atın. Robota kuruyemişleri ve suyu ekleyin. Yaklaşık olarak 1 avuç kuru kuruyemişe yarım litre su gerekiyor. Robotta çektikten sonra tülbent yardımıyla süzebilirsiniz. Sütünüz hazır.

Kalan kuruyemişleri kullanarak kurabiye yapabilirsiniz.

 

 

 

 

Benim yaptiklarımdan genel bir tarif çıkardım böyle. İçerik ve isimler değişebilir. İçeriğine koyacaklarınız damak tadınıza kalmış. Hayvansal ürün tüketmek istemezseniz kuruyemiş sütü de kullanabilir, bal yerine vanilya ekleyebilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 31

#Windows 10 ve #güvenlik uzerine flood

@coinciyiz adlı kişinin Tweetine göz at: https://twitter.com/coinciyiz/status/984603305597898753?s=09

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8

Çiftlikbank Şiiri. 🙂

100 bin bastım bu oyuna

Hem tosuna hem koyuna

Her gece baktım yemine suyuna

Dön gel Memedim özledik seni

***

Medyada çıkan haberlere baktım

Baktıkça bir sigara yaktım

Bu ara kafayı bitcoin'e taktım

Dön gel Memedim özledik seni

***

Bunca insan sana kandı

Varı yoğu satıp çiftliğe abandı

Kaçtığını duyunca ananı andı

Dön gel Memedim özledik seni

***

İneklerimi kimler aldı

Hayallerim suya daldı

Bak ahırım öksüz kaldı

Dön gel Memedim özledik seni

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#googledrive Gecenin ipucu: Google drivedan bir dosya indireceğinizde dosyaya çok erişim olduğu için geçici olarak dosyaya yeni erişimleri kapatıyor. Ama bunu aşmanın bir yolunu buldum.

Google Drive ile nasıl indirilir (indirme sınırını atlayın)

1. Kimliği bu bağlantıya ekleyin: https://drive.google.com/file/d/ENGELLİ-LİNK-ID-KODU-BURAYA-GELECEK/view

2. Google Drive'ınıza sağ üstten ekleyin

3. Google Drive'ınıza gidin ve sağ tıklayın, ardından bir kopya oluşturun.

4. Az önce yaptığınız kopyaya sağ tıklayıp indirebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gerekenler:

- Drive kotanızdan yediği için eğer hesabınızda yeterli alan yoksa kopya oluşmayacaktır. Hesabınızdaki alana dikkat edin. İşiniz bitince oluşan dosyayı silinki kotanız şişmesin.
- Benim denememde dosya sonlarına isim değiştirseniz dahi indirirken kopya dosya diye uzantı eklediği için İDM yakalayamıyor ve tarayıcının kendi indirme yöneticisiyle iniyor. Ayrıca bu durumda inen dosyayı diskinizde yeniden adlandırmanız gerekmekte. Ben İDMye yakalattıramadım ama indireceğiniz dosyayı paylaş deyip link alıp bu linki jdownloadere ekleyince indirebiliyorsunuz. Artık dosya inincede yeniden adlandır deyip isimdeki fazlalık kısmı silersiniz. Ayrıca Backup and Sync from Google programıyla eşitleme özelliğini kullanarakta indirme yapabiliyorsunuz ama jdownloader daha basit ve zahmetsiz göründü bana. Zaten googleın programı biraz yavaş dosya transferi yapıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Windows 10 - Gelişmiş Güncelleme Ayarları

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere Windows 10 içerisinde bulunan güncelleme ayarlarını göstereceğim. Bu ayarlardan bazıları yakın zamanda eklendiği için  herkesin göz atmasını tavsiye ederim. Gösterdiğim ayarları kendi koşullarınıza göre özelleştirebilirsiniz. Bu yazı içerisinde gösterdiğim ayarlar ve tavsiyeler internet hızı düşük(16mbps veya daha yavaş) kişilere göre olacak. Güncellemeler konusunda şikayeti olan kişileri gördükçe paylaşırsanız sevinirim.


Aşağıdaki sorunları yaşayan kişilere çözüm olmasını umuyorum:

 • Bilgisayarı birkaç gün sonra ilk defa açtım. Windows Update bütün interneti sömüryor.
 • Tam headshot atacakken sol taraftan ekrana güncelleme uyarısı çıkıyor.
 • 15 dakika markete gidip geleyim dedim, bir geldim PC kendini yeniden başlatıp güncelleme yüklemeye başlamış.
 • Evde-ofiste çok fazla Windows 10 bilgisayar var. Bilgisayarların hepsi aynı anda güncelleme indirmeye kalkıyor. Bilgisayarları bırakıp direkt öğle yemeğine geçiyoruz.
 • Telefonun internetini ile bağladım, paketin yarısı boşa gitti. Nereye gittiğini de bulamıyorum.
 • Son gelen büyük güncelleme kullandığım bir yazılımı bozuyor, sistemi olumsuz etkiliyor. Güncelleme yüklemeyi bir süre ertelemek istiyorum. 
 • Yurtta kalıyorum. İnternet çok yavaş, hatta var demeye şahit ister. En ufak güncellemeye bile tahammülüm yok.
 •  Güncelleme var uyarısını 39 kere erteledim. 40'ıncı seferde bana sormadan kızdı kendi yükledi.
 • Saksı değilim. Güncelleme yüklerken, yeniden başlatırken en çok bana soracak.
 • Yıl 2018 ama bende hala AKK var. Onu da Microsoft yiyor. Bıktım.
 • Güncellemeler önce herkeste test edilsin iyileştirilsin, bana geç gelsin ama daha kararlı gelsin.

Ayar 1 - Teslim İyileştirme Ayarları

Bu ayar bilgisayarınıza indirilen güncellemelerin diğer bilgisayarlar ile paylaşılmasını sağlar. Evinizde veya ofisinizde, aynı ağa bağlı bir taneden daha fazla Windows 10 bilgisayar olduğunu varsayıyorum. İnternet Upload hızının da maksimum 2mbps olduğunu varsayıyorum. Bu koşullarda indirilen güncellemeleri sadece yerel ağda bulunan bilgisayarlar ile paylaşmak mantıklı olacaktır.

Resimdeki şekilde ayar yaptığınız zaman yerel ağa bağlı bilgisayarlardan bir tanesi güncellemeyi indirecek ve yerel ağ içerisinde interneti kullanmadan diğer bilgisayarlara dağıtacaktır.

Windows Update Teslim İyileştirme Ayarları


Ayar 1.1 - Gelişmiş Teslim İyileştirme Ayarları

Bu ayar bilgisayarınıza indirilen veya karşıya(başka bilgisayara) yüklenen güncellemelerin internet bant genişliğini ne kadar kullanacağını ayarlamanızı sağlar.

Aşağıdaki ayarları yaptığınızda Windows, güncelleme indireceği zaman internetin o anki maksimum download(indirme) hızını test edip güncelleme indirme hızını tespit ettiği bant genişliğinin %20'sini kullanacak şekilde sınırlandıracaktır. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus ise güncelleme bant genişliğini ne kadar kısarsanız güncelleme indirme süresi de o kadar uzayacaktır. Süre çok uzamasın ama interneti felç etmesin, başka derdim yok vallahi diyorsanız %70-80 civarında bırakmak mantıklı olacaktır.

Örneğin 8mbps bağlantınız varsa 800-900 KB/sn bant genişliği tespit edip 150-250 KB/sn indirecek şekilde kendini kısıtlayacaktır.


Ayar 2 - Gelişmiş Windows Update Seçenekleri

Bu ayar bilgisayarınıza indirilecek olan güncellemelerin ne kadar erteleneceğini ayarlamanızı sağlar.

En üstte bulunan "Microsoft ürünlerinin güncellemelerini de sağla" özelliğini açtığınızda Windows Update, Microsoft Office 365 ve diğer Microsoft ürünlerinin güncellemelerinin de indirilmesini sağlayacaktır.

İkinci bölmede bulunan kutuda Yarı Yıllık Kanal(hedeflenmiş) ve Yarı Yıllık Kanal olmak üzere iki seçenek var. "Hedeflenmiş" olanı seçtiğinizde standart düzeyde kullanıcı için yeterli kararlılıkta olduğu düşünülen güncellemeler indirilir. Diğer seçeneği seçtiğinizde ise kurumsal kalitede kararlı olduğu düşünülen(bir önceki kanalda standart kullanıcılar üzerinde test edilmiş, rapor toplanmış, varsa bulunan sorunlar düzeltilmiş) güncellemeler indirilir. Ancak bu güncellemeler "Hedeflenmiş" kanala göre daha geç gelecektir.

Bir sonraki bölmede Windows 10'a eklenecek yeni özelliklerin, düzeltilen hataların olduğu güncellemelerin kaç gün erteleneceği ayarlanabilir.

Bir altında bulunan kısımdan ise güvenlik güncelleştirmelerinin kaç gün erteleneceği ayarlanabilir. Ransomware gibi çok hızlı yayılan zararlı yazılımlardan korunmak için bu ayarı değiştirmemenizi tavsiye ederim.

En altta bulunan duraktlatma ayarını açtığınızda ise siz Windows Update sayfasından "Şimdi Yükle" tuşuna basmadığınız sürece güncellemeler 35 gün boyunca yüklenmeden bekletilecektir.


Ayar 3 - Tarifeli Bağlantı

Bu ayar bilgisayarınızın bağlandığı ağı tarifeli bağlantı olarak ayarlamanızı sağlar. Bu ayarı açtığınızda bağlı olduğunuz internetin kısıtlı bir tarifede(örneğin 4GB 3G-4G mobil internet) olduğu göze alınarak Windows özellik güncellemeleri, Microsoft ürünleri, mağaza uygulamaları, e-posta görselleri ve benzeri bir çok yüksek boyutlu içerik bu ayar kapatılana kadar otomatik olarak indirilmez. 

Not: Kritik güvenlik güncellemeleri kısıtlanmaz ve imzasız antin kuntin yazılım araçları tespit edilemeyebilir. Ayrıca uygulamaların kendi içerisindeki içerik güncellemeleri otomatik olarak kısıtlanamaz(steam oyun güncellemeleri).

Not 2: Bu ayar açık olduğunda OneDrive, e-posta, takvim, tarayıcı sekmeleri vb. aktif veriler anlık olarak senkronize edilmez. Bir taneden fazla sayıda Windows 10 bilgisayar kişilerin bu ayarı mecbur kalmadıkça kullanmamalarını tavsiye ederim.

Wi-Fi ile bağlanırsanız wi-fi adı, ethernet ile bağlanırsanız ethernet yazacaktır


Ayar 4 - Etkin Saatler

Bu ayar, bilgisayarınıza indirilmiş olan güncellemelerin yüklenmesi için gereken yeniden başlatma sürecinin belirli bir saat aralığında otomatik olarak yapılmamasını sağlar.

Ayarlarsam ne olur?

Örneğin 08:00-17:00 saatleri arasına ayarladınız. Windows, bu saat aralığında cihazın boşta olduğunu tespit edince, yani kullanmadığınızı gördüğünde otomatik olarak yeniden başlatmayacaktır.

Ayarlamazsam ne olur?

İşinizi bitirdiniz, dosyalarınızı kaydettiniz yada oyunu kapattınız ve cihazı boşta bırakıp uzun bir süre dokunmadınız. Yaklaşık 1 saat içinde, açık pencereler, dosyalar vs. yani otomatik olarak kaydedilebilecek şeyler kaydedilir ve cihaz otomatik olarak yeniden başlatılır. Güncelleme yüklenir ve bırakılan düzen geri getirilir. Gece veya gündüz sizden boşluk bulduğu an yapar.


Ayar 5 - (Otomatik) Yeniden Başlatma Seçenekleri

Bu ayar, bilgisayarınıza indirilmiş olan güncellemelerin yüklenmesi için gereken yeniden başlatma sürecinin istediğiniz belirli bir saat ve günde yapılmasını sağlar. Ayrıca alt tarafta bulunan "Daha fazla bildirim göster" özelliği açılarak otomatik yeniden başlatma süreci devreye girmeden önce uyarı alabilirsiniz. Bu sayede onay verebilir yada erteleyebilirsiniz.


Ayar 6 - Microsoft Store Güncellemeleri

Microsoft mağaza uygulamalarının güncelleme ayarı varsayılan olarak otomatik güncelleyecek şekilde ayarlanmıştır. Bu otomatik uygulama güncellemeleri aşağıdaki yönergeler takip edilerek kapatılabilir.


Versiyon: Windows 10 Pro

Sürüm: 1709

İS Derlemesi: 16299.192


Yazar: Arda Zeytin @ardazeytin - Microsoft Student Partner

Son Düzenleme Tarihi: 9 Şubat 2018

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 15