Güzel format yapmışlar. Müziksever arkadaşlara kanalı tavsiye ederim. #BirazMüzik

Turkish '60s on vinyl (Beat, Surf & Garage Rock)

Welcome to the second season of the Coffee Break Sessions! This is the first episode of the new season where I'm playing 7" records only. The majority of th...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Turk Telekomun yeni fiyatları aşağıda 24 ay taahhütlü 12 megabit 219 lira, 1000 megabit 549 lira ve modem için aylık 80 lira daha verceksiniz. Taahhütsüz ücretsiz modem kurulumuyla 1000 megabit simetrik interneti 139 liraya veren #turknet'e sabah akşam sallayan arkadaşları piste bekliyoruz #HaftalıkGündemeMalzeme

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7

Ülkelerin Dünya Haritası'nda görünenden farklı olan gerçek boyutlarının kıyaslamasını yapabileceğiniz site.

https://www.thetruesize.com/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Normalde günde en fazla 30 kişinin girdiği https://vergihesaplayici.com 'a iPhone 14'ün tanıtıldığı gün 220 kişi girmiş.

Vergi Hesaplayıcı

Türkiye'deki farklı ürün gruplarının yurt içi ve yurt dışı fiyatlarına ne kadar vergi uygulandığını hesaplayın.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Alman bir asgari ücretli için uygun mu ?
https://twitter.com/etkilihaber/status/1566031625565229057

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 20 / 34
 • Agab @agab

  Almanya neredeyse evsizlere asgari ücret verecek 😀 Uçak biletleri bile çok pahalı. 600 euroya git gel hem de 5 yıldızlı 22 gün tatil ohannes.

 • Elixir @elixir

  Almanya'da asgari ücretle çalışanlar 2018 yılına göre oran olarak %6.6 ve tahmin edebileceğiniz gibi bu azınlık kalifiye olmayan insanlar. Bu kitleye göre hesap yapmak pek anlamlı değil bana göre.
  Örneğin 20 yıllık öğretmenin ortalama maaşı 4000 Euro, bu öğretmen tatil için buraya geliyor mu gelmiyor mu? Sanırım gelmiyor.
  İlandaki tatile bir kaç tuş ve fare hareketi ile LIDL mağazasının sayfasına gidip bakabilirsiniz. Tarihler 23 Kasım - 31 Mart arası ölü sezon.

  • katan @katan

   Bahsettiğiniz miktar brüt yalnız. Belirtmekte fayda var insanları yanıltmamak adına. Net 2500 civarına karşılık geliyor.

   Almanya'da wage gap denilen sınıflar arası maaş farkı oldukça düşük. Asgari ücretin en fazla iki katını alırsınız kalifiye bir elemansanız da.

   Çok çok kalifiye elit bir mühendisseniz (Google gibi bir firmada yazılım mühendisi olmak gibi) 3 asgari ücret seviyesini görebilirsiniz.

  • Alamancı Scan @alamanciscan

   @katan tamam kanka almanya kötü durumda gelmicez rahat ol

  • Elixir @elixir

   @katan 20 yıllık bir öğretmen için dedim evet brüt 4.000 Euro ya dayanıyor. Kamyon şoförünün 2000 küsur Euro aldığı yerde 20 yıllık öğretmenin 2500 euro aldığını mı iddia ediyorsunuz? Bizzat Almanya da öğretmenin kendisine sormasam haklısınız derdim.

  • katan @katan

   @elixir Hocam benim yaşadığım yerden bahsediyorsunuz. 🙂 Eski partnerim dahil bir sürü arkadaşım öğretmen. E8/E9 seviyesi (20+ yıl) öğretmen maaşını Google'da çok basit bir aramayla bulabilirsiniz. Evet brüt 4000 Euro, net 2500 Euro alıyorlar. 🙂

   Tanıdığınıza maaşını sorduysanız size 4000 demesi çok normal çünkü buralarda maaş brüt konuşulur. 🙂

   https://www.academics.com/guide/teacher-salary-germany

  • Elixir @elixir

   @katan Neti brütü karıştırıp yazdım doğrudur ama ücretin yaşanılan bölgeye, okula, bireyin (aile, çocuk vs) özelliklerine, yapılan kesintilerin miktarının değişkenliğine göre değiştiğini biliyorsunuzdur.
   Buyurun en düşük ilköğretim öğretmeni ücreti yerine lise veya meslek öğretmeninin maaşını örnek verin, arada en az 600-700 Euro oynuyor. Bu arada E8/E9 bildiğim kadarıyla maaş seviyesini değil tecrübeyi gösteriyor. Almanca bağlantı gönderirseniz daha iyi olur.

  • Agab @agab

   @katan https://www.glassdoor.com/Salary/Google-Software-Engineer-Germany-Salaries-EJI_IE9079.0,6_KO7,24_IL.25,32_IN96.htm

   Google'da çalışan bir yazılımcı yıllık ortalama 95k€, aylık 8k€ aldığı yazıyor. Eğer net maaş ise 6 asgari ücret yapıyor o da. Brüt ise dediğiniz gibi.

   Ama aynı tecrübede yine Google çalışanı ABD'de aylık 10-15K$ aldığı düşünürsek almanyada sadece 4-5k€ alması komik olur.

  • katan @katan

   @elixir E8-E9 tecrübe seviyesi evet (20 yıla denk geliyor).

   Haklısınız lise ya da meslek okulu öğretmenleri ya da çok daha yüksek seviye öğretmenler (müdür ya da Almancada rektör diye geçer, daha yüksek alıyorlar.

   Lise öğretmenleri A13 kategorisinden maaş alıyorlarmış.

   https://www.academics.de/ratgeber/gehalt-lehrer#:~:text=Gehalt%20von%20Berufsschullehrern,-Verbeamtete%20Lehrkr%C3%A4fte%20an&text=Werden%20sie%20privatrechtlich%20angestellt%20und,6.000%20Euro%20(Stufe%206).

   "Im Durchschnitt liegt das Einstiegsgehalt für Beamtinnen 2021 in der Besoldungsgruppe A 13 bei rund 4.200 Euro"

   Net 2600 civarına tekabül ediyor.

   A13 üzeri ise dediğim gibi rektör vs. gibi yönetici pozisyonlar için. Onlar da 6000€'yu (net 3500) bulabiliyormuş.

  • katan @katan

   @agab Glassdoor rakamları daima brüttür. O konuda garanti verebilirim. Zaten maaşları kendim de biliyorum.

   ABD'de (Silikon Vadisi çevresi) Google maaşları Almanya'nın 2 katı evet. 200.000$ yıllık brüt olur ortalama iyi bir yazılım mühendisinin maaşı. Yalnız o bölgedeki ev fiyatları, kiralar, sağlık sigortası derken ABD'linin belini fena büküyor. Almanla aynı hesaba geliyor yine. Ben Almanya'da 90.000 almayı tercih ederim şahsen. Ki zaten ediyorum da. ABD'ye taşınmamış olmamın yegane sebebi bu.

  • Papa Emeritus @pope

   @katan Unuttuğunuz tek kısım ABD’de vergiler çok daha düşük. Sağlık konusunda zaten sıkıntı yok, büyük şirketler müthiş sigortalar yapıyor dandik Alman devlet hastanesi yerine Mayo, Stanford’a gidiyorlar üstüne. Ortalama bir AB mühendisi ruhunu satsa kapısından geçemez o hastanelerin 😀 Direkt üst gelir grubunda gidiyorsanız(H1B veren işler öyle zaten) ABD acayip imkanlar veriyor.

  • katan @katan

   @pope Doğru onu unuttum. Google zaten sigortayı kendisi yapıyor. Yine ABD'li bir tık avantajlı, ama ben yine de tercih etmiyorum. Başına kötü bir hastalık vs. gelirse işin çok zor. Ha paranı cebine koyar dönersin memleketine ama ben yaşayacağım yerde çoluğum çocuğum için rahat bir gelecek isterim. ABD'de çocuk okutmak da zor iş.

  • Papa Emeritus @pope

   @katan Sağlık konusunda ağır hastalıklarda dahil tabii. Üstüne ek olarak AB ve TR’nin yaşadığı şu rezalet var. https://teknoseyir.com/durum/1568671 Ben ABD’ye ilk defa gidip meslektaşlarımın nasıl yaşadığını gördükten sonra AB’yi defterden sildim. Bir de çoluk çocuk konusunda şöyle bir sıkıntı var mesela ben belki 1 ay sonra AB’ye geri dönebilirim ama ABD’ye 2 senedir bir şey bulamıyorum. H1B malum çok az kotalı, çok pişmiş kişilere gidiyor. Üstüne yetmezmiş gibi onun bile çekilişi oluyor. Apple’da staj yapacaktım o bile olmadı ABD vatandaşı veya okul sebepli çalışma iznim olmadığı için zamanında. Çocuk isterse AB’ye gider anında ama ABD çok zor. ABD’nin kesinlikle düşük gelir sınıfı için AB’den kötü olduğuna eminim ama H1B ile gidilebilecek işler seviyesinde bakıyorum tabii.

  • katan @katan

   @pope Ağır hastalıklar dahil tabii. Benim kast ettiğim çalışamaz hale gelirseniz. Bizzat Google'ın ABD'de politikası ve verdikleri sigortanın şartları bu durumda ne bilmiyorum ama bir sürü insan ABD'de ciddi hastalığa yakalanınca işinden de sigortasından da oluyor gördüğüm kadarıyla.

   ABD'de evet çok daha iyi yaşıyor meslektaşlarımız ama maalesef orası biraz vahşi batı kafası. Güçlü olduğun sürece kralsın, düştüğün zaman tam düşüyorsun. AB'de hangi şirkette olursan ol, başına bir iş geldi mi en kötü devlet sana temel ihtiyaçlarını sağlamaya devam eder her koşulda.

   Ben zamanında burn out'u yaşamış, bir süre psikolojik çöküntüden dolayı çalışamamış birisi olarak ABD riskini almam ama şahsi kararımdır. Bazı insan da gamsız oluyor / hayata hep sıkı tutunuyor ve ne koşulda olursa olsun çalışmaya devam edebiliyor.

  • 3dfx @3dfx

   @katan ulan bari ögretmenleri burada savunmayin. Almanyada devlet memurlarinin neti ile bürütü neredeyse birdir. 4100 alan o ögretmen 500 euro gelir vergisi ödüyor, o kadar. Temiz 3,5k temiz maasi var. Üstüne yilda 3+ aydan fazla tatil.

  • katan @katan

   @3dfx Hocam ben yanlış biliyorsam şöyle bir kaynak link bıraksanız da kendimi düzeltsem daha faydalı olmaz mı herkes için?

 • brcan @brcan

  Almanya'ya gidip bu tatili satın alıp Türkiye'ye tatile gelebiliyormuyuz?😀

Çeşitli dillerde örnek cümleler bulmak için tatoeba.org sitesi çok iyi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

zamanı geldi, ilk 2 bölüm yayında. bakalım beğenecek miyim yoksa Küfürbaz Haydo'ya mı bağlayacağım.

#LOTR
#RingsOfPower
#amazonprimevideo

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 10

İnternetten Otel Rezervasyonu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seyahat planlamalarında konaklanacak yerin seçimi, birçok zaman zorlu bir süreç olabiliyor. Nerede Kalmalıyım sorusu her seyahate çıkacak olanın aklındaki sorulardan biridir. Seyahat planlamalarınızda kalmak istediğiniz yeri seçtikten sonra rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Rezervasyon işlemleri yakın bir tarihe dek otelin aranması ile yapılıyordu. İnternetin yaygınlaşması, otel rezervasyonlarının online bir şekilde yapılmasına imkan verdi.

Online yani internet üzerinden otel rezervasyonu yaptırmak ilk bakışta kolay görülse de, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Sizin için özel olarak hazırlanan bu rehberde otel rezervasyonu öncesinde ve sonrasında yapılması gerekenleri bulabilir, otelinizi kolaylıkla seçebilirsiniz.

İnternet Üzerinden Otel Rezervasyonu Yapmadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Seyahat planlamanızı yaparken kalacağınız yer için rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Online rezervasyon sistemi ile otelinizi birkaç dakika içinde kolaylıkla dilediğiniz tarih aralığına rezerve edebiliyorsunuz. Ancak rezervasyon yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunuyor.

Öncelikle seyahat planlamanızda gittiğiniz noktada size uygun bir otel olup olmadığını araştırınız. Özellikle seyahat edeceğiniz tarih, seyahat edilecek noktanın yoğun olduğu bir zamana denk geliyorsa mutlaka rezervasyon işleminizi önceden tamamlayınız. Tarihleri seçtikten sonra sıra otelinizi ve odanızı seçmeye geliyor. Otel seçiminizde ihtiyaçlarınıza ve konaklayacağınız kişi sayısına uygun bir seçim yapınız. Örneğin merkezi bir otelde konaklamak istiyorsanız otelin merkezde bulunan önemli noktalara uzaklığına bakınız. Otelin imkanları ve yiyecek ve içecek hizmeti gibi detayları da mutlaka seçim esnasında dikkat ediniz.

Otel seçimi konusunda tereddütleriniz bulunuyorsa, otelin online internet sitesinden kalacağınız bölgedeki otelleri filtreleyebilirsiniz. Ayrıca oda ve yemek seçeneklerine göre de otelleri gruplandırabilirsiniz. Otel seçerken zorluk yaşıyorsanız kullanıcı yorumları ve otele verilen puanlar sizin için yol gösterici olacaktır. Oteller hakkında yazılan kullanıcı yorumları otel hakkında bir fikir sahibi olmanıza imkan verecektir.

Otel rezervasyonu yapmadan önce rezervasyon yapacağınız internet sitesinin güvenilir olduğundan emin olunuz. Otel hakkında yeterli bilgiler veren, oda seçenekleri hakkında detaylı açıklamalar yapan bir siteden rezervasyonunuzu yaptırmalısınız. Ayrıca rezervasyon iptal seçeneğinin de olması olası aksi durumlarda sorun yaşamamanız açısından önemlidir.

İnternet Üzerinden Otel Rezervasyonu Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Seyahat tarihiniz kesinleştikten ve kalacağınız oteli seçtikten sonra oteli internet üzerinden online bir şekilde rezerve edebilirsiniz. Bu esnada otel ve oda seçimi yapacaksınız. Otelinizi seçtikten sonra kalacağınız kişi sayısına bağlı olarak oda seçiminizi yapabilirsiniz. Odada kaç yatak olduğu seçeneğini de mutlaka gözden geçirmeniz gerekiyor. Odanızı seçtikten sonra otelde yeme içme hizmeti varsa buna bağlı olarak bir seçim daha yapmanız gerekiyor.

Bazı otel rezervasyonlarında oda ve yemek hizmeti seçimi yaptıktan sonra ekstra hizmetler kısmı sunulabilir. Özellikle büyük otellerin birçoğunda otogar veya havalimanı transfer hizmeti bulunuyor. Eğer transfere ihtiyacınız varsa bu seçeneği işaretleyebilirsiniz. Ulaşım istemiyorsanız bu kısmı boş geçebilir veya varsa ulaşım istemiyorum seçeneğini tıklayabilirsiniz.  

Tüm bu seçimleri tamamladıktan sonra isim soyisim ve rezervasyona bağlı olarak TC kimlik numaranızı girmeniz gerekiyor. Eğer kendiniz dışında sizinle konaklayacaklar varsa kalacak bireylerin de adı ve soyadını girmeniz beklenebilir. Bu bilgileri girdikten sonra ödeme alanına yönlendirileceksiniz. Ödeme yapabilmeniz için kredi veya banka kartı kullanmanız bekleniyor. Ödeme yapmadan önce kartınızın internet alışverişi için kullanıldığından emin olmalısınız. Ödemeyi yaptıktan sonra mail adresine veya cep telefonunuza iletilen rezervasyon kodunu mutlaka saklayınız.

Otel rezervasyonunda kişisel bilgilerinizi doğru bir şekilde verdiğinizden emin olmanız gerekiyor. Olası bir yanlış bilgiye karşı online rezervasyon sistemi size girdiğiniz bilgileri onaya göndermeden önce bir defa daha gösteriyor. Yanlış veya hatalı bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir önceki sayfaya dönerek bilgilerinizi güncelleyiniz. Ayrıca mail adresinize gönderilen online rezervasyon dosyasını inceleyerek seçiminizi kontrol edebiliyorsunuz. Olası bir yanlış seçimi erken fark ederek rezervasyonunuzu iptal etmeniz size zaman kazandıracaktır.

İnternet Üzerinden Otel Rezervasyonu Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Seyahatlerin büyük çoğunluğunda plan yapılır. Gidiş geliş tarihleri ve destinasyonun belirlenmesi ile başlayan süreç konaklama alanı seçme ile devam eder. İnternetin yaygınlaşması ile otel rezervasyonları da dakikalar içinde birkaç tık ile gerçekleştirilebiliyor. İnternet üzerinden rezervasyon yapmanın kullanıcılar nezdinde birçok avantajı bulunuyor.

Gideceğiniz yerin konaklama seçenekleri hakkında bilginiz yoksa online otel rezervasyonunda gidilecek bölgedeki konaklama birimlerinin neredeyse tamamına ulaşabilirsiniz. Otelleri sahip olduğu yıldız derecesine göre gruplandırılabilir, hatta yeme içme servisine göre de gruplandırabilirsiniz. Böylelikle sizin için en uygun olan oteli kolaylıkla seçebilirsiniz. Online rezervasyon sitelerinin büyük çoğunluğunda kullanıcı yorumlarına büyük ölçüde önem veriliyor. Böylece siz de gitmeyi planladığınız otellerin kullanıcı yorumlarını inceleyerek tercihlerinizi daha isabetli bir şekilde yapabilirsiniz.

Otel rezervasyon sitelerinde konaklama birimlerine ait birçok özellik yer alıyor. Otelin ne şekilde yeme içme hizmeti verdiği, odalarda bulunan eşyalar ve otelde sunulan aktiviteler gibi birçok detaya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Otelin lokasyon bilgisine de kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kısacası bu büyük seçim skalası üzerinden doğru filtrelemeler yaparak seyahatiniz için en doğru konaklama birimini seçebilirsiniz.

Otel rezervasyonu sırasında ödemenizi online şekilde kredi kartınız ile gerçekleştirebilirsiniz. Online ödeme ile güvenli bir şekilde odanızı ayırtmış oluyorsunuz. Ancak bazı otellerde otele girişte ödeme yap seçeneği bulunuyor. Dilerseniz herhangi bir ödeme yapmadan otelinize ulaştığınız gün ödeme yapabilme şansına sahipsiniz. 

Online rezervasyonlar telefonla yapılan rezervasyonlara göre güvenilirdir. Rezervasyon kaydınızı oluşturduktan sonra otelin sistemine rezervasyonunuz otomatik olarak düşüyor. Böylelikle otelinize geldiğiniz gün odanıza kolaylıkla yerleşebilirsiniz. Online rezervasyon sitelerinde son ana kadar rezervasyonu iptal etme imkanı bulunuyor. Böylelikle rezervasyonunuzu kolaylıkla iptal ederek ücret iadesini alabilirsiniz.

Seyahatinizin tamamını online olarak planlayabilmeniz mümkündür. Uçak, otobüs biletinizi online olarak satın alabilir, gideceğiniz destinasyonda kalacaksınız otelinizi de kolaylıkla online rezervasyon sisteminden tamamlayabilirsiniz. Böylelikle tüm işlemlerinizi kolaylıkla halledebilir, olası aksi durumlarla karşılaşmadan konforlu bir seyahat sürme imkanına sahip olabilirsiniz.

Online Otel Rezervasyonu Yaparken Nasıl Ödeme Yapılıyor?

Online otel rezervasyonu yaparken ödeme kısmına dikkat etmeniz gerekiyor. Online rezervasyonda, kullanıcılar ödemelerini kredi kartı veya havale/EFT  ile kolaylıkla yapabiliyor. Ödeme işlemi online rezervasyon kısmındaki son basamaktır.

Ödeme işleminizi yapmadan önce kredi kartınızın internet alışverişine uygun olması gerekiyor. Bu yüzden kullandığınız bankanın mobil uygulamasından veya internet bankacılığından kartınızın online ödemelere açık olup olmadığını kontrol ediniz. Ödeme yaparken kart bilgilerinizin eksik bir şekilde girildiğinden emin olunuz. Kartınıza bağlı olarak ödeme esnasında size sunulan taksit seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.  Ödeme yaptığınıza dair fatura da online rezervasyon sitesi tarafından tarafınıza e-posta ile iletilecektir. Online ödemede banka kartlarını da kullanabilirsiniz. Banka kartı kullanırken hesabınızda yeterli para olduğundan emin olunuz.

Eğer kredi kartı ile ödeme yapmayı tercih etmiyorsanız havale/EFT yolu ile de ödemenizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Havale yolu ile ödeme yaparken size paylaşılan İBAN bilgisini ve alıcı adını doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekiyor. Havale ve EFT işlemi gerçekleştikten sonra ödemeniz alındı ibaresini görerek otel rezervasyon işleminizi kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

Online Rezervasyon Yaparken Otellerde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Online rezervasyon yaparken otellerin sunduğu oda ve yeme içme hizmetleri dışında dikkat etmeniz gereken başka seçenekler de bulunuyor. Otellerin kabul ettiği ve kabul etmediği bazı durumlar bulunabiliyor.

Evcil hayvanınız ile seyahat edecekseniz, konaklama yapacağınız otelin evcil hayvan kabul edip etmediğini mutlaka kontrol ediniz. Online otel rezervasyon sitelerinin tamamında otelin evcil hayvan kabul edip etmediği hakkında bilgi bulunuyor. Bazı oteller yalnızca beş kiloya kadar hayvan kabul ederken bazılarında ise evcil hayvanlara özel konaklama alanları dahi bulunuyor.

Otel seçiminizde otelin kabul ettiği yaş grubuna da dikkat etmelisiniz. Aileniz ile çıkacağınız seyahatlerde yanınızda küçük çocuğunuz varsa otelin çocuk kabul etmediğini mutlaka gözden geçiriniz. Bazı oteller bebek dostu olarak geçiyor. Bu otellerde bebekler için mama ısıtıcısı ve sandalya gibi ekipmanlar bulunuyor. Bebeğiniz ve küçük çocuğunuz ile seyahate çıkmayı düşünüyorsanız online rezervasyon sitesinden çocuk dostu kısmını işaretleyerek size uygun oteli bulabilirsiniz.

Eğer konsept otel arayışındaysanız online otel rezervasyonu yaparken konsepte uygun arama yapabilirsiniz. Örneğin balayı tatiline çıkacaksanız balayı için özel hizmetleri olan otelleri tercih edebilirsiniz. Balayı otellerinde konuklar için içecek servisi, oda süslemesi veya meyve sepeti gibi özel hizmetler bulunuyor. Gideceğiniz otelde bu özelliklerin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Hatta rezervasyon yaparken odanızın önceden süslenmesi gibi özel taleplerinizi de iletebilirsiniz.

BeğenFavori Paylaş

Masabaşı çalışan, bulunduğu odada klima olmayan ya da olsa da çalıştırmak istemeyenler (elektrik fiyatları) için şu mini fanları önerebilirim. Ortamı soğutmuyor belki ama esintisiyle bir parça da olsa rahatlatıyor. Fiyatları 60-100 TL arasında değişiyor ve elektrik tüketimi yok denecek kadar az. Tam bir fiyat / performans ürünü.

https://www.akakce.com/arama/?q=mini+fan

#sıcak #Fan

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 13