çok iyi çalışan bir araç.
https://tools.pdf24.org/tr/ocr-pdf

Metni OCR ile tanı - %100 bedava

OCR aracılığıyla belgelerdeki metinleri algılayan ücretsiz online araç. Kelime aratılabilen PDF dosyaları oluşturun. Birçok seçenek. Kurulum olmadan. Kayıt olmadan.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Telefondaki İngilizce Öğrenim Uygulamaları

Bu yazı, daha önce yazdığım şu yazının devamı niteliğindedir. Denediğim uygulamalarla ilgili izlenimlerimi, bunların artı ve eksi yönlerini kısaca yazdım.

 

1- Bright | Link

Alışkanlık oluşturmak için harika bir uygulama. Günde sadece 8 kelime öğretiyor ve sizden çok az zaman talep ediyor. Uygulamanın içinde zarflar, sıfatlar, sağlık, iş, okul, ilk 100 fiil vb 20'e yakın kategori var, hangi kategoride öğrenmek isterseniz onu seçebiliyorsunuz, ya da hepsini seçebilirsiniz. Seçtikten sonra uygulama size bugün öğrenmek istediğiniz 8 kelimeyi seçtiriyor (resim 1). Kelimeyi isterseniz öğrenmek için seçebilir, ya da  kaydırıp geçebilirsiniz. Dinleme, yazma, şık seçme ve eşleştirme yaptırıyor. Ve bitti. Öğretim rutini şöyle: dün öğrendiğin 8 kelimeyi tekrar et, yeni 8 kelime öğren, daha önce öğrendiklerin arasından rasgele seçilmiş birkaç kelimeyi tekrar et (zorlandığınız kelimeleri belirleyip onları önünüze getiriyor).

5 gün ücretsiz denemesi var. İndirip deneyebilirsiniz.

Artıları
Az zaman talep ediyor.
İstediğin kelimeyi öğrenme özgürlüğü.
Fikir çok başarılı, oyun oynar gibi basit bir şekilde öğretiyor.

Yazma, dinleme pratiği de yaptırması.

Eksileri

Pahalı (benim androidcim işini bilir demek istemiyorum ama pahalı)
Bulut yedekleme yok, o cihazda kullanmalısınız.

Öğrenecek yeni kelime kalmadıktan sonra eskileri tekrar etmeme izin vermedi. Tebrikler bitirdin şeklinde kaldık.

 


 

2 - Drops | Link

Resimlerinden görebileceğiniz gibi illüstrasyonlarla zenginleştirilmiş bir uygulama. Sebzeler, yolculuk, içecekler, renkler vb. şeklinde kategorilenmiş kelimeler önünüze "damlıyor" öğrenmek istediğiniz kelimeyi aşağı kaydırınca öğretmeye başlıyor. Dinleme, görsel-kelime eşleştirme, doğru yanlış vb çok pratik içeriyor. Yazma kısmı şöyle: Ekranda ekmek resmi var size "d, e, a, r, b, g" gibi harfler verip "bread" olarak sıralamanızı istiyor. Günlük 5-10 dakikalık dozlar ile öğretmek hedefinde.

 

Artıları

Eğlenceli.

Görsel olarak çok iyi.
Çok fazla dil içeriyor.
Öğretirken "ders" havasında değil oyun gibi.

Yolda veya boş zamanlarda ayaküstü öğrenmeye müsait.

Eksileri

Ücretli sürümü pahalı

Kelime tekrar sistemi vasat

 


3 - Memrise | Link

En çok faydalandığım uygulama. 7 ünite, yüzlerce bölüm, 3800 kelime içeriyor. Dinleme, yazma, doğru şıkkı bulma vb pratikler içeriyor. O dilin yerlilerinin konuşmalarını gösteriyor. Tekrar sistemi yani öğrendiğiniz kelimeleri hatırlatması çok iyi. Son baktığımda sitelerinden öğrenmek ücretsizdi.

Artıları

Çok makul ücret (yıllık 50 tl sanırım).
Başarılı kelime öğretim sistemi.

Başarılı kelime tekrar sistemi.

Web sitesi ücretsiz | Link

Basit gramer bilgileri de içeriyor.

Eksileri

İlk ünite turistlere yönelik kelimeler ve cümleler içerdiğinden çoğu insan sıkılıp burada bırakabiliyor.

Kelime tekrar sistemi çok katı, en ufak bir dalgınlığınızı ve yanlışı işaretlemenizi "sen bunu öğrenemedin" diyerek en baştan öğretiyor.


4 - Rosetta Stone | Link

Bu kapsamlı bir dil öğretim programı. Zaman zaman üniversiteler öğrencilerine ücretsiz sunabiliyor. Eğer üniversite öğrencisi iseniz kütüphaneniz size bu hizmeti sunuyor mu kontrol edin. Benim üniversitem sunuyorken denedim ve telefon uygulaması neyse üniversitenin sunduğu da aynısı. Her dili o dil üzerinden öğretiyor, İngilizceyi de İngilizce üzerinden. Yalnız diğer diller İngilizce kursunun bir tercümesi olduğundan başarısı tartışılır ama konumuz İngilizce olduğundan bunu es geçelim. Telaffuz, gramer, dinleme, görsel eşleştirme, cümle kurma gibi pek çok şeyi öğretiyor.

 

Artıları

İngilizceyi İngilizce üzerinden öğretiyor

Dilbilgisi (gramer) de öğretiyor.

Oldukça kapsamlı bir uygulama.

Genişletilmiş Öğretim: Her seviyeye uygun pek çok okuma metni (toplamda onlarca) var ve bu metinler seslendirilmiş. Telaffuzları gösterme açısından çok başarılı. Hem de tek tıkla tercümesini görebiliyorsunuz.

Eksileri

Çok pahalı

Sizden biraz ders ortamı ciddiyeti talep ediyor (bu belki iyi bir şey de olabilir)

 


5 - Busuu | Link

Gramere çok önem veren bir uygulama. "Countable, uncountable, at/in/on/by/next to hangisi nerede kullanılır? there is some milk mi yoksa there are some milk mi?" gibi konulara önem veriyorsanız sizin için biçilmiş kaftan olabilir. Günde kaç dakika çalışırsanız hangi tarihte bitirebileceğinizi gösteriyor, bu diğer uygulamalarda görmediğim güzel bir özellik. Kişisel olarak bana uymasa da başarılı bir uygulama. Sosyal yönüne de değineyim. Uygulama size diyor ki "Ben Türkiye'de yaşıyorum ve çok mutluyum" Siz bunu "I live in Turkish and i am so happy" diye çevirdiniz. Bunu sosyale gönderirseniz tıpkı TS'nin akışı gibi bir akış var ver insanlar buradaki yanlışı düzeltip size doğrusunu söylüyorlar (Turkish değil Turkey demelisin, sebebi budur vb).

Artıları

Uygun tam sürüm fiyatı (yıllık 70 lira civarında)
Gramer ağırlıklı öğretim

Ücretli sürümdeki sosyal sistemi

Eksileri

Ücretsiz sürüm sadece girip bakmalık, hiçbir şey sunmuyor.

Kelime öğretim sistemi başarılı değil.

Kursunuza sıfırdan başlamak isterseniz bunu tek tuşla değil, müşteri hizmetlerine e-posta atarak yapmanız gerekiyor. O yüzden ara verip unutmanızı tavsiye etmem.


6 - Duolingo | Link

Anlatmaya gerek yok, görüyorsunuz.

Artıları

Gerçek anlamda ücretsiz.

Harika bir topluluğu var, bütün konular açıklanmış ve anlatılmış.

Günlük ufak dozlar halinde öğrenmeye çok müsait.

Web sitesinden de çalışabilirsiniz.

Eksileri

Kelime tekrar sistemi başarılı değil.

Bazen çok özensiz cümleler ile karşılabiliyorsunuz.

Zaman zaman bir konuyu anlamak için topluluk mesajlarını epey kurcalamak gerekebiliyor.


7 - Lingodeer | Link

Asya dilleri konusunda oldukça başarılı bir uygulama. Türkçe-İngilizce kursunu çok denemediğimden bir şey söyleyemeyeceğim ama yapı olarak başarılı. Dozunda gramer ve kelime öğretiyor. Yazdırma, dinleme, boşluk doldurma, fazla ya da eksik kelime bulma gibi pratikleri var. Genel olarak başarılı. Bir de web sitesi var, bazı ücretli diller sitesinde ücretsiz, kontrol etmekte fayda var. https://www.lingodeer.com/

Artıları

Gramer ve kelime öğretimi dozunda

Alıştırmaları başarılı

Web sitesinde bazı diller ücretsiz.

Eksileri

Esas olarak Asya dillerini öğretmek amacıyla çıktığındna Avrupa dillerinde aynı ölçüde başarılı değil.

Bölümlerde bazen insana "vallahi öğrendim artık bit lüfen" dedirtebiliyor.


8 - 9

Anki ve Quizlet

Bunlar sizin kelimelik hazırlamanıza dayanan, size hazır bir ürün satmayan uygulamalar. Artık temel öğrenim bittikten sonra kendi kelimelerinizi, kurslarınızı hazırlayıp öğrenmek isterseniz işine yarayacak şeyler.

Kabaca bir tabirle Anki=Linux ve Quizlet=Windows diyebiliriz.

Quizlet daha kullanıcı dostu. Kelimenizi yazınca size otomatik karşılık öneriyor, otomatik seslendiriyor(İngilizce telaffuz çok başarılı ama Türkçe sıkıntılı). Ayrıca insanların paylaştığı "deck"leri görüp onlara da çalışabiliyorsunuz. Bunun haricinde kelime için hatırlatıcı bir resim eklemek isteseniz bile paralı. Yine de bu birinin resimli kursunu ekleyip çalışmanıza mani değil. Yine sadece dil için değil, pek çok amaçla kullanılabilir. Örnek bir Quizlet kursu: Avrupa Kıtasındaki Ülkeler

Anki ise sizden biraz kod bilgisi istiyor. Kurs oluşturmak zor ama öyle güzel hazırlanmış kurslar var ki insan hayret ediyor, bu programla bunu nasıl yaptınız diyorsunuz. Hazır kurslar var ama Quizlet kadar zengin değil. Ama çok fazla eklenti desteği var. Birinin adını vereyim mesela "Quizlet to Anki" evet, Quizlet "deck"lerini Anki'ye aktarmaya yarıyor. Ve evet benim de favori kullanımım kursu Quizlet ile hazırlayıp Anki'ye aktarmak. Anki'nin arkasında dev bir topluluk var. Özellikle Tıpçılar arasında çok popüler. Anki Reddit TopluluğuAnki Medical School Topluluğu

Anki internet sitesi: https://apps.ankiweb.net/
Quizlet internet sitesi: https://quizlet.com/tr


10 ve Son

-
Kapanış

Denediğim uygulamalar ile ilgili izlenimler böyleydi. Ben deneyimledikten sonra meydana gelen gelişmelerden çok haberdar değilim, mümkün olduğunca öğrenmeye çalıştım. Örneğin ben 2 yıl önce Drops'u denediğimde 24 saatte bir 10 dakika veriyordu ve bu 24 saat sizin 10 dakikanız bitince başlıyordu. Yani bir akşam 11'de çalıştıysanız ertesi akşam 11.10'u beklemek zorundaydınız, iğrenç bir şeydi. Şimdi bu düzelmiş ve yorumlarken bunu dikkate alarak yazdım.

Bu yazı dizisini üçleme olarak düşünmüştüm, eğer biraz olsun birilerinin işine yararsa belki ileride üçüncüsünü de yayımlarım.

Son olarak defalarca pes edeceksiniz, defalarca sıkılıp bırakacaksınız, bunu okurken hadi ordan diyip aylar sonra "hakikaten bıraktık" diyeceksiniz. Bunların hepsi normal, yeter ki geri dönmeyi bilin. Çok sevdiğim iki alıntıyla bitiriyor ve hoşçakalın diyorum.

İnsanlar aynı olduğuna göre, kimsenin kimseden aşağı kalır tarafı olamaz. İnsan yaptıklarını geniş bir gönülle yapmazsa, tek başına sülaleyi hareket ettirmek kararlılığında olmazsa, işe yaramaz. Çaydanlık gibi, insanın yüreği de sıcaklığını kaybedebilir. Önemli olan soğumamasını sağlamaktır.

...

Başkalarını yenmeyi bilmem, kendimi yenmeyi bilirim. Bugün dünden, yarın bugünden daha iyi olmaya çalışarak yaşam tamamlanmalıdır. Bunun da sonu yoktur.

Tsunetomo Yamamoto

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dünyadaki 7,8 milyar nüfusu 100 kabul edersek, şöyle bir istatistik çıkıyor,

100 üzerinden:

11'i Avrupa'da
5'i Kuzey Amerika'da
9 Güney Amerika'da
15'i Afrika'da
60 Asya'da

49 kırsalda yaşıyor
51 kasaba / şehirlerde yaşıyor

77 kendi evleri var
23 yaşayacak yer yok.

21 aşırı beslenmiş
63 tam yiyebilir
(15 yetersiz besleniyor
Son öğünü yedim ama sonraki öğüne yetişemedim.)

48 kişinin günlük yaşam maliyeti 2 dolardan azdır.

87 temiz içme suyuna sahip
13 ya temiz içme suyundan yoksun ya da kirlenmiş bir su kaynağına erişimi var.

75 cep telefonu var
25 yok.

30 internet erişimi var
70'in çevrimiçi olma koşulları yok

7 üniversite eğitimi aldı
93 üniversiteye gitmedi.

83 okuyabilir
17 okuma yazma bilmiyor.

33 Hristiyan
22 Müslüman
14 Hindu
7 Budist
12 diğer dinler
12 hiçbir dini inanca sahip değil.

26 sı 14 yıldan az yaşıyor
66 sı 15-64 yaşları arasında ölüyor.
8'i 65 yaşın üzerinde.

Kendi eviniz varsa,
Tam öğün yiyin ve temiz su için,
Cep telefonu sahibi olmak,
İnternette gezinebiliyor ve
üniversiteye gittim diyebiliyorsanız,
Küçük bir ayrıcalıklılar arasındasınız demektir.
(Çünkü bunların oranı %7)

* Dünyadaki 100 kişiden sadece 8'i 65 yaşını geçebilir. *

* Sizden önce giden 92 kişi gibi 64 yaşına gelmeden bu dünyayı terk etmediniz. Sen zaten insanlar arasında çok şanslı bir kişisin.*

Kendi sağlığınıza iyi bakın. Her şeyi dert etmeyin. Olaylara ve insanlara pozitif bakın ve mutlu olmaya çalışın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Patato @patato

  Çeviriden mi kaynaklı bilemiyorum ama bir kopukluk var.

 • arandur @arandur

  Teması şükredin olan bir yazı. Sevmiyorum bu tarz şeyleri çünkü şükretme kültürü bizim gibi ülkelerde çok tehlikeli.

 • reducto @protego

  Gayet cahilce bir "sus otur" teması. Diktatörlükler ve dini yönetimler çok sever bu tip şeyleri. "Elindekilere şükret bak gördün mü orada daha kötüleri var." Böyle diyerek dünyanın gelişmesi ve insanların kendileri için daha iyisini istemeleri engelleniyor. Şu sözü fakir bi insana bile söyleyebilirsin senden daha kötü durumda olanlar var diye. E tamam benden daha kötüleri varmış o zaman hayatımdaki kötü şeyleri boşvereyim susup oturayım çünkü benden daha kötüsü var. Bu cümleyi en kolay Avrupalılara söylersin. Düşünün bakalım onların bu düşünceyi benimsediğini ve ellerindekine şükredip daha iyiye ulaşmak için çabalamadıklarını? Saçmalığın daniskası bir söz. "Aaa bak Afrika'da insanlar içecek su bulamıyor o zaman ben de burada bi arabanın 200.000 lira olmasına sesimi çıkarmıyım mutlu olayım. sonuçta araba alınabiliyor 500.000 de olsa pozitif bakalım". Ekonominin süründüğü, hukukun bittiği, eğitimin mahvedildiği, özgürlüklerin kısıtlandığı ve daha iyi sağlık sistemine malum kesimin eriştiği yerde sağlığıma nasıl iyi bakacağımı da açıklasın biri 😀 Sağlıklı, pozitif ve mutlu olmak; huzurlu ve belli bir refah düzeyine erişmiş toplumlarda mümkündür. O refaha da hakkaniyetli bir hukukla, sağlam bir ekonomiyle, adil bir sağlık sistemiyle, iyi bir eğitim politikasıyla ve geniş insan haklarıyla erişilebilir ancak. Dünyada aksi bir örneği yoktur.

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  asya'da pantalonu indiren çocuk yapmış.

#TalhaAynacı biraz hanımcılık yapmış ama güzel #coop oyunlar.
https://www.youtube.com/watch?v=xtZwZaw6vis

HANIM KONTROLCÜYÜ GETİR! (Eşinizle Oynayabileceğiniz Oyunlar)

Bu videomuzda 10 yıllık evli bir oyuncundan eşlerini de oyunlara ısınmalarını sağlayacak, eşinizle birlikte oynayabileceğiniz en iyi 10 oyun tavsiyesi geliyo...
BeğenFavori PaylaşYorum yap