How to write a game engine in pure C: Part 1 – State Manager

The core of any game is the engine, game engines are the most important piece, the foundation or everything to be built on. It has to work flawlessly, be performant, flexible and easy to use and un…
BeğenFavori PaylaşYorum yap

MIT'den Prof. Erik Demaine tarafından hazırlanmış Gelişmiş Veri Yapıları (Advanced Data Structures) konusu üzerine ders videolarını, ders notlarını, ödevleri ve çözümlerini içeren bir web sayfası. Harika bir içerik gerçekten.
https://courses.csail.mit.edu/6.851/fall17/

#VeriYapıları #BilgisayarMühendisliği #BilgisayarBilimleri #ProgramlamaKaynakları

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yazılım konusunda faydalandığım ve tavsiye ettiğim bazı kaynaklardan bahsettim. Özellikle Laravel ve JavaScript konularında çalışan veya çalışmayı düşünen arkadaşlar için tavsiyemdir. Zaten şimdilik sadece bu iki konuyla alakalı Youtube kanallarını ekledim. Zamanla güncellemeyi düşünüyorum. Bu arada kanalların ikisi de İngilizce. Bunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. #yazılım #javascript #laravel

Yazılım Konusunda Yararlandığım Kaynaklar

Bu yazımda yazılım konusunda yararlandığım bazı kaynaklardan bahsedeceğim. Kimi zaman öğrenmek için, kimi zaman bilgilerimi tazelemek için yazılı ve görsel çeşitli kaynaklardan faydalanıyorum. Son …
BeğenFavori PaylaşYorum yap

DigitalOcean Seedbox Kurma [QuickBox IO] #3

DigitalOcean serimin 3. yazısı ile devam ediyoruz. Daha önce;

DigitalOcean 12 Ay Ücretsiz Kullanım #1

yazılarını yazarak DigitalOcean'a giriş yapmıştık. Bu yazımda ise DigitalOcean üzerine, QuickBox IO kodlarını kullanarak hızlı ve kolay şekilde nasıl seedbox kuracağımızı anlatacağım.

Resimlere büyüterek bakın!

İlk olarak https://quickbox.io adresine giriyoruz ve INSTALL NOW. penceresi altında bulunan 3 satırlık kodu kopyalıyoruz.

Daha önceki yazımda PuTTY programı ile server'imize nasıl bağlandığımız göstermiştim.

PuTTY ile server'imize bağlanarak kopyaladığımız 3 satırlık kodu faremizin sağ tuşuna bir kere tıklayarak yapıştırıyoruz ve Enter yapıyoruz.

Bu aşamadan sonra tek yapmamız gereken, bize Default kısmında yazdığı harfleri ya da sayıları yazıp Enter yapmak.

Örnek olarak; (Default: Y) yazıyorsa, biz de satıra Y yazıp Enter yapıyoruz.

Böyle böyle Default ayarlarını giriyoruz ve bunların arasında bizden kullanıcı adı ve bir şifre istiyor. Seedbox'umuza girmek için kullanacağımız kullanıcı adı ve şifremizi girerek işlemlere devam ediyoruz.

Ve işlemlerimiz bittikten sonra bizden sistemi yeniden başlatmamızı isteyecek ve bizde Y yazıp sistemi yeniden başlatacağız. Bu sırada sistem kapandığı için PuTTY'den hata mesajı alacağız. Hata mesajını ve PuTTY'i artık kapatabiliriz.

Artık bir seedbox'unuz var. Tebrik ederim 🎉

Şimdi Seedbox'umuza girelim... Bunun için IP adresimizi herhangi bir tarayıca giriyoruz. Eğer bir bildirim ekranı gelirse "Yine de devam et" diyelim.

Daha sonra bizden bir kullanıcı adı ve parola isteyecek. Bu alanlara seedbox'u kurarken belirlediğimiz kullanıcı adını ve parolayı girelim ve Oturum Aç'a basalım.

 

Veee karşımızda Seedbox'umuzun anasayfası... 👏

MAIN MENU altında yer alan ruTorrent, Deluge Web ya da Transmission Web Control'den herhangi birini torrent indirmek için kullanabiliriz.

Ben genelde Deluge Web kullanıyorum. Bu nedenden dolayı Deluge Web'e tıklıyoruz.

Deluge Web açılırken bizden bir parola istiyor. Buraya yine önceden oluşturduğumuz parolayı yazıp Login diyelim.

Deluge Web'e ilk kez girdiğimiz için tek seferlik olarak local host'a bağlanmamız gerekiyor. 127.0.0.1..'i seçip Connect'e basalım.

Artık torrent dosyamızı ya da magnet'imizi ekleyerek indirme işlemine başlayabiliriz. Bunun için sol üst tarafta bulunan Add simgesine tıklayarak (ben torrent dosyası üzerinden indirme yapacağım için) File butonuna tıklıyoruz. Dosyamızı seçip Add butonuna basıyoruz ve indirmemiz başlıyoruz.

İndirdiğiniz dosyayı bilgisayarınıza çekmek istiyorsanız, tekrardan Seedbox anasayfamıza girelim ve Download sekmesi altında bulunan Deluge yazısına tıklayalım.

İndirdiğimiz dosyalar karşımıza çıkacak ve buradan, indirdiğimiz dosyaları Web üzerinden indirebilmek için dosyamıza çift tıklamamız yeterli oalcaktır.

Ekstra:

Server'imize FileZilla ile bağlanmak isterseniz;

Sunucu: sftp://ipadresiniz

Kullanıcı Adı: SeedboxKullanıcıAdı

Parola: SeedBoxParolanız

Kapı: 4747

 

Yazılı ve görsel anlatım bana ait olup, kaynak belirtilmeksizin kullanılmamasını rica ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yazdığınız koddan parçalar(snippetlar) paylaşmak isterseniz göze hoş gelecek şekilde yapmanızı sağlayan bir araç keşfettim. Yazılımcı arkadaşlara öneriyorum.
https://carbon.now.sh/

Carbon

Carbon is the easiest way to create and share beautiful images of your source code.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Renkler için arama motoru. Mesela "nature" yazıp aratırsanız doğada sık görülen renkleri görebilir ve renk kodlarını alabilirsiniz.

#FaydalıSiteler
https://picular.co/

Picular

Picular is a rocket fast primary color generator using Google’s image search. If you ever needed the perfect yellow hex code from a banana, this is the tool for you.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

inkerıdıbıl

BeğenFavori PaylaşYorum yap

R Yazılımı Nedir?

R Yazılımı

R, istatistiksel hesaplama ve grafikler için bir sistemdir. Bir dilin yanı sıra grafikli bir çalışma zamanı ortamı, hata ayıklayıcı, belirli sistem işlevlerine erişim ve komut dosyalarında depolanan programları çalıştırma özelliğinden oluşur.

R'nin tasarımı, mevcut iki dilden büyük ölçüde etkilenmiştir: Becker, Chambers & Wilks’in S ve Sussman’ın Scheme. Sonuçta ortaya çıkan dil S'ye görünüşte çok benzer olsa da, temel uygulama ve anlambilim Scheme'den türemiştir.

R'nin özü, fonksiyonların kullanıldığı modüler programlamanın yanı sıra dallanmaya ve döngüye izin veren bir yorumlanmış bilgisayar dilidir. R'deki kullanıcı tarafından görülebilen işlevlerin çoğu, R dilinde yazılmıştır. Kullanıcının verimlilik için C, C ++ veya FORTRAN dillerinde yazılmış prosedürlere etkileşime geçmesi mümkündür. R dağılımı, çok sayıda istatistiksel prosedür için işlevselliği içerir. Bunlar arasından bazıları doğrusal ve genelleştirilmiş doğrusal modeller, doğrusal olmayan regresyon modelleri, zaman serileri analizi, klasik parametrik ve parametrik olmayan testler, kümeleme ve düzeltmedir. Ayrıca, çeşitli veri sunumları oluşturmak için esnek bir grafiksel ortam sağlayan geniş bir fonksiyon seti vardır. Ek modüller (“eklenti paketleri”) çeşitli spesifik amaçlar için kullanılabilir.

R başlangıçta Ross Ihaka ve Robert Gentleman tarafından Yeni Zelanda'nın Auckland Üniversitesi Auckland İstatistik Bölümü'nde yazıldı. Ayrıca, büyük bir grup insan kod ve hata raporları göndererek R'ye katkıda bulunmuştur.

1997'nin ortalarından bu yana, R kaynak kodu arşivini değiştirebilen bir çekirdek grup (“R Çekirdek Takımı”) olmuştur. Grup şu anda Doug Bates, John Chambers, Peter Dalgaard, Robert Gentleman, Kurt Hornik, Ross Ihaka, Tomas Kalibera, Michael Lawrence, Friedrich Leisch, Uwe Ligges, Thomas Lumley, Martin Maechler, Martin Morgan, Paul Murrell, Martyn Plummer'den oluşuyor. Brian Ripley, Deepayan Sarkar, Duncan Temple Lang, Luke Tierney ve Simon Urbanek.

R, https://www.R-project.org/ adresinde bir ana sayfaya sahiptir. GNU tarzı bir telif müsadesi altında dağıtılan ücretsiz bir yazılımdır ve GNU projesinin resmi bir parçasıdır [1].

An itibari ile Microsoft firmasının, Microsoft R Open adı altında, kendi versiyonu da mevcuttur [2].

R'de Kullanılan Veri Yapıları

Veri yapısı, verilerin düzenlenmesi ve depolanması için özel bir form olarak tanımlanabilir. R programlama, vektör (vector), matris (matrix), liste (list), veri çerçevesi (data frame) ve faktör (factor) gibi beş temel veri yapısını destekler [3].

Vektör

Bütün elemanları aynı veri tipinde olan veri yapısıdır. Vektör yaratmak için c() fonksiyonundan yararlanılır.

x<-c(1,2,3,6,8,0)

x<-1:9 veya

x<-c("A","B","C")

şeklinde vektör tipi veri yapısı oluşturulabilir. Aynı şekilde, birden fazla vektör de bir araya getirilebilir.

Matris

Bütün elemanları aynı veri tipinde olan, iki boyutlu veri yapısıdır. Matris yaratmak için matrix() fonksiyonundan yararlanılır.

x<-matrix(1:9,ncol=3, byrow=TRUE)

şeklinde matris tipi veri yapısı oluşturulabilir. Satır ve sütun sayısı nrow ve ncol parametreleri ile belirlenebilir. Eleman diziliminin satırlara veya sütunlara göre olup olmayacağını ise byrow parametresi belirler.

Veri Çerçevesi

Veri çerçeveleri, elemanları farklı veri tipinde ama eşit sayıda olan, çok boyutlu veri yapısıdır. Veri çerçevesi yaratmak için data.frame() fonksiyonundan yararlanılır.

x <- data.frame("SN" = 1:2, "Age" = c(21,15), "Name" = c("John","Dora"))

şeklinde veri çerçevesi veri yapısı oluşturulabilir. Aynı şekilde, satır/sütun sayısı uyumlu olmak şartı ile birden fazla veri çerçevesi bir araya getirilebilir.

Liste

Liste, elemanları farklı veri tiplerindeki değerlerden ve/veya farklı veri yapılarından oluşabilen çok boyutlu veri yapısıdır. Liste yaratmak için list() fonksiyonundan yararlanılır.

x<-c(1,2,3,6,8,0)

y<-matrix(1:9,ncol=3, byrow=TRUE)

z <- data.frame("SN" = 1:2, "Age" = c(21,15), "Name" = c("John","Dora"))

listem <- list(1:2, x, y, z)

şeklinde liste veri yapısı oluşturulabilir.

R için Entegre Geliştirme Ortamları (IDE)

R yazılımı, ara yüz olarak biraz sıkıcı ve zorlayıcı bir yapıya sahip (en azından benim için) bir yazılım. Özellikle veri girişi de sıkıntılı bir yazılım (en azından benim için öyle). Ancak, özellikle temel programlama dillerinde görmeye alıştığımız ve artık vazgeçilmez bir konuma gelen entegre geliştirme ortamları (EGO) R için de hazırlanmıştır. Macbook Pro ve Mac OS da kullanmama rağmen, pek bahsetmeyeceğim ki bazı EGO'ların Mac OS veya Unix/Linux tabanlı versiyonları veya uygun başka EGO'lar da mevcut. Ama, dediğim gibi, sadece Windows versiyonlarından kısaca bahsedeceğim.

R Studio

R Studio, adı en çok duyulan EGO'dur muhtemelen ama ondan önce var olan EGO'lar da mevcuttur (örneğin, Tinn-R gibi).  R Studio, R'nin ara yüzünü oldukça iyileştirmektedir. En güzel özelliği ise, R Studio'nun döküman hazırlamada sağladığı kolaylıklardır. R Markdown'dan tutunda sunu, html, Word çıktısı verme gibi özelliklere sahiptir. Tabi ki bazı sıkıntıları yok değil ama oldukça iyi bir kullanım rahatlığı sağlamaktadır.

Tinn-R

Bir başka EGO ise Tinn-R'dir. Çok kullanma fırsatı bulamadım ama R dendiğinde adı geçen EGO'lardan bir tanesidir.

R Tools for Visual Studio ve Visual Studio Code

Bunlar da Microsoft'ta ait EGO ve kodlama yardımcısıdır (kaldı ki zaten haberdarsınızdır). Bunu da çok kullanma fırsatı bulamadım ama oldukça iyi olduğu kanısındayım. Çünkü, çoğunlukla Basic kodlayıcısı olduğumdan, pratiklik bakımından memnun kaldığım bir EGO'dur. Ama, Studio Code'a alışabildiğimi söyleyemeyeceğim.

 

KAYNAKÇA
  1. https://cran.r-project.org/doc/FAQ/R-FAQ.html#What-is-R_003f
  2. https://mran.microsoft.com/open
  3. https://intellipaat.com/tutorial/r-programming/data-structures-r-programming/
BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • lterlemez @lterlemez

    "1997'nin ortalarından bu yana, R kaynak kodu arşivini değiştirebilen bir çekirdek grup (“R Çekirdek Takımı”) olmuştur. Grup şu anda Doug Bates, John Chambers, Peter Dalgaard, Robert Gentleman, Kurt Hornik, Ross Ihaka, Tomas Kalibera, Michael Lawrence, Friedrich Leisch, Uwe Ligges, Thomas Lumley, Martin Maechler, Martin Morgan, Paul Murrell, Martyn Plummer'den oluşuyor. Brian Ripley, Deepayan Sarkar, Duncan Tapınağı Lang, Luke Tierney ve Simon Urbanek."

    Google Çeviri ile çoook komik (üşengeçlik, yoksa oturur çevirirdim)...

    Hata fark ederseniz, lütfen iletiniz.