Aklıma şimdi geldi, geçen cuma günü farkettim. Ofiste kullanım için sağlam bir makine istemiştim, sağına soluna olabildiği kadar bakarken(Active Directory 🙁 ), bir baktım chrome 5gb ram kullanıyor. Benim evdeki 6. yılındaki 16gb ramli bilgisayarda da 20 30 sekme oluyor ama o kadar kullanmıyordu, sonra sekme geçişlerine baktım hiç yeniden yükleme olayı yok, rami bol bulunca(32gb) bütün sayfaları cachelemiş.

Chrome sizce yola gelir mi ne düşünüyorsunuz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6
 • Melburg @melburg

  Boşta ram duracağına kullansın

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Bence olması gerekeni yapmış burada tarayıcı. Eğer yeterli miktarda bellek varsa neden yeniden yüklesin ki ram zaten bu iş için var.

 • Papa Emeritus @pope

  RAM’i yeri geldiğinde bıraktığı sürece çok sorun değil. Gel gelelim Chrome yola gelmez, RAM dışında CPU’yu da anlamsız kullanıyor. Harici GPU’yu da gereksiz yere kullanıyor ama orası ayrı konu. Cidden çok merak ediyorum nasıl beceriyorlar bu kadar kalitesiz bir işi. Google yazılım kalitesinde çok iyi değil ama Chrome gibi bir üründe insan daha iyisini bekler. Firefox ve Safari olmasa bu kanser daha fazla yayılacak. Chrome yetmiyormuş gibi üstüne diğer tarayacıları da etkileyen, AMP gibi bir mobil kanseri yaratmayı da becerdiler. Boş zamanlarında servis kapatıp açmak yerine bunlara konsantre olmaları lazım.

 • BraVe @brave

  O RAM'leri boş durması için almıyoruz ki. Sistem sıkıntıya düşmediği sürece bence doldurması gerekir. Kaynakları efektif bir şekilde kullanması bence iyi.

Bir blog acmayi dusunuyorum, adsoyad seklinde mi olmali sizce?

Duzenleme: Teknik konular ile ilgili olacak bilgi guvenligi uzerine.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#HaftalıkGündemeMalzeme Benim dikkatimi cekti, acaba nasil bir sey olacak. Bakinca belki bir kac sey karalarim.

https://www.bleepingcomputer.com/news/security/nsa-releasing-the-ghidra-reverse-engineering-tool-at-rsaconference/

NSA Releasing the GHIDRA Reverse Engineering Tool at RSAConference

At the RSAConference in March, a free reverse engineering framework called GHIDRA is being released that was developed by the U.S. National Security Agency.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Belki #HaftalıkGündemeMalzeme olabilir. Biraz ironik olmus zaten.

Kisaca bahsetmek gerekirse Google reCaptcha sistemini, yine reCaptcha'nin sundugu sesi indirip, textbox'a da Google Speech2Text API siyle yaziya cevirip dogrulama yapiliyor. 😂

https://github.com/ecthros/uncaptcha2

ecthros/uncaptcha2

defeating the latest version of ReCaptcha with 91% accuracy - ecthros/uncaptcha2
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • mehmetakif @mehmetakif

  Bunların yüzünden sesli sorgulamalar değiştirilir. Daha da zorlaşır. İNdirme bağlantısı sayfada bulunamadı. Please help me.

  • hex4d0r @hex4d0r

   "Bunlarin yuzunden" yaklasimi yanlis, bu adamin bunu ilk kesfettiginin kaniti yok. Belki kotu niyetli olarak kullaniliyordu daha once. Security Researcher felsefesi budur zaten.

   Iyi niyetli ya da en azindan bir bug hunter wordpressi kurcalamazsa, yarin kotu niyetli biri kurcalayip senin ts de saklanan butun bilgilerini calar.

  • mehmetakif @mehmetakif

   @hex4d0r Haklısınız. Buradan Clone download seçeneği ile indirme yapıyorum. Buradan pek indirme ihtiyacımız olmadığı için bilemedim. Sayfada exe dosyasını indirmek için bağlantı yok.

Haklandım! 😱😱

BeğenFavori PaylaşYorum yap

16 kişi engellemişim, kaldırdım engelleri. Umarım pişman olmam. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 12

Windows 10'da saati yanlis goren baska birisi var mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu arada sonunda işe girebildiğimi söylemişmiydim? 🙂

Alırım bir h.o 😛

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 20

İstanbul'a taşınmam dolayısıyla internet bağlatacağım. altyapisorgula.com da 100mbit verilebiliyor gözüküyor. Telekomda gördüğüm kadarıyla (mobilden baktım) komik AKN ler mevcut. O yüzden SO fiber bağlatmayı düşünüyorum.

Şuan 100'e 100 daha aklıma yatıyor ama bu geçen çıkan söylentide(TT nin) 50 de 35'e, 100 de 35'e düşüyor görünüyor. Turkcell'de durum nasıl olur bilmiyorum.

Siz hangisini seçerdiniz? (Turknet altyapı bilgilerine ulaşılamadı diyor)

SuperOnline,

50Mbit 100GB AKK 70₺
50Mbit 200GB AKK 90₺
100Mbit 100GB AKK 80₺

Edit: Şimdi farkettim bunlar normal kotaymış. 🙁 Bende düşünüyorum fiyat neden uygun diye.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10