VANOS in tha mountains
w/@guapo
#rFactor
#drift
#OtoSeyir
#simracing

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Guapo paylaştı.

ThrottleStop ve Undervolt Rehberi

ThrottleStop'a https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-throttlestop/ bu linkten ulaşıp indirebilirsiniz. Arayüzü gördüğünüz gibi oldukça sade.

DİKKAT!!! YAZININ BUNDAN SONRAKİ AŞAMALARINDA BULUNAN UNDERVOLT VE HARİCİ İŞLEMLER, VRMLERİNİZE VE BİLGİSAYARINIZA ZARAR VEREBİLİR. BÜTÜN RİSK UYGULAYANIN SORUMLULUĞUNDADIR.

Programın sol üst kısmından 4 tane ayarladığınız profili seçebilirsiniz. Sol alt kısmından, profillerin alt ayarlarını yapabilirsiniz. Sağ üst kısmından anlık vid, frekans, çarpan ve baz frekans'ı görebilirsiniz. Sağ orta kısımdan anlık olarak çekirdeklerin sıcaklık, çarpan, dts, kullanım vb. detaylarını görebilirsiniz. Sağ alttan ve en alt butonlardan ise ayarlar kısmına geçebilirsiniz.

Tavsiyem önce Options'dan temel profilleri ayarlamaktan geçiyor.

Fotoğraftaki gibi 1'den 3'e Performance, Battery ve Low Battery profillerini oluşturun. Hemen sağ tarafından AC ve Battery tiklerini işaretleyip profil numaralarını yazın. Buradayken CPU-GPU Temp ve CPU Mhz'i açmanızı tavsiye ederim. Hwinfo yada Hwmonitor gibi olmasada ikinci bir program açık olmadan min/max anlık sıcaklık değerlerini doğru şekilde veriyor. Start Minimized ve Minimize on Close'u da seçmenizi tavsiye ederim ki program otomatik olarak başlangıçta çalışmaya başlasın. Burada dikkat etmek gereken yer DTS ve GPU kısmı. Sıcaklığa bağlı Throttle yaptırabiliyoruz. Programın default Prochot değeri (Throttle, sıcaklığa bağlı yavaşlatma eşiği) 98 derece yada 7 DTS. DTS ters çalışma mantığına sahip bir sistem. Ben undervolt yapıp Turboda kalma sürelerini baya açtığım için Prochot'umu 95 derecelere (10 DTS) çektim. User profile'i 3 yaptım ki sıcaklıklar 95'e vurunca low battery profile'e geçsin, cihazın 95'den hızlıca soğuyabilmesi için safe mode gibi olsun.

(DTS'in çalışma mantığı örnek olarak max sıcaklığı 105C olan işlemcide; anlık sıcaklık 60 derece ise DTS 105-60=45 oluyor, 95 derece ise DTS'i 10 oluyor.)

Sırayla CPU-GPU Sıcaklık, Kırmızı ise (28)00Mhz'deki Frekans. GPU 0 olduğunda nvidia gpu, inaktif demek.

Undervolt mevzusu FIVR menüsünde hallediliyor. Bütün profilleri tek tek buradan ayarlamak gerekli. Hızı artırmak ve undervolt yapmak için adımlar; Performance profili için non-turbo'da lock varsa kaldırın. Böylece işlemci Turbo yapabilir hale gelecek. Eğer Turbo'da ark.intel.com'daki verilen specificationslardaki gibi Turbo yapmıyorsa işlemci Turbo Ratio Limits'leri sonuna kadar açın. Cpu Core ve Cpu Cache için Adaptive Voltage'ı açın. Internetten araştırmalarınız sonucunda kaç -mV undervolt yapabileceğinizi öğrenin ve buradan deneme yanılma yapın. Bildiğim kadarıyla 6700HQ -0.125mV ila -0.175mV arası undervolt olabiliyor. 7700HQ ise -0.075 ila -0.125mV arası undervolt yapılabiliyor. Burada şu kadar mV undervolttan ziyade işlemcinin stock vid değeri ve undervolt sonrası vid aralığı önemli. Misal kendi işlemcim -0.100mV ile 0.9132V'da tam yükte çalışırken, başka gördüğüm 7700HQ'larda -0.175mV'da 0.92V olan vardı. Stock vid ve son vid değeri önemli yani. Biraz internetten kaç mV indirebilirim ve sonrasında deneme yanılma yapmak önemli.

Battery profillerinde de non-turbo ratio'dan işlemcinin turbosuz son hızını frenlemek oldukça iyi bir getiri kazandırıyor. İşlemcimi gözlemlediğimde yüksek performans profilinde, boşta en çok 2.4Ghz'de takılıyordu. O yüzden çarpanı 24'e sabitledim. Lock'u ticklediğiniz anda alttaki 1-2-3-4 core devre dışı kalıyor. Bunun dışında cpu core ve cpu cache'i -0.100 yerine -0.105 yaptım. Normalde Intel Gpu'ya performans profilinde dokunmamıştım çünkü nvidia gpuyu kullanıyorum. Ha ama ben sadece işlemciyle takılıyorum derseniz o profilde de Intel Gpu'nun voltajını biraz kısabilirsiniz. Genelde -0.050 ila -0.075mV arası düşüş öneriyorlar. Kalan 2 değeri normalde oynamayı pek önermiyorlar ama ben ikisinden de -0.025mV düşürdüm. Bana bu kadar düşüş, işlemcinin düşük frekansa kitlenmesiyle, düşük ışık, kapalı wifi vb. ile toplam 2.5 saat kadar bataryamın artışına yansıdı.

TPL'den ise Performans profilinde işimize yarayacak Turbo Power Limits'i ve SpeedShift'i ayarlıyoruz. SpeedShift kapalı gelirse açmanızı tavsiye ederim. Çok daha dinamik ve etkili frekans geçişlerine sahip oluyoruz. Burada maksimum performansı hedefliyorsak gözüken 2 sliderıda sonuna kadar artırın. Ya da mevcut durumu ısınma durumunuza göre deneyerek artırın. Turbo değerinde ne kadar kalacağını bu sliderlar belirliyor.

Ayarlar bitince profilleri tek tek gezerek kontrol edin. Son ayarlamanız gereken SpeedShift - EPP değeri. Bu da ters mantık çalışan bir değere sahip. Performans profilinde 0'a yakın bir değer verebilirsiniz. Battery'lerde 255'e yakın verebilirsiniz. Yaptığı iş işlemcinin genel olarak hangi frekans bölgesinde durduğunu belirliyor. Ben performans'a 32 verdim. 2100-3800MHz arası takılıyor. Battery 192'de 800-1500MHz gibi takılıyor. Low Battery 254'de 800-950MHz gibi takılıyor.

En son olarak TS Bench'de stabil kalıyor mu, skorunuz artıyor mu bir kontrol edin. Sonrasında ise işlemcinizi en az 2-3 saat Aida64 FPU, prime95 vb. işlemcinin cılkını çıkartan iyi bir stabilite testini sokmayı unutmayın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar 2009 yılında bu telefona sahipdim samsung d900i bu telefonda ortaköy caminin teması vardı saate göre caminin ışıkları yanıyor gece yildiz kayiyor hava yağmurluysa yagmur yagiyordu muhteşem bir tema idi.

Sorum şu bu temayı nasıl bulurum bulabilirmiyim bulursam iosa nasıl saatle çalışacak şekilde ayarlanır ya eski telefonlar inanın daha estetikdi...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Guapo @guapo

  D900i ablamda vardı üfff. Behlül'ün sevgilisi Elif'e vardı falan. Daha sofistikeydi herşey...

 • ARMv7 @armv7

  Herkeste lite modeli diyebeileceğimiz e250 varken bende d900 vardı. 3mp odak yapan flaşlı kamera ve cam gibi ekranı vardı. Malzeme kalitesi de kesinlikle kat kat daha iyiydi. Şimdiki giriş ve üst seviye arasındaki farktan çok daha dramatik oluyordu o dönemin telefonlarındaki farklar. Bu temayı ben de severek kullanırdım. İstediğiniz şey çok zor bu arada o temayı birinin oturup yazmış ve yayınlamış olması lazım. Saatin tema mağazasında yoksa çok ta uğraşmayın derim, çok niş bir istek bu.

 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  Android için alternatifler bulunur ama IOS zor.

Kuzenin Iphone 6s plus cihazının pili ufaktan gidiyordu, apple malum 310 küsür tl para istiyor pil için o da çok geldi. Nasıl ederiz çözeriz derken dedim #deji alalım takayım bu işi çözelim. Bakalım aldık gelsin, içini açma pili değiştirme sonrasında dfu mod'a alıp yeniden versiyon kurma gibi şeyleri rehber olarak paylaşırım. O da bir #tamirtadilat olur. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 21

Son zamanlarda İphone için pil değiştiren oldu mu? Yeni pil eskisinden daha hızlı bitiyor. Yoksa zamanla açılır mı batarya? @orcun hocam senin bilgin var mı bu konuda?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 16
 • Filtre @kahve

  Orjinal benim ki.Servisten değiştirttim.

 • Orcun @orcun

  Şöyle bir olay var, bunu ben bizzat denedim gördüm. Yeni pil taktığım her iphone'u ben sıfırlamazsam o içindeki pili alet yeni diye algılamıyor eski pilmiş gibi davranıyordu, mesela daha az gidiyordu ısınıyordu falan. İndiriyordum versiyonu sıfırdan cihazı kuruyordum işte o zaman topluyordu. Şimdiye kadar 6 cihazda bunu denedim onayladım. Pilin kalibrasyonundan mıdır ? işte ios'un eski pile göre davranmasından mıdır ? bilemiyorum ama böyle bir olay var.

 • ilker @gilker

  deji batarya aldım fena değildi en azından telefonculardaki pillerden biraz daha iyiydi ama orjinal gibi değil kesinlikle

 • RockandRage @rockandrage

  Cihazdaki pil tüketim sorunu olabilir.Bu sorunu pili değiştirsenizde çözemezsiniz.Bir bileşen gereğinden fazla enerji sarfiyatı yapıyorsa cihazı kullanmıyorken bile pili bitebilir.cihazı tam şarj edin, açık uygulamaları kapatın, Cihazı uçak moduna alın gece şarjdan çekip bırakın.Sabah kalktığınızda ciddi bir düşüş var ise (%20 den fazla ) servise başvurun ve boşta pil tüketimi var diyerek cihazı bırakın.

  Saygılarla

  • Filtre @kahve

   Eski pildeyken sorunum yoktu. Pil sağlığım %89'du. Kampanyadan faydalanmak için yeniletehim dedim. Yeniledikten sonra eskisinden daha hızlı gidiyor şarj. Dün gece 2 de %82 iken şuan %81. Pek harcamamış gibi duruyor şuan. Peki zamanla açılır mı batarya. Çünkü henüz ilk tam şarj yaptım.

  • RockandRage @rockandrage

   @kahve Cihazı sıfırlamanız önemli.Arka planda bir uygulama aşırı güç tüketiyor olabilir.Pilin şarj edildikçe daha verimli hale gelecektir.Dip seviyesi görmeden genelde %20 üzerinde cihazı şarj edin.Hep aynı seviyede olmasın ama %30 olur 40 olur tekrar 25 olur gibi.Pili alıştırmayın aynı seviyelere.

Çizilmesin diye Bmw'ni kapalı garajda saklarsın ama biri gelir ordada bulur.

Alıntıdır. #Otoseyir #Bmw

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 10
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 28

Denetim masası’na bayıldım. 😀
#akış
#teknomizah

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sonunda her şeyi halledebildim. Sürücüler, Wi-Fi falan her şey tamam. Sırada yıllar önce eski bilgisayarımın can çekişe çekişe oynattığı Crysis 3'ü indirmek var 😀 Hem o zamana dönmek hem de nelerin değiştiğini, küçük de olsa hayallerin gerçekleştiğini gerçekten görmek var. Sonra Mafia 2'yi de yükleyeceğim 😀 Gerçekten kelimeler kifayetsiz, tarifsiz bir mutluluk benim için 😀 Bu süreçte bana destek olan, gören herkese teşekkürler. Sizi seviyorum forum ahalisi!😊
P.S. Bu postu görünce şaşırmış olabilirsiniz. Sürekli karamsar postlar paylaşan ben sonunda birkaç iyi post paylaşabildim. Demek ki hayatta iyi şeyler de oluyor! 😊

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 22