MIT Üniversitesinden bilgisayar bilimleri derslerinde genelde pek anlatılmayan, öğrencinin zaten biliyor olduğu varsayılan şeylerin (git kullanımı, shell scripting, komut satırı ve vim kullanımı vb.) anlatıldığı video ve ders notları serisi. Mutlaka bir göz atın ilginizi çeken konular vardır.

"The Missing Semester" (Kayıp Dönem)

Web sitesi: https://missing.csail.mit.edu/
YouTube Oynatma Listesi: https://www.youtube.com/playlist?list=PLyzOVJj3bHQuloKGG59rS43e29ro7I57J

#Programlama #Git #shell #faydalıbağlantılar #vim #mit

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Gecen bir arkadasimiz uygun fiyata ingilizce kitap alabilecegimiz bir site yazmisti, bilgisi olan var mi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Monitörlerin çalışma prensibini merak ediyorum detaylı bir şekilde anlatan bir makale nasıl bulabilirim ? Aradığım şey şu şekilde yani ekran katmanlardan oluşuyor bu katmanların nasıl yapıldığı ve nasıl çalıştığı yani bir piksel nasıl farklı renklerde ışık verebiliyor piksel nasıl siyah olabiliyor gibi.

edit: Şöyle bir video buldum anlatımı harika(Özetlemek gerekirse ışık üretiliyor sonra bu ışık polarizer yardımı ile yönü değiştirip elektrik verildiğinde ışık geçirgenliği değişebilen bir likit kristale yönlendiriliyor.)
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6e/Lcd-engineerguy.ogv

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tekrardan selamlar, dün yazdığım yazıda, ışıklandırılmamış(unlit) bir şekilde 3b modelleri kendi yazdığım oyun motorumun içine aktarabildiğimden bahsetmiştim. Bugün de, Lambert ışıklandırma ve Blinn-Phong ışık modellerini uygulayarak, diffuse(ışığı hiç yansıtmayan) ve specular(ışığı yansıtan) materyaller üretebilmeyi ve modellerimi ekrana böyle çizdirebilmeyi becerdim.

Aslında Blinn-Phong ışık modeli oldukça kolay entegre edilebilen bir model. Tamamen basit vektör hesabına dayanıyor. Kamera ve ışığın pozisyonuna göre yüzey normalini hesaba katarak ekrana bir şeyler çizdiriyorsunuz.
Lambert ışıklandırma (NdotL diye de bilinir) ve Blinn-Phong ışık modellerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Yarın öbür gün, #Unity veya Unreal filan kullanırken objelerin standart(pbr olmayan) materyalde nasıl ışıklandırdığını anlarsınız böylece 🙂

https://en.wikipedia.org/wiki/Lambertian_reflectance

https://en.wikipedia.org/wiki/Blinn%E2%80%93Phong_reflection_model

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#GününEskiFilmi #4HitlikFilmDir

Ay (2009) ‧ Dram/Fantastik ‧ 1 saat 37 dakika Film ters köşe yapan senaryosuyla fragmanı izlemeden izlemeye başlanacak bir film. Baya bir sürüklüyor insanı. Daha detaylandırıla bilirmiş.
Ay üzerinde enerji toplayan sistemi yönetmek için tek başına kalan baş rolümüzün başına gelen olaylar anlatılıyor.
Kesin izleyin.

Filme 10 üzerinden 9 veriyorum. "-Hala iyi bir dostmuyuz"

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8

Bence, simdiye dek yapilan en iyi blues/rock sarkilarindan biridir.
"A Million Miles Away" dediginden Dünya´ya uzay boslugunda, uzaklardan bakiyormusum hissi uyandiriyor...

https://www.youtube.com/watch?v=B4X4rdyXIEw&list=RDB4X4rdyXIEw&start_radio=1&t=9

Rory Gallagher - A Million Miles Away

Lyrics This hotel bar is full of people, The piano man is really laying it down, The old bartender is as high as a steeple, So why tonight should I wear a fr...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bak bak bak... İHA teknolojisinde global bir güç olmamızı sağlayan ülke İngiltere'ymiş. Sebebi de Salan Ünitelerini ondan almamızmış ama böyle bir alım var mı? Mevcut Salan Ünitelerini Baykar kendi üretiyor zaten.

"Dünyada ABD’den sonra aktif olarak en fazla SİHA kullanan 2.ülke Türkiye"

https://www.theguardian.com/news/2019/nov/27/revealed-uk-technology-turkey-rise-global-drone-power?CMP=Share_iOSApp_Other

Revealed: how UK technology fuelled Turkey's rise to global drone power

UK-based manufacturer supplied crucial missile component to Turkish drone-maker during development stage
BeğenFavori PaylaşYorum yap