Merhaba. Aliexpress siparişimi CSC_7200052 koduyla reddediyor. Aliexpress yardım sayfasında bu kodu arattığımda bir bilgiye ulaşamıyorum. Çözümünü bilen var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba.

https://320volt.com/cdrom-kontrol/
Linkteki AT89S52'li devreyi yaptım. Butonlar düzgün çalışmasına rağmen bir türlü LCD'ye görüntü alamadım. Ekran üst satırı kare kare oluyor öyle kalıyor. Çalma tuşuna basıp CD'yi çaldırmaya başlayınca kareler hızlı hızlı yanıp sönmeye başlıyor. Çalmayı durdurunca ekranın yanıp sönmesi de duruyor.

Normalde projeye göre ekranda Track 1, Track 2 şeklinde yazması gerekiyor. Ama bir türlü yazdıramadım.

Bu neden oldu?
Ekran 4 bit modunda bağlı, bundan olur mu? D0-3 bacaklarını GND yaptım, zararı var mı?

Ekran Quapass marka, direnç.net'ten aldık. Arkasında 1602 yazıyor.

Mikro denetleyici kontrollü cdrom player – Elektronik Devreler Projeler

Eski Cdromlarınızı kullanışlı bir Track Player haline getirmek isterseniz PIC16F877 ve AT89C51,AT89S52 denetleyiciler ile yapılmış güzel projeler var. PIC16F877
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba. #Dhl ile gelen bir paketim var. Takip kısmında Gönderi gümrüğe tabidir. Gönderinin gümrük muayenesi gerçekleştiriliyor aşamalarından sonra, şimdi gönderi hizmet merkezinden ayrıldı durumuna düşmüş. Burada bir anormallik yok mu? Gönderim geri mi gidiyor acaba? Normalde benimle iletişime geçip, gümrük işlemleri tamamlanmadan hizmet merkezinden ayrıldı durumuna düşmesi bana anormal geldi.
Edit:20.77TL gümrük ücreti çıktı. #DHL pişmanlıktır. Normalde benim ürünlere çıkması gereken gümrük vergisi maksimum 2 3 lira olması lazim. Ürün bedeli 1 Euro mu ne.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9
 • Adem Gdk @gdkadem

  @cansimit Bu sipariş geçti. Onlar istemeden kategori 3 gümrük beyan formunu sitelerinden indirip gönderdim. Maile devlete ödenecek vergiler haricinde (depolama vs.) ücretler çıkarsa ödemem hukuki yollara basvururum diye not düştüm. Ödeme sayfasından da gönderinin gümrük vergisine mahsuben diye açıklama yazarak önden bi 2.5 lira ateşledim.
  Yarına kadar geçirmeyi beceremezlerse satıcı ile iletişime geçip iade edeceğim. Bu DHL vakti zamanında gümrükte bir dalavere mi ne çevirmiş, gümrükte yanıltıcı beyanlar vererek usulsüz mal geçirmişler. Bu nedenle gümrük detaylı inceleme yapıyormuş. Bu nedenle normalde bir iki günde geçen paket DHL'de üç dört günden evvel geçmiyormuş, o da şanslıysanız. Bir daha DHL mi? Tövbeler olsun.
  #Dhl

 • Adem Gdk @gdkadem

  @cansimit Az önce SMS geldi 20.77 TL gümrük ücreti çıkardılar. Normalde maksimum 2 3 lira falan çıkması gerekiyordu. Yine bir çakallık var işin içinde.

 • Adem Gdk @gdkadem

  @cansimit free shipping olarak geldi hocam. Kargo parası vermedim. Gümrüğe sunma ucreti posta ile gelen gümrüksüz işlem gören ancak gümrük memurunun şüphelenip açtığı paketlerden alınıyor. Kargo firmalarında ETGBS ekranından beyan edilen mallarda alınmıyor. Alınıyorsa afedersin o da DHL'nin mallığı.

 • Adem Gdk @gdkadem

  @aguduk33 gümrük işi şans işi. Ben bunu anladım.

Merhaba. Haftasonu sınava girerken telefonu arkadaşın arabasında bıraktık. Ancak arkadaş telefonu bagaja koymak yerine torpidoya koymuş. Telefonu bana verdiğinde, el yakacak kadar olmasa da telefon sıcaktı. Telefonun dışında silikon kılıf vardı.
Telefonun piline vs. bir şey olmuş mudur?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

Merhaba. Ofis penceresine cam filmi yapacağım. Sabahları güneş direkt içeri vuruyor. Çok sıcak oluyor. Sıcaklığı kesmek için film düşünüyorum. Ancak içerisi çok da karanlık olmasın istiyorum. Yani yeterince ışık girmeli, ancak sıcaklığı da kesmeli. %15(orta) ile %35(açık) arasında kaldım. Yuzdeler ışık geçirgenliğini ifade ediyormuş.
Yardım edebilir misiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba. N11 siparişim Aras kargonun transfer merkezinde iki gündür takılı kaldı. Genelde bu transfer merkezinde takılı kargonun sonu pek hayırlı olmuyor. Kargo Ankara'dan Mersin'e gelecek. Normal şartlarda bugün Büyük ihtimalle kargoyu kaybettiler. Bu yüzden iade edip, yurtiçi ya da MNG ile çalışan başka bir yerden sipariş vereceğim.
Böyle durumlarda n11 kargo ücreti kesiyor mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/02/20210226-4.htm Yeni yönetmelik çıktı. Hücresel yayın denilen şeyi desteklemeyen telefonları ticari satışı yapılamayacak. Geç kalınmış bir karar.
@lterlemez
#HaftalıkGündemDeğerlendirmesi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhabalar.
Bunu onerir misiniz? Bir cocuğa alınacak.
4G mulaka olması gerektiğinden bu model uygun fiyatı ile gözüme çarptı. @umtk
Samsung Galaxy Tab A T297 8" 1280x800
4G
2GB ram 32GB depolama
Snapdragon 429 işlemci
5100 mAh pil
Android 9

https://www.hepsiburada.com/samsung-galaxy-tab-a-sm-t297-8-32gb-4g-tablet-siyah-pm-HB00000TKRF1?wt_gl=cpc.6802.dsa.elk.it-tablet&isFashion=true

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba. Laptopa RAM alacağım. Piyasada satılan 0 DDR3 SODIMM'lerin çoğu 1R(single Rank), Ancak Laptopun üstünde gelen ramler 2R yan dual rank.

İnternette fiyatlara baktım. Kaliteli 2x4GB ram 350 lira civarı bulunurken, ikinci el sitelerinde dandik çin malı 2x4GB ramlere 400 lira istendiğini görünce küfretmemek için kendimi zor tutuyorum.
Laptopun üzerindeki modül Micron MT16JSF25664HZ-1G1F, 2GB DDR3-1066(x2)

Servis manualinde belirtilen uyumluluğu onaylanmış modüller şöyle:(1066 pek kalmadığı için 1333'leri yazıyorum.)
2GB için:
SAMSUNG | 2G DDR3-1333 | M471B5673FH0-CH9 LF
4GB:
SAMSUNG | 4G DDR3-1333 | M471B5273CH0-CH9
ELPIDA | 4G DDR3-1333 | DDDR3 4G EBJ41UF8BAS0-DJ-F
Sizce Single ya da dual rank fark eder mi?
Ramlerin datasheetleri:Üzerinde gelen Micron ram:
https://yadi.sk/i/HCv5NBQQOCQ6CA
4GB Samsung
https://yadi.sk/i/G_w7F44FzGTc6g
4Gb Elpida
https://yadi.sk/i/zf7dOvgeR-G3kQ

samsung ram.pdf

Görüntüle ve Yandex.Disk'ten indir
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7
 • Kaos @kaos

  Ramlarin izerindeki her bir chipin bir boyutu var. Rank kadar anakartin destekledigi chip boyutu da onemli. Benim emektar laptop ramlarda 128 ve 256 megabaytlik chip destekliyormus ben gittim 512 megabayt chipli ram aldim, adresleyemedigi icin mavi ekran verdi acilmadi. Dual-single rank olayindan ziyade bence buna da dikkat edin.

  • Adem Gdk @gdkadem

   Hynix aldım, değerleri üstteki samsung RAM ile birebir tutuyor. Sorun çıkmaz inşallah. Her ikisinde de 256Mx8 yongalar var, SPD değerleri de uyuşuyor.

  • Adem Gdk @gdkadem

   Single Rank ramlerde adress Bus'ı, dual Rank olanlardan bir tel fazla oluyor. 4GB'lik dual Rank modüller 14 bitlik adress bus isterken, Single Rank olanlar 15 bitlik adress bus istiyor. Mobil cihazlara yer darlığından dolayı sınırlı sayıda yol cizilmekte. Zira adress bus'taki her bir bir PCB üzerine çizilen ayrı bir yol, hat demek.
   Sözgelimi 14 bitlik bir adress bus'a sahip bir PC 1 ya da 2GB'lik Single Rank Ramin tamamını adresleyip kullanabilir. Ancak iş tam sınırda olan 4GB'lik bir rame gelince karışıyor. Zira cihaz üzerindeki adress Bus'ı 14 bit ise, 4GB Single Rank modülü sadece 2GB'a kadar adresleyebilecek, kalan kısmı adresleyemediginden mavi ekrana düşecektir. Cihaz üzerindeki adress bus 15 bit ise 4GB Rami Single ya da dual Rank fark etmeksizin çalıştıracaktir.

   Çekincem bu nedenle, cihazdaki adress bus 14 bit ise? 🤔🤔 O zaman Single Rank modül mavi ekran verdirecektir.

 • Adem Gdk @gdkadem

  @bekirb Teşekkürler. Ancak DDR3L ramin 1.5V ile çalışabildiğine ilişkin bir bilgi bulamadım. Ramleri yakmayalım sonra. 🔥🔥

 • Adem Gdk @gdkadem

  @bekirb Yalnız ikinci linkteki ürün single rank. Bilendenal yazmamış ama üreticinin sitesine girildiğinde sadece 8GB'lık versiyonun dual rank olduğu, 4GB'lık versiyonun single rank olduğu belirtiliyor.
  Bashedilen DDR3L:
  http://www.bigboytech.com/wp-content/uploads/files/B1600D3S11L-4GB-Data-Sheet-017.pdf
  Diğer dediğiniz 1.5V olan dual rank olarak uyumlu ama fiyatı çok pahalı.
  http://www.bigboytech.com/wp-content/uploads/files/B1333D3S9-4GB-Data-Sheet-017.pdf

  Mecburen Hynix marka çıkma RAM aldım.

Merhabalar. Sıklıkla inç cinsinden ölçümler yaptığım için piyasadan araştırıp güç bela bir inçli cetvel aldım. Elime aldım baktım. O da ne?🥶 Bölmeleri 0, 1/8", 1/4", 3/8", 1/2", 5/8", 3/4", 1" şeklinde. İki inç arasını anlayamadığım bir şekilde 8'e bölmüşler. Bana ise 1/20" ve katları lazım olduğundan cetvel de boşa gitti.
Niye böyle yaparlar? İki inç arası niye 8'e ya da 16'ya bölünür?
Metrik cetvel falan demeyin, metrik cetvelle inç ölçmeye çalışınca her daim küsüratlı çıkıyor, tam doğru ölçüm almak mümkün değil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7