Ts ile ilgili gifleri olan arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim 🙂 .

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Elimde bir sürü klavye mouse var kabloları değişmesi gerek fakat hangi kablodan satin almalıyım Google'a yazıyorum ancak normal USB kablolar çıkıyor. Bana ucunda USB konnektörü olmayan metreyle alabileceğim kablo lazım. Yardımcı olursanız cok mutlu olurum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7

Çok kaliteli, dinlendirici bir müzik buldum. Üstelik türk grubu olması da sevindirici.
#BirazMüzik

The Away Days - Layers

Şarkı Sözleri ve Daha Fazla Bilgi: Söz: Can Özen Müzik: Can Özen, Sezer Koç Apple Music: http://apple.co/2uRrkEq Fizy: http://bit.ly/2uwVRYX Spotify: http://...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

xiaomi telefona bootlader kilidi açayım dedim müebbet verdi. 888 saat nedir abi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 27

Hayatta ilerisi için endişelenmekten(özellikle okul sonrası iş anlamında) şuandaki hayatına odaklanamayan var mı benim gibi? Aman ya şöyle olursa ya böyle olursa diye hiçbir şey yapamaz oldum

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 21
 • POfficer @jepping

  Bende çok yaşadım. İşi çözdüm hala daha atlatmış değilim. Bi nebze rahat olsam da evlilik için birikim vs. yoksa sıkıntılı zamanlar yaşatıyor. Ancak iş mevzusunu çözene kadar daha kötüydü.

 • Daviance @daviance

  şöyle düşünün iş arıyorsun tamam ,işin yok ama ararken zaten ömründen yiyorsun ,hem ara hemde yaşadığın bugüne bak mesela ,her türlü zaman geçiyor.

 • Halid @abdhbal

  20-30 yaş arasında çok yaygın bu galiba.

  • arandur @arandur

   20-30 arası çok sıkıntılı yaşlar. Bir yandan iş bulup düzenini oturtmaya çalışıyorsun. Bir yandan olgunlaşıp çocukluktan çıkmaya başlıyorsun. Öte yandan evlilik vs. gibi toplumsal gelenekleri henüz aşamadığın için bunlara kafa yoruyorsun falan. İşleri zor.

 • Höşelek @benvaryaben

  kapitalizm işte. insanların üzerine yarının kaygısını yükler. toplumlara korku salar. insanı çaresiz bırakır. insani değerlerini bile elinden alır. ciğeri beş para etmez insanların altında çalışmak zorunda kalırsın. ölümü gösterip sıtmaya razı eder. böyle b*ktan bir şeydir. para olmadan bir böcek kadar bile değerin yoktur. kimse senin yarınını düşünmez. ailen bile senden ümidini kesmiştir arkanı döner.
  şanslıysan iyi bir iş bulursun. bulduğun bu iş aslında kendi dününü başkalarına yaşatmana neden olur. ve bu kısır döngüdür. ölen ölür kalan sağlar çarkları çevirir ve sistem işler...

Daha önce Beyblade’in bölümlerinin Youtube’a yükleneceği burada söylenmişti. İlk video yüklenmiş. Kanalın kapağından anladığım kadarıyla her hafta 1 bölüm yüklenecek. Maalesef Türkçe yok.
Kanal Linki: https://www.youtube.com/channel/UCDrqiuwNRbEahL1UEB0hkKQ/videos

BEYBLADE Official

Welcome to the BEYBLADE Official Channel where you can find BEYBLADE Generation 1 episodes uploaded every week! This Youtube page is made for fans of all BEY...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://www.pcyh.net/algoritma-mantigini-kavramak-icin-zorlayici-20-algoritma-sorusu-python-ve-flowgorithm-153/
Bu blog yazımda, yazılım ile yeni tanışan arkadaşların algoritma mantığını örnekler ile çözmeye çalışmasını anlattım. 20 örnek ile kendilerini bir nebze olsa da geliştirebilirler.

Bilgisayar Yardım ve Hakkında | Teknolojiler ve Yazılım Hakkında |...

Yazılım, bilgisayara derdimizi bilgisayar dilini kullanarak yazdığımız anlamsız imgelerdir ve bu imgeler gündelik hayattakinden daha karmaşık ve rasyoneldir. Normal 0 false false false TR X-NONE X-…
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ryzen İşlemciler için Voltaj, Isı ve Fan Rehberi

Ryzen işlemcilerde, ısı ve voltaj ile ilgili çok soru geliyor. Bu konuda kendi uyguladığım çözümleri sizlere aktarmak istedim. Bu işlemleri yapmadan önce, montaj kısmında sorununuz olmaması lazım.

Ryzen işlemcilerde temel problem, işlemcinin pbo(precision boost overdrive) ile çekirdekleri yüksek hıza çıkarmasıdır. Stok hızı 3600 mhz olan işlemci, pbo sayesinde 4200 mhz gibi yüksek hızlara çıkabiliyor. Amd açıklamasında, daha iyi soğutucu ile daha yüksek hızlara çıkılabileceğinden bahsetmişti. Vaat edildiği gibi işlemci yüksek hızlara sorunsuz çıkabiliyor. Boost işlemi sırasında, arka planda bazı problemler ile karşılaşıyoruz. Yüksek voltaj, voltaj dalgalanması ve bunlara bağlı olarak ısı dalgalanması. Altta bulunan grafik dalgalanmayı bize gösteriyor.

 

 

Voltaj ve ısı grafiğini incelersek, sürekli hareket halinde ve anlık dibe düştüğü zamanlar olmuş. Voltaj 0.900-1.456 arasında hareket ediyor. Bu problemi çözmek için,  uygun amd chipset sürücüsünü yüklemeniz gerekiyor.

Chipset Driver linki: https://www.amd.com/en/support

Güç seçenekleri kısmından, Ryzen Balanced seçili olmalı. (denetim masası>güç seçenekleri>Amd Ryzen Balanced)

 

Yukarıda belirtmiş olduğum problemin sebebi, Min. işlemci kullanımının %20'lerde olmasından kaynaklanıyor. İşlemci çekirdek hızlarını 2100 ile 4100 arasında çalışmaya zorluyor. Ryzen balanced seçili olduğunda bu problem ortadan kalkmış olacak. 3600-4100 mhz arasında hareketini gerçekleştirecek. Performans kaybının önüne geçmiş olacağız. Özellikle tek çekirdek performansı isteyen işlemlerde, Ryzen Balanced seçili değilse, çekirdekler 4100 mhz değerine boost olamıyor.

 

Resmi incelersek, anlık voltaj düşüşlerinin önüne geçmiş olduğumuzu göreceksiniz. Voltaj 1.325-1.456 arasında hareket ediyor.

 

Resimleri incelediğimizde, voltajın boşta sürekli hareket halinde olduğunu görüyoruz. Ben bu hareketlenmeyi, fan sesinde hissediyorum. Fan boşta 663 gibi değere çıkıp düşmüş. 3d modelleme yaparken, günlük kullanımda bunu sürekli olarak tekrar ediyor. Bir süre sonra rahatsız etmeye başlıyor.

 

 

İşlemci yük altında sabit voltaj ile çalışıyor, boşta bunu gerçekleştiremiyor. Boşta sürekli bir hareket söz konusu, bunu çözmemiz gerekiyor. Bunun için undervolt işlemi uygulaycağız.

 

 

 

Resmi incelersek, render esnasında voltaj 1.320 sabitlendi, hızımız 3950 mhz, maks. ısı 62.5. Isı hareketleri ciddi oranda azaldı. Ben test işlemini 3ds max ve Vray yazılımı ile yapacağım. Siz cpu-z , cinebench, corona veya vray benchmark kullanabilirsiniz. Aida64 ve Prime95 gibi ağır testleri kullanmayın. Ağır render sahnelerinde bile, sistemi prime95 kadar zorlayamıyorum.

 

 

Default bios ayarlarında, render işlemi 13:48 sürdü. Şimdi Bİos üzerinden ayarlarımızı yapalım.

 

 

Cpu Core Ratio:40.00

Cpu Core Voltage: Manual mode

Cpu Core Voltage Override:1.25000

 

 

Voltaj 1.250 sabitlendi, hız 4000 mhz oldu. Grafik hareketleri sabitlendi. Voltaj ve hız değeri her işlemci ve anakart için aynı olmayabilir. Voltaj düşürün ve hızı kademeli olarak artırın. Her işlemden sonra işlemciyi test edin, performans kaybı var mı kontrol edin. Gerekirse voltaj yükseltin. Voltaj düşürüp, hızı auto seçeneğinde bırakırsanız, yüksek hızlara çıksa bile, ciddi performans kayıpları oluşuyor.

 

 

 

Voltaj düşürürek, benzer performansı elde ettik. Yükte 62 dereceden, 58 dereceye düştü. 2600x ısınan bir işlemci olmadığı için, fark fazla olmadı.

 

 

3700x İşlemci ile benzer test sonuçlarını paylaşayım. testler stok soğutucu ile yapılmıştır.

 

3700x işlemciye sıvı  soğutma taktım. Default ayarlarda yaptığım testlerde, işlemci 70 dereceyi geçmedi. İmkanım olunca, daha fazla testler yapacğım.

3700x Default Ayarlar Cinebench

 

3700x 1.300v 4.1 Ghz

 

 

 

Bu işlemlerin ardından,fan eğrisini ayarlamalıyız. Hwinfo türevi bir yazılım ile işlemcinin günlük kullanımda çıktığı maks. ısı değerini bulun. Hwinfo yazılımını 1 saat arkaplanda çalıştırsanız, çıktığı ısıyı bulursunuz. Bende maks. ısı 55 derece.

 

55 dereceyi baz alıp, ona göre fan eğrisini ayarlamamız gerekiyor. 57 dereceden itibaren, fanlar hızlanmaya başlıyor. Tam yükte 61 dereceyi geçmeyecek şekilde eğriyi oluşturdum. Fan hareketleri durdu. Sessiz bir ortam elde etmiş olduk.

Benzer şekillerde, işlemcinizin çalıştığı voltaj ve hız aralıklarını bulabilrisiniz. Bios üzerinden yapmak istemezseniz, "AMD Ryzen Master Utility" yazılımı ile bios'u kurcalamadan, işlemcinin çalıştığı aralıkları çok rahat bulabilirsiniz. Bilgisayarınızda her hangi bir şikayetiniz yoksa, bu işlemleri kesinlikle uygulamayın. Arada bios sıfırlamanız gerekebilir, nasıl sıfırlandığını önceden öğrenin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 19
 • Muhammet Aktaş @muhammet-aktas

  Oc işlemi yaptıktan sonra saatlerce oyunda oynadım ama bir performans düşüşü kesinlikle gözlemlemedim, işim gereği sürekli kullandığım Adobe uygulamalarının açılış-kapanış ve dosya export sürelerinin daha kısaldığını yani hızlandığını gördüm.
  Ayrıca en önemlisi şu ki günlük kullanımlarda veya oyun oynarken işlemciler bu kadar yük altına girmiyor, mesela Adobe Illustratör ve Animate uygulamalarında işlemci kullanımı en fazla % 25-30 arasında kalıyor ve oyun oynarken (Forza Horizon 4 En yüksek ayarlarda 2560x1080 çözünürlükte) işlemci kullanımı en fazla %35-40 gibi oluyor ve sıcaklık kesinlikle 57-59 dereceleri geçmiyor.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   İşlemcinin hız hareketi azaldıkça, stabilite artıyor. 3000-4100 arasında hareket yapacağına, sabit 3900'de çalışsa daha iyi performans veriyor. Oyun çok oynamam, 2600x ilk aldığım zaman Boost açık/kapalı testler yapmıştım. Bf1 oyununda aynı fps değerlerini almıştım. Boost kapalı olunca, performans kaybı yaşanmamıştı. Oyunlarca ciddi kayıp olacağını düşünmüyorum.

  • Muhammet Aktaş @muhammet-aktas

   @awsalli Bende sadece COD Warzone oynuyorum günde 1-1.5 saat kadar ama gün boyu en az 10-12 saat pc açık kalıyor sürekli Adobe İllustrator başındayım ve şu an hiç bir sıkıntım yok Allaha şükür, size diğer yazınızdan da yazmıştım ama buradan da yazıyım buyrun gelin fikir alışverişi de yapmış oluruz Discord üzerinden Stalwart#4711

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @muhammet-aktas Discord kullanmıyorum, Telegram var. Awsalli

 • Gurveer Ponce @gurveer-ponce

  Hocam ryzen 5 1600 af kullanıyorum. 1.248 v'da 3.9 ghz'de. Ama boştaki voltajı bi türlü sabitleyemiyorum. Sanırım anakartımın biousunda böyle bi ayar yok. Anakartım gigabyte b450m s2h . Bu konuda yardımcı olabilir misin?

 • Mehmet Dogansoy @mdogansoy

  İyi güzel diyosunuzda , Cpu boştayken vites düşürüp voltajı düşürecek, serin çalışacak, devamlı boost hızlarında niye çalışsın ki? , gerektiğinde zaten kendisi voltajı yükseltiyo.