Geçen gün Yapı Kredi'ye gittim. Pederin kart ekstresi basılı olarak eve gelsin dememe rağmen 1.5 ay sonunda gelmemişti. Yanı kısaca işlemin geçerli olacağı dönem gelmesine rağmen gelmemişti. Oturdum anlattım kısa mevzu.
Bankacı demez mi basılı ekstre ücretli bir hizmet. Dedim ki o ayrıntılı özet falan olursa olmuyor muydu? Emin değilim bir noktada ücretli ama klasik matbaa ekstre ücretli değil ondan kesin eminim.
Neyse dedim, iyi günler diyip çıktım.
O iş öyle olunca internet şubeden yeniden maile çevirdim. Müşteri hizmetlerine bağlanmak falan uğraşmadım. Bu arada bankacı da çağrı merkezine pas atıyor. Neyse.
Aynı dönem Türknet faturasını da matbaa gönderim istemiştim. Bakdım gelen giden yok oradan destek kaydı açtım. Biz gönderdik bölgenizdeki PTT ofisi ile görüşün tarzı şeyler söylediler. Lanet olsun dedim.
Şimdi bir PTT ziyareti şart oldu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Edit: Şunu eklemek lazım ki, dün öğlen 2'den önce yapıldığı için yarın teslimat olur demesi normal bir durumdur Amazonun. Ben ise öğlen 2'den sonra unuttuğum ve üç liralık olan başka bir ürünü daha sipariş geçtim. O ürün için Cumartesi günü teslim olur ibaresi vardı. Haliyle bir priz çevirici için iki defa kurye çıkarmak istememiş olabilirler. Zaten ben de böyle olmasına üzülmüştüm acelesi yok ama bir priz çevirici için ayrı sipariş geçmek doğru değil.
Amazon hesapta bugün teslim edilecek dediği siparişi akşam üstü depodan çıkardı. Gönderdiği mailde taşımacı olarak EKOL demiş ancak yine aynı mailde link olarak verdiği iletişim bilgileri sayfasında anlaşmalı oldukları dört şirket varken EKOL yok.
Öte yandan müşteri sipariş arayüzünde firma olarak Kolay Gelsin görünüyor. Kolay Gelsin kendi sisteminde gönderi kodu hata veriyor. Adını ilk defa duyduğum Ekol Lojistik ise hiç takip sistemi kurmamış.
Amazon Prime ile birlikte belli ki Ekol kullanmaya yeni başlamış gibi duruyor. Daha önceki ekspres siparişlerim Kolay Gelsin üzerinden geliyordu. Çıkışı da sabaha karşı olurdu. Prime lansmanı özelinde yoğunluğu anlayış ile karşılıyorum ama mail ile arayüz arasındaki fark Amazon'a yakışmıyor.
Bakalım hep duyduğum ama inanamadığım akşamın bir vakti teslimat bana da mı yapılacak?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

BKM Kitap da olmayan stoktan satıyor.
Şu işi yaparken küfür yemekten zevk alıyorlar sanırım.
İkea'nın pandemi yüzünden iade deposu anlaşmazlığı sendromunu 2 ayda ancak atlatmış iken üstlerine fazla gitmedim ama 15 gün oldu. Saat 17:25 gibi 18:00'e kadar açık olması gereken çağrı merkezi sanki saati dışında aramışım gibi anons ile çeviriyor
Bu yeterince sinir etti. Yarın onlara da #eticaret sorunlarında işimi çözen bedduayı arayıp okuyacağım.
Beddua da şu: 'O şirkete/ofise lanet girsin çıkmasın.'
Çözemediği sorun yoktur 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 12

#Kahve içenler bilir mi bilmem ama Metro'nun (sanırsam) kendi markası Rioba kahve konusunda iyi sanırım. Gidip bir balayım 40 Lira altında 250gr kahve bulunmaz oldu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 13

Kılıfı çıkarınca anladım ki
Ben sandiviç tasarımlı telefon tutamıyorum.
Elim kuru değil. Hafif nemli tam kaydırmayacak kıvamda.
Ama ne olursa olsun kayıyor. Az önce ise diğerlerinden farklı olarak elimden kaymadı. Resmen uçtu 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

bugün iade kaydı vasıtası ile kimliksiz verdiğim kargonun fişinde 11 haneli bir Kimlik No yazıyor. Gördüğüm kadarıyla vergi numaraları 10 haneli olduğu için bu numaranın iade verdiğim şirketle alakası olmadığına eminim. Bu numarayı sanırım bir şekilde sorgulayabileceğim yasal bir sistem yok değil mi bildiğiniz? Paketi kabul eden personelin numarası da olabilir diye tahmin ediyorum ama onu artık telefon açıp sorabilirim önümüzdeki hafta.

BeğenFavori PaylaşYorum yap