Samsung 50MU7000 4K TV İncelemesi

Öncelikle fiyatı yazayım ona göre devam edersiniz okumaya. Hepsiburada üzerinden 2900 TL'ye aldım. Memnunum bir sıkıntı yok. Bu fiyata araştırdığım kadarıyla alınacak en iyi TV.

Özellikleri

127 ekran (50 inç)

4K çözünürlük

Smart TV

Dahili WiFi ve uydu alıcı

Deneyimlerim

TV elime 3 günde ulaştı. Bu konuda kafamı bozan tek konu servisin kargodan daha geç gelmesi. TV elime ulaştığı gün Samsung'un servisini arayıp kayıt oluşturdum. 5 güne gelmedi. 2. kaydı oluşturduğumda nihayet teşrif edebildiler. Bu süre zarfında TV'nin kutusunu açamadım. Bilmeyen arkadaşlar için söyleyeyim, kutuyu servis açmaz ise garanti sorunları çıkabiliyor. Servis gelip kutuyu açıp cihazı kontrol edecek. Siz açar iseniz ve cihazda sorun olursa garanti kabul etmeyebiliyor.

TV smart mımart ama yavaş. Hissediyorsunuz yavaşlığı. Tamam bu çok yavaş diye kimse ağlamaz ama Smart özellikleri yavaş çalışıyor. Hızlı geçişlerde belli oluyor. Kilitlenme durumu vs. yaşamadım. 

4K özelliği kullanılmıyor bu TV'de. En azından para harcamak istemiyorsanız diyeyim. Youtube'de 4K video açıyorum. İnternet hızına göre otomatik kaliteyi seçiyor ve size ayar seçeneği sunmuyor. Netflix'te 4K içerik var ama duygusal tabii. Youtube'ye güncelleme gelir de umarım kalite seçeneği sunar.

Ses kalitesi iyi. Yüksek ve kaliteli. Çok yüksek değil ama çok kaliteli diyebilirim.

Mağazasında doğru düzgün birşey yok. Toplasan 5 tane uygulama var. 200 MB hafızası var zaten garibimin.

Başka da birşey yok. Sormak istedikleriniz var ise yazın yardımcı olmaya çalışırım deneyimlerim kadar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 23

Raspberry Pi Zero W İncelemesi

merhaba. ilk raspberry çıktığında alabilme şansım çok olmamıştı. eh öğrenciydik tabii para mı var. öğrencilik hayatım okulda bitince, sevdiğim işi yapmaya başladım. bir kaç gün raspberry pi ile yapılan projeleri izledikten sonra dedim ben bunu alayım, hiçbir şey yapamazsam bile emülatör olarak kullanırım.

öncelikle cihazın özellikleri:

  • 1GHz, tek çekirdek CPU
  • 512MB RAM
  • Mini-HDMI port
  • Micro-USB OTG port
  • Micro-USB güç

Raspberry'nin resmi satıcısı oldukları için isim vermekte çekinmiyorum. Samm teknoloji'den başlangıç kiti olanı 120 tl'ye aldım. Normalde sadece rp'nin kendisini 50 liraya alabiliyorsunuz. Ben W denilen (wifi+bluetooth) olan modelin üstüne sd card, çeviriciler eklenmiş olarak satılan kiti tercih ettim. İnternet çok gerektirecek bir cihaz değil. Sebeplerini yazacağım şimdi.

Şimdi ilk başta cihaz çok yavaş. Neden yavaş demiyorum tabii ki. Nihayetinde bu GTA 5 oynanmak için alınmadı. Kendimi bu tarz konularda da geliştirmek istediğimden aldım ama şöyle bir durum var. Cihaz aşırı yavaş olduğu için tarayıcıdan bir programın github linkini bile almak istemezsiniz. Ben cihazı kenarda çalıştırıp SSH ile yönetiyorum. Sülalem rahat. Tarayıcı haricinde işlemci pek zorlanmıyor.

Cihaz elime bugün ulaştığında ilk ilgimi çeken şeylerden biri harbiden de çok küçük olması. Neredeyse serçe parmağımdan küçük, boy olarak. Tam şöyle tarif edeyim: küçük çakmalardan az bişey büyüktür.

İşletim sistemi olarak kendi işletim sistemi Raspbian'ı kurdum. Linux'u senelerdir kullandığım için bir problem yaşamadım. LibreOffice ve bir kaç hep görüp ama hiç kullanmadığım Scratch tarzı eğitim odaklı uygulamalarla yüklü geliyor. Kali Linux'un ARM sürümü olduğunu zaten biliyordum. Bir iki google araştırması ile bu modelle sorunsuz çalıştığını öğrendim. İmajı indirip SD Card'a yazdım ama bundan sonrası biraz bana kafayı yedirtti. RP sağlıklı şartlarda elektriğe bağladığınız zaman tek ışığı olan yeşil ışık yanıp sönüyor bir kaç defa ve açılıyor. Açık kaldığı süre zarfında o ışık hiç sönmüyor. Kali'nin yazılı olduğu sdcard'ı taktığımda ise ışık hiç yanmadı. Ulan cihazı mı bozduk diye Samm Teknoloji'yi aradım.(onlara da buradan teşekkür ederim, genelde çok bilmiş bir puşt olduğum için adamların sözlerini hep kestim ama hiç saygılarını bozmadılar, yardımcı olmaya çalıştılar.) Kali'nin configiyle oynamak gerekebilir dedi. Şuan evdeyim, elimde sdcard'ı bilgisayarıma bağlayacak adaptör vs. olmadığı için deneyemiyorum ama çok az belki hiç uğraşmadan Kali bu alette çalışıyor.

2-3 saatlik tanışmam içerisinde incelemeden çok deneyim yazabildim, idare ediverin. PS2'yi  ve GBA SP'yi Raspberry Pi Zero moduna çevirmeyi düşünüyorum. Çevirince onları da yazarım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap