enginva paylaştı.

Haftaya TeknoSeyir Youtube kanalında muhtemelen karşınızda olacağım içerikler...

- Realme Narzo 20 Serisi Lansmanı 21 Eylül Pazartesi 10:00
- Nokia Yeni Ürün Lansmanı 22 Eylül Salı 18:00
- Samsung Galaxy S20 FE Lansmanı 23 Eylül Çarşamba 17:00
- Soru-Cevap Canlı Etkinlik 24 Eylül Perşembe 22:00
- Bir ihtimal ekstra içerik olarak inceleme yahut özel video

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • qubit @qubit

  - Lansman yerine tanıtım çok daha doğru olmaz mı? Plaza influencer'leri lansman demeye devam etsin.
  - Google Pixel Launch diye takvimde bir girdi gördüm bu nedir? 30 Eylül? -> düzeltme: 30 Eylül gelecek hafta yahu.
  - Bu canlı yayınlara çok emek harcıyorsun. Fakat bunları tüketmek için işin gücün olmaması lazım. Dolayısı ile izlenmeleri hep düşük kalacak. Nokia alacak değilim ama ne duyurmuşlar kısa bir özetini canlı tanıtıma yeğlerim. Bu haftanın duyuruları diye bir video serisi mesela? "2 dakikada Nokia Tanıtımı" veya.

  • CanSimit @cansimit

   Lansman ya da İngilizcesiyle 'launch', bir ürün ya da hizmetin piyasaya sunulması anlamına geliyor. Elbette bu ilk sunum sırasında tanıtım yapılıyor ama anlam olarak tanıtım, 'lansman' kelimesini karşılamıyor. Aynı şekilde zaten piyasada olan bir ürüne de 'lansman' videosu çekemezsiniz, lansmanı ürünü piyasaya veren şirket yapar. Yine lansmana özel indirim dendiğinde ürünün ya da hizmetin piyasaya yeni sunulması nedeniyle yapılan indirim anlaşılır.

  • qubit @qubit

   Lütfen. Lansman aksiyon almak gibi pazarlama dünyasının dilimize kattığı bir virüs. Bakın virüs diyorum. Virüsün yerine bir şey koymakta zorluk çekebilirsiniz. Bilim dünyasında kullanılan küresel anlamı olan bir kelime. Çok zorlamanın anlamı olmayabilir. Ama yine bkz. küresel dedim. Global demeye gerek var mı? Yok. Varış noktası demek varken destinasyon demenin abukluğuna gerek var mı? İlla her kelimeyi Türkçeleştirmeye gerek var mı? Tabii ki yok. Ben Viyana'dan Yemen'e imparatorluk kurmuşum, tabii ki bu coğrafyalardan istediğim gibi kelimeleri alır kullanırım.

   Dolayısı ile bunun bir hata olduğunda hemfikir olduğumuza eminim. Dolayısı ile bu hatayı düzeltelim artık. Sadece @umtk bile dikkat etse 1 ayda dilimiz düzelir.

   "Realme Narzo 20 Serisi Tanıtımı". Gayet güzel. Lansman gibi bir abukluğa hiç gerek yok. Zaten bilinen bir ürünün tanıtım toplantısı düzenlenebilir mi? Hadi kalpler kırılmasın peki, "Realme Narzo 20 Serisi İlk Tanıtım Etkinliği". Mis. "Tanıtıma özel indirim". 85 milyon (hatta Suriye'den gelenler bile) anlar. Hadi illa tanıtımı kullanmak istemiyorsunuz diyelim, "ilk ürün duyurusu" gibi başka seçenekleriniz var. "Samsung Galaxy S20 İlk Duyurusu: 23 Eylül Çarşamba Sadece Teknoseyir'de".

   Hala karşılamıyor biraz daha terleyelim deniyorsa o da artık pazarlama bölümü bilim insanlarının sorumluluğu artık. Bizahmet bizi bu evlere şenlik laftan kurtarsınlar.

  • CanSimit @cansimit

   @qubit Temel fikrinize katılıyorum, 'Küresel' dururken 'Global' demek benim de tercihim olmaz, ve zaten küresel kelimesi global'in tam karşılığı olarak çıkmış. Ancak, örneğin, 'Selfie' yerine 'fotoğraf' diyelim derseniz aynen 'lansman' yerine sadece 'tanıtım' dediğinizde olduğu gibi anlam kaybına uğrarsınız. 'ilk tanıtım', 'ilk duyuru', 'piyasaya sürülme' vb. ama bir sekilde o anlamı verecek bir kelime ya da kelime grubu kullanmalısınız ki sonuçta dilin zenginliğini de bu ayrıntılar sağlayacak. Eğer sadece tanıtım demek yeterli olsa (zaten ilk tanıtımdır diyerek), aynı mantıkla 'Telefon Şeysi' de diyebiliriz, neysi olacak tanıtımıdır, o da ilktir işte 😀

   Sizin de bu konularda benim gibi hassas olmanıza sevindim ama ben (sadece 'tanıtım' kullanarak olacak) anlam kaybındansa kulağa ne kadar abuk gelse de 'lansman' kullanımını tercih ederim. Elbette en güzeli tam karşılığı olan bir Türkçe kelime kullanabilmek. Bilmem katılır mısınız?

  • qubit @qubit

   @cansimit Selfie için özçekim kelimesi (sanırım?) tutmadı, ama bu karşılık aramanın yanlış olduğunu boşuna "beyhude" bir çalışma gösterir mi? Göstermez. Dolayısı ile "olmadı baştan" deyip, yenisini aramalıyız. Dil bayrak gibi bağımsızlık gibi önemli.

   Katılıp katılmamak önemli değil, önemli olan fikirlerin saçmalamadan hakarete bulaşmadan değiş tokuş edilmesi. Akıl akıldan üstün. Zaten kararı da toplum kendisi verecek. Örneğin yazdığımı okuyan diyelim 50 kişi önerimi akla yatkın buldu, bir şekilde bu kelimeyi görünce düzeltmeye çalışacaklar. Ya da tam tersi.

enginva paylaştı.

İşine gelmedi herhalde ha amigo? Anında yorum sildiğine göre. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 16

Beyler elimde şu bilgisayarın aynısından var, garantisi yeni bitti, satmak istiyorum. Doğru düzgün oyun bile oynanmadı, bir kere bile sorun çıkartmadı. Kutusu faturası vs tastamam. İkinci el fiyatı olarak sizce ne belirlemeliyim.

https://www.vatanbilgisayar.com/omen-by-hp-intel-core-i7-7700-3-6-ghz-32-gb-2tb-128gb-8-gb-nvidia-gtx1070-win10.html

OMEN by HP INTEL CORE İ7 7700 3.6 GHZ 32 GB 2TB+128GB 8 GB NVIDIA GTX1070 WIN10...

OMEN by HP INTEL CORE İ7 7700 3.6 GHZ 32 GB 2TB+128GB 8 GB NVIDIA GTX1070 WIN10 fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emre @emre64

  Ezbere bildiğim nadir sözlerden 😀 "All those moments will be lost in time like tears in rain."

  Terminator'dan "... if a machine, a terminator, can learn the value of human life, maybe we can too."

  Carl Sagan'dan "The universe is a pretty big place. If it's just us, seems like an awful waste of space." Contact filminde sadece bir kısmı kullanılmıştı. Gerçekten ufuk açıyor. Bu üç cümle hayata farklı bakış açılarıyla bakmamı sağlıyor.

Şu fotoğrafı duvar kağıdı yapmak bazı telefonları çökertiyormuş. İlginç.
Not: denemeyin.
https://mobile.twitter.com/UniverseIce/status/1266943909499826176

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 12
enginva paylaştı.

OnePlus 7T ve 7T Pro modelleri bir gece ansızın OnePlus Türkiye güvenceli olarak Hepsiburada üzerinde satışa sunuldu. OnePlus 7T 5999TL, 7T Pro ise 8999TL fiyat etiketi ile Hepsiburada özel ürünü olarak ülkemizde yerini aldı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 20

Epic'ten aldığım ve daha önce defalarca oynadığım RDR2 ve GTAV oyunlarına yaklaşık 2 saattir giremiyorum. Aynı sorunu yaşayan var mı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap