“Arapçada kirazın fermante edilmesiyle yapılan şaraba kahve denirdi. Ama zaman içinde İslami normların yaşam biçimiyle, kurumlarıyla günlük yaşama girmesiyle, kavrulup suda haşlamayla elde edilen alkolsüz içkiye dönüldü ve kahve artık bu alkolsüz içkinin adı oldu.”

“Şeyhülislam Ebussuud Efendi tarafından verilen fetvayla kahve haram kılınır. Ölümünden sonra yerine geçen Şeyhülislam Bostanzade Mehmet Efendi kahvenin yararlı olduğu fetvasını verir. Kahve daha sonra da farklı padişahlar zamanında birkaç kez yasaklanmıştır.”

“Kahveyle ilgili en çok göz ardı edilen husus; kahvenin sunulduğu kâğıt bardakların aslında kağıt olmamasıdır.”

#akış #KonuDışı #Kahve

Kahvenizin nasıl sunulduğuna dikkat edin!

Fazla kavrulmuş, çekirdeği kapkara bir kahvenin kanserojen olduğunu biliyor muydunuz? İyi bir ‘Arabica’ kahvenin yararlarını sayabilir misiniz? Hazır aldığımız Türk kahvesinin...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#MNG (Mehmet Nazif Günal) holding’in https://www.setmoda.com/ sitesi kapanmış, son siparişler normal olarak gönderilecekmiş.

#HaftalıkGündemeMalzeme

Alışveriş sitesi setmoda kapandı

MNG Holding’in e-ticaret girişimi setmoda, faaliyetlerine son verdiğini açıkladı. Hürriyet yazarı Jale Özgentürk, gelişmeyi bugünkü köşesine taşıdı.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Huawei, Amerika’da satışa çıkacak Mate 10 pro için Best Buy’da 100’den fazla sahte (yani ‘feyk’) inceleme/yorum yayınlatmış ve tabi yakalanmış.

#akış #HaftalıkGündemeMalzeme #Huawei

Huawei loads its Best Buy Mate 10 Pro listing with over 100 fake reviews,...

Almost three months ago, we reviewed Huawei's Mate 10 Pro. We concluded that it'd a good buy when it hit the US market, so long as it wasn't priced at $100... by Richard Gao in Huawei, Mate 10, News
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Amerikan istihbaratının, bilgisayar korsanlarının Ulusal Güvenlik Kurumu’ndan (NSA) çaldığı siber silahı teslim etme sözü veren bir Rus vatandaşına geçtiğimiz eylül ayında 100.000 dolar ödediği belirtildi.

‘…ödenen 100.000 doların, 1 milyon dolarlık ödemenin sadece ilk kısmı…’

New York Times, söz konusu hırsızlığın NSA için ‘felaket sonuçlar’ doğurduğunu ve kurum yetkililerinin ne pahasına olursa olsun çalınan siber silahı geri almak için ellerinden geleni yaptığını yazmıştı.

#akış #HaftalıkGündemeMalzeme

‘ABD, Rus vatandaşına çalınan siber silahının iadesi karşılığında...

Amerikan istihbaratının, bilgisayar korsanlarının Ulusal Güvenlik Kurumu’ndan (NSA) çaldığı siber silahı teslim etme sözü veren bir Rus vatandaşına geçtiğimiz eylül ayında 100.000...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Spam SMSler azalmıştı, bugünün spami BTK’dan geldi. Balık baştan kokar dedikleri bu olsa gerek.

Neyse, engellendin #BTK bey, istediğin kadar spam #SMS atabilirsin artık.

#akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

1 ay içinde çıkacak toba yasa ile,

‘Lisanslı yayın kuruluşları internet sitesinden yayın yapabilecekler. Ancak bunun için ayrıca lisans almaları gerekecek, lisans almayan kuruluşların yayınları ise sulh ceza hakimince engellenebilecek. Söz konusu maddenin kamuoyunda Adnan Hocacılar olarak bilinen grubun yayınlarıyla ilgili olduğu belirtiliyor’

Aklımdaki soru: YouTube yasaklanır mı?

#HaftalıkGündemeMalzeme

Adnan Hoca maddesi

UZUN süredir üzerinde çalışılan ve ekonomide birçok alanı birden düzenleyen torba tasarı, TBMM’ye sevk edildi. Yaklaşık 1 ay içinde Meclis’ten geçip yürürlüğe girmesi beklenen...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

MR cihazı ziyaretçi yutmuş!

Bunda yapay zeka da yok, yapay zeka eklenince artık kimbilir kimileri yutar 😜 Teknoloji ilerledikçe tehlikeleri artıyor.

#akış #HaftalıkGündemeMalzeme

Hasta Ziyaretine Giden Adam MR CihazıTarafından Yutuldu

Hindistan'da bir akrabasını hastanede ziyaret eden 32 yaşındaki adam, MR (Manyetik Rezonans) makinesi tarafından aletin içine doğru çekilmesi üzerine hayatını kaybetti.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 16

Sağlık uygulamasını kullanan askeri üste bulunan askerler, GPS açık kullanınca, gizli üslerin yerleri ifşa olmuş.

#akış #HaftalıkGündemeMalzeme

[Oops] Strava fitness app revealed locations of secret army bases

Strava is a popular fitness app for Android and iOS, and one of its main features is the ability to see other users' tracks and runs on a map (or share you... by Corbin Davenport in Applications,...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Animesini bilmem ama bu filmi uçuk kaçık bir komedi olarak beğendim.

#KonuDışı #Film

Gintama (2017)

Directed by Yûichi Fukuda. With Shun Oguri, Kôichi Yamadera, Takayuki Yamada, Masaki Suda. In an era where aliens have invaded and taken over feudal Tokyo, a young samurai finds work however he can.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 11