Dünya satranç şampiyonluğu ünvan maçını takip edenler var mı?

https://www.youtube.com/watch?v=GsNVcWl1hEQ

CANLI YAYIN Caruana- Carlsen Dünya Satranç Şampiyonası 2018 5.OYUN

2018 Dünya Satranç Şampiyonasının 4. Oyunu
BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://addons.mozilla.org/tr/firefox/addon/old-chrome/

Firefox'ta eski Chrome tarzı renklerde bir tema kullanmak isterseniz bu temamı yükleyebilirsiniz.
Programlama yapacak bilgi yok, zaman yok, böyle ufak şeylerle avunuyorum 🙂

old-chrome - Bu 🦊 Firefox (tr) temasını yükleyin

Firefox için old-chrome eklentisini indir. Google Chrome teması.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Teknoloji ile ilgili içimi dökmek istediğim bazı konular var.
Bilgisayar başında verimli bir şekilde oturmak istiyorum, bir şeyler öğrenmek, bir ürün ortaya çıkarmak amacındayım. Fakat işler belirli bir yönde gitmiyor, oradan oraya sürükleniyorum.

Mesela PHP kursu... Emrah Yüksel'in kursunu almıştım, tam bitiremedim. Daha ne kurslar var bekleyen. Sırf PHP ile kalsa iyi. "Nodejs varmış dur onu da öğreneyim. Vuejs varmış. Typescript, yok npm, laravel falan" derken iyice çorba olmuş durumdayım.

Diğer yandan da uygulama geliştirme meselesi var. iOS'i ayrı Android'i ayrı. Youtube kanalı açmak veya blog yazmak gibi meseleler de var tabii. Yeni LED-kasa toplama hayalleri, elindekinden sıkılmak, kıymetinin bilmemek. Haftada 1-2 saat oynayabildiğim, içinde daha oynanmamış oyunlar olan konsol. Alınıp bitirilmemiş kitaplar. Yıllardır boşuna para verdiğim domainler...

Ne yapmak istediğimi ben de tam bilmiyorum. Amacım para kazanmak değil, faydalı bir şeyler yapmak ama tekerleği baştan icat etmek gereksiz. Kaybolan zaman ve bilgisayar başında eziyet çeken gözler... Bilgisayarda maksat kültürlenmek, kafa dağıtmak aslında fakat ortaya bir ürün de çıkmıyor.

Her şeyi öğrenmeye çalışırken aslında hiçbir şey öğrenemediğimi de biliyorum. İnsan beyni her şeyi bilecek veya öğrenecek kapasitede değil. 10 parça işe 10 dakika ayırmak yerine 1-2 işe 100 dakika ayırmak daha mantıklı elbet ama olmuyor işte.

Erikson’ın psikososyal gelişim kuramında "üretkenliğe karşı durgunluk" denen bir dönem var, o dönemi yaşıyorum.

Mesela televizyonu ve haberi hayatımdan çoktan çıkardım. NatGeo-Discovery-konsol hatırına evde TV var.

Gerekirse bilgisayarı bile hayatımdan çıkarma noktasına gelebilirim ama 25 yıldır bilgisayarsız kalmadım. Kolay kolay bırakılamıyor. Sevgi-nefret arası bir durumdayım bilgisayar ve teknoloji dünyasına. Bağımlılık gibi bir şey oldu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Yiğit @deadrow23

  Anlayabiliyorum. İlk önce bilgisayardan uzaklaşacak hobiler edinmelisiniz. Mesela spora başlamak, kulüp etkinliklerine katılmak gibi. Bilgisayardan uzaklaştıkça artık oyunlardan, boş şeylerden uzakta kalmış olacaksınız ve böylece bir sürü zamanınız olacak. Tabii insan beyni de boşta kalınca her türlü pisliği yapabilecek halde oluyor. İşte o pislik şey de ders çalışmak olmalı.(Kimse kimseyi kandırmasın çoğu insan ders çalışacağım diye kıvranıyor) Mesela kod yazmak dışındaki tüm dersleri çıktı olarak alıp çalışın. Kod yazmanız gerekiyorsa sadece KOD YAZMAK İÇİN bilgisayarı açın daha sonra bilgisayarı kapatın. Ayrıca dilden dile, teknolojiden teknolojiye savrulmanıza gerek yok. Algoritma öğrenin, doğru düzgün algoritma yazıp, okuyabilir hale gelince tüm dillerin uzmanı olacaksınız merak etmeyin(Biraz abartılı bir söylem ama doğru yanı da yok değil)

  Tabii, bunlardan önce gerçekten bilişim alanında bir şeyler mi yapmak istiyorsunuz? Bundan emin olun. Eğer gerçekten yapmak istiyorsanız hiçbir şey için geç değil, önce -eğer yoksa yabancı dil sonra- matematik ve algoritma çalışarak başlayabilirsiniz. Merak etmeyin sıkılacaksınız -ki bende matematik çalışırken sıkılıyorum- ama çalışmaya çalışın. Tabii sürekli masa başında oturup kendinize işkence yapmayın. Çalışabiliyorsanız çalışın ama aklınıza da bir şey girmiyorsa başka şeyler yapın, mesela blog yazın, arduino ile uğraşın. Bir sürü şey yapabilirsiniz. Yeter ki amacınız olsun ve kendinize biraz zaman ayırmak dışında hiç boş bırakmayın. Çünkü boş kalan beyine dediğim gibi her türlü pisliği yaptırabilirsiniz.

  Yavaş yavaş gelişecek her şey. Bu yavaşlık canınızı sıkabilir fakat hayat böyle ona karşı elimizden gelen tek şey yukarıdakı anlattıklarım.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Ben insan beyninin her şeyi öğrenecek kapasitede olmadığına inanmıyorum. Çok çalışmak lazım bazı şeyler için sadece. Bence doğru yoldasınız.

  • Höşelek @benvaryaben

   eski bilim insanlarına bakarsanız pek çok farklı konuyla ilgilenmişler ama bugünkü bilgi birikimi ve yerleşmiş düzen yüzünden herşeyi bilmenin imkansız olduğunu söyleyebilirim. bir doktor bile belli alanlarda uzmanlaşıyor. yani kapasitemiz yeterli bile desek bunları öğrenmeye ömrümüz yetmez. ama elbette insan beyni pek çok alanda kendini geliştirebilir.

https://teknoseyir.com/durum/971856

Selamlar.
Saat 23.00'da 3 aylık plus çekilişini gerçekleştirdim (wmaraci çekiliş aracı ile).

Buradaki TS üyelerinden belki yabancı isim ile instagram hesabı açmış olanlar bulunabileceği için 10 kişilik çekiliş yaptım. Hangi takipçimin TS üyesi olup olmadığını kesin bilemeyebilirim.

Aşağıdaki listede ismi bulunan 1. kişi eğer TS üyesi ise o kazanmış oluyor. Eğer değil ise 2, 3, 4 şeklinde ilerleriz. Zaten 1,2,3,4. hesaplar yabancı kişiler.

Dolayısıyla1,2,3,4. kişilerden ses çıkmaz ise 5. kişi ertanerb kazanmış oluyor bu durumda.

1-) marco_a_tavares
2-) szhakanova
3-) ichessesp
4-) ahmed.elkafrawy.986
5-) ertanerb
6-) azadis59
7-) picasso_16
8- ) yukare_nakamoto
9-) timhilton93
10-) minsk_chess

Instagram takipçilerime buradan plus hediye çekilişi yapmak istiyorum....

Instagram takipçilerime buradan plus hediye çekilişi yapmak istiyorum. Sayfamı yeni takip etmeye başlayanlar arasından 1 kişiye 3 aylık plus hediyem
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Instagram takipçilerime buradan plus hediye çekilişi yapmak istiyorum. Sayfamı yeni takip etmeye başlayanlar arasından 1 kişiye 3 aylık plus hediyem olacak. Şu an 49 takipçim var ve onların çoğu TS dışı yabancı profiller. Çekilişe onları katmayacağım. #TeknoSeyirPlus #satranç #instagram

Çekiliş son katılım saati 26 Ekim Cuma günü saat 23.00 olsun.

https://www.instagram.com/insta.chess

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@gamsizm instagram takipçilerime buradan plus hediye çekilişi yapabilir miyim? Mesela sayfamı yeni takip etmeye başlayanlara 3 aylık plus çekilişi yapsam olur mu?

Çekiliş: https://teknoseyir.com/durum/971856

BeğenFavori PaylaşYorum yap

R.I.P. Google+
Zaten kullanan kalmamıştı, kapanıyormuş.
#googleplus

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8