Umut'un videolarını beğenmeyenlere (beğenmemek tabii ki çok doğal, kast ettiğim "beğeni" değil, bugün sosyalde dönen muhabbeti bilenler ne kast ettiğimi biliyor) söylemek istediklerim var ama ban yemekten çekiniyorum. Örnek görsel bir fikir verecektir.

Şaka bir yana, saçma sapan "sesi ince" laflarını bir geçersek, çünkü kendisi ses sanatçısı, opera şarkıcısı olmaya kalkışmıyor bildiğim kadarıyla, "çok fazla teknik bilgi var" eleştirisi yapanlar gördüm. Ne istediğinizin, nerede olduğunuzun farkında mısınız, acaba? Teknik bilgiyi tabii ki verecek, onun da meraklısı var burada, başka yerde verilmeyen bilgiyi arayan adam keyifle izler, öğrenir. Ha, teknik bilgi dışında günlük deneyime daha fazla yer verilebilir fakat sanıyorum ki çok fazla telefon olduğu için yeterince deneme imkanı bulamıyor, bir haftalık deneyimden bu kadar oluyor diye tahmin ediyorum. Ayrıca da videoların kurgusu, içerik zamanlaması, belki önden metin hazırlığı, soru-cevap tarzı format falan geliştirilebilir ancak bunlar sanmıyorum ki Umut'un karar ve kontrolünde olsun.

Eleştirilerinizi birazcık akılla, mantıkla, isabetli yerlerden yaparsanız herkes de sizi ciddiye alır. Yoksa TS sosyal insanların birbirlerini linç ettiği çirkin bir ortama dönüşüverir işte. Derdinizi de anlatamazsınız, haklı olduğunuz bir nokta varsa bile kimse o nokta ortaya çıkana kadar sizin atarınızı giderinizi dinlemez, basar engeli, geçer.

Bir insan neden beğenmediği bir içerik hakkında "bence şurası şöyle olsa daha iyi olabilirdi çünkü beriki sebepten ötürü" diye açıklama yazmak yerine "2 dk, hebele hebele" yazar ki? Yanıtı biliyorum, bu yazıyı okuyan herkes de biliyor. TS'deki her bir adet videonun size hitap etmesi mi lazım? Söz mü verildi bu yönde? Hissedar mısınız? Cep telefonlarıyla çok ilgili birisi değilim, ilgili videoları ben de ya hiç izlemiyorum ya da atlaya atlaya izliyorum. Böyle bir seçenek var mesela: izlemeyebiliyorsunuz! Ne kadar harika bir özgürlük, değil mi? Çünkü aynı telefonu inceleyen zibil tane yayın var, bu devirde her halde İngilizce biliyorsunuzdur, ciddi ciddi zibil adet yayın var, zibil kaçsa artık, çok yani, çok seçenek var. Niçin ille de TS'deki inceleme sizin istediğiniz gibi olsun ki? Bu da olmayıversin, hayatta başka derdiniz mi yok?

Sorularım bir kişiye değil, bir kişi örneği üzerinden, o örneğin temsil ettiği had bilmez kitlenin tamamına. Gerçi çoğu engellidir muhtemelen ama olsun, burası bir bakıma iç dökme yeri olarak da iş görüyor bazen. Bak mesela burayı böyle kullanmamdan hoşlanmıyorsan beni bile engelleyebilirsin, yaşasın kalp kırmadan, bilip bilmeden atıp tutmadan, sessiz sakin bir şekilde içerik seçme özgürlüğü! 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 21 / 40
 • Furkan Emir @furkanemir

  1- Sesine katlanamıyorum, benim kulağımı tırmalıyor izleyemiyorum.
  2- Ne dediğime bakıp bu adam neden böyle eleştiriler yapıyor demek yerine, acaba Umut nerelerde hata yapıyor ki bu adam böyle yorumlar yapıyor demek yerine “ama çok izleniyor” diyerek cevaplıyorlar, ilginç. İnsanlar 8 Bin Tl’lik İ5’li laptop incelemesi izlemeyecek tabiikide gidip Xiaomi’nin amiral gemisini izleyecek ki sanmıyorum videoların izlenme süresi uzun olsun videonun yüzde 40’ında büyük kitle kapayıp çıkmıştır.
  3- Teknik bilgi çok diyene ben rastlamadım ama böyle kafalar varsa diğer teknoloji kanallarını incelesinler. Eğer ki teknik bilgiden kasıtları data sheeti okumaksa bir nebze haklılar çünkü GSMArena’yı açıp okuyor Umut başka da bir şey yapmıyor.
  4- Adam akıllı şekilde yorum yapınca “ADAMA ZAMAN VERİN DAHA HEYECANINI ATAMADI KOLAYSA SEN ÇIK ANLAT SEN YAP DAHA İYİSİNİ İZLEYEK” yorumlarından öte cevap gelmiyor.
  5- Zaman verelim, verelim de kaç video oldu hala ilk günkü gibi hiçbir gelişme yok (hakkını vereyim bizi zart karşılıyor zurt karşılıyor olayını bırakmış gibi görünüyor).
  6- Evet izlememe özgürlüğümüz var ki izlemiyoruz zaten, bir akıllı siz misiniz tahammül edemediğim şeyi izlemeye devam edeceğim ? Mg ve Hk’nin objektif ve keyifli yorumuyla o TS videoları samimi ve keyifli geliyordu ki izliyorduk şimdi ki videolar Emniyet’te çekilmiş sorgu görüntülerinden bir kaç adım öte. Mg soruyor Uk bizi karşılıyor üstten çentik sırıtıyor diyor bu kadar.
  7- Bir arkadaş YT toksik kitlesinden vs bahsediyordu adam kendisini Umut’un iyi olduğuna inandırmak için sunumu beğenmeyen insanları toksik olarak değerlendirecek bir üstün varlığa dönüştürüyor, ilginç kafalar. Neymiş efendim Dislike atanlar kanser insanlarmış Umut’u çekemiyorlarmış TS’yi sevmiyorlarmış ne alakası var onun bununla ? Diğer videolara gir bak hangisinde kötü yorum var Like ile yarışan Dislike var ? Neyse toksik kitle efenim dikkate almayın, o insanlar izlemezse de 10K-15K anca izlenir zaten TS sonra da Plus sistemi gelir ama hiç bir fark oluşmaz (bence bir fark yok, yoruma açıktır)

  • Furkan Emir @furkanemir

   @tolgaaaltas Bugün burada çıkan tartışmanın kaynağı bendim, arkadaşımız da onunla alakalı bir yazı paylaşmış ki benim hakkımda da isim vermeden bahsetmiş ben de cevap vermişim sana ne oluyor da sırf görüşümü desteklemediğin için boş boş şeyler atıyorsun ? Varsa bir derdin konuşalım ne dersin ?

  • Tolga Altaş @tolgaaaltas

   @furkanemir Senden izin mi alacağım?

  • Erman @ermanyurdakann

   1 numaralı sebep çok geçerli ama bu sebebi buraya yazmak anlamsız, amaçsız, sonuçsuz, gereksiz.

   2 numaralı sebebin mantıklı geldi fakat bu konuda kesin konuşamayız. Elimizde tam istatistik yok. Belki onların elinde videonun ortalama izlenme süresi vardır? Sen ancak kendince tahmin yürütüyorsun, emin olamazsın, bilemezsin. Belki haklısındır, belki cidden sonuna kadar izleyen toplam 10 kişi vardır ama bunu bilemezsin, biliyormuş gibi de bir argüman olarak öne süremezsin. MG "izlenmeler arttı" derken ortalama izleme süresi 5 dakika olanları da mı sayıyor, bunu bilmiyorum, her halde hangi sayıyı nasıl okuyacağını, değerlendireceğini biliyordur bunca yıldır bu işi yapan birisi. Bilmiyorsa da yuh olsun, oha, rezillik. Ama bilip bilmediğini bilmiyorsun işte. Kendin izlemiyorsun ve izlemeyen başkalarının da öyle kısacık "izlemedim" yorumlarını görüyorsun diye bilinebilecek bütün sayısal verileri bildiğini varsayıp da bunun üzerine eleştiri kuramazsın. Temelsiz olur.

   3; teknik bilgi çok diyenin yorumunu arayıp bulamayacağım şimdi, gördüm bugün bir iki tane, denk geldi, var onu diyen. Teknik bilgi data sheette yazandan farklı mı olacak, nasıl olacak? Tabii ki aynısı olacak.

   4 numaradaki gibi yanıt verenler benim de durumumda eleştirdiğim tiplemeden farksızlar. Burada mevzu beğenip beğenmemek değil, sosyal bir ortamda insanlara fikrini belli yerlere dayandırarak sunmak, bok atmaktan ibaret olmamasını sağlamak. Bunu sağlayamayan taraf her türlü boş yapıyordur, beğensin ya da beğenmesin, fark etmez.

   5'te, gelişme yok, diyorsun; nasıl yok ya? İlk videosuyla aynı mı? Yeterince gelişme yok, dersin, yeterin ne kadar olduğunu yazarsın, hak verebilirim elbette.

   6'ya katılıyorum, bence de öyle bir hava var ve benim de hoşuma gitmiyor. Video içeriğini, tarzını, formatını hazırlayan kimse onun dikkate alması gerek. Tabii yanıt olarak "izleniyor ki" diyor, biliyorum; bunu birinci maddede konuştuk.

   Son olarak, 7, böyle açıklayınca toksik olmuyor işte, eleştiri oluyor; ne güzel olmuş. Aklı başında kimse çıkıp da, yazdığın bazı şeyler belki yanlışsa bile, toksik toksik konuşma demez, dememeli. "2 dakika dayanabildim" cümlesini sanki daha önce kimsenin yazmadığı, süper özgün bir şeymiş gibi bizimle paylaşmana kızıyor insanlar ve ben, yoksa böyle yazmış olsan o videonun altında da beğenirdim yorumunu, katılmasam bile beğenirdim.

   TS bana göre de olması gereken noktada değil ama örneğin her videonun altına gidip "ts olması gereken yerde değil, öyle 1.2K plus aboneyle olmaz bu işler, tehey" yazmıyorum, zira saçma ve anlamsız olur. Hem benden önce 100 kişi yazdı aynı şeyi hem de bu cümle bu haliyle hiçbir halta yaramaz, kimseye faydası dokunmaz. Eleştiri yerine şımarık çocuk gibi şikayet etmiş olurum.

  • Furkan Emir @furkanemir

   @tolgaaaltas Boş yapıyorsun, yapma. Adam akıllı konuşmayacaksan sataşmanın da manası yok.

  • Erman @ermanyurdakann

   @tolgaaaltas Gerçekten şu an boş yapıyorsun bence de, durduk yere geriyorsun şu anda ortamı. Adam uzun uzun anlatmış, derdi seni ilgilendirmiyorsa yanıt vermezsin, olur biter; ilgilendiriyorsa yazdıklarına yanıt verirsin. Ben bu durumu kimseyi linç edelim diye yazmadım, iş oraya gitsin istemiyorum.

  • Furkan Emir @furkanemir

   @ermanyurdakann 5- İzlediğim kadarıyla söyleyeyim olarak düzelteyim o zaman çünkü ben 5 6 dk izliyorum sonrasında boğucu geliyor kapatıyorum, karşılıyorlar bitmiş daha samimi şekilde o var bu var diyor birazcık da tonlamalarda fark var o kadar ama hala o heyecan o kelimeleri yutma duruyor.
   7- Ben çok kez doğru düzgün şekilde derdimi anlattım ama ne yorumlar geldi bir bilsen... Çok biliyorsan kendin yap, git izleme, paramı veriyon ağamısın sen ?, sen git konuş seni izleyek, adama zaman verinden öte yorumlar gelmediği için bende 2 dk bile dayanamıyoruma döndüm mecburen çünkü o adamlar adam akıllı cevap vermiyor bende artık sıkıldım. Dikkate alıp cevapladığınız için de teşekkür ederim.

  • Tolga Altaş @tolgaaaltas

   @ermanyurdakann ben mantıklı bulmadım savunmasını. Ne yapayım şimdi susayım mı? Vakit ayırıp her maddesinde katılmadığım ifadeleri tek tek cevaplamaya değer görmedim kendi savunmasını.

  • Erman @ermanyurdakann

   @furkanemir Burası kalabalık bir yer, kimseden kimin hangi konuda daha önce neyi nasıl yazdığını hatırlamasını bekleyemeyiz. Ben de hiç hatırlamıyorum mesela ve sadece bugünkü o kısa yoruma göre konuştum hep. Daha önceki düzgün eleştirilerinize öyle höt höt yanıt verenlerin kendi terbiyesizlikleri. Bana genel olarak böyle içeriksiz, dayanaksız, boş ama beylik laf tonlamasıyla yazılan yorumlardan gına geldi, bugün de sizin yorum patladı, kabak da size patladı.

   Rica ederim, ben de teşekkür ederim.

  • Erman @ermanyurdakann

   @tolgaaaltas Susmak gayet makul bir eylem bence, neden olmasın ki? Belki sitede "beğenme" seçeneği de olsa böyle yorumlar yazmak zorunda hissetmez kimse, tartışma çıkaracak şeyler yazmadan fikrini ifade etmiş olur. Sitede çok eksik var işte, söylemekten dilimizde tüy bitti, susuyorum ben artık mesela bu konularda çoğunlukla.

  • Furkan Emir @furkanemir

   @tolgaaaltas O zaman da alaycı ifade takınıp insanları kışkırtmayacaksınız.

  • Tolga Altaş @tolgaaaltas

   @furkanemir bilemedik kusura bakma.

  • Furkan Emir @furkanemir

   @tolgaaaltas Sen böyle devam et dostum 🙂

  • Tolga Altaş @tolgaaaltas

   @furkanemir çok sağol, tavsiyelerini mühür gibi aklıma kazıdım.

 • Orcun @orcun

  Dikkat et, youtube işte buradan falan birkaç kişi triggerlıyor, mesela isim zikretmeyelim birtane arkadaş devamlı.

  “ bu ses ne ya kapadım kulağımı sevdi”
  “ bıktık bu adamı görmekten dislike alıyo niye devam ediliyo hala “

  Aynı minvalde kişiler devamlı her videosu altından ve ts üzerinden adamı triggerlıyor. Savunlamarı da garip.

  “ beğenmedim “ tatmamda güzelim benim itin bir yerinede SOKMAYACAKSIN, adam gibi yaz, adam gibi eleştir karı gibi aynı şeyi 10 kere heryerden arkasından yazma yaftalama aşağılama, bu yaptığın dünyanın en adice şeyidir. Ama sorunca da beğenmedim kılıfına saklanıyorlar.

  Murat hoca versin yetkiyi bunların kökünü kuruturum. En manyak forumlarda takıldım, yöneticilikte yaptım.

 • eamedic @eamedic

  Umutu engelledim ben mesela çünkü çok telefon paylaşıyodu 😀 takip etmiyorum paylaştığı telefonları, videolarını da izlemiyorum. Ama ürettiği içeriğe laf etmek hadsizlik. İnsanlar içerik manyağı sanki talep etmeden onun için en iyi içeriği üretmek zorunda insanlar talebe göre üretilmiyor ki içerik kafasına göre üretiyor adam kitlesi oluşuyor sana uyar uymaz, gidip terziye pantolon mu diktirdin de sıktı diye laf ediyorsun. Yani kısaca sana katılıyorum 😀

  • Erman @ermanyurdakann

   Ha işte bu kadar basit ya. Ben de aynı sebepten engellemiştim zamanında, telefon almam icap edince yani işim düşünce kaldırmıştım engeli. Adam bir içerik sunuyor, işine yarıyorsa istifade edersin, yaramıyorsa zaten seni ilgilendiren bir şey yok demektir.

 • thrklnc @thrklnc

  kıymetini bilmezler. @umtk 'un telefonu eline aldığında vidasını yapan adamın doğum yerine kadar anlatması benim hoşuma gidiyor

Apple'a dava açanlarda sıra bizde demek ki 😀

Apple, Meclis gündeminde: 'Eski model telefonları bilerek yavaşlatıyor,...

Apple'ın iPhone model telefonlarının eski versiyonlarını bilerek yavaşlatması Meclis'in gündemine taşındı. CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, Fransa, İtalya, İsrail ve ABD'nin...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Telefon piyasını çok da yakından takip etmeyen biri olarak yapılan sohbetten pek keyif aldım. Bazı konularda ufkum açıldı, güzel noktalara değinmişler.

2si1 Özel | Katlasak mı katlamasak mı?

Mobil Dünya Kongresine, katlanabilir telefonlar damga vurdu. Peki katlanabilir telefon teknolojilerine hazır mıyız? Katlamasak olmaz mı? Henüz abone olmadıys...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Son 10 dakika, çok bekledik, geç zaman geç 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Steam kuyruğumda çıkıverdi. Gerçeğini yapamıyoruz bari oyununu oynayalım diye bir an gaza geldim ama oyunu bile pahalı geldi la 😛

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11

#Linux bilen arkadaşlarım, sizlere bir sorum olacak.

Ben #ElementaryOS kullanıyorum ve şu anki kurulumumdan süper memnunum. Sıfır hata veren bir sistemim var, tıkır tıkır çalışıyor; kullandığım uygulamalardan ve ayarlarımdan çok memnunum. Haliyle bunun bir yedeğini almak lazım.

Fakat hem yedek çok yer kaplayan bir şey hem de o yedeğin de bozulmayacağının ya da kaybolmayacağının garantisi yok. Bu yüzden ben şöyle bir şey istiyorum:

Şu anda yüklü olan tüm programlar için (appcenter, ppa, deb, snap ve appimage dosyalarından gelen kurulumlar, HEPSİ) bir liste dosyası oluşturmak istiyorum. Bu dosyada hangi programın nereden indirileceği, varsa gerektirdiği dependencylerin de nereden indirileceği ve hangi programın hangi ayarları kullandığı bilgisi olacak. Daha sonra ben eğer sistemi yeniden kurmak zorunda kalırsam bu liste dosyasını kullanarak ve tek satır komut yazarak bilgisayarın kendi kendine gidip bütün bu programları gereken sırayla indirip kurmasını ve ayarlamasını istiyorum.

Böyle bir şey mümkün mü? Linux'u hep "istediğin her şeyi yaptırabildiğin" bir sistem olarak övüyor insanlar, bilmiyorum çok mu uçuk bir şey istiyorum ama eğer mümkünse nasıl yapılacağını öğrenmek isterim. Google'da biraz araştırdım, birkaç komut buldum, yüklü uygulamaların listesini çıkaran ama nasıl kullanacağımdan ve istediğim şeyi tam olarak yapacağından emin olamadım. Bir de Aptik diye bir uygulama buldum ama onun da istediğim şeyi tam yapacağından emin olamadım. Emin olmadan da kurcalamak istemiyorum çünkü cidden ilk defa aylardır şiir gibi çalışıyor, bozacağım diye ödüp kopuyor; daha önceki rekorum 1 aydı, bu sefer Juno sürümü çıkalı beri bozmadan kullanmayı başardım 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Spiderman #IntoTheSpiderverse pek övüldü burada, ben de dayanamadım, izledim. İyi ki de izlemişim. Yıllardır üzerimize kusulan MCU filmlerinden bıkmıştım, son Örümcek Adam filmini bile izlemedim bu yüzden. Fakat bu film o bıkkınlık getiren seri üretim filmlerin ağızda bıraktığı leş tadı silip atıyor. Sanki her yıl bir film çıkıp da bizi bıktırmamış gibi, sanki ilk kez bir Örümcek Adam filmi yapılmış gibi güzel.

Çok olmuş 👍

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kar çok kötü bastırdı yahu. Çatı katından dışarıyı izlerken süper mutluydum fakat acıkmam ile fantazi bitti. Evde hiçbir şey kalmamış, dolap boş. Markete kadar gitmeye cesaret edemedim çünkü çok dik bir yokuş var, kesin kayar bir yerimi kırarım; daha önce kırdım, oradan biliyorum! Yemeksepeti de bu havada sipariş alsa bile iptal eder hemen ki etmese bile bu havada kuryeyi getirmeye kıyamam ben, yazık lan, bu havada o dandik motorlarla ya da yayan yemek mi taşınır? Neyse sonuçta karşıdaki bakkala kadar gidebildim, bir de ne göreyim? Bir tane ekmek yok! Dedim dayı ekmek nerede? Ekmek gelmemiş! Fırıncı ekmek göndermemiş sabah. Dedim akşam ekmeği kaçta gelir? Gelmez, dedi. Lan bu nasıl iş? Bir gün kar yağıyor bakkalara ekmek gelmiyor, resmen doğal afete dönüşmüş durumda, 2019'da İstanbul'un göbeğinde Gülbağ'da açım ulan açım! 😣 Kek, çikolata falan aldım, onları kemiriyorum 🤷‍♂️

Fotoğraf: Çatı katım 😛

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 22