gasilhaneyi atölyeye dönüştürmek

merhaba. geçen gün paylaştığım gönderi üzerine hak verdiğim inanmayan -inanmak istemeyen-veya merak eden arkadaşlar oldu. bende tam bitmemiş de olsa önden gidişatı anlatmak istedim.

öncelikle ne iş yaptığımdan bahsedeyim. ben kıdemli siber güvenlik ve adli bilişim uzmanıyım ama çocukluğumdan beri istediğim bu tarz bir işe girmekti. yurtdışında scrap art olarak geçen hurda metallerden dekorasyon ürünleri yapıyorum.

şimdi neden gasilhane tuttuğumdan bahsedeyim. bu işi yaparken kullanılan makinalar çok ses çıkarıyor. bu mahalle arası veya cadde üstü bir dükkanda yapılabilecek bir iş değil. yerin 10 metre altı bodrum veya sanayi bölgesi bir dükkan lazım. sokakları gezdim, interneti karış karış dolaştım ama böyle bir dükkan bulamadım. evime yakın bir sanayi bölgesi de olmadığı için evime 100 metre olan bir camiinin gasilhanesini tuttum.

dükkana ilk gün arkadaşımla baktık. sen kafayı yemişsin buradan dükkan olmaz diyince hak verdim ama çok restorasyon videosu izlediğimden yaparım ulen diyip yeri tutum.

ilk olarak yerde olan betonu bir hilti ödünç alarak kırdım.

ilk fotoğrafta görünen arkadaşımın durduğu kısımdaki havalandırmayı söküp attım. orayı sökünce cam kısmı boş kaldı. sac ve profil alıp orayı kapattım. dükkandan içeri girince depo olarak kullanılabilir bir koridor var. sağ taraf da atölye kısmına giriş. o girişin  kapısı olmadığı için oraya da bir kapı yaptım.

 

daha sonra temizliğe ve toparlamaya geçtim. burada da bir yanlış yaptım. normal şartlarda önce her şeyin yapılıp en son gün boya yapılması gerekir. ben o sırayı karıştırdım. bu yüzden sonradan boya atmak gerekti. boya kısmına kadar da dükkana usta sokmadım. her şeyi kendim yapmaya çalıştım. mahalleden boya ustası bir abim benim de bi izim olsun diyerek geldi. beraber boyadık.

(ilk fotoğraflarda olan boruları da kestim tabii)

normalde ışığın kalmasını planlıyordum ama detaylı bakınca çok da kullanasım gelmedi. onu söküp attım ve gözüme batan kısımlar da dahil tekrardan boyadım.

kapının kilit için kullanılan l kısmı sonradan geldi. boyayı zımparayla söküp onu kaynaklamam gerekti ama tekrar boyandı. şuan fotoğraftaki gibi pis durmuyor yani 🙂

şimdi atacağım fotoğrafları az önce çektim. az bir kaç iş kaldı. varillerden koltuk ve masa yaptım. onlar bitecek. geriye kalan raf, mini buzdolabı vs gibi şeyleri de zamanla oturtmayı planlıyorum. gereksiz elektrik kablolarını vesaire zaten söküp attım. fotoğraflarda görünen kabloların çoğu artık yok. ışıkları yeniledim. yüksek amperli iş yapıldığından dolayı odaya gelen ana kablo da değiştirildi.

belirtmek istediğim bir şey var. ben 18 yaşındayım. kaynak makinasını, avuç taşlamayı daha elime alalı 2-3 ay oldu. tek başıma, sadece kendi kazancımla bu kadar yapabildim.illa ki benden daha güzelini yapan olur ama benim kalemim bu 🙂

atölyenin adı zade workshop. instagramdan veya shopify'den bu isimle bulabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 28

Lumia 930, 2020 kullanım deneyimi

merhaba. sadece alo demek ve günlük ihtiyaçlarımı görebilmek için bir telefon arıyordum. kendime biçtiğim maksimum fiyat 250 liraydı. android tarafında galaxy s4 gibi seçenekler buldum ama hepsi çok kötü kullanıldığından 250 lirayı çöpe atmak istemedim. yeni 3310'lara bakayım dedim onlara da komik paralar istiyorlar. onun aşağısında bulduğum telefonlar ise sadece anneanne telefonları olmaya uygun idi. gezinirken lumialara denk geldim. incelemelerini çok izledim ama hiç kullanma deneyimim olmamıştı. kameralarının genel olarak iyi olduğunu ve stabil olduklarından haberdardım. uygulama eksikliği de var tabii. kararımı lumialarda kıldım. en son çıkan ve en güçlü lumia 950 xl. fiyat olarak günümüzün oneplus 7 parasındalar. yani direk pas geçtim. en alınabilir model olan 930'u buldum. 450 yazılan fiyatı 200 liraya indirip telefonu satın aldım.

telefon gelene kadar internette araştırmalar yaptım. uygulama durumu nedir, destekleri devam mıdır, kamerası günümüz için yeterli midir?

cevap vereyim. uygulama durumu sıfır. mağazada toplasanız 50 tane uygulama yoktur.

instagramın, whatsappın, facebookun, youtubenin resmi bir uygulaması yok. ama alternatifler var. tabii hepsinin değil. instagram için 6tag uygulaması var. eksikleri var. dm kısmına girilmiyor. hikayelere bakılmıyor ve atılmıyor. facebookun uygulaması kurulmuyor.  youtubenin resmi uygulaması yok, alternatif olanlar da kurulmuyor. whatsapp zaten yok. kurulu cihazlar kullanabiliyor ama markette yok.

uygulamalar için şöyle bir çözüm var. windows phone için çıkan uygulamaların çoğu marketten kaldırılmış. apk kurmak gibi bir çözüm var. tabii windows phonede apk denmiyor. xap deniyor. benim telefonum windows 10 yüklü geldi. 8.1'e downgrade edip whatsapp'ın son çıkan halini indirip, kurup çalıştırabilirsiniz.

stabillik konusunda zaten bir sıkıntı yok. cayır cayır akıyor telefon.

kamera kısmı ise en güzeli. ön kamerası günü kurtarır ama arka kamerası gerçekten güzel çekiyor. çekilen fotoğrafı gören eski bir telefonla çekilmiş demez. fotoğrafı göremez çünkü paylaşabilecek bir uygulama yok. telegram stabil kullanılıyor sadece.

sonuç olarak telefon güzel. 200 liralara evde yedek telefon yapmaya çok uygun. tuşlu telefon parasına bir akıllı telefon. tabii aklı çok kalmamış ama olsun.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

PS One Raspberry Pi Zero Case Mod (yeni fotoğraflar eklendi.)

önceden de ps2 silver slim kasa almıştım bu kasa modu için yanlış yol çizdiğimden yapamamıştım. amacım da 8-16 bit oyunları rahatlıkla oynayabilmek idi. ps classic çıkınca ona kafa koymuştum ama o da 500-600 lira civarındaydı. ayda yılda bir açacağım dekorasyon amaçlı bir cihaz için o kadar para vermek de istemedim bende böyle bir kasa modladım.

maliyet olarak bir şey yok ps one'yi 50 liraya aldım, raspberry'nin fiyatı da belli zaten. onun harici 5-10 liralık kablo vesaire kullandım.

 

öncelikle komple anakartı söktüm. sıcak hava tabancası ile arkadaki güç soketini ve öndeki memory card, kol soketlerini de söktüm. kol soketleri ve memory card girişlerini hizalayarak silikon tabancası ile yapıştırdım.

normalde öndeki kol girişlerini usbye çevirip raspberry'e bağlayıp orjinal kolları kullanabilirdim ama elimde kablosuz f710 olduğu için onlara hiç dokunmadım.

arka portları 3d printer ile basacaktım. dc soket yerine micro usbye kalıp basıp oturtacaktım. onun yerine lehimleyerek raspberrye bağladım.

görüntü portu beni çok uğraştırdı. tam lanet olsun derken portun aslında kalıp içinde olduğunu farkedip portu söktüm. raspberrynin hdmi portunu zımparalayarak oraya oturtup yapıştırdım.

tek sıkıntı power tuşu kaldı. onu da raspberry pi zero stok haliyle sadece reset tuşu bağlanabildiği için yapamadım. aklımda usb kablosuna içeriden açma kapama tuşu ekleme fikri var.

işletim sistemi olarak da tabii ki retropie kullandım.

benim için keyifli bir gece projesi oldu. saat 2'de başlayıp 4:30 civarında bitirdim. okuduğunuz için teşekkür ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8

çift xeonlu workstation kurdum

uzun zamandır masaüstü tarafında mac pro kullanıyordum. mac pro'larda ekran kartı meseleleri biraz sıkıntı olduğundan bir pc toplamaya karar verdim. mac promu kablolarından ayırıp, temizliğini yapıp önce yatağımın altına daha sonra da ilana koydum.

 

sistem toplarken önce kullanacağım soketi, daha sonra anakartımı belirliyorum. 1366 soketten gayet memnun olduğumdan bir workstation/server anakartı aramaya giriştim. kafamda asus z8na var idi. 6 ram slotundan dolayı benim için en son seçenekti. bir gece yatakta uyumadan önce internette gezinirken intel s5520sc'ye denk geldim. üzerinde iki adet x5560'da var idi. arkadaşla yazıştım. ücreti yolladım, kargoladı. anakart elime ulaştı. elimde soğutucu olmadığından intel 1150 stok soğutucusunu elimle bastırarak anakartı açtık. çalıştığına emin olduktan sonra kalan parçaları sipariş vermeye başladım.

işlemci tarafında 1366 soketin en üstünde x5690 var. bir altında da x5680 var. x5690 en tepe olduğundan fiyatı nerdeyse x5680nin iki katı. aralarında da tahmin edeceğiniz gibi bir performans farkı yok. geekbench'te 1k bile zor oynuyor. iki tane x5680 sipariş verdim. elimde gerçek 12 sanal 24 çekirdekli toplam tdpleri 260w olan bir işlem gücü olacaktı.

sonra kafama bir konu takıldı. mac pro'da da aynı işlemciden kullanıyordum ama mp full aliminyüm kasa ve sayısız fanla doldurulduğundan soğutma konusunda bir şikayetim yoktu. bu yüzden ilk başta normal 1366 soğutucusu düşünürken 2 tane intelin kendi sıvı soğutucularından sipariş verdim.

ram kısmında z8na'yı seçmememin sebebi udimm'de 24 gb ram desteklemesiydi. aldığım anakartta toplam 12 slot var ve 192 gb ram destekliyor. gayet yeteceğini düşündüğümden 6x16 96 gb ecc ram aldım.

ekran kartı konusunda kafamda 750 ti vardı. istediğim zaman dont starve oynatması, sessiz olması benim için yeterli olduğundan onu alacaktım. daha sonra gözüm 1070'lere kaydı. halen daha sistemde kullanacağım bir ekran kartı yok. görüntü vermesi için 780 takılı. büyük ihtimal 1070 alacağım. (aldığım zaman güncellerim yazıyı da.)

disk konusunda 500 gb ssd benim işimi görüyor olduğundan onu aldım. m2 toplarına hiç girmedim, düşünmedim bile. çünkü vereceği 3000mb/s hızlar benim bir işime yaramayacak. workstation/server anakartı kullanacağım nihayetinde. zaten dünyanın en hızlı ssdsini de taksam boota geçene kadar 30 saniye gidecek. dosya kopyalama v.s de yapmadığımdan sata 3 bana uygundu. hdd konusunda da elimde 4 tb hdd vardı. onları kullanmaya karar verdim.

şimdi sıkıntılar bu paragrafta başladı. bu anakart atx değil, e-atx. kasa olarak ebayden 2. dünya savaşında kullanmış ikinci el tanklara bakmaya başladım. özellikler kısmında destekleyip desteklemediğine dair bir şey bulamadığımdan cm'nin , corsair'in v.s kasalarına bakmaya başladım. bir kaç adet buldum ama onların da sıfır fiyatları 1700-1800 tl idi. yer mi ula karadeniz çocuğu diyerek ikinci el ilanlara girdim. aerocool xpredator'e denk geldim. öğrenci bir arkadaş satıyor idi. kendisiyle yazıştım. anakartın burdan boyutunu ölçüp ona boyutlarını yolladım. sığacağını söyledi. sorunsuz bir şekilde kargolattım. (şurayı atlamayayım. kasayı normal kargoyla değil turizm firmasıyla yollattım. gece 12 gibi otogardan alıp eve getirdim. odama koyup kutusundan çıkardığımda oda toz kir içinde kaldı.mecburen tüm elektronik kısımları söküp yan sokağımdaki oto yıkamacıya götürmek zorunda kaldım.)

ikinci bir sıkıntı şurada çıktı.anakart işlemcilere 8+8 pin güç istiyor. normal powerların hiçbirinde bu özelliği bulamadım. (en az 2 gün psu aradım diyebilirim.) çevirici ile kullanabilirdim ama böyle bir sistem kurarken çevirici falan toplarına girmek istemedim. yapmışken en iyisi olsun diye düşündüğümden zalmanın 1200w psuları önüme geldi. genelde miningcilerin kullandığı bir psu. anakartın da manualinde min. 670w istiyor. hesaplamamı yaptım. 1200w'a ihtiyacım olmadığına kanaat getirdim. internette bu anakartla kurulan sistem videolarına bakmaya başladım. genelde evganın bir kaç modelini kullandılarını gördüm. tr'de evga psuların sıfır satışını bulamadım. yine ikinci el aramaya giriştim. etilerde bir arkadaşta buldum. amazondan aldığını garantisinin hala daha devam ettiğini, kutu içeriğinin eksiksiz olduğunu söyledi. akşam uygun musun diye sordum. bir planı olduğunu, gece gelip gelemeyeceğimi sordu. gelebileceğimi söyledim. gece 12'ye sözleştik. herşey hazır iken şanssızlığım dolayısıyla çıkan sorunlardan gece 1:30'da orada olabildim. arkadaş ben gelemeden satmaktan vazgeçti, banane ya eve gidiyom ben, üşüdüm dondum dedi. zar zor ikna ettik. psu'yu da aksiyonlu bir şekilde aldıktan sonra eve geldim ve montaj kısmı başladı.

montaj sıvı soğutmalardan ötürü biraz uzun sürdü. dürüst olmak gerekirse tek başıma ikisini takmaya çalışırken kafayı yedim. herşey usülüne uygun yapıldı.

sonradan edit: şunu da belirteyim. bu sistem teknoloji olarak eski bir sistem. dolar kuru ve onu bahane eden firmalar yüzünden yeni nesile, ddr4'e yaklaşamadım. sadece 96 gb ddr4 ram kullanmak için bir anakart alsam sırf anakarta bi 10 bin lira verirdim herhalde. kendimce en mantıklısını topladım.

bu da kardeşiyle beraber:)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 12

C2D E7500 5.2 GHz Overclock Dünya Rekoru

ofiste fena halde canım sıkıldığından bir oc sistemi dizdim. hedefim geekbench 4'deki en yüksek skora ulaşmaktı. en yüksek frekansa stabil olarak ben çıktım ama yazılımsal hile yapanlar olduğu için 1. değil 2.yim 🙂

sistem:

asus p5k se (p35 çipset)

c2d e7500 2.93 ghz

kingston 800mhz 2+2gb (tam model hatırlamıyorum.)

300w everest

soğutucu markasız 20 liralık soğutuculardan

ekran kartı hd 4600 serisi (doğrusunu söylemek gerekirse dikkat bile etmedim.)

500gb 5400rpm hdd

ilk önce g41 anakartta oc denedim. oc kabiliyeti o kadar dandik ki 3.7den sonrasına çıkamadım. voltaj veriyorum, umrunda değil. bu yüzden p35'e geçtim.

1.600 voltaj,  boşta 79 derece sıcaklık ile 5.2 ghz'de stabiliteyi yakaladım. sıvı soğutma da var ama intel aparatlarını kaybettiğim için kullanamadım. sıvı soğutmayla bu işlemi yapsaydım daha yüksek değerlere net çıkardım. bu sıcaklıklarla oyun oynanmaz tabii ki ama sıvı soğutucu da değil normal güzel bir soğutucu olsaydı 3. nesil i3 ile kafa kafaya idim. (aşağıdaki linkten geekbench profilime bakıp karşılaştırma yapabilirsiniz.)

geekbench: http://browser.geekbench.com/v4/cpu/7917453

başlık için şimdiden cevap: geekbench'i baz aldığım için, geekbench'e göre dünya rekoru bende 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

dünyanın en dengesiz sistemi vol. 1

elimde kalan, elimden geçmesine izin vermediğim parçalarla bir sistem toparladım. dışarıdan bakınca yakışıklı duruyor aslında. özellikleri hatırlayınca azdan içim burkulmadı değil. bir olayı yok sadece anımı sizlerle paylaşmak istedim.

sistem özellikleri:

intel pentium g2030

asus sabertooth p67 (50 liraya aldım. adam anakartın üstüne su mu dökmemiş, matkapla mı girmemiş neler yapmış neler. geldiğinde güç almıyordu. uğraşarak çalışır hale getirdim.)

msi r9 380 (şirket bana hediye etmişti.)

cooler master nepton 120xl (arkadaşım verdi sağolasın. ona da burdan çok sevgiler salamlar.)

240gb ssd (benim eski makinalardan birinindi.)

dark 400w power (buna para vermiştim.)

farkettiğiniz üzere sistem özelliklerinde ram yok. elimde 2gb ddr3 kingston var ama çalışmıyor. ram çözünce de benchmarkları da yapıp atarım.

böyle topladığım saçma sapan sistemleri zaman zaman atacağım, amaç muhabbet olsun.

BeğenFavori PaylaşYorum yap