Tansel Şahin paylaştı.

Twitch ekranlarına ilk defa konuk olan Prof. Celâl Şengör ile gerçekleştirdiğimiz canlı yayını kaçıranlar için tekrarı şurada https://youtu.be/7gAN9o9EDds

Prof. Celal Şengör | Mars Jeolojisi ve Depremler

Bizi kırmayan ve Twitch ekranlarına ilk kez gelen Celal Şengör ile Mars Jeolojisi ve Depremler hakkında konuşuyoruz. İÇİNDEKİLER 12:43 - Celal Hoca Giriş 14:...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tansel Şahin paylaştı.

TeknoSeyir'in doğum günü şerefine 2 kişiye (1 @phoenixim, 1 @seckyn ve 1 @bezmialem 'den geldi, toplam 5) 1'er aylık TS Plus aboneliği hediye ediyorum. Katılmak için yorum yazmanız yeterli. Çekiliş yapılmadan önce aktif olmayan hesaplar listeden çıkartılacaktır.
Daha fazla kişiye ulaştırmak için paylaşabilirsiniz. Halihazırda Plus sahibi olanlardan maddi durumu yetenler de benzer çekilişler yapabilir.
Her şey #TarafsızBasın Teknoseyir 'in devamı için. 🙂
#İyikiDoğdunTeknoseyir
Çekiliş doğum günü videosunun paylaşıldığı gün yapılacak ve sonuçlar videolu olarak açıklanacaktır.
Ekleme: 1 adet Plus da @phoenixim tarafından veriliyor, dolayısıyla 3'e yükseltmiş olduk. Siz de katkı yapabilirsiniz 🙂
Ekleme 2: 1 adet Plus da @seckyn 'den geldi.
Amaç bir yandan da Plus'a teşvik etmek olduğu için maalesef mevcut aboneler çekilişe dahil edilmeyecektir 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Gece gece terapi niyetine RetroPie'da bir tur Test Drive oynadım. Sırada OutRun vardı ama pilim bitmiş 😀 İyi geceler.

https://www.youtube.com/watch?v=CLNg3-Dm5_8

1987 DOS Test Drive Game Ferrari Testarossa

Drive your childhood dream, the 1987 Ferrari Testarossa! Enjoy this dream car of yesteryear in EGA 16 color DOS PC speaker excellence! This is just the first...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11

Mobil cihazlardan pek anlamam ama bir teknoloji tutkunu olarak katlanabilir telefon aklımı aldı. Cebimde gezdirip, yeri gelince açıp-büyütüp mini de olsa bir çalışma ortamı yaratma düşüncesi bile mest etti. Mobil cihazdan okumayı sevenlerin iştahı daha da kabarmıştır sanırım. Bugüne kadar telefona 1300 liradan fazla vermemiş birisi olarak, imkanım olsa verdiğim paraya acımazdım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 16

21. yüzyılın en ahmakça cümlelerinden. Sanki kalite kontrol görevlisi.
"Ürün sıfır, sadece kontrol etmek amacıyla açıldı."

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 22
 • Orcun @orcun

  Atıyorum 10 bin liralık alettir, bunu yurtdışından temin etmiştir çalışıyor mu çalışmıyor mu diye açıp bakmıştır hani ufak bir ihtimal, iyi niyet gözetelim.
  Veya aldı kullandı sıfırladı sıfır diye satıyor. Telefon ilanları mesela sıfır girmiş ilanı aramalarda sıfır diye çıkıyor ulan kutusu açık nesi sıfır ? denemiş miş ? ulen neyini deniyorsun ? aldın baktın ya dedin satam ben bunu hop satıyorsun ama açtın kurcaladın denedin o oldu ikinci el. Geçmiş olsun yapacak birşey yok. Sonra ne oluyor böyle andavallar satamıyor nette gidiyor 3 kuruşa 5 kuruşa telefoncunun kucağına atlıyorlar yarı paraya bile satamıyorlar.

  • Tansel Şahin @harrower

   Valla telefonda da yapıyorlarsa diyecek bir şey yok. Dediğin gibi 10 liralık bir cihaz getirtirsin, hadi maliyetli diye kırıldı mı döküldü mü diye bir kere bakarsın, sonra kaparsın anlarım da hemen her kalem üründe bu yalanı söylüyorlar. Bir akıllı onlar, bir salak biziz...

  • Orcun @orcun

   @harrower Hani var öyle adam amerikadan bavulda macbook pro bilmemne getirtmiş satacak vs. ha bakar dener bozuk mu değilmi vs. ama türkiyeden almış resmi garantili faturalı cihaz açma işte ? satacaksan ne diye açıyorsun ? jelatini açtığın an gitti çünkü ikinci el artık.

  • Tansel Şahin @harrower

   @orcun Kesinlikle, açılan ürün ikinci eldir. Maalesef vatandaşımızın ticaret ahlakı da göz önüne alınınca zaten inandırıcı gelmiyor.

 • Housedakitopal @housedakitopal

  "Sadece merakımdan açıp baktım." 😀

 • alipektas @alipektas

  Genel itibariyle katılıyorum ama şöyle de bi' olayın olduğunu göz ardı etmemek gerek:
  Günümüzde nakite sıkışıp senetle telefonculardan ya da Evkur tarzı alışveriş mağazalarından satmalık alet edavat(genellikle telefon) alan çok insan var. Bu yöntemde de mağazanın açıp ürünü müşteri önünde kontrol etmesi gibi bi' durum var. Açma deseler bile çoğu zaman "ürün açılmıyo ağbi" diye gelmesinler diye mağaza açmakta diretiyor. Zaten alan şahıs da mağazadan çıktığı gibi sıfır cihaz diye ilan koyuyor Letgo'ya, Sahibinden'e. Senin dediğin şekliyle, çakallıktan yapan da çoktur ama bu senaryoya uyan sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. Ablam çalışıyordu öyle bir mağazada, günlük sattıkları 10 telefondan 5-6 altısı genelde nakite çevrilmek amaçlı satılıyor diyordu. Öyle mağazalar bir de bu olayı takip için istihbarat birimi kuruyorlar hatta.

 • olasandra @olasandra

  Kontrol etmesi 2 yıl sürmüştür 😀

Yeni aldığım controllerın içinden 14 günlük XBL Gold kodu çıktı. Sadece yeni üyeler kullanabiliyormuş. İşine yarayan olursa alabilir.

MYV4N-4BCWB-F9TVK-9MGQW-VH6BR

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Gündemlerde Epic Games'in Steam'le rekabet edebilmek için attığı adımlardan zaman zaman bahsediyoruz. Geçtiğimiz haftalarda başlattıkları partnerlik programını videoda konuştuktan sonra denemek için kendi yayınımla başvuru yapmıştım. Birkaç gün önce de kabul etmişlerdi. Bu partnerlik programı; eğer oynadığım oyunlar Epic Store'da varsa, video açıklamasına da link eklersem, satın alınan oyunlar üzerinden komisyon almamı sağlıyor.

Az önce mail geldi, Subnautica Below Zero'yu hediye ettiler. Alın, oynayın, kitlenizle içerik paylaşın, satın almak isteyen olursa da bize yönlendiriverin diyorlar.

Buradaki sıkıntı, yine gündemde konuştuğumuz üzere tırt oyunlara "çok süper, kesin alın" diyecek olan youtuberlar, streamerlar, belki de oyun basınındaki insanlar.

Ancak bu hamle çok agresif, ilerde farklı oyunları da ücretsiz olarak dağıtmaya devam ederlerse binlerce "internet şöhreti", binlerce kişinin izlediği içeriklerindeki oyunları doğrudan Epic'e yönlendirecek. Epic günümüz kurallarına göre oynamayı iyi biliyor, kütüphaneyi de genişletirse Steam de umarım yavaş yavaş oyuncuların dediklerini dinlemeye başlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 21 / 31
 • teknopanda @teknopanda

  Şimdi, Papara Card’ın ile Steam, Epic Games, Xbox ve PlayStation platformlarından yapacağın 25 TL ve üzeri alışverişine %20 iade fırsatını kaçırma!

  adamlar harbiden agresif %20 fena değil.

  https://twitter.com/PaparaOnline/status/1085512572806328320

 • Uğur Yurtsever @ugury

  @melburg

  ...ama istemcinin hali hala içler acısı. Steam ya da herhangi bir diğer platform, tarihlerinin hiçbir döneminde bu kadar kötü olmamıştı muhtemelen. İşi gerçekten biliyor olsalardı 2019 yılında cloud save ve offline play gibi olmazsa olmaz iki özelliğe sahip olmayan bir platformu kullanıma açmazlardı diye düşünüyorum. Oyun motoru ve oyun üretme kısmının business tarafını bugüne kadar iyi becerdikleri, bu işi de iyi yapacakları anlamına gelmiyor.

  Çözülemeyecek şeyler değil bunlar elbette, ama ben oyuncuların özellikle şu Metro Exodus olayından sonra böyle ciddi tepkiler göstereceğini tahmin etmiyordum- ki tepkilerin %99'u haklı. Cloud save olmayan bir platforma özel AAA oyunlar geliyor. En ufak bir sosyal etkileşim, oyun forumu, doğru düzgün hızlı bir teknik destek olmadığından bahsetmiyorum bile. Steam'i Steam yapan gamification özelliklerinin de esamesi yok. Ne başarımlar, ne sosyal profiller, oturmuş etkinlikler, devasa bir takas sistemi vs...

  THQ Nordic'in, bu Koch Media'nın tercihiydi, biz oyuncu tercihlerine, herkesin bir oyunu istediği platformda oynamasına öncelik veriyoruz minvalindeki açıklaması da evdeki hesabın çarşıya uymayabileceğini gösteriyor.

  Hazıra dağ dayanmaz. Epic, açıkça kasasından para çıkartarak bu oyunları timed exclusive olarak kendine bağlıyor. Ortada sadece gelir paylaşımı avantajı yok, bunu Metro ile anlamış olduk. Bu uygulamaların, anti-consumerism sınırlarında dolaştığı da tartışılabilir. Beni buluta kayıt almayan dandik bir istemciye mecbur bırakıyorlar günün sonunda.

  Tamam Steam bok çukuruna dönüştü iyice. Ama Steam'i boklayacağız diye ondan çok daha kötü durumda olan bir platforma da güzellemeler yapmak sağlıklı değil. Rekabet olsun istiyoruz da böylesine rezil bir seviyede değil.

  • Melburg @melburg

   Epic bu işi daha önceden hazırlandıklarını söylüyordu ama demek ki derslerine iyi çalışmamışlar belki de exc'ler bağlamak için acel acele açtılar. Bu konudan bağımsız steam'in bir avantajı var zaten komisyon işinde düşürme yapsa ekstra para gelmediği sürece çoğu oyunun steam de kalacağını düşünüyorum

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   Bu isin arkasinda Tencent var 🙂

  • Melburg @melburg

   Epic'in kendi fortnite'tan gelen parası dışında Tencent'ten de bir destek alıyordur hatta belki Ubisoft'un division 2'yi epic store sokması bile bunla alakalı olabilir Ubisoft hisselerinin bir kısmı Tencent'te

  • Orkun @orkkoc

   Ufak bir not, metro exodus pre-order alanlar oyunu vaktinde oynayacak gecikme olmayacak dedi. Pre-order yapmış biri olarak bekliyorum 🙂

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @ameledervis Gördüğüm kadarıyla bu durum, PR açısından çok da olumlu görünmüyor. Zira, oyuncuların tepkilerinin ciddi bir bölümü, Tencent'ın kullanıcı bilgilerini Çin ile paylaştığı iddialarından oluşuyor. Kaldı ki bunun da pek aslı yok. Zira Tencent'ın Epic üzerinde çoğunluk hissesi bile yok. Yönetiminde söz sahibi bile değiller. Sadece yönetici adayı gösterme hakları var.

   Öte yandan Valve, borsada bile işlem görmeyen, %100 bağımsız bir şirket.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @melburg Division 2'nin Epic Store'a gelmesinin en çok Uplay'e faydası var. Zira Steam satışları her zaman Uplay'in önündeyken, şimdi teknik anlamda bir facia olan Epic Store'daki satışlar, Windows mağazasından hallice olacaktır.

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @nuguryurtsever
   O olay biraz HMD gibi diyorlar hocam, Tencent gorunuste etkisiz eleman...
   Amerika'nin gazabindan korunmak icin bu yolu secmisler...
   Asil finans Tencent'ten geliyormus yani is sadece aday gostermekten ibaret degil imis.
   Zarari bile bile bu ise girmenin de baska aciklamasini bulamiyorum, bu Steam - Epic olayi arka planinda dumenlerin dondugu tiyatro gibi geliyor.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @ameledervis Perde arkasında işler böyle bile yürüyor olsa, bunun tek başına Epic Store'un başarılı olmasıyla bir bağlantısı yok. İstemciyi düzeltip Steam'in "gamification" özelliklerini kopyalamadıktan ya da daha iyisiyle çıkamadıktan sonra en ufak şansları yok.

   Steam'in başarısının sırrı geniş oyun kütüphanesinde, uygun indirimlerde veya Gabe Newell'ın sevimli yüzünde falan diye düşünmemek lazım. Hiç alaksı yok. Olayın sırrı "oyunlaştırma" yani gamification.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @orkkoc Ön siparişleri iptal edip iade etseler muhtemelen Avrupa Birliği sınırlarında bir daha iş yapamaz hale gelirdi THQ Nordic ve Deep Silver- ki ikisi de Avrupalı firmalar. Çok bebiş şeker insanlar olduklarından değil, mecburiyetten yani biraz da.

  • Melburg @melburg

   @orkkoc Dlc'lerde satılacak ön sipariş yapanlara

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @nuguryurtsever
   Bence de hic sanslari yok 🙂

 • Outrun @outrun

  Subnautica benim için tüm zamanların en iyi oyunu. 150 saat oynadım. 1 yıldır da Below Zero'nun çıkmasını bekliyordum, bugün akşam 21'de çıktı ve hemen aldım steamden. Şu an çok erken aşamada oyun, hikayesi tamamlanmış değil ve sürüyle bug var. O yüzden bence şimdi incelemesini yapmayın, ya erken erişimden çıkınca yapın ya da hikayesi tamamlanınca.

  Subnautica'yı epic'den bedava alanlar da eğer oynamadılarsa mutlaka oynasınlar pişman olmazlar.

  • steelfiist @steelfiist

   subnauticayı aldım ama birtürlü oynayamadım uzun süredir listemde bakalım fırsat yaratırsam oynucam. çok merak ediyorum kötü diyen yok resmen

  • Outrun @outrun

   @steelfiist En iyi oyun tecrübesi için mümkün olduğunca wikiye filan girmeyin, internetten video izlemeyin. Subnautica'nın en güzel yanlarından biri size tattırdığı keşif duygusu, her yeri ilk defa kendi çabanızla görmüş olun. Ben oyunu defalarca bitirdim ama hiçbiri ilk oynayışım gibi zevkli değildi. Subnautica anılarımın silinmesi için neler vermezdim 😀
   Şunları da eklemek isterim;
   - Oyunda öldürmek teşvik edilmiyor, bi bıçağınız var başka öldürücü bir silahınız yok. Balığı öldürünce ödüllendirilmiyorsunuz. Her türlü tehditten balığa saldırmaksızın kaçınabiliyorsunuz.
   - Oyunun güzel bir hikayesi var, eğer hikaye ilerlemeyi durdurduysa yapılacak şey daha fazla keşif yapmak, yine ilerlemiyorsa da daha derinlere inmek.
   - Benim derinlik fobim yok ama ilk oynarken çok korkunç anlar yaşamıştım 😀

  • steelfiist @steelfiist

   @outrun tavsiyeleriniz için teşekkürler. fragman dışında birşey izlemedim sadece yorum okudum. bakalım akşam indirip deneyeyim

  • HaYTo @hayto

   bende alacaktım ama almadım gercekten Subnautica 1 cok guzeldi 😉

Bu poşet işi neden bu kadar büyütüldü acaba? TV haberlerinin ve sosyal medyanın en büyük derdi şuan bu gibi.

İnsanlar can sıkıntısından komik olmaya mı çalışıyor yoksa ciddi ciddi son iki üç yıldaki her alanda yaşanan müthiş fiyat artışını gözardı edip 25 kuruşa mı takıldılar?

Tamam keşke olmasaydı böyle bir durum ama zaten o poşetin içine koyduğumuz ürünler neredeyse iki misli arttı.

Teknoloji ürünlerinin fiyatlarında geldiğimiz nokta ortada.

İnternet fiyatları hepimizin yakından takip ettiği üzere tatsızlaştı.

Ev araba desen zaten on binlerce lira zamlandı.

Daha hala arabanın bagajına atıyorum, yok poşeti yıkayıp tekrar kullanıyorum, yok iade ediyorum gibi paylaşımlar gördükçe şaşırıyorum.

Durumu sıkışık olanları elbette zorlamıştır ama poşetin içi de git gide zor doluyor, umarım poşet fiyatı kadar onun da bilincindeyizdir toplum olarak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 17
 • Phantom @phantom

  Sırf paralı oldu diye jet kasadan 4-5 poşet alan gördüm hemen kasiyere yakalandi tabii 😀

 • Gump @runforrest

  Büyütülmedi amaç boş beleş haber yapmak. Gündem değişikliği de olabilir.

 • İşbara& @cue-shi-xuay

  bu poşet olayı bence tamamen medyanın gazlaması büyük zincir marketler şok a101 bim gibi marketler haricinde diğer esnaf takmadı bile olayı.

  2 gündür denk geliyorum bimde adam 1 tane soda 1 tane büskivi almış poşete laf ediyor.sırtında çantan var olmadı cebine koy,bu poşete söylenen genelde ihtiyar teyzeler oluyor haberlere dikkat edin.

  sosyal medyada maksat goygoy yapıp tık almak.medyanın yanısttığı gibi olaya denk gelmedim ben.
  haa kimiside zaten ona buna zam geldi girdikçe giriyor bu da girmiş çokmu diyor 🙂

  küçük esnaf zaten ücretsiz veriyor.bizim mahalle bakkalını ve kasabı deneyim dedim ,yemedi
  ekmek parası+poşet parası veya yarım kilo kıyma parası +poşet parasını uzattım canın dayak istiyor heralde dedi (kasap zaten 60 yaşında tonton dede)

  bizim millet makara yapacak yer arıyor. kısaca

Elinde Blue Yeti veya Blue Snowball olup, satmayı düşünen varsa yazabilir mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ömer akgül @oglusumben

  1 hafta kadar Blue Yeti kullanmış biri olarak söylüyorum, daha uyguna yakın kalitede ürünler var. Öyle bir şey almanızı tavsiye ederim. Bilmişlik yapmak için söylemedim, ben de aldıktan sonra tesadüfen Jahrein beyin durumuma attığı yorumla bahsettiği ürünü almıştım ve çok memnun kalıp Blue Yeti'yi iade etmiştim.

  • Tansel Şahin @harrower

   Huyunu suyunu, optimum kayıt mesafesini ve açısını bildiğim ürünler olduğu için bunları aramaktayım. Muhakkak daha iyileri vardır ama bize lazım olan senaryoda sanırım Blue Yeti iş görecek. Yine de önerileriniz varsa göz atmak isterim. Teşekkürler.

  • ömer akgül @oglusumben

   @harrower Çok uzun zaman oldu bu konulara bakmayalı. Aklıma gelen iki model var. Birden fazla farklı koşulda kullanacaksanız Samson C03U ya bakabilirsiniz, eğer sadece belli bir alanda konuşulanları, muhabbeti kaydedecekseniz Samson UB1 hoşuma gitti, ses kalitesi hakkında bilgim yok. Gerçekten uzun zamandır bakmıyorum bu konulara, yanlış yönlendirme yapmaktan korkuyorum. Şunu da ekleyeyim, çok ucuz ve küçük olmasına rağmen Samson Go Mic de iyi iş görüyor 🙂

  • Tansel Şahin @harrower

   @oglusumben Samson Go Mic hariç hepsini kullandım, çok güzel ürünler ama tam aradığım şeyler değil maalesef. Go Mic'e bir göz atayım, ilginize çok teşekkürler 🙂

  • ömer akgül @oglusumben

   @harrower Ben teşekkür ederim. Go Mic i öylesine yazdım aslında. Tabiki de Blue Yeti ye alternatif olamaz 😄