Ziraat Bankasında QR ile para çekerken en az 2 defa ekrana dokunuyoruz. Ne anladım bu işten?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 13

Size de oldu mu bilmiyorum. Kullandığım tüm bankalar yeni parola oluştururken artık sadece 6 haneli rakamdan oluşabilir diye limit koymuş. AsvV215SVb2 gibi parolalar koyuyordum. Artık hiçbir banka izin vermiyor. Bununla ilgili bir yönetmelik mi çıktı?

Şifrematik gibi uygulamalar yakın geçmişte yasaklandı. Üstüne bu. Biraz güvenlik açığı olmuyor mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Eski TS’de bunun incelemesi kesin çıkardı 🙂 @gamsizm

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir tartışma programında sözde uzman “Sinemalarda 25. Kare ile size gidip popcorn almanızı söylüyorlar” dedi.

Evet ciddi ciddi 2020 yılında dendi bu...

Bari 24 deseydi ya :)))

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 27
 • fsh77 @fsh77

  ben o denilen teknik ile ki (kendim bulmuştum zira daha önce kullanımını bilmiyordum) film restarasyonu yaptım zamanında konuyu bilmeden sallamayın derim 🙂

  • arandur @arandur

   25. kareye farklı şey konulursa hemen fark ediliyor.

  • fsh77 @fsh77

   @arandur işi bilmiyorsun madem konuşma derim :))

  • heegee @heegee

   @fsh77 Detay verir misiniz hocam merak ettim.

  • arandur @arandur

   @heegee bu olayı herkes yalanladı ama bizim fsh77 yapılabiliyor diyor. Detaylarıyla kanıtlaması lazım.

  • Emir Akdemir @emir-akdemir

   @arandur Dünyada sadece o yapabiliyor herhalde, bu kadar atar yaptığına göre.

  • heegee @heegee

   @arandur Ben de merak ediyorum. 24. kare 25. kare gibi bir şeyler yok elbette. Zamanında 13-14 yaşındaki bir çocuk sinema sektöründeki filmlerin 23 küsür (yuvarlarsak 24) kare olduğunu öğrenip "Aaaaaaaaa o zaman araya 1 kare gizleyip 25. kare diye bir şey uydurayım g.tümden" demiş ve yıllarca interneti meşgul etti.

   24 kare olayı tamamen teknik olarak seçilmiş-seçilmek zorunda kalınmış bir tercihtir. 24 kare yerine 32 kare de olabilirdi. Zira günümüzde video kameralar 30 ya da 60 FPS çekiyor. Sinemada sektör standartı olduğu için 24 kare kullanılıyor.

   1 dakikalık bant videonun dönüşünü tamamladığında kare sayısını sayıyorsunuz. 60 saniyeye bölünce 1 saniyedeki kare sayısı çıkıyor. Bu kadar basit bir şey. Bunun altında bir şey aramak gereksiz.

   İtiraf etmek gerekirse 14-15 yaşındayken ben de forumlarda dolaşırken bu zırvayı görmüştüm "Aa olabilir mi öyle bir şey" demiştim.

   Hatta bazı süper zekalar Fight Clup filminin bilmem neresinde gizli kare var diyordu. Filmin o kısmını alıp bir editör programında karelere ayırdım. Tabii ki hiçbir şey yoktu :)))

   E sonra biraz büyüyünce FPS nedir, ekran yenileme hızı nedir, kamera nasıl çalışır, eskiden video filmler nasıl üretilip yayımlanıyordu gibi şeyleri öğrenince zaten bunların saçmalık olduğunu anlıyorsunuz.

   Şimdi 300 FPS ile çekilmiş bir dakikalık videonun sadece 1 karesine "herhangi bir şey" görseli koyup geriye kalan kareleri olması gerektiği gibi tutarsam tabii ki o 1 kareyi ben göremem. Sonuçta evimizdeki ampül de 50 Hertz (FPS diyelim) ile çalışıyor ve sürekli kapanıp açılıyor. O çok hızlı olduğu için algılayamıyoruz. Bize hep yanık gibi geliyor.

   Arkadaşlar kimse filmlere gizli kareler yerleştirmiyor, kimse sizi büyülemeye çalışmıyor. Hep büyük oyunu bozma çabasından vazgeçin. Tek zeki siz değilsiniz. "Bütün dünya salak sadece biz mi akıllıyız?" sorusunu kendi kendimize sorarsak bu tarz şeylere inanmazsınız zaten.

   Eğer birisi bir filme bir kare koyduysa 6 yaşındaki çocuk bile pause yapıp onu görebilir. Bu iddiaları ortaya atan zamanındaki şarlatanlar teknolojiden anlamadığı için video nedir nasıl oluşturulur bilmiyormuş. O yüzden ne bileyim bir düz dünya kadar geçerli olamadı bu şarlatanlık.

   Yav ben ne saçmalıyorum 🙂 Yani neden uzun yazmaya çalıştım ki.. Madem varsa böyle bir şey hadi videolar orada, bilgisayarlar burada. E varsa gösterin hadi nerede bu gizli kareler?

  • fsh77 @fsh77

   @heegee her şey bu kadar basit yani :)) bilgin olmadan sallamışsın birader :))

  • heegee @heegee

   @fsh77 E hocam anlat. Herkes sizden cevap bekliyor.

  • fsh77 @fsh77

   @heegee niye anlatayım nasılsa sallayan çok var :))

  • heegee @heegee

   @fsh77 Valla trollüyorsanız başarılı. Ama ciddiyseniz durum vahim.

  • fsh77 @fsh77

   @heegee her iki durumda da sen salllamaya devam et işte 🙂

  • heegee @heegee

   @fsh77 Nereyi sallamışım? Siz bilimsel olarak açıklayın da görelim hocam. Hangi cümlem yanlış?

 • 3.14 @159

  homeopati'nin pazarlama versiyonu.

 • UnicornKnight @unicornknight

  Lucille Bat ile beyninin pekmezi akıtılmaklık tipler bu bahsi geçenler, çok da takılmamak lazım.

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  24 de cila al deniyor da ondan 25 demiş. Sahibi var...:=)))

Şu aptal haberden sonra en az 15 yıldır takip ettiğim Chip’ten geri dönmemek üzere uzaklaşıyorum.

https://www.chip.com.tr/haber/galaxy-note-20-koronavirus-karsi-cok-ozel-bir-islev_89092.html

Galaxy Note 20'den, "Koronavirüs'e Karşı Çok Özel Bir İşlev - CHIP Online

Galaxy Note 20 ile geleceği iddia edilen bu özellik, COVID-19 salgını dünyada tam gaz devam ederken, telefonu temiz tutmanızı sağlayabilir.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

7 yıl İstanbul’da aktif bir navigasyon kullanıcısı olarak yaşadım. Son birkaç aydır anadoluda bir şehire geldim. POI denen haritadaki yerler hep yanlış(Google Haritalar). O kadar çok kez yanlış gittim ki... Sinir krizleri yaşadım bazen. İşaretlediğim dükkanın gittiğim yerde olabilme ihtimali bile yokken kim neden işaretlemiş diye...

Büyükşehirler dışında haritalara pek güvenmemek gerektiğini öğrenmiş oldum.

Teknolojiye ayak uyduramayan doğal seleksiyonla yok olacak. Sosyal medya, internet teknolojileri vs kullanarak kıytırık tostçuyu bile ülke çapında ünlü yapabiliyorsunuz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 11

Android'den adam olmaz.

Madde 451: Youtube senin, yazılım senin, Play Store senin. Play Store mağazasında video eklenmiş oyun/yazılımlarda videoya basmaya çekiniyorum. Çünkü önce tam ekran olacak, video oynamaya başlamaya çalışacak da falan da filanda. Girmesi çıkması bir dert. Bekleme süreleri var. İnternet hızından bağımsız olan bir sorun bu. Sorun videonun indirilmesi değil sistemin yavaşlığı.

Apple tarafında o kadar entegre ki... Uygulama geliştirici video koyduysa çekinmeden videoya basıp izliyorum. Kaymak gibi geçiyor ve çıkmak istediğimde kasma donma frame atlama olmadan çıkıyorum.

Bunlar telefon kullanım deneyimini olumsuz etkileyen şeyler maalesef.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Gündemleri iTunes Podcastlerden dinliyorum genelde arabada seyahat ettiğim için pratik oluyor. Benim gibi bir sürü arkadaşımız var. Karantina muhabbetleri de podcast olarak gelse fena olmaz mı? @gamsizm

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Millenicom fiberde Millenicom tarafından verilen router'ı kullanmak istemiyorum. Kendi routerımda kullanmak için MAC Clone ve SMS ile gelen kullanıcı adı şifreyi ilgili ekranlara girerek test ettim ancak başarılı olamadım.

Deneyip başarılı olan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mr.Bell @mr-bell

  Müşteri hizmetleri ne diyor, normalde yasak mıymış?

 • kurtcuk @kurtcuk

  size verdikleri cihaz ethernet router mı yoksa gpon terminali mi?

  • heegee @heegee

   Gpon cihazına giriyor fiber. Oradan ethernet ile verdikleri routera giriyor.

   Ben de kendi routerımı taktım. Bir internet için 3 adaptör oldu 🙂

  • kurtcuk @kurtcuk

   @heegee yani olması gereken 2 adaptörle işi çözmek tabi ama eğer elinizdeki routerın sunduğu önemli bir özellikten yararlanmak ya da kablosuzu kuvvetlendirmek istiyorsanız 3. cihaz da hep açık olacak gibi.
   Şimdi şöyle gidelim. millenicoum router'ında arayüze erişiminiz var mı? varsa wan veya internet menüsü altında vlan tanımlaması yapılmış m ona bakın. bir network cihazına sinyal gelmesine rağmen veri alışverişi olmuyorsa birkaç sebebi olabilir.
   MAC kısıtlaması = ok
   statik ip kısıtlaması = ip pppoe anlaşmasıyla geliyorsa bu koşul sizi bağlamaz
   vlan kısıtlaması = 802.1q tagı ile internetin olduğu sanal ağı spesifik oalrak belirtmeniz gerekbilir
   TR-069 = cihazdan gidecek telemetri verileri kendisini ifşa ettiği için engellenebilir, tr-069 kapatmanız lazım

  • heegee @heegee

   @kurtcuk Arayüze ve VLAN ayarlarına erişimim var. İnternet kullanıcı adı ve şifrem yazılı. Klasik 5-35 seçili PPPoE seçili vs...

   Bana verdikleri routera ait MAC adresini kendi routerıma girip klonladım. Kullanıcı adı ve şifreyi yazıp bağlanmayı denedim ama olmuyor. Gerçi IP alabiliyorum ama internet erişimi gelmiyor.

   Kendi routerımda bir sürü IP rezerve tanımlı, cihazlara ad girili, bir sürü tanımlama var. Onların yok olmasını her cihazımı tek tek kurmayı istemiyorum. Opsiyonel olmalı. Acemiye ver routerı zaten ister o. Biraz deneyimli kişi isterse kendi cihazını rahatça kullanabilse hoş olurdu.

  • kurtcuk @kurtcuk

   @heegee 8 / 35'in adsl dışında bir kullanımı yok yalnız. milleni routerında sadece 35'dir o. kontrol ediniz.

  • kurtcuk @kurtcuk

   @heegee büyük ihtimalle qos ve vlan tagları karıştığı için çıkamıyorsunuz internete. Kendi cihazınızda wan qos ayarı ile oynayın. vlan'ı da 35 yapınca ip alıyorsunuz anladığım kadarıyla onu da 0 yapıp deneyin bakalım ip alacak mısınız? kendi cihazınızın modelini yazarsanız bir beyin fırtınası yapalım.

  • heegee @heegee

   @kurtcuk Archer VR900 kullanıyorum. Wireless Router moduna aldığımda VCI ayarları kayboluyor. VR900'e WAN'dan dinamik IP al dediğimde 10 ile başlayan bir IP alıyor. Gpon cihazı bu IP adresini bana veriyor herhalde. Bu durumdayken arayüzde "Lütfen DNS ayarlarını manuel ayarlayın" diyor. IP adresi kullanarak hiçbir yere erişim yok. Millenicomda IP'ler 10 ile başlamıyor sanırım. PPPoE moduna alıp çalıştırırsam kullanıcı adı ve şifre yazma ekranının altında "use this DNS adress" gibi bir şey var. Oraya DNS yazıp PPPoE modunda çalıştırınca da düzelmiyor. Her seferinde MAC klon yapıyorum.

  • kurtcuk @kurtcuk

   @heegee vr900 modem özelliği olan bir cihaz. Oysa modem modu sizi ilgilendirmiyor. Ayrıca vlan enable yaparsanız vci'ın gitmediğini görürsünüz.
   Wireless routeros modunda iletişim yok demişsiniz bunu ping 1.1.1.1 ile teyit edebilir misiniz? Dns hatası verse bile iletişim ip olarak sağlanmalı. Milleni cihazı dinamik alıyorsa dinamik pppoe alıyorsa pppoe yapmanızı lazım vr900'de. Milleni size kullanıcı adı veriyorsa illa pppoe olacak diye bir şart yok. Onlar vdsl adsl için bilgilendirme amaçlı iletiliyor size
   GPON'dan gelen kablo vr900'ün wan yazan portuna giriyor, pppoe şifresi (gerekirse) giriliyor, ip alınıyor ama 1.1.1.1e ping yoksa dikkat etmeniz gerekenler:
   Milleni cihazında pppoe ayarı olsa bile spesifik bir ip talep etmesi için bir ayar çekilmiş olabilir. Bu ayarı arayüzde göremiyor olsanız şöyle anlarsınız. Milleni cihazı kapatıp açılma sonrasında büyük ihtimalle aynı adresi alıyorsa ya kira süresi uzun bir adresi sahiplenmiş ya da dediğim gibi pppoe anlaşması sırasında spesifik bir adres talep etmesin istenmiştir. Milleni cihazı reboot sonrası aynı adresleri alıyorsa o adresi vr900"ün use ip address specified by isp kısmına girin.
   Aynı şekilde dns adresleri için de geçerli millenicom cihazı hangi dns adreslerini alıyorsa vr900'e spesifik dns adresi kısmında girin wan ekranında
   0/35 vlan 35 qos 0 demek anlamına gelir. Vlan enable 35 yapmak bu yüzden kritik