SanDisk Extreme PRO M.2 NVMe 3D SSD

GİRİŞ:

2,5 " SSD (Solid Stade Drive) depolama cihazları, anakartlarda SATA arabirimini kullandıkları için hız limitine takılıyorlar. SATA I için 1,5 Gb/s, SATA II için 3 Gb/s iken SATA III için 6 Gb/s olarak hız limliti vardır ve uygulamada yaklaşık 10'da 1 bir hıza sahip oluyoruz: SATA III için 600 MB/s.

Hız limitini aşmak için SSD sürücülerde NVMe (Non-Volatile Memory Express) arabirimi kullanılıyor. NVMe arayüz destekli SSD cihazlar, fiziki olarak M.2 isimli sokete takılıyor. SATA ve NVMe arayüzleri hakkında güzel bir bilgi-grafik bağlantıda yer alıyor.

Biraz merak, biraz deneyim amaçlı NVMe arayüzüne geçmek istedim ve SanDisk markasına ait bir ürünü tercih ettim. (Şu an güncel fiyatı 742 TL)

 

KURULUM:

Kutu içeriği olması gerektiği gibi sade fakat montaj için vida çıkmaması şaşırtıcı idi. Anakarttaki M.2 soketi karşısındaki vida yuvası için bayağı bir kurcaladım hurda malzemeleri 🙂

Anakartta 2 adet M.2 soketi yer alıyor. 1.Sokette eğer SATA arayüzünü kullanan bir kart kullanırsak, SATA_1 portu iptal oluyor, diğer soket ise sadece PCIE modunda çalışıyor. Karışıklık olmasın diye bu sokete taktım cihazı.

Yeni bir işletim sistemi kurmadım. Disk klonlama ile mevcut işletim sistemini ve partisyonları bu yeni diske geçirdim. Lazesoft Recovery Suit programını kullandım, kullanımı oldukça basit.

Mevcut durumda Sandisk Ultra II SSD var idi ve C: ve D: olarak iki partisyonlu idi. Program sayesinde birebir aynı şekilde iki partisyonlu olarak yeni diske geçiş oldu. İlginç olan 20 MB kullanılmayan bir alan oluştu diskin sonunda. Onu da EaseUS Partion Master ile D: partisyonuna ekleyiverdim.

Merak amaçlı olduğu için sürücü testlerini amatörce yaptım. CrystalDiskMark ve HDTune programlarını kullandım.

CrystalDiskMark için başlangıçtaki ilk "Default" testi uyguladım.

HDTune programında "Yazma" testi yapılamadı, partisyon nedeniyle bir uyarı mesajı aldım.

Karşılaştırma olması için WD Black model geleneksel bir sabit diske (HDD - Hard Disk Drive) aynı testleri uyguladım.

 

YAZILIM DESTEĞİ:

SanDisk tarafından NVMe için ayrıca bir sürücü hazırlanmamış. İşletim sistemindeki varsayılan sürücü kullanılıyor. Ürün sayfasında yazılım olarak bir bilgi yazılımı öneriliyor. Yazılım sayesinde cihaz yazılımı (firmware) kontrolü ve güncellemesi yapılabiliyor. Sıcaklık bilgisi ve ömür bilgisi programda yer alıyor. Onun dışında pek bir işlevselliği yok.

 

SENTETİK TESTLER:

Test programları için yeterli bilgim ve tecrübem olmadığı için program bazlı olarak şu karşılaştırmaları yapabiliyorum:

CrystalDiskMark

 • Sıralı yazma testinde, NVMe, SSD'yi beşe katlıyor. SSD ise HDD'yi beşe katlıyor. Böylece NVMe, geleneksel disk HDD'yi 25'e katlamış oluyor. (Yedekleme işlemlerinde bu tip sıralı okuma/yazma işi ile karşılaşıyoruz.)
 • Rastgele yazmada RND4K Q1T1 (tek kuyruk, tek işlem parçacığı - Q1 Queue 1, T1  Thread 1) testinde -kişisel PC deneyimine daha yakın olan bir durum- NVMe ile SSD arasında dişe dokunur bir fark yok iken HDD oldukça kötü bir değere sahip (171 - 105 - 1).
 • Aynı şekilde rastgele okumada (RND4k Q1T1) yine NVMe ile SSD arasında çok büyük bir fark yok: 39 - 30

HDTune (Transfer Rate)

 • İşlemci kullanımında NVMe, SSD'den yüksek kalıyor ve şaşırtıcı: %12 - %6. HDD için bu değer %24.
 • Transfer hızında ortalama değerde NVMe ile SSD arasında ciddi fark yok: 329 - 295 MB/s. HDD için bu değer 130 MB/S
 • Erişim süresinde NVMe ve SSD önde gelirken çok bir fark yine yok: 101 us - 169 us. HDD için bu değer oldukça kötü: 8.110 us (Mikro saniye - us)
 • "Burst rate" değerinde, HDD ilk ve tek olarak testlerde birinci oluyor. "Cache" ile ilgili bir ölçüm olduğu için NVMe ve SSD için geçerli bir parametre olmadığı söyleniyor.

 

 

 

KİŞİSEL DENEYİM:

Testler dışında, kısa bir kullanım deneyimi sonrasında, günlük çalışmalar için şu tespitleri bulunabilirim:

 • Windows açılışı, hissedilir şekilde hızlandı.
 • Word, Excel, Chrome gibi günlük kullanım programlarının açılışı, yine hissedilir şekilde hızlandı.
 • Oyunların açılışında ise arka planda Internet bağlantısı ile veri alış-verişi olduğu için gözle görülür bir fark olmadı. (StarCraft II, Diablo 3, DOOM, Borderlands)
 • Oyun esnasında ise yüklemeler ve bölüm geçişlerinde hızlanma fark ediliyor.

 

KİŞİSEL DEĞERLENDİRME:

Öznel olarak NVMe arayüzlü bir depolama birimi kullanmanın avantajlarını şöyle sıralayabilirim:

 • M.2 soketi kullanıldığı için bir adet SATA portu boşa çıkıyor. (Anakart SATA port sayısı 6 ve yetmeyebiliyor.)
 • Kasa içi güç ve veri kablo ihtiyacı yok. Montaj kolaylığı ve görsel olarak derli toplu durum sağlıyor.(Şu an kasa içi fiziki yerleşim nedeniyle ek bir SATA güç besleme imkanım yok.)
 • M.2 soketi özelinde imkan olarak dizüstü bilgisayarlarda güncelleme/kapasite artış imkanı sağlıyor. (SATA veya NVMe arayüzü durumu dikkat etmek lazım.)

Dezavantaj olarak şunları söyleyebilirim:

 • SATA arayüzlü SSD depolama birimine göre %60 daha pahalı.(742 TL - 450 TL)
 • SATA arayüzlü SSD depolama birimine göre hız avantajı, günlük PC kullanımında şaşırtacak bir fark oluşturmuyor.
 • Anakartta M.2 soketi gerekli, fakat çözümü var 🙂
 • Sök-tak ve taşınması SATA arayüzlü SSD depolama birimine göre daha zor.
 • Sıcaklık değeri daha yüksek seyrediyor. Geleneksel HDD 36 derece, NVMe 48 derece.
 • Soğutma için kasa içi hava akşını dikkate almak gerekiyor. Muhafazası olmadığı için sıcaklığı yayma imkanı yok.

Sonuç olarak, NVMe arayüzlü M.2 soketli bir depolama cihazının satın alınmasını, her durum için öneremiyorum. Özel ihtiyaçlarda bu ürünün temini uygun gözüküyor: Dizüstü bilgisayarda depolama güncelleme, anakart SATA port sayısının yeterli olmaması, günlük PC kullanımı dışında özel uygulamaların kullanılması.

 

TEKNİK ÖZELLİKLERİN KARŞILAŞTIRILMASI:

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8

Xiaomi Hybrid HD ve Basic Edition Kulaklık Karşılaştırması

İç ortamda kullanmak için mikrofonlu kulakiçi kulaklık ürünü araştırmamda fiyat/performans olarak öne çıkan Xiaomi markasına denk geldim.

"Hybrid HD Metal Piston" ve "Piston Basic Edition" modellerini karşılaştırmak yerine tanıtmaya çalışacağım. Ürünler fiyat farklarını hak edecek şekilde oldukça farklı özellikteler.

 

Hybrid HD Metal Piston

Model isminde geçen "Hybrid (Karma)" kelimesi, kulaklıkta 2 adet farklı sürücü olduğunu ve karma bir teknoloji kullanıldığını ifade ediyor.
Üretici sayfasında belirtilen bilgiye göre, sürücülerden biri daha net/berrak ses sağlamak için, diğer sürücü ise derin basları oluşturmak için kullanılıyor.

   Ses kalitesi

Ses kalitesi konusunda uzman değilim ama göreceli olarak ses netliğinin ve bas ayrımının oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim. Sanırım, çift sürücü nedeniyle "surround" etkisi hissediliyor.

Ses seviyesi oldukça yüksek ve en yüksek ses seviyesinde bile herhangi bir patlama olmaması ve netliği koruması beni şaşırttı.

Mikrofon kalitesi de oldukça iyi.

   Malzeme kalitesi ve genel özellikler

Malzeme kalitesi ve ürün sunumu tatmin edici. Yedek olarak 3 boy silikon kılıf kutudan çıkıyor.

Metal görünümü oldukça zengin bir ürün sunumu sağlıyor.

Kulaklıklar kulağa tam oturuyor ve kayma/çıkma gibi bir problemle karşılaşmadım.

Ses izolasyonu gayet iyi.

3'lü tuş seti metal görünümlü plastik. Fonksiyon olarak düzgün çalışıyor fakat tuşları ayırt etmek, benim için zor oldu. Ses kısayım derken yanlışlıkla orta tuşa basıp şarkıyı durdurdum sürekli 🙂

Kulaklık ayrımına kadar örgülü kablo kullanılmış ve dolaşmasını engelliyor.

Kulaklık kabloları ise yuvarlak plastik muhafazalı ve dolaşma imkanı var.

Jak düz tip olduğu için cepte telefonda kullanımı az biraz sıkıntılı olabilir. L tipi jak kişisel tercihim oluyor.

   Teknik özellikler
 • Uzunluk 130 cm (Ürün sayfası 125 cm yazıyor ama metre ile ayrıca ölçtüm 🙂 )
 • Kısmi örgülü kablo
 • Kulaklıklar eşit kablo uzunluğunda
 • Mikrofon özelliği sağ kulaklık tarafında
 • Ses kısma/Start-Stop/Ses yükseltme olarak 3'lü tuş seti
 • Altın kaplamalı düz tip jak
 • 3 tip yedek kulaklık başlığı (XS/S/L)

 

Piston Basic Edition

İsmi gibi temel işlevi yerine getiren bir kulaklık. Fiyatına göre kalitesi kabul edilebilir.

   Ses kalitesi

Bas konusu oldukça zayıf. Konuşma sesi ve tiz sesler baskın. Bu nedenle müzik yerine telefonla konuşma amacını tam karşılayan bir ürün oluyor.

   Malzeme kalitesi ve genel özellikler

Kutusu oldukça sade fakat amaca hizmet ediyor. Maliyet odaklı bir ürün olmasına rağmen 2 adet yedek kulaklık başlığı çıkıyor.

Kulaklık başlıkları ve jak yapısı yukarıda tanıtılan "Hybrid" model ile neredeyse aynı yapıda. Kulaklığın kulağa oturması ve izolasyonu başarılı. Jak ise düz tip ve cepte kullanımı sıkıntılı olabilir.

Tuş takımı sade fakat kullanımı rahat, amaca hizmet ediyor.

Kablo, yassı yapıda ve kablonun dolanması/karışması oldukça zor. Kişisel olarak tercihim olan bir kablo tipi ve tecrübelerime dayanarak yassı kablo gerçekten dolanmıyor 🙂

   Teknik özellikler
 • Uzunluk 125 cm
 • Komple yassı kablo
 • Kulaklıklar eşit kablo uzunluğunda
 • Mikrofon özelliği sağ kulaklık tarafında
 • Start/Stop tuşu
 • Nikel kaplamalı düz tip jak
 • 2 tip yedek kulaklık başlığı (S/L)

 

Sonuç

Xiaomi marka her iki model ürünün malzeme kalitesi iyi olsa da narin bir yapıda olduklarını düşünüyorum. (Üretici sayfasında 700 tane dayanıklılık testi yapıldığı belirtiliyor 🙂 )

"Piston Basic" yassı kablo olması ve düşük fiyatı ile seçilebilir bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Temel kullanımda iş görecektir.

"Hybrid HD" farklı müzik türlerini dinleyenler için oldukça iyi bir ses kalitesi sunuyor. Oyunlar için de "surround" etkisi nedeniyle kullanımı keyif verecektir.

Geçen incelemede bahsi geçen "Urbanears Sumpan" modelinden bir tık daha iyi bir ses kalitesini sunduğunu düşünüyorum. Fakat dayanıklılık olarak "Urbanears Sumpan" oldukça ön planda yer alıyordu.

3'lü tuş setindeki tuşlar birbirine yakın olduğu için kullanışsız gibi. Bir de iOS ürünlerde ses kısma/açma tuşları işlevsiz. Zaten bir üst model olan "Hybrid HD Pro" modelde 3'lü tuş seti değişmiş ve tuşlar yuvarlatılıp oldukça birbirinden ayrılmış. Fakat fiyat neredeyse 2 katına çıkıyor. (153 TL)

 

Hybrid HD fotoğraflar

Piston Basic fotoğraflar

Karşılaştırmalı fotoğraflar

 

 

Hybrid HD Metal Web Sayfaları

Üretici sayfası:
http://www.mi.com/en/headphonespro/

Satış sayfası (85 TL):
http://www.hepsiburada.com/xiaomi-hybrid-hd-metal-piston-kulakici-mikrofonlu-kulaklik-p-TELKLKXIAOMIHYBRID

 

Piston Basic Edition Web Sayfaları

Üretici sayfası:

http://www.mi.com/in/headphones_basic2/

Satış sayfası (35 TL):
http://www.hepsiburada.com/xiaomi-piston-basic-edition-mikrofonlu-kulakici-kulaklik-siyah-p-TELKLKXIAOMIPSTSYH

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Urbanears Sumpan ve Kransen Kulaklık Karşılaştırması

Dış ortamda kullanıp yıpranmaya dayanıklı olabilecek kulakiçi kulaklık araştırmasında "Urbanears" markasına denk geldim.

"Sumpan" ve "Kransen" isimli 2 ayrı modeli temin ettim. İki modeli elimden geldiğince incelemeye çalışacağım.

   Malzeme kalitesi ve genel özellikler

Fiyatlarına göre malzeme kaliteleri gayet tatmin edici. Kutu içeriği ve dokümanlar yeterli seviyede.

Kulaklıklar kulağa tam oturuyor ve kayma/çıkma gibi bir problemle karşılaşmadım.

Ses izolasyonu gayet iyi.

Start/stop tuşu telefondaki çeşitli uygulamalarda düzgün olarak çalışıyor.

Kablolar örgülü olduğu için kolay dolanmıyor ve jaktaki göz sayesinde sarıp sabitleme imkanı var.

Boyuna asma özelliği güzel düşünülmüş.

   Teknik özellikler

Her iki modelin ortak özellikleri şöyle:

 • Uzunluk 120 cm
 • Kulaklıklar eşit kablo uzunluğunda
 • Mikrofon özelliği sol kulaklık tarafında
 • Start/Stop butonu
 • L tipi jak
 • Jak halkası ile kablo sarma özelliği
 • Boyuna asma özelliği
 • Farklı renk seçenekleri (Türkiye stoklarında yok.)

Modellerin kendine has özellikleri ise şöyle:

 Sumpan

 • 13,6 mm sürücüye sahip.
 • Kulaklık sürücüsü direkt olarak kulağa oturuyor, sürücü üzeri silikon kaplaması var. Pakette yedek bir silikon çıkmıyor.
 • Tüm kablo örgülü.
 • Kulaklıklar kanca yapısı sayesinde biribirine asılıyor, ve boyunda durması sağlanıyor. Fakat biraz kullanışsız gibi.

 Kransen

 • 10 mm sürücüye sahip.
 • Kulaklıkiçi silikon uygulaması var ve farklı boyutta silikonlar paketten çıkıyor.
 • Kablo ayrımına kadar kablo örgülü, devamında ise kablo plastik.
 • Kulaklıkların arka tarafındaki geçmeli yapı sayesinde kulaklıklar birbirine takılıp boyuna asılabiliyor ve oldukça sağlam.
   Dayanıklılık

“Sumpan” modeli, tam boy örgülü kablosu ve kulaklık tipi nedeniyle daha sağlam bir ürün kanaati oluşturuyor.

Kransen” modelinde kulaklık kabloları örgülü değil ve kulaklık tipi daha narin gibi duruyor.

   Ses kalitesi ve kullanım amacı

Ses kalitesi konusunda bir uzmanlığım ve ilgim olmadığı için amatörce iki modeli değerlendirebilirim:

Sumpan” modelinin ses seviyesi, "Kransen" modeline göre daha yüksek ve oyunların atmosferinde yer alan ve arkadan gelen sesler daha net duyulabiliyor. Bu nedenle tablet/telefon veya el konsolunda oyun için öne çıkan bir model oluyor.

"Kransen" modelinin ses seviyesi ise “Sumpan” modele göre daha düşük gibi. Fakat ses berraklığı, şarkılarda ve konuşma seslerinde daha iyi gibi. Telefon ve müzik dinleme amacıyla kullanımda daha iyi bir seçenek olacağını düşünüyorum.

   Sonuç

Dayanıklılık ve ses seviyesi yüksek olması ile "Sumpan" modeli bir adım öne çıkıyor.

25 TL daha ucuz olduğu için "Krasen" modelini de iyi bir seçenek olarak düşünülebiliriz.

Kısacası her iki model, fiyatlarının hakkını vermekte olup kullanım amacına göre seçim yapılabilir.

   Sumpan fotoğraflar

 

 

   Kransen fotoğraflar

 

   Karşılaştırmalı fotoğraflar

 

 

   Sumpan web site bilgileri:

Üretici sayfası:

https://www.urbanears.com/ue_us_en/sumpan

Satış sayfası (86 TL):

http://www.dr.com.tr/Elektronik/Urbanears-Urbanears-Sumpan-Control-Talk-Eclipse-Blue-ZD4091895/Ev-Elektronigi/Kulakliklar/Kulakici-Kulakliklar/urunno=0001697747001

 
   Kransen web site bilgileri:

Üretici sayfası:

https://www.urbanears.com/ue_us_en/kransen

Satış sayfası (61 TL):

http://www.dr.com.tr/Elektronik/Urbanears-Kransen-Control-Talk-Black-ZD4091030-Kulakici-Kulaklik/Ev-Elektronigi/Kulakliklar/Kulakici-Kulakliklar/urunno=0000000615540

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10