Merhaba Annem için bir telefon bakıyorum iki telefon arasında kaldık, Sadece whatsapp kullanıyor birde güncel indirimleri takip ediyor. 2 bin tl geçmeyecek bir telefon arıyoruz. Öneriniz yada aşağıdakiler hakkında bilgisi olan var mı?

TCL 10L - General Mobile GM 20 Pro

#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • TongYabguHan @tongyabguhan34

  TCL 10 L alırdım ben olsam. GM'in kronik sorunları meşhur. Yakın telefonlar zaten birbirine. O kullanım senaryosu için yeterli gayet.

 • sametyukcll @sametyukcll

  Kronik sorun duymasam da yazılım konusunda (güncellemeyi kastetmiyorum sadece) GM'nin pek ümit vermemesinden dolayı TCL'i seçerdim. TCL de bu konularda çok yeni, toy bir marka olsa da GM'den fazla ümit veriyor.

  • S e n t i o E r g o S u m @gugukkusu

   Bende GM 8 var kaç yıllık telefon ,Şubat 2021 güncellemesi aldı TLC dediğiniz firmanin üç sene önceki telefona güncelleme verdinini düşündüren argumaniz nedir acaba

  • sametyukcll @sametyukcll

   @gugukkusu Vay be, GM 8'in Şubat 2021 güncellemesini almasına şaşırdım. Olağanüstü bir durum olmuş ama yine de tahmin etmezdim. Ailemde 2 GM telefon var (birisi GM 4G diğeri GM 9 Plus), ikisinde de donanımsal olarak bir problem yaşamadık ama yazılımsal olarak GM 9 Pro'nun desteği çok erken kesildi. Bu yorumu yazarken baktım, 5 Eylül 2019 güncellemesinde kalmış, daha ilerisi yok. Ki bu markanın dünya çapında sattığı amiral gemisi modeliydi zamanında. 18 aylık sözlerinin 12 ayını tutabildiler sadece (Eylül 2018'de çıkmıştı telefon).

   Ayrıca GM 8, 4G ve 9 Pro Android One kapsamındaydı. Yeni GM telefonlar artık Android One'a dahil değil. Tamamen GM'in insafına kaldı yani. GM 20 Pro'yu araştırırken yazılımındaki ufak özensizlikleri (kamera yazılımındaki çeviri hataları, arayüzün alakasız yerlerinde büyük/küçük harf hataları, Google Pixel'in arayüzünü direkt port ederken bazı yerlerdeki "Pixel cihazınız" yazılarını kaldırmayı unutmaları, vb.) görünce pek ümidim kalmadı geleceğe dair. Umarım hepimizi şaşırtıp gerçekten hatalarından arınmış, düzenli destek gören bir yazılım yaparlar. Cihazları güzel yoksa, iyi yazılımı hak ediyorlar. Düzeldiklerini görürsem geçmişte GM'e para vermiş bir kişi olarak bir daha şans veririm.

   TCL ise geçmişe dair bu tarz yükleri olmayan bir marka, kredisi daha yüksek insanların gözünde. Ayrıca Alcatel'in cihazlarını da halihazırda üretiyor olmaları, daha global iş yapmaları daha olumlu bir izlenim bırakıyor. Bugüne kadar gözüme çarpan çok büyük hataları da olmadı, belki gözümden kaçmıştır ama sanmıyorum.

   Gerçi yerinizde olsam 300 TL daha biriktirmeye çalışıp M21 alırdım ama bu bütçede kalınacaksa TCL 10L daha iyi bir seçenek gibi görünüyor.

  • Fatih88 @fatih88

   @sametyukcll aslında nneler gününde alacağım çok çin malı illere girmek istemiyorum m21 listeme aldım belki 2 bin tl yaklaşır çok bir şey yok direk alırım.

 • Fatih88 @fatih88

  Merhaba arkadaşlar herkese ayrı ayrı düşünceniz için teşekkür ederim aslında çok Çin malı yada gm girmeyi planlamıyorum ama bütçe ve o fiyat aralığında Samsung un bir telefonu yok. Bir arkadaş m21 önermiş onu da listeye aldım. Annemin çok bir şey yapmaya niyeti yok toruncuklarının resimleri gelsin bim a101 indirimlerine baksın o işte 🙂 . Şimdiye kadar akıllı telefonu olmadı uzaktan baktı sürpriz olsun diye alacağım.