Nostalji köşemizde bugün PC donanımlarını çatır çatır alabildiğimiz zamanları yad ediyoruz efendim.

Şu ucuz James Donkey SSD’lerden alırken eski siparişlerimi gördüm, bir hüzün çöktü, pazartesi sendromum beşe katlandı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 17

#Nvidia #GPP çakallığını geri çekti. Ama bunu yaparken bile hala bu olayı ortaya çıkaran HardOCP’ye ve konuyu gündemde tutan diğer tüm yayınlara iftira atmayı da ihmal etmediler. Neymiş, bazı yayınlar kasten yanlış/yanıltıcı bilgi veriyorlarmış bu da partnerleri, kendisi ve tüketici için zararlı oluyormuş, o yüzden vazgeçmişler. Yemezler 😀 #HaftalıkGündemeMalzeme

Forza AMD ulan! 😛

Birkaç haber linki de bırakayım, olayın geçmişini bilmeyen için

https://hothardware.com/news/nvidia-ends-geforce-partner-program
https://www.tomshardware.com/news/nvidia-ends-geforce-partner-program,37008.html

Bu da Nvidia’nın kendi açıklaması: https://blogs.nvidia.com/blog/2018/05/04/gpp/

NVIDIA Ends GeForce Partner Program Due To Distracting Backlash And Alleged...

NVIDIA says that rather than battle what it sees a misinformation and conjecture, it is ending GPP.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Linux vesilesiyle Firefox’a kesin geri dönüş yaptım ve masaüstündeki performansından çok memnun kaldım. Yalnız emektar iPhone 4S telefonuma Firefox kumak istediğimde 10.bilmemkaç üzeri gerektiğini söyledi, kurmadı. Eski firefoxu nasıl kurabilirim? Google’a baktım ama yanıt bulamadım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@frt abone sayısı grafiği günler geçtikçe sıfır sabit kalarak sıkışacak mı yoksa kayacak mı? Beklersem göreceğim elbette ama merak ettim 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • FIRAT @frt

   editörlerin plus simgesinin profil sayfasında görülüp akışta görülmemesi yüzünden oluyor o 🙂 gece onları tekrar ekleyecek sayıya, gündüz akışta denk gelirse gene silecek 😀 yapacak bir şey yok şimdilik.

 • FIRAT @frt

  bekleyip görücez. ben de bilmiyorum 😀 ama zoom yapma yeteneği filan da var. belli bir alanı seçersen o alana zoom yapıyor.

 • FIRAT @frt

  @ermanyurdakann diğer konunun sahibi engellemiş, buraya yazıyorum yanıtımı:

  Ancak örneğin aşağılarda başka birine “bu site de kapanacak, hiçbir şey yazmasın kimse” gibisinden bir şeyler demişsin, bu nasıl bir karamsarlık hali?

  Kendisi bana boş yere yazma ne de olsa silinecek bu yazdıkların dediği için o şekilde cevap verdim. Sonuçta günün birinde mutlaka kapanmayacak mı bu site?

  Kaldı ki eğer bu düşünce eskiden beri süren bir şeyse ve bu sitenin de kapanıp gideceğini düşünüyorduysan neden plus alarak buraya destek olsun, bu insanların yayın ömrünü uzattın?

  teknoseyir.com sosyal ile Teknoseyir Video kısmını iki farklı oluşum olarak görüyorum. Video kısmını desteklemeye devam edeceğim, sosyal kısmı için aynı duygulara sahip değilim.

  20lerin ilk yarısındasın

  27

  Bu yüzden fevrisin diyorum sana.

  Fevrilikle gerçekten bir ilgisi yok. Öyle sabah aniden uyanıp da her şeyi siliyorum diye bir karar almadım sonuçta, tam aksine yılların birikmişliği sonucu diyebiliriz hatta. Yönetimdeki bu tutum yüzünden siteden ne kadar değerli üyeler çekip gitti. “masanın diğer tarafı farklıdır” elbette ama kullanıcı gözünden bakarsanız yıllardır sosyale zerre kadar değer verilmiyor. Levent abi girmiyor zaten, Hamdi abi sitede bir sorun olmadıkça uğramıyor, Murat bey zaten her şeyi ben bilirim modunda sürekli.

  Mesela şu adamın 1.5-2 ay sitede bu isimle dolaşması, sorulunca da “vardır bi bildiğimiz” diye yanıt verilmesi buna benzer onlarca örnek..

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   Vardır bir bildiğimiz diye örnek verdiğin yerde adam açıklamış sebebini bir sonraki yanıtında. İşte bunu demek istiyorum. O sebebi açıklamayabilir de eğer öyle uygun görürse, ya da açıklar ama seni tatmin etmez, yine itiraz edemeyiz. Kendi mekanı, istediği gibi davranır, hakikaten vardır bir bildiği -sen yanlış bildiğini düşünüyor olabilirsin ama belki de bilmediğin şeyler vardır ya da sahiden yanlış düşünüyordur ama yine de işlerini öğretmek hiçbirimizin haddi değil. Sürekli şunu şöyle yapın, bunu böyle yapın demenin faydası yok. Kaldı ki çok eskiden beri böyleymiş, bunca zamandır artık bu insanları böyle kabul etmiş olmak gerekir bu kadar zamandır burada bulunmaya devam etmek için. Başkalarına da dedim, burası mahkeme değil, her yapılan iş adil olmayabilir. Bu kadar ciddiye alınmamalı. Elbette o kadar ciddiye almakta ısrarlı olanlara diyecek bir şey yok, kendi kararıdır, kendi keyfidir. Eğer bu olayın patladığı gün benim işim yoğun olmasaydı, o sırada aktif olabilseydim sitede, sırf espri yapılıyor sandığım için ben de katılacaktım amacını falan bilmeden ve umursamadan ve beni de banlayacaklardı. Ben de ertesi gün gelip hahaho diye gülecektim, hatta gamsızn “banlar akıyor maşallah” yorumunu özellikle bulup beğenmeye kalkardım. Ama işte, herkesin kendi fikri var elbette, senin sosyalden ayrılma kararına da saygı duymaktan başka yapacak bir şey yok. Beklentilerini karşılamıyorsa elbette çeker gidersin ya da daha az takılırsın ya da ne istiyorsan yaparsın. Bu yüzden de böyle bir bıkmışlık durumunda yapılacak en doğru şey bırakıp gitmektir zaten ama durumların silinmesi, bırakıp gitmeden önce bir sürü atarlı durum paylaşılması falan… Bilmiyorum abi, gereksiz görüyorum, bu kadar bıktığım bir yerde haklılığımı ispatlamaya da uğraşmazdım, o upuzun, bir sürü alıntılı ve ekran görüntülü durumu yazman yarım saatini almıştır en az. Yazık.

   Yaşın ile ilgili ve diğer konulardaki tahminlerin yanlış çıkmış anlaşılan, bu tahminlerimle seni kırmadığımı umarım, amacım bu değil çünkü. Video altlarında ya da sosyalde görürsem bir selam verir, selamını almak isterim ileride de.

  • FIRAT @frt

   @ermanyurdakann söylediğin şeylerde haklısın. Atarlı bir durum paylaşmadım aslında, öyle anlaşıldı galiba. Sadece mantıklı bir açıklama yapılmasını istedim. Murat beyin gelip de bu iki kişiyi suçsuz olduğu halde neden engellediniz diye sorduğumda olur öyle şeyler tarzında cevap geçiştirmesini kabullenemedim.

   Durumları silmemin nedeni ise site olan bağımı bir şekilde kopartmak istememden. Daha önce de benzer durumlar oldu, hiçbir şey yapmayınca bir süre sonra yine her şey eski haline döndü her seferinde. Bu sefer bir şeyleri değiştirmek istiyorum artık. Hesabımı komple kapatmak istemediğim için de böyle bir yok seçtim.

   Şimdilik sadece yorumlarla bir süre daha takılıcam sitede. Belki günün birinde tamamen kapatıp giderim, bilemiyorum.

   Kırgınlık gibi bir durum kesinlikle yok, aksine diğer bazı arkadaşlar gibi engellemek, “banlayın şu fıratı” gibi saygısız şeyler yazmak yerine düzgünce cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

@frt #teknoızdırap çalışmak için Linux’a geçmemi bekliyormuş meğer. Tüm özellikleri şıkır şıkır çalışıyor 😀 Bu arada v1.0 çok güzel olmuş 👍

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Deneme amaçlı, Windows’un yanına #ElementaryOS kurdum ve #Linux seven arkadaşların neyi sevdiğini çabucak fark ettim. Bir uygulama mağazası var, tıklayarak uygulamalar kurulabiliyor çok kolayca fakat… Olm, benim öcü gibi korktuğum o terminalde sudo apt-get falan fistan yazıp yazıların şıkır şıkır akmasını ve uygulamanın belirmesini izlemek nasıl bir keyifmiş öyle! 😁 Ben bu olayı seveceğim gibi, Windows’a hiç dönesim yok.

Lakin elbette dönmem gerekecek, Steam’de 66 oyunum var, sadece 25 tanesi Linux’ta çalışıyor 🙁 Kaldı ki daha indirip denemedim bile, AMD Radeon sürücüsü kurmalı mıyım, kurmalıysam nasıl kurmalıyım, bilmiyorum çünkü 😛 Bir de VPN mevzusu var, ne para vermek ne de beleş tarayıcı eklentilerini her oturum açacağım sitede kapatıp sonra yine açmak istiyorum. O yüzden Windows’u silmeyeceğim ama gerçekten çok keyifliymiş 😀

Buna biraz daha alışayım, sonra Solus, Mint falan da deneyeceğim 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 66

Bir süredir #Linux denemek istiyorum, hazır Windows güncellemesi de geliyorken diyorum çakayım formatı, deneyeyim.

Bu konuda tecrübesiz olduğum için ve biraz da cicili bicili hali aklımı çeldiğinden #ElementaryOS kurmayı düşünüyorum. Rufus ile USB’yi hazır ettim bile 😀 Başka dağıtım önerilerinize açığım elbette ama önce bunu bir kurup bakmak istiyorum, içimde kalmasın. Daha sonra, eğer memnun kalmazsam, önereceğiniz dağıtımları da denerim 🙂

Gelelim asıl mevzuya. Dual-boot çok zahmetli geliyor, kapat-aç yapmak istemiyorum, o yüzden sadece Linux olacak cihazda ve günlük işlerimi görecek ya da hiç olmayacak. Bu yüzden Windows’ta kullandığım yazılımların alternatiflerini ararken aklıma geldi: Ben yasaklı sitelere girmek için #GoodbyeDPI kullanmaktayım, bunun Linux alternatifi var mı, orada çalışıyor mu? Eğer çalışmıyorsa yerine ne önerirsiniz, buradaki Linux kullanıcıları ne kullanıyor? Ücretsiz tarayıcı eklentisi VPN servisleri güvensiz ve yavaş, ücretli mi kullanıyorsunuz hepiniz yoksa başka yöntem mi var?

Bir de, dosya sistemi farklı bildiğim kadarıyla, SSD’yi Linux için formatladıktan sonra Windows’un ileride görmemesi durumu olur mu, bir önlem almam gerekir mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 14
 • seroo @seroo

  Sanırım dns engeli linuxta işlemiyor.. sadece dns değiştirerek engel aşılabilir sanki.. Emin değilim çok yanlış da biliyor olabirim 🙂 bilen arkadaşlar aydınlatır

 • mrx @mrx

  Elemantary os Linux ile tanışmak için çok kötü bir seçim. Linux Mint ile başlamanızı öneririm, çok daha stabil bir deneyim sunuyor Mint. Ve evet linux ext4 dosya sistemini kullanır, Windows malesef ext4 desteklemiyor. Fakat tekrar Windows kurmak sıkıntı olmayacaktır, kurulurken NTFS ile yeniden biçimlendirirsiniz diski.

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   Benim de merak ettiğim oydu, yeniden Windows kuracak olursam kurulum sırasında diski görecekse tamamdır, oradan formatlarım tekrar 🙂

   Mint de aklımdaki ikinci dağıtım zaten eğer Elementary OS beğenmezsem. Elementary için pek çok yerde “en kolaylardan biri” diye bahsedildiğini gördüm, o yüzden onu seçtim. Zor mu ki? Çok mu hatası var? Hamdi abinin TS’de incelemesi de vardı, birkaç sorundan bahsetmişti ama çok sıkıntılı gelmemişti bana anlattıkları. Hoşuma gitmişti o incelemede gördüklerim.

  • mrx @mrx

   @ermanyurdakann Dış görünüş takılmayın hocam. Linux fazlasıyla özelleştirilebilir, mint’e Pantheon Desktop Environment yüklersiniz aynı E.os olur masa üstü. Kolay zor diye bir şey yok aslında, hepsi aynı temelde. Sıkıntı şu Elemantary OS hâlâ pişmemiş bir dağıtım bir çok kişi E.os’da yaşadığı sorunlar nedeniyle Linux’dan soğudu çevremde ve Teknoseyir’de gördüğüm kadarıyla. Çıkan tüm sorunlar çözülür bir sekilde tabi ama daha önce hiç linux kullanmadım diyen bir kişiyi bıktırabilir bunlarla uğraşmak. Bu sorunlarla zaman kaybetmek yerine mint ile direkt olarak sistemi uğraşmadan kullanmaya başlamak daha iyi sizin için.

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   @mrx Aslında -tembellik tabii bu- özelleştirmeyle ilk başta kendim uğraşmayayım istiyorum ama galiba o işler öyle olmuyor, uğraşmak şart 😀 Mint’i de araştırayım, bakayım nasılmış, onunla başlarım belki de. Teşekkürler 🙂

 • Cem KOÇ @cemkoc

  Ben KDE arayüzünü çok seviyorum. O yüzden Kubuntu veya Linux Mint KDE önerebilirim.
  Kubuntunun son versiyonu dün Ubuntunun 18.04 versiyonu ile birlikte taze çıktı. Linux Mint KDE ise mevcut sürümden sonra desteklenmeyecekmiş.

  Kullanım kolaylığı olarak Linux Mint birkaç tık daha öndedir bana göre. Başlangıç için bence ideal işletim sistemi. Bu ileri seviye için uygun değildir anlamına gelmesin. Son kullanıcı için gayet güzel bence.

  VPN konusunda openvpn protokülü üzerine ProtonVPN kullanıyorum. Daha önceden kendi VPS’im ile sağladığım VPN vardı. Sisteme kurduğum için her şeyi kapsıyor.

  Dosya sistemi farklı ama disk bozulmadığı sürece her işletim sistemi görür. Sadece okuma yazma yapmak için yeniden diski formatlamak lazım.

Bu adama laf edenler, şu kız çocuğunun gözlerindeki mutluluktan da mı utanmazlar? Böyle adam kötü olabilir mi?

23 nisanı kutla(t)mayacakları günler nasip olmasın.

Edit: Fotoğraf montajmış. Olsun, ifade ettikleri gerçek yine de. Dikkatsizce, montaj olduğunu fark etmeden paylaşmak kendimi salak hissettirse de fotoğrafın verdiği mesaj hala aynı diye düşünüyorum. Sonuçta ortada çocuklara adanmış bir bayram var mı, var. Atatürk’ün çocuk sevgisinden de şüphem yok şahsen 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • JpnTr @jpntr

  Bildiğim kadarıyla bu fotoğrafta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK tek oturuyor. Zira çocuktaki duruş, elinin pozisyonu ve kafasının bir bölümü bariz montaj olduğunu belli ediyor.
  ATATÜRK’ün çocuk sevgisine, vatan sevgisini montaj fotoğraflar ile değil de bu tarz gerçek fotoğraflar ile anlatmak daha güzel olur 🙂