Çin'in Uygur Türklerine yönelik 'beyin yıkama' kampları

Çin hükümetinin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki kamplarda tutulan Uygur Türklerine uygulanması için verdiği beyin yıkama talimatlarına ilişkin ilk defa res...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Aralık ayında #araba satın almayı düşünüyorum. İlk arabam olacağı için 20-25.000₺ bandının üstüne pek çıkasım yok. Aslında ben paramın yetmediği şeylerle pek ilgilenmediğim ve arabalara karşı fazla bir merakım olmadığı için bu konuda fazla bir bilgim yoktu araştırmaya başlayana kadar. Bu süreçte sizlerinde yardımını istemenin iyi olacağını düşündüm.

İlk başta Renault Clio-Symbol olsun yeter derken zamanla şu kadarı veren şu kadarı verir daha iyi araç vs. diye düşünerek çok uçtum 40-55.000₺ bandına çok baktım. Hatta tüm eleştirilere rağmen Chevrolet Cruze 1.6 2011 ve üzeri modelleri bana göre tam f/p gibiydi (parça fiyatından, yakıtından bağımsız).

Her neyse tüm bunları geride bırakıp en az 2005 model olan Renault Clio-Symbol almayı kafaya koymuştum ki sonra geçmişte Fiat Palio kullanan bir tanıdık çok tavsiye etti. Ardından Otoseyir'de Peugeot 306 videosunu izledim. Citroen Xsara'yı falan buradan öğrendim açıkçası. Symbol'e göre aralarında 10.000₺ civarı fark var ve 20.000₺ bandında çok kolay bulunan arabalar gibi.

Şu sıra takibini yaptığım modeller:

Fiat - Palio 1.4, Albea Sole 1.3
Peugeot - 206, 306
Citroen - Xsara

Sözün özü sizlerden 20-25.000₺ bandında 2. el #araç #tavsiyesi istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Kafamda 1-2 model belirleyip alana kadar sadece bunları araştırmak istiyorum fakat 2 aydır o modelleri belirleyemedim 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 22 / 30

#MiBand4 #batarya

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 15

JABRA Elite 25e vs MEIZU Ep 52 (Karşılaştırmalı İnceleme)

Meizu Ep52 kulaklığım bozulduktan sonra yeni kulaklık arayışımda Jabra Elite 25e'den yana karar vermiştim. Bir süredir de kullanıyorum. Çok uzatmadan deneyimlerimi aktarmak istiyorum.

Malzeme kalitesi açısından Jabra daha iyi.
Jabra'nın şarj süresi de çok daha iyi. Öyle ki benim kullanımımda haftada 1 şarj ettiğim dahi oldu. Ancak Meizu'yu en geç 2 günde şarja takardım.
Ses kalitesine gelecek olursak ikisi de eşit derecede iyi geldi bana fakat ses yüksekliği açısından bakarsak Meizu'yu daha başarılı buluyordum. Meizu'nun basslarıda çok daha iyiydi.
Mikrofon açısından ise Jabra baya iyi.
Meizu kullanırken kulağımda ağrı hissetmezdim. Ancak Jabra kullanırken bir süre sonra kulağımda ağrı hissediyorum.
Bluetooth bağlantısı konusunda Jabra'dan yana şikayetçiyim. Telefonu cebime koyduğumda bazen bağlantıda aksaklıklar başlıyor. Meizu'yu yan cebe de koysam normal cebe de koysam sorun yaşamazdım oysa ki.
Jabra'yı aldıktan sonra beni şok eden bir şey yaşadım bunu hiç bilmiyordum. Bilgisayara bağlayabilmek için Jabra'nın sattığı bluetooth adaptörünü almanız gerekiyor. Almayı reddettiğim için de hiçbir şekilde bilgisayara bağlayamadım. Bu büyük bir dezavantaj bence. Bir daha Jabra ürün almayacak olmamın tek sebebi bu. Meizu'da hiç böyle bir sorun yaşamamıştım.
2 üründe de belli koşullara kadar su geçirmez yazıyor. Jabra'dan yana şimdilik sıkıntım yok. Lakin Meizu kulaklığımın bozulma nedeni içinde biraz su birikmesiymiş. Yağmur vs. görmedi gibi bir şey üstelik.
Meizu'nun şarj edildiği usb girişini kapatan kapağı bir süre sonra yerine tam oturmaz oluyor. Jabra için şimdilik böyle bir sorunum yok.
Tasarıma gelecek olursak Jabra daha güzel gibi geliyor bana. Meizu ise daha rahattı.

Jabra'dan bir telefon kullaklığı olarak memnunum. Lakin bilgisayara doğrudan bağalanamadığı için bir daha tercih etmeyeceğim bir kulaklık.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Samsung A70 ve Huawei P30Lite (48MP) arasında her türlü A70 alınır gibi duruyor. Farklı nedenlerle P30Lite'ı öneren olur muydu acaba?

https://www.epey.com/akilli-telefonlar/karsilastir/152580-155585/huawei-p30-lite_samsung-galaxy-a70/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dostlar su arıtma konusunda son kez bilginize başvurmak istiyorum.

İhlas, AO Smith, Waterbox markaları arasında seçim yapacağız.

İhlas - 2.000 ve 2.800 TL'lik 2 üründen bahsetti. Dijital ve Manuel diyor. Filtreleri 6 ay ve 12 ay'da değişen 2 farklı ürünmüş.

AOSmith peşin alımda 2.495₺. Dünya markası ve kaliteli duruyor.

Waterbox zannedersem 1.300₺ civarında ama tam fiyat bilmiyorum. Bu markayı kullanıp memnun kalanlar var.

Siz ne dersiniz?

Güncelleme 1:

Bu akşam (19 Ağustos) gelip ürün tanıtımını yaptılar. Cihazı beğendik. 2.800'den başlayan fiyatta 2.400'e kadar düşürmeyi başardık peşin ödemede. Henüz satın almadık düşünüyoruz hala.

Ürün Aura Cebilon Unique. 5 filtreli. Ters ozmos var. 7 yıl garantili. Filtre değişimi kullanıma göre 10 aydan 15 aya kadar değişiklik gösterebiliyormuş. Filtre değişim ücreti tane başı 50₺. Lakin şöyle bir yanı var 12 ayı baz alırsak her 12 ayda 1 filtre değişimi istiyormuş. Yani 3 filtre 3 yılda değişiyormuş. 5 filtreden biri neredeyse asıl işi yapan filtremiymiş neymiş onun değişim ücreti farklı, 190₺. Kısacası filtre konusunda üzmez gibi duruyor. Ücreti vs. makul. Yılda 50₺ masrafı var. Aklımıza yattı baya.

http://www.ihlaspazarlama.com.tr/tr/urunlerimiz/aura-cebilon-su-aritma-cihazi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 17
 • Krycek @krycek

  ihlas 2000 olanı seçin.

  dijital ile manuel farkı neymiş?

  • DarkPower @jepping

   Dijital denen Unique modelinde filtre boyu büyükmüş. Filtreler içerisinde gümüş olan bir şeyden bahsetti suyun 20 güne kadar mikrop üretmeden beklemede kalmasını sağlayabiliyormuş. Filtre değişim süresü manuelde 6 ayda 1 iken bunda 12 ayda 1 falan. Manuelde 150₺'ye filtre değiştiriliyorken bunda 50₺. Dijital göstergesi filtreler hakkında bilgi veriyor. Zamanı geldiğinde değişim için uyarıda bulunuyor.

 • Player 1 @player-1

  Neden suyu arıtma ihtiyacı hissettiniz? Şebeke suyunda yerel bir sorun mu var? Hazır suya erişiminiz mi yok?

 • tozluraflar @tozluraflar

  Su arıtma işi yıllardır gelen bir soru işareti ama ben bununla alakalı bir eğitim almış birisi olarak sıcak bakmıyorum. Ters osmoz yaptığını söylüyor bu cihazlar. Tam olarak onu yapamazlar ancak ona yakın bir filtrasyon yapsa dahi suda ciddi ciddi bir şey kalmaz.

  Bakkaldan aldığınız sudan bile daha fakir olur mineral yönünden. Sonradan minerallendirme işlemi var diyor ama o da ne kadar güvenilir? Saf suya yakın su içerseniz içtiğiniz su size yetmez sürekli içesiniz gelir ve yoğunluğu düşük olduğu için hücrelerinizdeki mineralleri vs. kana geçirir. Yarardan çok zararı olabilir. Bu tarz filtre sistemlerinde kesinlikle filtrelerin sık sık değiştirilmesi zaten çok önemli.

  Çoğu zaman plasebo etkisi de oluşuyor bence kullanıcıda. E ne yapalım hangi suyu içelim derseniz hiçbir fikrim yok. Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık.

  • Fırat Duran @firat_duran

   Mineralleri sudan almıyoruz zaten. O konuya hep dikkat çekiyor siteler ama suyun içinde mineral varmış yokmuş önemli değil. Sudaki herşey yediğin yiyeceklerde bol bol var.

  • tozluraflar @tozluraflar

   @firat_duran Mineral olmayan su içilemez. İçerseniz ölürsünüz. Onlara olan ihtiyacımızdan bahsetmiyorum. Fizikokimyasal bir olay aslında. Mineralsiz su vücuda girerse hücreleri öldürür. O yüzden kesinlikle saflaştırılmış su içilmemesi gerekir. Sudan aldığımız mineraller besinlerden aldığımızın yanında devede kulak kalabilir ama burada önemli olan besin değeri değil.

   Eğer insan saf su içebilseydi dünyada su sıkıntısı olmazdı. Çünkü lağım suyunu bile arıtma prosesleri + ters osmoz ile içmesuyuna hemen çevirebilirdik ama maalesef öyle değil.

 • turker @turker

  ben bu su arıtmacıların hiçbirinin elinde detaylı teknik analiz görmedim. dolayısıyla güvenilir gelmiyor hiç biri.

Öncelikle herkese iyi bayramlar.

Bir süredir bazı ev telefonu numaralarından aranıyorum 2 sn. çalıyor kapanıyor. Birini araştırdım dolandırıcı diye çıktı internette. Biri hakkında bilgi yok. 2-3 tanesiyle hiç ilgilenmedim. Bir tanesi de kaç gündür devam ediyor bugün sabahın köründe yine çaldır kapat yaptı. Hatta numarayı da vereyim: 0216 391 14 35

İşin ilginç yanı geri arayınca açmıyorlar. Amaçları nedir bilgisi olan var mıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

DonanımHaber'den "Byperest" adlı kullanıcının yorumu. Bence çok doğru konuşmuş.

"Dijital yayıncılar kapatın abi Türkiye'deki kepenkleri. Ofisi olan Türkiye'deki ofisi de kapatsın. Niye istihdam yaratıyorsunuz birader? Sizden resmi hizmet mizmet istemiyoruz. Almanya üzerinden İngilizce hizmet istiyoruz sizden. Türkçe altyazılar hariç, orijinal Türkçe içerik dahil her şeyi kaldırın. Abonelik de dolar, euro olsun. Bok mu var ortadoğu çöplüğüne hizmet veriyorsunuz? Burada ben güzeller güzeli iktidarıma kızmıyorum. Niye kızayım?
Dijital yayıncıya kızarım. Gelme kardeşim verme resmi hizmeti. Tanıma Türkiyeyi. Yurtdışındaki Türkler için yapıyom de."

(İzinsiz paylaştım, umarım sorun edilmez.)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 13