GoodByeDPI GUI (Anti Sansür Yazılımı)

GoodByeDPI nedir?

Rus bir geliştirici tarafından(galiba) yapılmış bir anti sansür uygulamasıdır. DPI(Deep Packet Inspection), genellikle Bilgi Güvenliği alanında kullanılan güvenlik cihazlarının(Firewall, IDS/IPS vs.) barındırdığı bir özelliktir. Saldırıların tespit edilmesinde kullanılır.

 

Sıralamasından tam olarak emin olmamakla birlikte Çin ile başlayıp Rusya ve en nihayetinde de bizim ülkemizde bu teknoloji web siteleri sansürlemek maksadıyla kullanılmaya başlanmıştır.

 

Farkedildiği üzere DNS adresini değiştirmek engelli sitelere erişmek için bir çözüm değildir artık ve sebebi bu teknolojinin sansür uygulaması olarak kullanılmasıdır.

 

Çok fazla teknik ayrıntıya girmeden(ki bende fazla hakim değilim) basitçe açıklayayım,

Siz bir web siteye erişmeye çalıştığınızda, sunucunun IP adresine istek gönderilir. Tabi bu IP adresini elde edebilmek için erişmeye çalıştığınız web sitesinin Alan Adı'nın(Domain Name) hangi IP adresine işaret ettiğinin bilgisinin bilgisayarınıza gelmesi gerekmektedir. Bu teknoloji ile bu veriler okunabiliyor(ve hatta daha fazlası okunabiliyor) ve yapılan sistem sizin DNS sunucusuna gönderdiğiniz isteği engelleyerek tanımlanmış sunucuya yönlendirip, o sunucudaki Alan Adına karşılık gelen IP adresine yönlendiriyor veya sizin isteğinizi düşürüyor. Böylece ilgili web siteye Sistem DNS'i değiştirmiş olsanız dahi erişemiyorsunuz.

 

Daha fazlası okunabiliyor ve bunun örneğide Haftalık Gündem Değerlendirmesinde de bahsi geçen, Türk Telekomun bilinen uygulamalar indirilirken aradaki iletişime müdahale edip kendi zararlı yazılımını enjekte ettiği paketi sizin bilgisayarınıza göndermesi. Evet o işlemde bu teknolojiyle yapılıyor.

 

GoodByeDPI GUI Nedir?

Uygulamayı gördükten sonra daha kolay kullanılmasını sağlamak için geliştirdiğim yazılımdır. Açık kaynaklı ve tamamen ücretsizdir. Kullanın, kullandırın! 🙂

 

GoodByeDPI Nasıl Derlenir?

Haklı güvenlik endişeleri dolayısıyla isteğe bağlı olarak uygulamayı kendiniz derleyebilirsiniz.

Bilgi

 

Uygulamayı indirme bağlantıları ve Kullanımı hakkında bilgi için;

GitHub Sayfası

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 61