Bu yerli üretim yapan firmalar kur baskısından bir günde %30 zam yaptılar bunlar ne zaman düşer acaba ? kedi mamasından, kumundan tut 3d yazıcı için filament üreticisine kadar 1-2 günde %30 zam yansıdı. kur %15-20 ye yakın değer kaybetti fiyatlar hala aynı :/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

E iyide Nvidia AMD satılmazsa PC dünyasında ne olacak ? Xbox da gidecek o zaman Sony tekel olacak

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yarın $ ın artacağı kesin aklıma gelen bir yöntem var. Şuan sadece enpara kartı var elimde kullandığım ve makas çok yüksek diğer kartlara nazaran. MB cuma günü kurları belirlediği oranda aliexpress üzerinden bir sipariş verip iptal etsem para zaten 10 gün sonra falan geçecek hesaba bir nevi dolara yatırmış gibi olurum değil mi. Yarın piyasa açılır açılmaz tahminimce min. kur 7tl olacak. şeytanın aklına gelmez bu yöntem 😀 elimde birikmiş 2-3 kuruşum var oda eriyor böyle bir önlem sizce alıyım mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 22

Arkadaşlar şimdi yurtdışı alışveriş siteleri merkez bankasının öğleden sonra 2-3 gibi belirlediği kuru baz alıp karttan para çekiyor sabit kur olursa yurtdışı alışveriş siteleri bize kapanır mı yoksa merkez bankasının belirlediği kurdan mi çeker. Bunu nasıl ayarlayacaklar ? Tabi bu sabit kur olayı olması için komple batmış olmamız lazım da meraktan soruyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 13

arkadaşlar gearbest üzerinde 77 gb puanım var sipariş vereceğim 50 tl lik birşey kargo ile 60 tl oluyor. fakat puan kullanma bölümü aktif değil neden olabilir acaba ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ülkemin ekonomik, siyasi bağımsızlığı benim için 3 kuruştan öte ama önemsememeleri koyuyor…

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sahibinden de satıcı ürünün almaktan vazgeçip parası acil lazım olduğunda iptal etmemi istiyor ben iptal edince bana olumsuz yorum olarak geçiyor ama iptal etmeyip kendi kendine iptal olmasını beklersem kargo bilgisi girmeden olumsuz yorum olarak geçmiyor. Bu kadar saçma bir sistem olmaz. Her türlü birisi mağdur oluyor parası geç yatıyor alıcının yada bana olumsuz yorum geçiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  O yüzden get met yıllardır satmıyorum. Güvenmeyen almasın zerre umurumda değil. Ya elden sattım ya da önce eft sonra kargo.

  • Erdem Şen @foxin

   sahibinden de şuana kadar %90 get ile sattım 😀 komisyon oranı biraz fazla ama en azından buluşma etme, yok çalışıyor mu deneme işiyle uğraşmamış oluyorum. şuana kadarda hiçbir sıkıntı yaşamadım. bende ticaret sayım fazla ve olumsuz olmamasına rağmen pazarlık isteyenlere get ücretini düşüp eft sonra kargo diyorum kimse olumlu bakmıyor o iş biraz zor o yüzden, güvensizlik var 🙂

Ts ailesi sizden bir öneri istiyorum. mission impossible son çıkanı mı yoksa skyscraper mı 😀 ayrıca m. i. 3d ve nefret ediyorum 3d olayından ben

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

Yaşım 21 olması dolayısıyla bir sorum var. Daha önce hiç kriz görmedim veya asiri yüksek enflasyon 🙂 şimdi ileride 1$ 10 TL olursa bu çıktığı gibi inecek mi yoksa sıfır atarak mi olay çözülüyor

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 43
 • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

  Çocuktum o zaman o yüzden kendim deneyimledim diyemem ama hatırladığım şu: çevremdeki bütün yetişkinler maaşları yattığı gün bütün maaşlarıyla döviz alırlardı (o zamanlar Mark meşhurdu, öyle hatırlıyorum), sonra da harcayacakları zaman harcayacakları kadarını bozdururlardı. Ben şimdiden öyle yapmaya başladım, 2 günde birkaç günlük yemek parası çıktı -daha doğrusu bu sayede birkaç günlük yemek parasını kaybetmemiş oldum. Aslında kazanılan bir şey yok, kaybı azaltabiliyoruz sadece.

  Bir de doların düşük olmasından ziyade sabit olması yeğdir. Düşük olursa daha fazla ithalat yaparız, lüksümüze düşkün insanlarız, dolar düşerse herkes yaldır yaldur ithal telefon, araba, beyaz eşya falan alır, zaten yüksek olan cari açığımız iyice coşar ve ileride dolar yeniden yükselirse patlarız. Varsın 5 TL’de kalsın ama kalsın, 4’e geri inmeyiversin ama 6 olmasın. Ekonomi, enflasyon vs kendini 1 dolar = 5 TL’ye göre ayarlar zamanla.

  • lterlemez @lterlemez

   Sabit kalması da pek mümkün değil. Şöyle ki, rakip ekonomiler (özellikle dövizine bağlı kaldıklarımız) ekonomilerini güçlendiriyorlar, bununla da yetinmeyerek iyileştiriyorlar (yeni teknolojiler, yeni buluşlar, yeni kaynaklar vs) dolayısı ile dövizin sabit kalması mümkün değil.
   Mümkün olabilmesi, yani, mesela doların hep 5’te kalabilmesi için bizim 5 dolardaki ekonomimizin de aynı hızla (rakip ekonomilerin hızı ile) güçlenmeli ve iyileşmelidir. E, baktığın zaman bu güçlenme ve iyileşmelerin çılgın projelerle, TOKİ/Dönüşüm inşaatları, yeni yollar ile olmayacağı açıktır.
   Mesela bu kadar tren rayı döşenmesine rağmen, hala üretim taşımacılığı kamyon, tır vb araçlar ile yapılmaktadır.

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   @lterlemez İdeali konuşuyoruz tabii, gerçekte kurun sabit kalması, dediğiniz sebeplerle, imkansız. Hala daha kanal manal bir şeyler saçmalıyorlar, resmen çocuk inadı, başka bir şey değil. Hani böyle obez, çikolata cips falan yemekten 10 yaşında 100 kilo olmuş çocuklar vardır ya, akıl almaz bir şımarıklığa ve inada sahiptirler, daha fazla yemek için bağıra bağıra ağlarlar falan, tam olarak öyle bir tip yönetiyor ev ekonomimizi. Bütün parayı oyuncağa, cipse gömüyor velet, yapma etme diyoruz, iplemiyor, çocuk çünkü, aklı o kadar basıyor onun.

   Şimdi suçlu demokrasi diyeceğim, çok kişi cephe alacak muhtemelen ve bu durum da kaldırılacak sonra, yazık olacak bunca insanın yazdıklarına. Demedim sayın, herkes duymazdan gelsin 😛

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   @bioz Burada mevzu kanalın işe yarayıp yaramaması değil, çok süper işe yarayacak olsa dahi şu an aciliyetimiz bu mudur? Buna mı ihtiyacımız var? Kanal bitince ve kullanılmaya başlanınca enfaslon %3, işsizlik %4, yıllık büyüme %20 mi olacak? Yerli silikon teknolojisi mi geliştirmeye başlayacağız? Tarım arazileri genişleyecek, tohum ve mazot fiyatları düşecek mi? Olacaksa hemen açılsın, hatta seferberlik ilan edilsin, hepimiz kazma kürek alıp dalalım.

   Benim derdim bunlar. Köprü de lazım, havalimanı da lazım, yol da lazım, kanal da lazımsa lazımdır, lazım değil demek bana kalmadı. Fakat sırası mı şimdi?

  • bioz @bioz

   @ermanyurdakann yapıla yapıla dediğin şeylerde gelişme sağlanacak önemli noktası bu !? Sırası diye beklersen savunma sanayi ar-ge harcamalarıni kapatalım mı? ; ne kalıyor geriye? Kanal İstanbul bi gereklilik bugün yapmazsan 100 yıl beklemen gerek ki Dünya jeopolitiği tekrar bugünkü gibi çalkalansın fırsat bu fırsat ne yaptıysak o kadar iyi ve güçleniriz.

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   @bioz Kendi toprağımızda kanal açmak için uygun konjonktör mü tutturmak gerekiyor? O da ilginçmiş.

 • giovanni @gio

  Yaşıtız. Doların 1.5 TL olduğunu hatırlarsın, hiç indiğini hatırlıyor musun Dolar/TL’nin?

  • Erdem Şen @foxin

   İşte bundan öncede daha kötü şeyler oldu. dolar 1.5 lere mi çıktı o kadar olay ile onu sormaya çalıştım. Ya çıkıp düşmüş olması gerekiyor ki 1.2, 1.5 lari hatırlıyoruz. O zamanda cari açık vardı

  • giovanni @gio

   @foxin Hayır, her şeye rağmen paramız bu kadar değersiz değildi. Dışa bağımlı değildik, siyasetçilerimiz bu kadar yanlış politikalar izlemiyordu. Çok kötü olaylar yaşadık ama böylesine değersizleşmedi paramız.

 • Can Krmz @cnkrmz

  Devamlı çıkacak dolar 1.3 milyon tl 1dolardı yine öyle olana kadar gider.

 • Vedat Şar @vedo

  Basitçe bir özet. O zamandan bu zamana yapılan hataların analizi için Özgür Demirtaş’ın farklı videolarına da bakabilirsin.
  https://youtu.be/GKQ8UsLWZyI?list=WL&t=1909