Merhaba, geçen SSD muhabbetinde bahsettiğim X220'de Manjaro kullanmayı planlıyorum. Acaba driverlar konusunda bir sorun yaşar mıyım? Bilgisi olan varsa, yeşillendirmesi çok güzel olacak!

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Thinkpad X220 SSD sorunsalı.

Merhaba, bu hafta elime 2012 üretimi bir X220 geçti. Bildiğiniz gibi dönemin 5200 rpm'lik HDD'leri insanı kanser edecek düzeyde bir performansa sahip. Ben de bu cihazı bir SSD ile katlanılır bir hale getirmeyi planladım. Cihaz 1 adet SATA III ve mSATA III girişine sahip.

mSATA için uygun bulduğum SSD modeli Kingston'ın UV500 serisinin 240GB'lık modeli, fiyatı 290tl. SATA için uygun bulduğum ise ADATA'nın SU650 serisinin 240GB'lık modeli, fiyatı 200tl.

mSATA'yı kullanırsam tek artısı, cihazda 1 SATA girişinin özgür kalması olacak; eksileri ise, fiyat farkı ve SSD'nin sadece mSATA girişine sahip cihazlarda çalışacak olması olacak. SATA kullanmamın artıları, arada ki 90tl'lik fiyat farkının yanında, SSD'yi ileride farklı bir cihazda da kullanma özgürlüğü; eksileri ise, SATA girişini işgal ettiği için, eski HDD'lerimi kullanma olasılığının sıfırlanacak olması .

İki SSD'nin de performansının başa baş olduğu hesaba katıldığında, en rasyonel karar ne olur?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 17