Merhaba herkese,
Ziraat Bankası kullanıyorum. Hem banka kartı hem de kredi kartı olarak kullanıyorum. Ama bazen para yetmiyor ve kredi kartı borcunu ödeyemiyorum. Sizce ikinci bir bankadan kredi kartı çıkartıp birbirlerine devirdayim yapsam nasıl olur?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 17
 • kizilsakal @kizilsakal

  @enesmalikyo Kardeş
  1. Taksit çok yapma taksit sana harcadığını unutturup daha fazla harcatmak için.
  2. Kredi kartını kafanda nakit parayla özleştir, burası önemli.
  3. Kampanyalar sana çok harcatmak içindir genelde o yüzden katılmadan iyi araştır, her kampanya ya hemen dalma.
  4. En fazla 2 kredi akrtın olasun mümkünse tek ama avantajları olan 2 tane olabilir.
  5. İhtiyacın olmayan birşey 1 Tl olsa bile pahalıdır çünkü ihtiyacın yok.
  6. Nakit avans a zorlar bankalar sürekli kredi çek, kredi verelim der kredi çok zorda kalmadan kullanma hiçbir kredi akıllıca değil. Nakit avans ise seni unutup harcatmak eksiye çekmek faiz ödetmek için tuzak al bulunsun diye bankalar sevimli sevimli alatır sakın.
  7. Son olarak bankada birşeye onay vermeden bir ürünü almadan çok iyi düşün araştır bir sürü avukat çalışan o hizmetlerle senin paranı almak için kafa patlatıp ali cengiz oyunları planlıyor unutma. Kart parası yok derlerse inanma ilk 1 yıl yok sonra 100 kesip 50-60 iade ederler 😀

  Acizane fikirlerim bu belki işine yarar diye yazdım sana

 • turker @turker

  ilk ay harcama 10 tl, gelir 8 tl, borç 2 tl diyelim. bu şekilde 5 ay devam edersen, 6. ay yemeden içmeeden yaşaman lazım borcunu kapatmak için. kapatmadığın sürece de o borç azar azar artarak seni aynı duruma getirecektir.

 • Özgür Petro @ozgurpetro

  Her ay borcun artacak ve kredi notun düşecek. Pek mantıklı görünmüyor değil mi?

 • maxemilian @maxemilian

  Bu konu gerçekten çok önemli.
  Bankalar bunun için rehber bile hazırlıyor. Çünkü birçok kişi böyle bir yola başvuruyor ve bunun yanlış olduğunu bilmiyor.
  Çözüm olarak borcunuzu sabitletip taksitlendirme falan yapıyorlar. Bu konuda garantinin bir yazısı vardı ama bulamadım şimdi neyse özetle;
  bankanızı arayın veya müşteri temsilcisi ile görüşün bu konuda yalnız değilsiniz belki binlerce kişi bu konudan muzdarip.
  Ayrıca buna devlet destek veriyor. Yani BDDK eliyle sanırım

50TL bütçem var. Oyuncu mouse almak istiyorum. Öneriniz var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba herkese,
Gören herkesin yorum yazmasını istiyorum. Kısa ve net soracağım. Elektrik elektronik mühendisliği okuyorum. İngilizceyi aktif konuşmak için ne gibi şeyler yapmalıyım sizce?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 21
 • Cem Filiz @cem_filiz

  Bence filmleri dizileri alyazısız izleyin. En çok yapılan hatalardan biri İngilizce durup, Türkçe düşünmektir. Konuşmaya kalkınca da Türkçe düşünüp onu İngilizce'ye çevirmeye kalkıyor beyin, bu sefer tarzanca oluyor. Bir sürü şeyi anlamayabilirsin, ama konunun gidişinden, vs yavaş yavaş çözersin. Tavsiyem bu. Bir de malum, Duolingo programını kullanmakta fayda var. Son olarak, dil dinlemekten de öte konuşarak öğrenilir, imkan varsa Erasmus imkanlarını zorla. Ya da Malta yaz dil kursu vs.

 • muhsin @mhsn

  https://twitter.com/BulendOzen/status/1060185612882456577

  ayrıca dil öğrenmek sadece dil öğrenmek değildir. bir dili öğrenmek için o dili konuşan toplumun kültürünü de iyi bilmek gerekir. amerikan ingilizcesini öğrenmek istiyorsan işin daha kolay, bir sürü dizi film var zaten. phrase denen kalıpları ve günlük yaşantıya yansıyan diğer kelimelerin kullanımalrını oralardan öğrenebilirsin. britanya ingilizcesi öğrenmek biraz daha zor çünkü ingiliz yapımı dizi film sayısı abd'de yapılana göre daha az. bu yüzden tweettekini uygulamak yetmez. bbc itv gibi kanalları izlemen ve britanya'da sıkça kullanılan phraseleri öğrenmen gerekir. örnek vermek gerekirse, britanya'da "cheers" kelimesi "teşekkür ederim" "sağol" "görüşürüz" anlamlarında sıkça kullanılır ama bunu abd'lilerde göremezsin. gibi gibi gibi

  bunun dışında da insan için dil, duyduğu şeyin yansımasıdır. yani dil dinleyerek öğrenilir. bu yüzden de meraklı olunan konuyla ilgili podcastleri dinlemek de oldukça yarar sağlar.

 • bleufonce @bleufonce

  genelde girdi kısmına odaklanılır amma lakin öyle değildir. girdi çıktı yani interaktif bir şekilde kullanabileceğin bütün alternatifleri olabildiğince hayatına entegre etmeni öneririm. Özetle: konuşmaya ve yazmaya çabala dene hata yap vur kır parçala

 • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

  İngilizce konuş! Bu öyle arkadaşlarınla konuş falan olmaz. Tıkandığın yerde Türkçeye dönersin zaten 1 saatten fazla sürmez. O yüzden mesela İstanbul’daysanız fatih belediyesinin ask me denen bir gönüllülük etkinliği var turistlere yardımcı olunuyor buna katılabilirsin. Ya da yine İstanbul’da çok var speaking club denen haftada bir iki gün birkaç saat ingilice sohbetler edilen etkinlikler. Ya da ingilizce konuşman gereken bir meslekte yazın çalışabilirsin. Butik bir otelde falan çalışabilirsin. İlk zaman tüh yanlış söyledim keşke şöyle söyleseydim falan diyeceksin ama sonra ne kadar önemsiz olduğunu fark edip güvenle konuşacaksın. Malesef dizi ile film ile falan dinlemen çok iyi gelişiyor ama konuşmak başka bir beceri. Konuşmadan geliştiremezsin.

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   Benim kimseye ihtiyacim olmadi. Kendi kendime konusarak basardim bu isi. Olay dogru teleffazla kendi yazilarini cikarmakta gizli. Guzel bir hikayeyi yada kendini detaylica kagida dokebiliyorsan ayni zamanda icinden de konusup bu isi cozebilirsin. Yada izledigin kisiyide taklit edebilirsin. Ancak illa baska birine ihtiyac yok, zaten belirli bir zamandan sonra cesitli uygulamalarla gercek kisilere ulasabiliyorsun. Bilhassa orta-seviye ye kadar kendinle bile olur bu is.

  • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

   @extreme dil öğrenmek çok farklı bir olay. Herkes için farklı bir doğru olabiliyor tabi. Ben kendimle konuşurken ya da kendim yazarken rahattım ama başkasının karşısında ve anlık bir konuşmada heyecan yapıyordum acaba yanlış yapar mıyım diye. Konuşarak aşabilmiştim. Bu da denenebilir tabi😀😀

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   @oguzhanbilgay Biz utangaclar olarak iletisim bizim icin her zaman zor ana dilde bile 🙂

Merhaba arkadaşlar. Windows10 üzerinden başka bir windows10 bilgisayara 40GB lik dosyayı nasıl aktarabilirim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba,
Bu ilk durumum. Umarım daha nice durum paylaşırım. Bu durumu bir sorunum olduğu için paylaşıyorum. Sorunum windows ile ilgili. @oglusumben ile dün windows enterprise ltsc 2018 kurduk. Ancak crackleyemeyip tekrar windows10 1809 sürümü pro kurdum. Windowsum orjinaldi önceden ama enterprise kurduktan sonra windowsu etkinleştir seçeneği çıkmaya başladı. Sorun gider diyince yine etkinleştirmiyor. Sizce sorun nedir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap