WD My Passport Ultra

Merhaba arkadaşlar, bu sefer almama Teknoseyir incelemesinin vesile olduğu bir ürünün kendimce değerlendirmelerini ve tecrübelerimi paylaşıyorum.

Öncelikle ürün USB 3.0 destekli. Şık bir tasarıma sahip fakat üst yüzeyini dokulu olarak düşünmüştüm. İlk gördüğümde hayal kırıklığına uğradım diyebilirim. Üzerindeki desenler bildiğimiz baskıymış.

Kutudan kısa bir kablo ve bez taşıma kılıfı ile birlikte çıkıyor. Burada dikkat etmeniz gereken konu ben alırken iki farklı kutu tasarımı vardı aynı ürünün. Farklarını anlamak için uzun süre inceledim en sonunda birisinde ufacık "with pouch" yazısını gördüm. Yani kılıf olmayan paketi de var ve aynı fiyata satılıyor. Dikkat edin denk gelirseniz. 1 TB kılıflı olarak kırmızı rengi vardı onu satın aldım. Yoksa gönlüm maviden yanaydı.

Kutudan çıkan kablo bence çok kısa. Yani bilgisayarın dibine koymanız gerekiyor diski. Bazı durumlarda rahatsız edici bir şey.

Cihaz çok hafif bu arada. Bazen elinizde tutarken sağlam değilmiş gibi hissettirebiliyor. Fakat işçilik güzel. Hafifliğine alıştıktan sonra bu görüşünüz değişiyor.

USB 3.0 ile saniyede 110 mb yazma, 115 mb okuma gibi hızlara ulaştım. Yalnız 360 GB boyutundaki dosyalarımı eski diskimden buna taşırken cihaz aşırı ısındı ve bir yerden sonra da ciddi şekilde aktarım hızı yavaşladı. Dosyalarımın hepsini aktardıktan sonra gördüğüm hız ise saniyede 60 mb okuma, 65 mb yazma civarına düştü. Ne yaptıysam eski performansına döndüremedim. Isındığı için zarar gördüğünü düşündüm önce. Sonra diski formatlayınca hızı eski haline geldi. Sorunu anlayamadım. Tekrar dosyalarımı aktarıp bir daha bakacağım.

Bu ürünle ilgili düşüncelerim de bunlar. Kısaca artı ve eksilerden bir daha bahsedip bitireyim.

+Şık tasarım.
+Hafiflik.
+Kaliteli işçilik.
+Küçük boyutuyla çok kolay taşınabiliyor.

-Hız düşüşü ile ilgili sorunumu hala çözemedim. Bilgisi olan varsa da yardıma açığım.
-Kısa kablo yüzünden hareketlerin kısıtlanması.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Apple Magic Mouse

Merhaba arkadaşlar, sizlere Apple Magic Mouse ile birlikte geçen ilk iki haftadan tecrübelerimi aktarmak istiyorum.

Öncelikle fare çok şık ve zarif. Eliniz büyükse inceliğinden dolayı sıkıntı çekebilirsiniz. Benim gibi ince ele ve parmaklara sahipseniz ve elinizin altının boş kalmasını dert etmiyorsanız çok rahat edebilirsiniz.

Alüminyum ve camdan oluşan yapısıyla kesinlikle insanda güzel bir his uyandırıyor. Fare yüzeyinin yukarıdan başlayarak Apple logosuna kadar uzanan kısmı tamamen dokunmatik. İki parmak algılayabiliyor. Apple'ın hazırladığı parmak hareketleri alıştıktan sonra inanılmaz büyük kolaylık sağlıyor. Özellikle internet kullanımında sayfaların içerisinde gezinmek ve sayfalar arası geçişler yapmak büyük keyif.

Farenin bütün bu yüzeyi aynı zamanda tek bir tuştan oluşuyor. Neresine bastığınızın bir önemi olmadan tıklayabiliyorsunuz yani. İsterseniz seçiminize göre sağ veya sol tarafa tıklandığında sağ tık görevi görecek şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Fare dokunmatik yüzeyi sayesinde hangi tarafa tıkladığınızı anlayabiliyor.

Bu kadar övdük bir de kötü yanlarına geçecek olursak. Bu fare ile oyun oynamak doğal olarak hayal. Eğer metin tabanlı ya da strateji tarzı bir oyun oynayacaksanız belki götürebilir fakat aksiyona girmek için kesinlikle yanlış bir fare.

Ayrıca yaşadığım bir sorundan da bahsetmek istiyorum. İlk zamanlar fareyi kullanırken dengesiz durduğunu fark ettim. Bir ayağı kısa olan masalar gibi sabit durmuyordu. Altındaki kayganlığı sağlayan malzemesini bilmediğim şeritlerden birisi yamuktu sanırım. İki hafta o şekilde kullandım fareyi. Mouse pad üzerinde hissedilmese de düz zemin üzerinde dengesiyle oynayınca çok zorlukla da olsa fark ediliyordu. Apple telefonla destek hattıyla görüşmemdeki arkadaş demo ürüne bakıp düz zeminde gayet sağlam durduğunu durumun normal olmadığını söylemişti. Bunun üzerine bugün Apple Store'a kutu ve fatura ile giderek durumu anlattığım zaman 10 dakika içerisinde başka soru bile sorulmadan ürünüm değiştirildi. Kısacası Apple ürünün arkasında durduğu için bunu eksi puan olarak yazmıyorum. Sonuçta üretimde böyle şeyler olabilir.

Pil konusunda yorum yapamıyorum. İki haftada pilini azaltamadım.

Kısaca artı ve eksilere gelecek olursak:

+Rahat ve terlemeden kullanım.
+Kaliteli malzeme ve işçilik.
+Dokunmatik yüzey sayesinde inanılmaz kolay ve rahat bir kullanım tecrübesi.
+Klasik Apple desteği.

-Oyun oynamak için uygun değil.
-Bazı kişiler için ergonomiyi bozabilecek ince tasarım.

Bu ürünle ilgili bu kadar. Kafamda oluşan şeyleri olabildiğince doğru aktarmaya çalıştım. Yanlışım varsa özür dilerim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 18
 • lterlemez @lterlemez

  Çoğu kullanıcı zaten hemen klasik fareye geçiyor. Fiyatı 256 TL, mighty mouse fiyatı ise 156 TL. Evet, yanlış duymadınız, bildiğiniz, alışık olduğunuz fare tipindeki Apple faresi tamı tamına 156 TL.

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   Farenin fiyatı Apple Store'da 179 TL.

  • lterlemez @lterlemez

   Döviz zammı yapmışlar o zaman, en son baktığımda MediaMarkt'a öyleydi.

  • lterlemez @lterlemez

   Apple mı hayatta başarılar. Üstümde bir tane zimmetli Book Pro var, bu kadar pahalı olmasa camdan aşağı atmıştım şimdiye. Bir kaç yerde yazdım zaten, camdan atmamak adına yeni makine topladım diye. Çok gereksiz bir alet ya, neyini övüyorlar ben anlamadım.
   Arkadaş, müşteriye diyorsun ki, bak 27" Thundertbolt Display ve fare/klavye seti ile bu 13" Macbook Pro'yu çok güzel kullanabilirsin. Eyvallah, makineye bir bakıyorsun 4GB Ramli, i7 2+2HT'li HD3000 APU, siz dalga mı geçiyorsunuz kardeşim. HD3000 27" Display'i nasıl kaldıracak? 16GB ram taktım, işlemci hala bir yerlerinden soluyor. Birde üstüne şimdi ısınma problemi baş gösterdi. Diyorum ya, Allahtan zimmetli. Abi akıl işi değil ya, hiçbir şeye, hiç bir yere uyumu yok. Tek ortak USB; delilik başka hiçbir şey değil arkadaş. Projeksiyona takmaya çalışıyorsunuz, aparat (en dandiği 75 TL), alıyorsun; arkadaş, illaki restart, yoksa projeksiyonu görmüyor. Resmen delilik, başka bir şey değil.

  • lterlemez @lterlemez

   Apple'a o kadar para vereceğime, vereceğim paranın iki katını verir gene pc toplarım.

 • Jay Freeman @cydia

  Ben mac için yazılmış 200 den fazla oyun gördüm gerek internette gerek macstore da kendimde cod serisinin hastasıyımdır ve retina ekranda bu oyunu oynamak enfes bir duygu

 • Murat Aktaş @mrtktsdeniz

  Avuç içine oturacak bir yastığımsı nesne olsa hiç sıkıntı olmayabilir ama bu haliyle ayakta bisiklet sürmek gibi..

 • Oğuz ÖZKURT @oguzozkurt35

  İyi günler bende magic mouse 2 var, yeni aldım. Ben click sesi yerine mouse dokunuş atamak istiyorum. Yani tıklama görevini o sesi çekmek yerine parmağımla dokunduğunda algılasın istiyorum. Bunu yapabilirmiyim. Better Touch Tool programını yükledim fakat bilmediğim ingilizcem de olmadığı için işin iiçinden çıkamadım. Yardımcı olabilirmisiniz?