2007 yılından bir röportaj ve yazı. Uzun olduğu için bazı kısımları paylaştım. Zamanınız varsa okuyun. İlginç geldi bana. Bugün birkaç yerde de bu hususta yazılar okudum. Bilemiyorum ama sanki çocuklarımız petrol ve doğalgaz çıkaran bir ülkede yaşayacak. Olmadı torunlar 😀

Shell şirketinin Türkiye'de 20 sene genel müdürlüğünü yapan Anthony Hages adlı kişiye aittir. Bu şahsın, "Petrolle uğraşanlar bilirler ki, Türkiye petrol okyanusunun üzerinde oturuyor" şeklinde bir beyanatı vardır.

Paşa bunu; "Bırakın Afganistan'ı Türkiye'ye bakın. Türkiye zenginlikler üzerinde oturan fakir bir ülkedir, 5000 metre derinde dünyanın en zengin petrol yatakları bizdedir desem inanır mısınız?" diye belirtti.

Herkes de bilir ki jeolojik olarak doğu Karadeniz'deki okyanus yatağı Hazar denizindeki okyanus yatağıyla aynı formasyona sahip. Hazar'ın petrol zengini olduğu malûm değil mi?

1970'den sonra uydu ile Türkiye'nin üzerinde petrol sahalarını tespit ettiler. Şimdi tespit ettikleri sahaları kapıyorlar.

Kimi yerde petrolü üretecek safhaya kadar getirip, Noel Ağacı denen vanayı da takıyorlar ve bu durumda terk ediyorlar. Hemen arkadan bir şayia çıkartıp, burada petrol yok diyorlar. Ama ne oluyor arkasından? O bölgede daha önce PKK aktivitesi yokken, birden PKK terörünü yoğunlaşıyor. Hakkari'de dağın tepesinde böyle bir petrol kuyusunu resmini çekti arkadaşım.

Üstüne basa basa söylüyorum, dünyanın en zengin petrol yatakları bizde.Ancak derinde.
Türkiye'deki petrol Türkiye'ye yettiği gibi, dışarıya satarak da tüm borcumuzu ödememizi mümkün kılacak kadar.

https://groups.google.com/forum/m/#!topic/liberal-izmirliler/UMPWtVby8lA

Google Grupları

Google Grupları, topluluk ileti dizisi için kapsamlı bir deneyim ile çevrimiçi forumlar ve e-posta tabanlı gruplar oluşturmanıza ve bunlara katılmanıza olanak sağlar.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Meraklı @merakli

  Bugün de Diyarbakır ve Siirt'e TP'nin petrol bulunduğuna dair haberler var. Tabii herkes seçime yoruyor. Keşke 1 hafta sonra paylaşsaydım. Belki objektif okurdunuz.

 • R.D. @rdr

  Ne çok seviyoruz komplo teorilerini. Kicimizin altında bunca petrol varken bulamıyor, çıkaramıyorsak bu bizim acizligimiz, aptallığımız, liyakatsizligimiz, iş bilmezligimiz o zaman, artık ne derseniz. Yoksa biz bulduk ama Lozan Antlaşması'nın gizli bilmem ne maddesine göre çıkaramıyor ve de üstüne bu durumu halka açıklayamiyor muyuz?

  Şu millet ne zaman komplo teorilerini bırakır da iş yapmaya enerjisini yoğunlaştırır ise o zaman rahata kavuşuruz herhalde.

  • Meraklı @merakli

   Ortada komplo teorisi yok. Yerli yabancı bir çok şirket/kişi tarafından söylenen şeyler bunlar. Niye çıkarılmadığı konusuna dair yazıda bir kaç şey yazılmış. ABD bu makineleri vermemiş. 10 tane Rusya'dan sipariş vermişiz 9'u komünist diyerek iptal edilmiş. Kimine göre de belli bir güce gelmeden petrol/doğalgaz çıkarmamız İran'ın durumuna düşmemize neden olabilir ya da Arap ülkeleri gibi ABD uşağı oluruz. Neden çıkarılmadı konusu belki de Devlet politikasıdır. Bize saçma gibi görünenler, Devlet nezdinde saçma olmayabilir.

  • SeMMiH @semmih

   Bir üstteki videoyu izleyip Venezuela hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca Saddam ve Kaddafi'ye de değiniyor.

  • R.D. @rdr

   @merakli Azerbaycan nasıl doğalgaz çıkarıyor o zaman? Bakın ben eskinin kolalisyon hükümlerinden, ne olduğu belirsiz darbe hükümetlerinden bahsetmiyirum. O zamanlar herşey olmuş olabilir. Ama son on beş yıldır dış politikada doğrudan bizimle alakalı olmayan konularda bile asan kesen bir tek parti hükümeti var. Para deseniz nice mega projelere ne paralar gommusuz ki bunların geri dönüşü de sürekli değil maddi olarak. Ee teknoloji bu kadar gelişmiş, bu kadar parayı da çar cur edebiliyoruz yıllardır, o zaman niye hala çıkaramıyoruz petrolü?

   Devlet politikası demeyin zira bizde bırakın 25 yıllık 50 yıllık plan yapacak devlet erkanını, 5 senelik plan yapacak kapasitede adam bile yok. Ne iktidarda ne muhalefette.

  • R.D. @rdr

   @semmih o ülkelerin hiçbiri Türkiye değil ve Türkiye ile kıyas kabul etmez. Bizdeki millet şuurunu orta doğunun aşiret kültürü ile karşılaştırmak doğru değil.

   Ne yapacağız o zaman? Petrolümuz var ama çıkarırsak bizi duman ederler diye herkes marsa yerleşene kadar bekleyecek miyiz? Zaten isteyen bu kırılgan ekonomiyi üfurmesiyle silkeleyebiliyor. Varsın bari doğal kaynaklarımızı kullandığımız için silkelesinler, elaleme kabadayılık yaptığımız için değil.

  • Meraklı @merakli

   @rdr Tek parti hükümeti istediğini yapar diyordunuz ama Libya ve İran'da ne vardı? Libya'da adamı diktatör diye lanse edip astınız. Gerçekten diktatör müydü yoksa Dünya kamuoyuna öyle gösterilip ABD'den izin almadan ve pay vermeden çıkardığı için cezalandırıldı mı? Ben öyle olacağı için çıkarmadık demiyorum. Bu da bir görüştür sadece. Daha senin doğru düzgün hava savunma sistemin yokken, dış tehditlere bu kadar açıkken olası bir ABD'den "izin almadan" çıkardığın petrolün hesabı nasıl sorulur? Tamam Türkiye örnek verdiğimiz ülkeler gibi değil ama hesap sormanın da farklı yöntemleri yok değil yani. Şimdi bu makineleri almak istesek peki ABD satacak mı? Kendi üretimimiz var mı onu da bilmiyorum. Ben burada petrol çıkarmamızı da savunmuyorum. Sadece bir ihtimalden söz ediyorum. Orta Doğu'da petrol çıkaran ülkerde ya iç savaş çıktı ya da direk savaş çıktı. Çıkmayanlar ABD'nin köpekliğini yapıyor BAE gibi. Venezuela'da bile ABD'ye rağmen petrol/maden çıkarmaya çalıştılar sonuç ortada. Sen tamam ben oldum demeden petrolü çıkarmak senin sonun olur, olmasa bile bağımsızlık diye bir şey kalmaz. Devlet politikası dediğim bu benm yoksa belli bir plan var 10 seneye çıkacak demiyorum. 10 seneye gücünü kazanır ya da güçlüler gücünü kaybederse sende rahat rahat çıkartırsın petrolünü zaten.

  • R.D. @rdr

   @merakli üslubunuz niye değişti? Ben sizi hedef almıyorum ki siz beni hedef aldınız.

   Ben Libya'da kimseyi asmadim.

   Söylediğiniz ülkeler, demokrasinin, adaletin, güçlü ve bağımsız medyanın, köklü ve güçler ayrılığının olduğu kurumların, şeffaflığın, bilgili ve kültürlü, hesap sormayı bilen, sorgulayan halkın, bilimin zirve yaptığı ülkeler değildi ki. Tek ortak noktaları aşiret/kabile kültürleri ve doğal kaynakları idi.

   Biz Amerika'dan izin almadan Kıbrıs adasının yarısını ele geçirdik. Üstüne Amerika'dan ambargo yedik. Ambargoyu yeyince geri vites yapmadık çünkü haklı idik. Türkiye'deki tüm Amerikan üslerini Amerika güçlerine kapatıp adamları evlerine gönderdik. Bu dirayet sayesinde ambargo kaldırıldı. O zaman gelişmiş hava savunma sistemlerimiz mı vardı?

   Ben sadece söylemek istediginizin doğru olsa bile anlamsız, kabul edilemez olduğunu ve kendiyle çeliştiğini söylüyorum. Söylediğiniz senaryo Türkiye'nin güçlenmesi mümkün olmayan kısır bir döngüyü anlatıyor. Petrol çıkaramıyoruz çünkü güçlü değiliz. Güçlü olmak için doğru düzgün hava savunma sistemi geliştirmemiz lazım. Peki bu durumda silah sistemi geliştirirken petrol çıkarmamış izin vermeyen ürkütücü güçler yine bizim canınızı okumayacak mı? O zaman bu korku ile silah da gelistiremeyiz, guclenemeyiz.

  • Meraklı @merakli

   @rdr Üslup'da bir şey yok. Siz okurken asabi okumuşunuz herhalde 😀 Ben bu fikri savunmuyorum diyorum ki sadece neden çıkarıyoruz sorusunun bir cevabı da bu olabilir. Kıbrıs için ambargo yedik doğru ekonomik olarak da büyük zarar ettik, değdi mi değdi sorun yok ama petrol işinin daha ağır sonuçları olduğunu da kabul etmek lazım. Kıbrıs'ın hepsini alsaydık o zamanlar yine sadece ambargo ile mi kalırlardı sizde? Kıbrıs'ı komple alıp Akdeniz'dr üstünlüğü ele geçirince yani petrol kaynakları sadece sizin olduğunda da sadece ambargo ile mi kalır. Şu an Kıbrıs'ın Rum kesiminden kaynaklı zaten Akdeniz'de kazançları olduğu için sadece ambargo ile kaldı bana göre. Yani pay almazlarsa o zaman her şeyi yaparlar. Türkiye'ye işlemez öyle iç karışıklık ama ekonomi çok rahat şekilde alt üst olur. Rusya ve İran'da bunlara örnek aslında. Orta Doğu'da Devlet anlayışı sıfır zaten onu biliyoruz ama Rusya? Adamlar ekonomilerini düzeltmek için kaç senelerini harcadılar ama hala Trump'ın bir twiti ile petrol fiyatları üzerinden ekonomik sıkıntı çekebiliyorlar. Dediğim gibi bu sorunun sadece cevaplarından biri olabilir. Başkaları da farklı cevaplar bulabilir çünkü asıl cevabı bilmiyoruz.

Terminalde Resimleri Birleştirmek

Merhaba arkadaşlar,

#TerminalSevenlerDerneği gönüllüsü olarak bugün sizler için terminal üzerinde birden fazla resim dosyasını nasıl tek bir dosyada birleştiririz bunu araştırdım. Böylece memleketçe muzdarip olduğumuz "büyük resmi görememe" sorununu da bir nebze çözmüş oluruz diye umuyorum 🙂

Her neyse, şakayı bir kenara bırakıp konuya dönelim. Öncelikle ihtiyacımız olan bir paket var bunu kuralım:

sudo apt install imagemagick

paketin başarılı bir şekilde kurulup kurulmadığını kontrol etmek için convert -version komutunu çalıştırabilirsiniz. Yüklemiş olduğunuz aracın versiyon bilgilerini görüntüleyebiliyorsanız büyük ihtimalle kurulum başarılı şekilde gerçekleşmiştir.

Hadi şimdi büyük resimi oluşturalım;

Tüm resimleri alt alta (dikey) birleştirmek için:

convert -append resim1.jpg resim2.jpg cikti.jpg

komutunu çalıştırmanız yeterli olacaktır. Resimleri yan yana (yatay) birleştirmek için -append yerine +append kullanabilirsiniz.

İşte örnek bir yatay birleştirme:

trabzon meteoroloji radarına ait VIL ve PPI ürünlerinin birleştirilmiş hali.

 

Ya da "ben daha büyük resmi görmek istiyorum" diyenler için şöyle bir komutumuz var:

montage -mode concatenate -tile 2x resim1.jpg resim2.jpg resim3.jpg resim4.jpg cikti.jpg

Bu komutunda örnek çıktısı:

trabzon meteoroloji radarına ait PPI, VIL, MAKS ve RUZGAR ürünlerinin birleştirilmiş hali.

 

Bu komutta "2x" olarak belirttiğimiz ifade her satırda kaç resim olacağını söylüyor. Yukarıdaki örnek için bu değeri 3x yapsaydık ilk satırda 3, ikinci satırda 1 resim yer alacaktı.

İpucu: "Vay efendim benim çok fazla dosyam var hepsini tek tek yazıcak mıyım böyle" diyenler için bash kabuğumuzun şöyle güzel bir özelliğini tanıtalım: convert -append resim-*.jpg cikti.jpg komutunu çalıştırdığınızda resim-*.jpg kısmı resim-1.jpg resim-2.jpg şeklinde artık kaç tane aynı isim formatında dosya varsa o kadar dosyayı ilgili komuta gönderecektir.

Böylece bir yazının daha sonuna gelmiş olduk. Umarım büyük resmi görmenizde faydası olmuştur. Bir sonraki blog yazısına kadar kendinize iyi bakın, terminalli günler diliyorum.

#TerminalSevenlerDerneği Gönüllüsü,
Eren Hatırnaz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#AliExpress Türkiye Deposu Olan Mağazalar Listesi

Aliexpress Türkiye Deposu Olan Mağazalar Listesi 2019

Aliexpress Türkiye Deposu Olan Mağazalar Listesi Aliexpress üzerinde Türkiye gönderim seçeneği bulunan mağazaları listeledim. Çok fazla seçenek olmasa da fiyat
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yine bir iş görüşmesindeyim(hareketli grafik üzerine çalışıyorum bu arada) çalışma ortamını görmek için geçtik yeni bilgisayar almışlar, uzaktan gördüm aha dedim yine bir para ziyanı.
Evet karşımda sıfır workstation kasa durmaktaydı, dedim buna kaç para gömdünüz 15 ten fazla bir rakam söyledi. Açtım ve işlemcisine baktım 4 çekirdekli xeon 16gb ram 🙁 sanki uzay hesabı yapacağız neden workstation , aynı paraya 12 belki 16 çekirdekli sistem bile olabilirdi(zira bizi zorlayan render oluyor çünkü) ama genelde bu tablo oluıyor bıktım 4 çekirdekli uyuz pahalı pclerden ya... Neymiş çok test edilmişmişte çok uzun süre açık kalabiliyormuş iş için bu alınmalıymış, hadi ordan ya... aynı paraya 3 kat daha hızlısı olabilecekken...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10

Lawnchair ve Hyperion launcher Sesame Shortcuts desteği kazanmış. Artık Nova gözümde rakipsiz değil. Sesame kullanmayan varsa denesin. Telefon kullanımını pratikleştiriyor. İk günlük kullanım sonucunda Lawnchair ile gayet uyumlu olduğunu söyleyebilirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

"Mousepad'in Önemi" üzerine size bir inceleme yazmak istedim.

Bildiğiniz gibi farelerin sensörleri hem optik hem de lazer olmak üzere çok daha hassas hale geldiler ve geliştirilmeye de devam ediliyorlar. Sensörün yüzeyi okurken daha hassas olabilmesi için mousepadler kullanıyoruz ve uzun süredir hayatımızda yer alıyorlar. Tabiki konfor açısından da bir rahatlık sağlıyor.
Asıl konumuza gelirsek mousepad alırken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar var:
1. Sıkı dokunmuş, pürüzsüz bir yüzey olması gerek.
2. Yüzeyi tek renk desensiz ve kesinlikle ışığı yansıtmayan "mat siyah" olması önemli.
3. Ucuz ürünlere para harcamayın, hem malzeme kalitesi olarak çabuk yıpranacağı gibi yukarıda ki iki özelliği çoğu ucuz ürünler sağlamıyor. Ayrıca malzemenin kalitesiz olması cild rahatsızlıklarına sebep olabilir, alerjik etkiler çok az kişide gözüksede bu tür rahatsızlıklar oluşabilir.
Peki sıkı dokunmuş yüzey olmazsa, farklı renk ve desenlere sahip olursa, parlak olursa ne gibi sonuçlar olur? Fareyi herhangi bir uygulamada kullanırken bazen minik donmalar, takılmalar, yüzeyden düzgün bir cevap alamadığı için geç gelen fare hareketleri ile bir anda farenin sağa sola veya yukarı aşağıya hızlıca hareket etmesi görülür veya okumayı bırakıp farenin üstündeki tuş/tuşları kullanarak yüzeye göre kalibre edilmesi gerek ama bu bile çoğu zaman yeterli olmuyor.
Ülkemizde bu konu üzerine düzgün bir yazı veya inceleme bulamadım ve kendi deneyimlerimi paylaşıyorum, ucuz(30 ₺)+parlak, mat olmayan+desenli bir mousepad almıştım ve dediğim bu kötü deneyimleri yaşadım, bu durumu çözmek için bu konu üzerine araştırma yaptım ve SteelSeries'in kendi web adresinde bu konu ile alakalı teknik bir yazıya (3. paragrafında) denk geldim onunda aşağıya ekren resmini atacam.
Bu araştırmalarım ve deneyimlerim sonucu, olabilecek en uygun fiyata (90 ₺) kaliteli ve mat siyah-sıkı bir doku yüzeyine sahip mousepad aldım, Markası Hp Omen -boyutu 90cm * 40cm.
Paylaştığım deneyimlerin farkını anlayabilmeniz için, kalitesiz ve desenli bir mousepad ile yeni aldığım "Hp Omen" mousepad'in yakın çekim görüntülerini de sizlerle paylaşıyorum, umarım bu yazım faydalı olmuşdur.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Muhammet Aktaş
Freelance Designer

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selam herkese!

Fotoğraf çekiminde çekilen fotoğrafları sahiplerine klasör klasör internet üzerinden dağıtmak istiyorum. Google fotoğraflar kullanmayacağım.
Depolama kapasitesi olabildiğince yüksek ve ücretsiz olan #bulut hizmetlerinden hangisini önerirsiniz?
Boş hesaba #YandexDisk 10gb, #GoogleDrive 15gb veriyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 10

Gece modu olmayan siteler için şöyle bir şey keşfettim. Öğeyi denetle yaparak şu css kuralını eklediğiniz çoğu sitede makul bir sonuç elde edebiliyorsunuz:
html {
filter: invert(0.85);
background: #262626;
}
img {
filter: invert(1);
}

Kötü yanı sayfayı değiştirince doğal olarak siliniyor. Ama bir şey okumak için falan ideal olabilir.

Not: Bu işi yapan çeşitli eklentilerin olduğunu biliyorum fakat eklentisiz yapmak isteyenler için paylaşmak istedim.
#GeceModu #Gününİpucu

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bluedio tm kulaklık alınır mı? Şu an 25 dolar bişi ali de. Kulakiçi veya kulaküstü hepsinde lag oluyor mu? Sony wf-1000x kulaklıklarda bile lag oluyormuş seste. Bu ucuzları düşünemiyorum. Masaüstü pc ye ufak dongle alıp öyle kullanacağım ki onlarda da çok kaliteli dongle göremedim. Qcy kulak içi de cezbetmiyor değil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İngilizce pratik yapma amaçlı Cambly'e alternatif olabilecek ücretsiz veya uygun fiyatlı uygulamalar, servisler var mı? Cambly baktım, aşırı pahalı. Haftada 3 gün aylık 500 küsür lira diyor 🙂 Tavsiyelere açığım...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 19