Amazon TR'den 300 liraya 570W darbeli matkap ve 3x5 uç seti almam sonrası şaşırtıcı bir şey farkettim. 18V akülü aletlerin torku benimkinden daha fazla, fark neredeyse %300. Benim elektronik bilgim burada bitiyor 😀
Konuyla ilgili: https://www.protoolreviews.com/news/the-truth-about-cordless-drill-torque-and-speed/47126/

The Truth About Cordless Drill Torque and Speed | Pro Tool Reviews

Big numbers aren't everything. Choosing between cordless drill torque and speed is more about understanding what those numbers mean when it's under load.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • suicide @suicide

  sarjli olanlarda genelde tork donusturucu bir disli mekanizmasi oluyor, siradan matkaplarda uc direk motorun saftina bagli.

  • kurtcuk @kurtcuk

   Neden öyle acaba? Hani tam tersi olması gerekirken farz edelim ki motordan çıkan güç kullanılmayacak kadar az olsun. O tip bir durumda bile en az 15nm tork üretir herhalde

  • suicide @suicide

   @kurtcuk siradan ac matkaplardaki motor digerlerine gore cok daha buyuk ve muhtemelen yuksek devirli. zaten amaci delme olan bir arac icin yuksek devir mantikli. diger yandan sarjli cihazlarin asil amaci vidalama vs. gibi guc gerektiren isler ve iclerindeki motor oyuncak arabalardan az hallice. gozlemlerim sonucu gorduklerim bunlar.

  • suicide @suicide

   @kurtcuk bir duzeltme yapayim, AC matkabin motor devri sarjlilarin salt motor devrinden dusuk olsada motor torkundan olayi kurtariyor olmalilar. Sarjlilarda bulunan kucuk DC motor ise dusuk tork fakat cok yuksek devirle calistigindan bu isleve uyumsuz motoru kullanabilmek icin bir nevi vites kutusu sart oluyor olmali.

   matkabi dizel sarjlilari benzin motorlarina benzetebiliriz herhalde kabaca 😀

 • Rasko @rasko

  Bakma öyle yazdığına, pratikte duvar falan deleceksen şarjlılar bir işe yaramıyor.

  • Ali ŞİMŞEK @asdera

   satın alınan ürünle alakalı bir durum işe yarayıp yaramaması.
   Örnek olarak darbeli matkap alırsınız bilmem ne markalı ve 18v 5,00amp alet ile duvar değil ağacı zor delersiniz.
   Özellikle hilti, makita, hitachi şimdiki adı hikoki ve saygın olan markalar 12v 1,5 amp bir aletle delmeyeceğiniz beton ve demir yokturdur.
   Satın alacağınız cihazların zaten torku ve dakikada kaç tur döndüğü saygın markalarda açıkça belirtilmiş olur fiyatlarıda ona göredir. Saygılar.
   ( inşaat işi ile uğraşıyorum )

  • Rasko @rasko

   @asdera Bu aletler konusunda sizin kadar bilgim veya tecrübem yok, Bosch easy impact ile delemediğim duvarı, arkadaşın getirdiği, markasını ilk defa gördüğüm ucuz matkapla deldim. Düz mantık "Bosch böyleyse diğerleri de bundan hallicedir" diye düşündüm. Bosch delmeyecekse kim delecek? 😀 Ucuz bir alet de değil.

Harika
Çocuklara özel video diyerek mobilde küçültmeye bile izin vermiyor aşağıya doğru

BeğenFavori PaylaşYorum yap

ETS'yi ilk oyundan beri oynarım ama bu otoyolun tüm şeritlerini kapatan polisler yetmezmiş gibi bir de otobana inen helikopter çıktı başımıza. Kapıkuleden geçince oluyor bunlar hep 😀
Vallahi oyundan soğuyorum

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşımın Betpa denen ithalatçıdan alınma P20 Lite İMEİ'si bilinmeyen bir Mate 20 lite cihazına kopyalandığı için birden bire şebekesi gitmiş. İmei numarası da öyle bulunması sallanması kolay bir şey değil. Ben bunun arkasında sistematik bir suç var mı diye düşünmeye başladım dolayısıyla. Dikkatli olun

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Höşelek @benvaryaben

  hattına kaydettirebilir böyle durumlarda. yani en azından en son böyle oluyordu...

  • kurtcuk @kurtcuk

   Kaydettirmesi için bir şahsın yanında getirdiği cihaz sıfatında olması lazım. Bu bildiğin internet üzerinden alınmış şirket tarafından ithalat edilmiş cihaz. Kendisine fatura edilen imeiyi gidip btk ile muhatap olup kaydettitecek hali yok kısaca. Tamamen şirket sorumlu

 • Orcun @orcun

  Acaba telefonu tamir falan mı verdi ? o arada telefoncu imei'i mi çaldı ? belki adamların faturalandırdığı şirket vs. muhasebe bu işi yapmıştır ? ama işte yapsa bile yani kimin ne işine yarayacak ki ? intikam almak isteyen gıcık birisi yapmıştır yapsa yapsa öyle değil mi ? çünkü o imei'i attığında hem senin hem de kendi cihazın kapanıyor bir manası yok.

Microsoft.com cihazımı bul özelliği inanılmaz isabetli konum veriyor. ADSL'den böylesi bir geo ip beklemiyordum. Wifi üzerinden çalışıyor elbette

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Akıllı şebeke, orta ve yüksek gerilim, elektrikli otomobil konularında meraklı olan, çalışma yapan birisi varsa beyin fırtınası yapsak güzel olmaz mı?
Şimdi bugünkü haliyle EV'lerin maliyetlerinde, fiyatı yükselten ana faktör batarya. Besleme ve depolama sorunlarının aşıldığını düşündüğümüz iyimser bir gelecekte bu araçlara olan talep ciddi oranda artacak, Peki bu talebi karşılayacak yeterlilikte pil ham maddesi şu andaki öngörülerle acaba dünyada mevcut mu? Öyleyse bile artan talepten dolayı bu pil fiyatlarının yükselmeyeceğini kolay kolay söyleyemeyiz bence.
Amaç fiyatı düşürmekten ziyade onu korumak olsa bile önümüzdeki 10, 15 yıl için bence yine iyidir. Tabi bunu yazarken hiçbir araştırma yapmadan yazıyorum belki bunun tersine iyi anlamda bir öngörüsü vardır sektörün.
Şimdi bu işin depolama kısmındaki sorunların çözüldüğünü varsayalım yine de. Besleme kısmında özellikle bu istasyonların akıllanmaması olanaksız. O halde akıllanan bu istasyonlara enerji firmalarının, çoğu durumda da devletlerin faturaya ek bir komisyon getirmesinin önünü kesecek bir güç göremiyorum. Hali hazırda bilinen bir örnek verelim. Orta halli bir şehirde EV sahiplerinin en az 5'te 3'ü bayram tatili öncesi araçlarını şarja koysunlar bu durumda, dağıtıcının ortalama üstü makro tüketimi bahane ederek üretimi daha pahalıya satmasında çok sakınca yok gibi. Tabi burada kapasite, üretim - dağıtım arasındaki alım - satım olaylarına kafam basmıyor çünkü o kadar anlayan birisi değilim. 🙂
Şebeke akıllandı demişken, bu ortalama üstü tüketimi gören dağıtım karşısında acaba, tüketiciye opsiyon olarak, 'bana belirli bir ücret üstünden daha fazla akım ver, acelem var.' ya da 'Adil olsun, kimin daha çok ihtiyacı varsa daha çok akım ona gitsin. beni ekstra ücrete boğma.' gibi seçenekler sunulabilir mi? Tabi bu seçenekler şu anda fantastik geliyor, sonuçta elektrik üretimi konusunda o kadar kapasite zorlamıyoruz ama bir noktada çevreci, sürdürülebilir yönetim modelleri karşısında devletler birleşip, kapasitenin ne derece, hangi koşullarda geliştirileceğine, dolayısıyla sadece tüketimden değil, üretimden de gelecek olan tasarrufa odaklanıp belirli regülasyonlar getirese diyelim. Bu son cümlenin benzer tipleri son zamanlarda fosiller için konuşuluyor sanırım ama ben spesifik olarak elektriğin kendisinden bahsediyorum tabi illaki bu da tartışılıyordur belki orasını bilemiyorum.
Herhalde mühendislik mezunu veya öğrencisi olsam en çok bu konulara çalışırdım. Düşünüldüğü kadar geleceği vardır illaki.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tasarımdan anlamam ama normal bir fani olarak starbucks 2020 yılbaşı bardaklarından bir tanesi son zamanlarda gördüğüm en şık paket tasarımı gözümde

BeğenFavori PaylaşYorum yap