Lafa gelince PC'de var. İşletim sistemini belirtip "x işletim sisteminde var" demeyi ne zaman öğreneceğiz?

"To download and install the desktop version of x, you need to visit x.com using a Windows-based PC."

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • x86basedhuman @x86_64

  PC genelde wintel'i refere eden bir kısaltma, tarihsel gelişimi nedeniyle ve piyasa durumuna bakılırsa bu durum yanlışta değil. Haa ama dediğinizde doğru bir yerde.

 • arandur @arandur

  Ülkemizde %90 Windows kullanımı olduğundan çok yanlış değil.

  • Gökhan Kılınç @gokhankilinc

   Windowsta çalışmayan bir yazılım/oyun dan bahsederken PC'de var desem acaba o yüzde 90'nın tepkisi benimki gibi mi olurdu?

  • arandur @arandur

   @gokhankilinc azınlık tepkisi seninkisi.

  • Gökhan Kılınç @gokhankilinc

   @arandur Neden sadece windowsta çalışıyor demek çok yanlış olur fakat hangi işletim sisteminde çalıştığını söylemek çok zor olmamalı. Bu arada pc'nin tam olarak ne anlama geldiğinden ziyade toplum algısındaki karşılığını düşünerek yazdım. Bir de onlarca özellik ön plana çakarılarak satılan laptopları freedos alıp windows kurmayınca kullanılamayan özellikler var ve bu tür laptopların reklamında, pazarlamasında windows lafı geçmiyor. Firmalara ticari anlamda bir kaygı teşkil ediyor olsa dahi (bence etmiyor) böyle bir varsayımda bulunuyor olmalarını hiç anlayamıyorum. Böyle bir kitle böyle bir sistem böyle bir düzen ile bu tür şeyler her ne kadar insanlar tarafından mantıklı bulunuyor alkışlanıyor olsa da ben bunlara uzak olduğum için ilginç geliyor ve bu bu gönderide de anlaşıldığı gibi bunu söylüyor olmamı değiştirmiyor.

  • arandur @arandur

   @gokhankilinc "sadece windowsta çalışıyor demek çok yanlış olur" diye bir beyanım olmadı, lütfen çarpıtma. Doğrusu senin dediğin ama kişiler Windows'a PC dediler diye de çarmıha gerilmemeliler.

  • Gökhan Kılınç @gokhankilinc

   @arandur "Sadece windowsta çalışıyor" kısmında "bu yazılım neden sadece windowsta çalışıyor diyecek olsaydım" demek istedim aslında çarpıttığım falan yok. Ayrıca benim gönderide yanlış olduğunu iddia ettiğim bir şey de yok.

 • JohnSmith @johnsmith

  Desktop version ne peki? Laptop'ta çalışmıyor mu? Zamanında IBM PC'nin kısaltması olarak yerleşmiş PC, yoksa her türlü kişisel bilgisayar PC olurdu. Tüm dünyada böyle. Linux'un adı yok zaten.

  • Gökhan Kılınç @gokhankilinc

   İşte tüm bu kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için hangi işletim sisteminde çalışıyorsa onun ismi ile tanıtmak mantıklı değil mi? örnek veriyorum a işletim sisteminde çalışıyor ise a işletim sistemini çalıştıran bilgisayarlar dolayısı ile o yazılımı da çalıştırır ve ortada bir karışıklık olmaz.

  • JohnSmith @johnsmith

   @gokhankilinc Daha mantıklı olabilir ama geçmişten gelen bagajı değiştirmek ne kolay ne de mümkün çoğu zaman. Ayrıca işletim sistemi de yetmez, versiyonunu da yazmak gerek 🙂