Haberleri izliyorum da Covid'te maske takmayan adamlar WhatsApp'ı siliyor.😁

Trump olayları bu kadar konuşulmadı be kardeşim. 50-60 yaşında teyze, amcalar da röportaj veriyor.

Otobüse bineceksin TC'ni bağıra bağıra söylüyorsun. Kart numaranı Google Play'den kaldıramıyorsun. Bip neler yapacak bakalım ben onu merak ediyorum 😈

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#iOS #android

Tespit gibi tespit 😂
1-1,5 senelik 2.el Galaxy Note almak kadar mantıklı birşey yok. Bir de Amoled olmasa bargain.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#MicrosoftFlightSimulator #hdd #SSD #nvme

Oyunları hard diske kurarım diye hard disk almışımdır; Garibanın yüzü gülür mü 😁

https://youtu.be/s2SiyT7KBjE

Microsoft Flight Simulator 2020 SSD vs Hard Drive FPS Benchmark

MSFS 2020 Load Time Benchmark - https://www.youtube.com/watch?v=N45eV_ANtpkA video showcasing if it its worth it to install Microsoft Flight Simulator 2020 o...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#porsche911 #porschetaycan #Tesla

https://www.youtube.com/watch?v=lkfRibV7MmM

😁 Ludicrous mode muydu neydi Tesla beyciğim ?

Porsche 911 & Porsche Taycan & Audi RS6 & Tesla Model S | Elektrik vs Benzin! |...

Porsche 911 & Porsche Taycan & Audi RS6 & Tesla Model S | Elektrik vs Benzin! | Drag&Rolling Yarışı Motor1.com Türkiye olarak Bursa'da Petronas Iona ve E-Gar...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Guapo @guapo

  @electric Taycan umrumda değil ama 911e asarım 😁

 • YasinC @yasinc

  Son hızı zaten limitli ki Tesla'nın

  • Guapo @guapo

   @yasinc Açıklar aranıyor hemen 😀 60'ta rollda da yiyor. Taycan şaşırtıcı değil de naynilevın.. 2011 araba. 992 Turbo S zaten Taycan'ı da yiyor.

  • YasinC @yasinc

   @guapo Açık değil olanı söyledim. Modun açık olduğunu da sanmıyorum çünkü limit 250 ve 250 ye kadar ivmelenmesi kesilmiyor. Burada söylemek istemiyorum normalde ama ben motosikletle 911'in içinden güle oynaya geçerken model s de pek öyle olmamıştı.

  • Guapo @guapo

   @yasinc Videoyu tam izle mod açık. Bu kadarını ben de beklemiyordum ama hatta ilk dakikalar üzüldüm. Dedim 911 sonuncu gelicek diye. 911 500hp , P100d 760hp he kalkışta tork konuşur ve torkları yakın , 911'in beygir açığını da PDK kapatıyor desek 🤔 İyi kapatmış ama.

  • YasinC @yasinc

   @guapo 4:23 de pek öyle durmuyor. Zaten beygir farkı ortada oturup hesap kitap yapmak lazım. Ne kadar rüzgar direnci söz konusu olsa da aradaki 250hp hiç edecek kadar fark yoktur 911 ile. Zaten ben kendim deneyimlediğim için videoda bir gariplik var ona eminim.

   Bu video ile alakası yok. Hızlanmayı geçtim motor1'in yaptığı testte çekilen güç 200'e takılırken paylaştığım video da 400'ü aşıyor.
   https://youtu.be/Esw9vyF0MGw?t=84

  • Guapo @guapo

   @yasinc Videodaki p100d bitik o zaman. p90 geçiyor zaten rollda. Doğuş mu sponsor oldu n'oldu 😁

 • Orcun @orcun

  Yalnız teslalar 4 kapı bildiğin sedan araba yaw ? 😀 Porş morş bıraksın bu işleri yani 10 sene önceki 911 ile yeni taycan kapışıyor böyle saçmalık mı olur ya ? her açıdan fersah fersah tokatlaması gerekmiyor mu ? bu elektrik işinde tesla güzel aile arabası olarak çok iyi, taycan maycan geçecekler bu işleri daha öyle ahım şahım bir uçar kaçarlık pek görünmedi. Şuraya mesela birtane skyline koysan güzel şöyle gırtlak dolu birşey bunları gene tokatlar o zaman ? elektrikli arabanın da işte bu sıkıntısı var aldın koydun okey ötesi ? o yok. Ama işte içten yanmalı da indir motoru 4 tane turbo koy gerekirse ? hacmi büyüt işte basıncı arttır benzin değil etanol yaktırt vs sonu yok o işin.

  • CaSkAlAyNeN @caskalaynen

   Elektrikli araca "gear box" ilave edildiği zaman son hızları değişecektir. Örneğin Porsche Taycan'da, Tesla'dan farklı olarak 2. vites var.Bu da son hızını daha yukarı çekiyor.

  • Guapo @guapo

   @orcun Skyline da koyarız abiiim. Turboları da söktüm sana bak 😁
   Ben o bayrağı asıcam banane 😀 https://www.youtube.com/watch?v=IkGhiTSS8M8
   Ya tabi Tesla ve Taycan fiyatlarına göre efsane tabiki. Sıfır A6 parası işte. 911'le kıyaslanmaz harbiden.
   Benim hoşuma giden 10 senelik içten yanmalı arabanın performansına bak , bir de 3 senede p90'a geçilen p100d'ye

  • Orcun @orcun

   @caskalaynen En büyük sıkıntıları o zaten. Ama işte bu sefer de '' son teknoloji '' olayını sen getirdin teee neredeyse 100 yıldır varolan eski dişlili vites sistemini arabaya koydun. 😀 Drag yarışında tabi belli mesafeye kadar elektrikli araçlar okey uçuyorlar. Ama işte mesafe artıyor tork bitti ? kağnı gibi kalıyor. İçten yanmalı da öyle değil vites mevzusu var. Tork aralığı kısa ama vites sayesinde o tork olayı sürate dönüyor bu sefer mesafe uzuyor ama son süratte gene içten yanmalı geçiyor. Elektrikli araçların yani her açıdan içten yanmalıyı yok etmesi lazım. Nasıl at arabasından mevzu içten yanmalıya evrildi ve bir anda at arabalılar yok oldu bu da öyle olması lazım.

  • CaSkAlAyNeN @caskalaynen

   @orcun Elektrikli araçta son hız isteniyorsa şu aşamada vites kutusu ile yol almak zorundalar şu aşamada.

   İlerde teknoloji geliştikçe son hız konusunda elektrikli araçlara başka çözümler gelebilir.

  • YasinC @yasinc

   @orcun Batarya olayı çözülmeden o dediğin zor

  • Orcun @orcun

   @guapo Gırtlak dolu skyline'a karşı ? yaw skyline'ın olayı zaten modifiye 😀 Ne bugattileri tokatlıyorlardı. 😀

  • Orcun @orcun

   @caskalaynen Öyle, ama şu olayın da değişmesi için @yasinc dediği gibi batarya bu işin ayağını çeken bir parça. Batarya teknolojisi hala lityum ion ötesin geçilemiyor öyle bir takıldı kaldı. Tesla diyoruz altında 18650'den tek tek binlerce pil yatıyor o kadar. Yani şunu komple yekpare daha hafif daha güçlü bir yeni birşey ile değiştirseler bir anda çağ atlayacaklar. Kullandığımız pc telefon tablet içinde öyle bu olay çok kritik.

  • CaSkAlAyNeN @caskalaynen

   @orcun Bütün markalar elektrikli araç üretimine dönmeye başlayınca,ileriki süreçte pil teknoljisinin ar-ge kısmına yatırım daha da artacaktır ve belli bir noktadan sonra pil teknolojisi çağ atlayacaktır muhtemelen..

   Hem şarj sürelerini içten yanmalı araçların deposunu fullediğin süreye yaklaştırmak durumundalar hemde batarya-mesafe olayını çözmek zorundalar..

  • Guapo @guapo

   @orcun Gırtlak dolu Skyline vs Gırtlak dolu 911 Turbo yaparsak ta 911 alır ki.
   4 çeker 911 karşısına ne gelirse gelsin yol arabaları içerisinde gücü yere en kayıpsız aktaran araba. GT-R da severiz de neyse şimdi. Halk yine bıçkın delikanlının tarafında 😁 Porsche zengin çocuğu 😀

  • YasinC @yasinc

   Şanzıman kullanmamaları aslında daha büyük avantaj ama batarya 700 küsür beygirleri karşılaması için gerekli deşarj oranını sabit veremiyor. Yoksa beygir gücü konuşur her zaman. Yani aynı sürtünme değerlerine sahip 2 araçtan 750hp olan 500hp'e geçilmez yol ne kadar uzun olursa olsun.
   Şanzıman içten yanmalı motorun saçma sapan güç aralığını verimli kullanmak için var. Oda kayıp oluşturuyor. Zaten dikkat edin spor araçlarda whp ve brakehp değerleri var. Biri tekerden ölçülen diğeri kranktan. %10 kadar kayıp oluyor oda iyi araçlarda 😀

  • Guapo @guapo

   @yasinc 3 yıllık P100d , P90'a geçilecekse %0 kayıp olsa ne olur.
   Bak 10 yaşında %10 kayıplı araba napıyor. Mesele gidişse , kayıp mayıp sen makul bir şekilde çözeceksin onu. DSG de mesela teoride çok saçma sapan birşey. Yürüyen aksama adam ne kadar ağırlık koymuş. Ama uygulamada DSG araba muadili +50-80 belki de 100hp arabadan hızlı ve ekonomik oluyor.
   Batarya performans kaybı şanzımanın güç kaybından çooook daha ciddi bir sorun.
   Taycan işi gayet güzel çözmüş bence. Otobanda sabit 130-140 gidemeyeceksem ne yapayım 700+ arabayı. (120 sabit giderken Teslaların menzili 300-350 taş çatlasın)
   Pilde devrim olur o zaman direct drive kazanır.

  • YasinC @yasinc

   @guapo DSG'yi iyi kılan şey zaten verimliliği ancak ZF'nin vites kutuları ile arasında atla deva fark yok. 911 uç örnek normal bindiğimiz gündelik araçlarda fark çok daha fazla.
   O videoya bakma orada bir sıkıntı var zaten uyarı ışığı yanıyor p100d de. Bataryada performans kaybı sürekli yüksek deşarj bataryayı aşındırıyor. Sıcaklıkta yükseliyor tabi optimal seviye de tutmak için güç kısılıyor.

   Direct drive verimlilikte her türlü kazanır. 😀 Lithium temelli de olsa yeni bataryalar var sonraki jenerasyonlarda göreceğiz sanırım. Menziller 1000km'yi bulabilir belki

  • Guapo @guapo

   @yasinc Normal gündelik araçlarla olan fark ta aslında direct drive ve pil teknolojisin sonucu. Bu tartışmalarda o atlanıyor genelde. Elektrikli arabalar babasının hayrına 700-800 değil. Menzili kabul edilebilir tutmak için mecbur hayvan gibi pil koyuyorlar ondan öyle.

   Petrolhead diyorlar bunları deyince de eninde sonunda hepsi aynı olucak zaten. Ben elektrikli araçlara kıl değilim , kimse değil zaten. 700 beygir arabaya neden kıl olayım 🙂 Teslanın yaygarasına benim uyuzluğum. Bak 50 tane şey sayıyorsun , ısı yükseldi de güç kıstı falan. Taycan'nın suçu ne ? O ısınmıyor mu ? Teslanın elektrikli araç tecrübesi , çıkardığı yaygara ne kadar , Porsche'ninki ne kadar ?
   Yanan araba var mı ? yok şu an .d ,
   Siparişler yetişiyor mu ? Florya'da Egea'dan çok Taycan görüyorum 🙂

   Adamlar vurdu yine masaya yapacak birşey yok. Mercedes te yapacak , BMW de yapacak , Toyota da yapacak. Onlar bilmez miydi Tesla kadar araba yapmayı ? Ki Tesla'nın araba olarak iç kalitesi falan da ne bileyim çok bitmemiş üründü ya. A6 parası diyorum ya , Taycan vs. A6 da her türlü Taycan derim ama Model S vs. A6 dediğin zaman ciddi arada kalırım ikisiyle de bi Ankara yaptıktan sonra A6 yı alırmışım gibi geliyor.

  • Orcun @orcun

   @guapo İşte sıkıntı orada porşa gırtlak dolu pek olmuyor öyle kafana göre motor takamıyorsun ufak araba çünkü. 😀 Birde 911 e sen istediğini yap o pist arabası da olur tabi ki ama günün sonunda gündelik binemiyorsun. Skyline'ın olayı bu zaten gündelikte bin hafta sonu da takıl apaçiliğini yap pistlerde uç kaç. 😀

  • YasinC @yasinc

   @guapo Tesla işin PR'ını güzel yaptı ancak yapmak zorundaydı. Çünkü halen içten yanmalı motorların elektriklilerden çok daha güçlü ve verimli olduğunu düşünenler var.

   Taycan'ın zaten performansı vs daha kötü olursa rezillik olur. Videodaki araca çok takıldın ancak onda problem olduğu bariz belli. Ya mod açık değil yada başka bir sorun var bilmiyorum. Taycan da da batarya ısınıyordur elbet ancak elektrikli motor kısmında mentaliteleri farklı tamamen. Taycan daha yüksek voltaj ile çalışıyor. Model S ise Amper'e yükleniyor. Şu da gözden kaçmamalı Model S 7-8 sene oldu sanırım çıkalı.

   Bu süre boyunca ben özellikle VW grubun elektrikli araç düşündüğünü sanmıyorum ki hiç biri yıllar boyunca doğru düzgün bir platform dahi duyuramadı. Adamlar mqb diye diye yılları geçirdi.
   Mercedes, Toyota zaten Tesla ile ortaktı. Tesla Model S'in iç kısmında çoğu parça Mercedes'in. Toyota ile bitti ortaklıkları ancak Mercedes ile ortaklık devam ediyor mu bilmiyorum.

   BMW sanırım Almanya'nın en deneyci otomobil firmasıdır. BMW zaten kapalı kapılar ardında denediği biliniyor. 😀

   Tesla'nın en büyük avantajı tüm üretim ve arge olarak konu başlığının tek olması. Küçük olmalarının da avantajını iyi kullandılar. Tebrik etmek gerek yani Tesla'da ki vizyonun yarısı kadarı bizim ülkedeki özel sektörde olsa bambaşka olurduk.

   Ben bunlara para verene kadar Alfa Giulia alırım 😀

#Windows10
Denetim masasındaki güç profillerini Windows 8 ve 7 deki gibi masastünden seçmem için bir trick var mı acaba ?
Pil simgesine tıkladığımda seçenekleri görmek için denetim masasında ''Dengeli'' profilini seçmek gerekiyor. Başka profili seçersem orda seçenekler gözükmüyor. Turbo Boost ve soğutma ilkesini ayarlıyorum profillere göre. Pil simgesine sağ tıklayıp ''Güç seçenekleri''ne tıklayınca denetim masasındaki profiller açılıyor ve ordan değiştirmem gerekiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Apple #MacOS #Macbookair #Macbookpro

Şu an 2.el-sıfır farketmeksizin en F/P Macbook M1 Macbook Air+16+512 sanırım. Hatta 10.000-12.000'e alınacak Wİndows makinelerde de öyle 2060 falan alınamadığı için onlardan da mantıklı sanki. Tabi Wİndows kurulamayınca 5-10 Mac oyunu ve Render dışında isterse 3090 olsun çok bir esprisi yok.

Zaten bir öncekilerde de 13'' Pro 'nun Air'den tek farkı İris Pro 'ydu. M1 13'' Pro şu an iyice arada kaldı gibi.

Elimdeki Windows makineyi takasa vermeyi düşündüm de 2015 15'' 16gb i7 + 512 birşey mi ?
Yoksa 2017 13'' 8gb mı ? gibi birsürü şey karıştırdı kafamı.
Air'e bakıyorsun gpu zayıf , 2015'lere de 5 senelik makineye 7-8 vermek gelmiyor,
Yenilerde 16 ram dedin mi 15 oluyor fiyat...

Bir de üstüne bütün incelemeler ''Render'' üzerine.. Tamam anladık kurgucusunuz aaa..
Ben 3dsmax , Autocad , Lumion , Sketchup kullanılabiliyor mu ? Kullanılıyorsa nasıl oluyor , ekran kartsız windows bir makineden farkı yok herhalde o konularda ? Onu merak ediyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8
 • POfficer @jepping

  10-12 aralığında 2060'lı makine alabilirsin.

  • Guapo @guapo

   @jepping Oyuncu olur da Dell XPS tarzı laptoplarla kıyaslamak lazım Air'i şimdi. 2060'lı XPS'in de bi 20'si var kafadan. Ben genel konuşuyorum. 1650'li bi laptop var işte bende 16-512. 8-8,5 olmuş piyasası maşallah. Fan sesi , pil ve üstüne performansta idare eder olacaksa bi bakam dedim de. 10 bin verince sadece İnternet kullanımı beklemek istemiyorsun.

  • POfficer @jepping

   @guapo Grafik işiyle uğraşanlar için ekran renk oranı vs. önemlidir tabi. Ben son dönemde laptop takibi yapıyorum da hp omen 15 vardı mesela yakın zamanda 10.700tl'den satıldı falan 2060'ı görünce yazayım dedim.

 • Mert @nvieastt

  Her şeyi işlemci üzerinden yapıyor. Dediğin programlar için windows bence şart ya da 16 inç olan modeli almak gerek.

 • Papa Emeritus @pope

  CAD programları Apple’ın yıllardır koyduğu güçsüz GPU’lar nedeniyle Mac tarafında yok gibi bir şey, o işler için alınmaz. Bu durumun hızlı bir şekilde değişeceğine inanıyorum Apple’ın kendi tasarımı GPU’ları nedeniyle ama CAD ile işiniz varsa şu an almak çok mantıklı değil. İşiniz CPU ve render ağırlıkıysa gerçekten F/P cihazlar oldular ARM geçişiyle.

 • Mehmet AVCU @oriequman

  Merhabalar,

  MBP M1 işlemci ile Autocad for MAC ile orta ölçekli mühendislik çalışmalarında problem yaşamıyorum. Çok büyük montaj olmadığı taktirde Fusion 360'da da iş görebiliyorum. Keza Fusion 360 çok büyük montajların çözümü değil zaten. Şuan CAD noktasında kesinlikle Windows yerini alamaz gözüküyor fakat, dediğim gibi sadece şuan. Ben 2 yıl içinde kapsamlı projeler hariç; küçük ölçekli firmaların 2D ve 3D Cad çizimleri noktasında rahatlıkla MacBook'a yönelebileceğini düşünüyorum. Aslında bu umuda sığınarak aldım yeni bilgisayarımı. Elimin altında PC var fakat mobilite sebebiyle MBP'ya kaymak cazip geliyor.

  Neyse yeni nesil güzel, cici.

#benimmasaüstüm #Ubuntu #Windows10 Hackintosh kuramayınca ben 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Hackintosh #İntel #Pc

Bu iş bu kadar kolay mı oldu. Resmen Windows kurulumu. Denesem mi ? Bende 9. nesil i5 var. Dual boot için ekstra birşey yapmama gerek yok sanırım. Denemekte sorun yok ama ya kurulu Windows'u uçurursak diye korkuyorum.

https://youtu.be/ypHDfW_sn70

How to Hackintosh an Acer Nitro 5 Gaming Laptop

Please watch: "I Pulled THIS Gold *Secret Rare*!!! Pokemon Darkness Ablaze Opening" https://www.youtube.com/watch?v=awJ90V_b53M --~--How to Hackintosh and Ac...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 17

#Cyperpunk2077 (GTX 1650 HİGH - 45 FPS)

Bilmiyorum denediniz mi ama bende kayda değer bir fark sağladı 🙂

''Oynanış'' sekmesinde ''performans'' altında 2 seçenek var. Kalabalık ve yavaş hdd ayarı. Ben ssd olmasına rağmen yavaş hdd modunu açtım ve kalabalığı düşüğe çektim. Ki zaten yüksekte olsa da 3 araba görürsünüz en fazla 😀

GTX 1650 laptop ile Genel kısımda High ayarlara , sadece texture'ları mediuma çekerek 45 baya bi sabit aldım. Oyunu yükleyip ilk 2 saati düzgün ayar bulmaya harcadım ve tam buraya yardırmaya gelecekken bu ayarı keşfettim. Burada da bir arkadaş Fidelity FX'ten bahsetmiş. Onu da %70 ölçekte tuttum. Low ayarlara göre bayağı bir oynanabilir hal aldı. Low ayarlarda kör olum resmen. Düşük ayarla High-ultra arasında çok fark var ama fps'e bu yansımıyor gibi. High'ta 45 alıyorsam Low'da 60 kilit dersin ama öyle değil. Kalite çok düşmese yine birşey demeyeceğim ama resmen San Andreas oluyor. Oyunun optimizasyonu kötü abiler. Baya GTA 4 olmuş bu 😀

Ben oyun olarak sevdim. Yapay zeka mükemmel değil ama benim gibi Zor'u seçtiyseniz adamlar çok geç ölüyor. Sıka sıka gitmek imkansız. Hitman , Metro'msu şeyler yapmanız gerekiyor sürekli ve bu sıkıyor. Orta ve kolayda zevkli.

''All Foods'tan kaç'' görevini Zor'da 2 saatte geçebildim 😁 Kolay ve zorun farkı sadece size su tabancası vererek sağlanmış.

Bu ekran kartı ve bu Ayar-FPS eşleşmesi fena olmadı. Yeni patchte bir çıt daha +10 - 15 fps sağlayabilirlerse güzel güzel oynanır.

Benim ss'lerden de anlayabileceğiniz gibi oyun bir çıt daha AA falan olsa kısacası Ultra ayarlarda dehşet gözükecek te High'ta falan biraz dandik kalıyor.

Edit: Dil resetleme sorununun çözümü nedir ? Steam klasörüne attım ama yine olmadı. Regedit'ten çözülür ama yolunu bilmiyorum 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 21