Artık Türkiye’deki yaya, yaya öncelikli bir trafik olarak kanun çerçevesi içine alınmıştır. Artık kusur yayanın olmayacaktır. Aniden yaya kendini geçide attı, yayaya öncelik tanınacak. Yaya geçidini gören sürücülerin tamamı dikkatli olmak ve yayaya hangi şartlar olursa olsun öncelik vermek zorundadır.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Trafikte Yeni Yaya Kanununu Duyurdu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, trafik kanununda yapılan değişikliklerle yayaların her konuda öncelikli olduğununu belirterek “Türkiye, bu sabah itibarıyla bir devrime imza attı.“...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 23
 • erdem göker can @ec

  yollarımızda yaya geçidi eksıklıgı vardır. bir vatandaş ileride bir yerde yaya geçidi var diye yüzlerce metre yürütülmemeli. gerekli olan her yere aralıklı olarak yaya geçitleri yapılmalı. kilometrelerce uzunlugundaki işlek caddelerde hangi aralıklarla yaya geçidi var bir bakalım inceleyelim. kanunu geçirmek kolay yaya içinde gerekli olan yapılmalı. yaya üşengeç bir yapıdadır unutmamak gerek. 200 300 metre yürümez yaya geçidi olmayan yerden geçer ve herhangi bir kazada suçlu duruma düşer. yayanın hata yapma payınıda minimuma indirmek için bu kanunun arkasında durulması gerekir ve gerekli olan heryere yaya geçidi yapılmalı.

  • Ercüment Solmaz @ercument-solmaz

   Önemli olan ara sokaklar. Ara sokaklarda yaya geçidi yok yani araç çarptığında geçit yoktu diye yayayı suçlamaya çalışacak. Hiç birimiz evimizden ana caddelere ışınlanmıyoruz asıl önemli olan evimizin önünde geçit koyulması mümkün olmayan ara sokaklar.

 • Martin @martin

  Bu kanun yayaların karıştığı kaza sayısını arttıracaktır. Cift seritli ve hiz yapilabilen yollarda yolveren bir arac digerinin gorusunu kapatiyor. Boyle yerlerde kanuna guvenmeyin. Ayrica kanunda ilkesel de bir hata var. Sen yesil isikta hareket ederken yine de sagini solunu kontrol etmek zorundasin kanunen. Yani yaya olunca ve kanun destekleyince zombi gibi yola atlayan insanlar carpilip gider.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Bu kural vardı abi kim ne derse desin 😀 sadece uygulanmıyordu şimdi uygulanacak fakat dezavantajları çok büyük hacettepe kampüsünün girişinde yazıyordu kampüsümüzde yaya önceliği var diye bir sürü beyinsiz 50 ile 60 ile gelen arabaların önüne atıyordu kendini.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  İstediğin kadar kanun koy, uyacak adamı zamanında, düzgün şekilde eğitmediğin sürece hava civa… Daha kırmızı da bile durmayan adam, yaya geçidinde yaya yol mu verir!

esigarayla ilgili bir yorum yaptım, sonra yorumuma dolaylı gelen yoruma da bir yorum yaptım. Berk @brk ‘den engeli yedim. Artık ne diyeceğimi şaşırdım. Hiç belli olmuyordu halbuki . Aynı fikirde olmak şart değil ama tahammülsüzlük kötü, medenice tartışamıyoruz bile.

Merak eden olursa konu burada:
https://teknoseyir.com/durum/968463#comment-3546025

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Konuyu başka yere çekmeyelim de, gerçekten bu fiyatlarla beyblade hayal…

Beyblade Spiele & Spielzeug

Beyblade Spielwaren auf LadenZeile.de - Entdecken Sie unsere riesige Auswahl an reduzierten Produkten aus dem Bereich Spiele. Bei uns finden Sie das passende Spielzeug für jedes Alter, angefangen von...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 19

Şengör ne yediğini açıkladı. Tahminen Ortaylı da aynısını yapmıştır. ‘Bilimci’ olmak kolay değil. Bir deha kolay yetişmiyor, kolay beslenmiyor.

‘İsviçre’de doktora yaptığı yerde otlayan ineklerin ve dağ keçilerinin de dışkılarının tadına baktığını söyleyen Şengör, “Özellikle insan dışkısı acıydı….’

#BilimGündemineMalzeme #akış

Prof. Şengör: Kendi dışkımı yedim

Prof. Dr. Celal Şengör, Ekşi Sözlük'te katıldığı soru cevap etkinliğinde kendi dışkısını yediğini itiraf etti.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Asaf Duru @asafduru

  Şu fıkra aklıma geldi;
  “Ağayla marabası, ağanın en güzel atının koşulduğu en süslü arabayla kasabaya inmektedirler. ağa arabadadır, maraba ise arabanın yanında yürümektedir. yerde taze bir tezek kümesi görürler. üzerinde sineklerle etrafa koku salmaktadır. ağa, marabasıyla alay etmek ister.

  ‘‘maraba’’ der, ‘‘şu tezeği ye, atla araba senin. sen bineceksin, ben yürüyeceğim.’’

  maraba ata bakar, arabaya bakar. ağaya da zaten gıcıktır. oturur, midesi bulana bulana tezeği yer. ağa iner, maraba sahip olduğu arabaya biner. ağa çok bozuktur. durduk yerde en güzel atını, en güzel arabasını marabaya kaptırmıştır. maraba da bozuktur. durduk yerde tezeği yemiştir. ağanın daha güzel atlar alacak parası, daha güzel arabalar alacak imkánı vardır. üstelik ne ata, ne de arabaya bakacak parası vardır. dönüş yolunda gördükleri tezek, her ikisinin de beklediği andır aslında.

  maraba, ağadan intikam almak için ‘‘ağa, ağa’’ der, ‘‘sen şu tezeği ye, at ve arabayı geri al’’.

  ağanın beklediği de böyle bir fırsattır. o da oturur tezeği yer. arabaya kurulur, atı kamçılar.

  köye girerlerken maraba, ağaya seslenir, ‘‘köyden çıkarken araba senin, at senindi. yürüyen de bendim. köye giriyoruz. at senin araba senin. yüreyen yine ben. ağam iyi de biz bu boku niye yedik?’’

 • Harun SUV @harunsuv

  Bu adam jeolog değil mi? Yeni trend çıkarmasın başımıza şimdi…

#TeknoYardım #IPTV Hiç anlamadığım bir konuda yardıma ihtiyacım var.

Aptal, biraz eski ama HDMI girişi olan (82 ekran full HD bile değil) bir TVye IPTV denen hizmeti bağlamak istiyorum. Kullanmak için VDSL internet bağlantısı mevcut.

Soru1: Bir kutu almak gerekiyormuş anladığım kadarıyla, İstanbul Yazıcıoğlunda bulunuyormuş. Bununla ilgili tüyo, tavsiye var mıdır? Kek gibi kazıklanmak üstüne kötü bir kutu almak istemiyorum doğrusu.

Soru2: Yıllık abonelik alınıyormuş, maçtır vs. derdi yok, amaç standart kanalları izlemek. Hangi firmaya abone olmak mantıklı, hangisi kalitelidir, nerede satılır, kullanım deneyimi olan var mı,, vs. ?

Yardımcı olursanız sevinirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

…Böylece RTÜK ve BTK platformların sadece abone sayısına ulaşabilecek, abonelerin yaş gruplarını bile öğrenemeyecek….
…Lisans ücretleri de düştü…

RTÜK ve BTK geri adım attı: Sadece sayılar toplanacak

İnternetteki radyo ve televizyon yayımlarının RTÜK , Sulh Ceza Hâkimi ve BTK tarafından denetlenmesine yönelik yasal düzenleme 27 Mart 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yeni öğrendim, bir kişi bin yıl ceza alsa da hapiste kalacağı süre 12 yılmış!!!! Ceza verilirken 37 yıl, çekilirken 12! Oh ne güzel dünya. İşte adalet.

‘Yani bir kişinin cezaevinde en çok ne kadar süre kalacağına ilişkin düzenleme yapan maddenin “e” bendi, “Birden fazla süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 28 yıl” hapis yatılacağına hükmeder.

Diyelim ki bir kişi farklı suçlardan toplamda bin yıl ceza aldı, bu kişinin infaza tabi ceza süresi 28 yılı geçemez.
Buna geçen yıl Ağustos ayında KHK ile yapılan düzenleme ile infaz süresinin üçte ikiden, yarıya düşüren uygulama eklendiğinde yatacağı süre 14 yıla düşer.
İki yılı da denetimli serbestlik olduğu için 12 yıla iner…’

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8
 • omerfa @omerfa

  Bence bu hapishanelerin dolu olmasının sebeplerinden biri de cezaların düşük olması. İnsana benzeyen mahlukat cinayet işlese 4 yılda çıkacağını biliyor. İnsana bile benzemeyen bazı mahlukatlar tecavüz sonrası ceza bile almıyor. Bazılar kışa girerken hırsızlık yapıyor. Neden çünkü biliyor ki altı ay yatıp çıkacak. Kışı içer de geçirip yazın yine dışarıda otel gibi kullanıyor hapsi.

 • Nostromo @nostromo

  İnsan ömrünün çok üzerindeki cezalarıda bir türlü anlayamıyorum. Mesela geçen fetö davasında bir sanık için 257 yıl ceza istendi. Yav benimle dalga geçiliyormuş gibi hissediyorum, kim o kadar yaşıyor ki. Fetö diye örnek olarak söyledim siyasi anlaşılmasın. Haa, derdiniz bu adam (lar ) içerden çıkmasın, topluma zararlıysa gerçekten asın gitsin, 257 yıl nedir yahu :D. Çok saçma bir benzetme olacak ama, hani birinin sana ”ebediyete kadar seninle konuşmayacağım küstüm” demesi gibi bir şey. Bana küsen bu kişi küstüğünde 30 yaşındaysa, 60 yaşında ölürse eğer, ebediyete kadar küsmüs olmuyor ki, 30 yıl küsmüs olmadı mı şimdi ? ?
  Ya neyse artık, Türk ceza kanunları o kadar saçma ki gerçek hayattan mantıklı bir benzetme bile yapamıyorsun. Beynim yandı ben gidiyorum

 • refresh @refresh

  Çoğu suç için idam gereklidir. 1000 yıl ceza, insan aklı ile alay etmektir. İdamın amacı kişiyi cezalandırmak değil, toplumu o kişiden kurtarmaktır.

  kanıtlı olarak bildiririm. Cinayet işleyenlerin çoğunluğu salındığı günden bir süre sonra yine cinayet işler.

Adamın kumaşı kaliteli canım, para hiç değiştirmemiş hep aynı.

Terim, 'Ne oldu, dört yedik' diyen taraftara küfretti

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, kendisine "Ne oldu dört yedik dört dört" diye bağıran bir taraftara "A. koyayım" diye karşılık verdi.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Aklı olan BESten çıkıyordu tabi. Daha da zorla alacaklar paraları, bakalım bu kul hakkının vebalini kim nasıl ödeyecek.

BES zorunlu hale geliyor: 3 yıl boyunca sistemden çıkış yok

Hürriyet yazarı Noyan Doğan, Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP) Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) dair ayrıntıların da yer aldığını söyledi. Buna göre BES zorunlu hale getirilecek ve...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 22 / 30