Heyoo..! Yaşasın..!
BDDK'dan kredi kartı ile yapılan harcamaların taksit süreleri ile ilgili son dakika düzenlemesi geldi. BDDK, havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına ilişkin harcamalarda taksitlendirme sürelerini altı aydan üç aya düşürdü.
https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2020/01/13/son-dakika-haberi-bddkdan-yeni-duzenleme-taksit-sureleri-degisti

Son dakika haberi: BDDK'dan yeni düzenleme! Taksit süreleri değişti...

BDDK'dan kredi kartı ile yapılan harcamaların taksit süreleri ile ilgili son dakika düzenlemesi geldi. BDDK, havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına ilişkin...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

12 Aralık 2019 sonrası satılacak Android telefonlardan Google servislerinin kapatılmasını protesto ediyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Kopan ........ yeniden çıkabilir..!
P21 adlı genin kopan organların yeniden çıkmasını engellediği tespit edildi. Gen baskılanırsa kopan organlar kendisini yenileyebilir.
Bir geni çıkarılmış farelerdeki değişimin izini süren bilimciler, organlarda kendini yenileme işlevinin ortaya çıktığını keşfetti. Bu genin etkisizleştirilmesiyle teorik olarak insanların da kaybettikleri uzuvlarına yeniden kavuşması mümkün olabilir.
Bazı hayvanlar, örneğin şerit solucanlar, süngerler ve semenderler vücutlarının kopan parçalarını yeniden üretme yeteneğine sahipler. İnsanlar ve öteki memelilerse evrim sürecinde bu yeteneklerini kaybetmiş görünüyorlar.
Oysa, 14 yıl önce bir deneyde tesadüfen gözlenen bir olgu, p21 adlı bir genin baskılanmasıyla memelilerin de kayıp dokularını yenileyebilme becerisine kavuşturulabileceğini gösterdi.
Memeliler yaralanan ya da kesilen uzuvlarını yara dokusu oluşturarak iyileştiriyorlar. Kayıp uzuvlarını yeniden üretebilen çift yaşamlılar (hem karada hem denizde yaşayabilen hayvanlar) ilk adım olarak “blastema” denen bir doku geliştiriyorlar. Bu doku yitirilen uzuvdaki ve çevresindeki dokularda yeralan hücreleri topluyor ve yetişkin hücreleri başkalaşma yetisine sahip kök hücre ya da benzerlerine dönüştürüyor. Bu hücrelerde hızla uzvu yeniden üretecek hücre tiplerine farklılaşıyor.
Amerika’daki The Wistar Institute adlı araştırma kurumundan Prof. Ellen Haber-Katz ve ekibi, 1996 yılında MRL fareleri denen bir türle deney yürütürken fareleri tanımak için kulaklarında işaret delikleri açmışlar. Ama birkaç hafta sonra bu deliklerin hiçbir iz bırakmadan kapandığı görülmüş. Araştırmacılar MRL farelerin hücrelerinin, kültür çanaklarında öteki farelerin hücrelerinden çok farklı davrandıklarını gözlemişler.
Araştırmalar, bir hücre döngü düzenleyicisi olan p21 geninin MRL farelerinin kulaklarında sürekli olarak pasif durumda kaldığı belirlenmiş. Bunun üzerine p21 geni baskılanmış başka farelerin de MRL türü gibi yeniden doku üretebilme becerisi olup olmadığını saptamak için yapılan deney olumlu sonuç vermiş.
Hücre bölünmesini yöneten ve bir tümör baskılayıcı olan p53 geni, aynı zamanda p21’in etkinleşip etkinleşmeyeceğini de belirliyor. Normal hücrelerde p21, DNA’nın hasar görmesi halinde frene basarak hücrelerin bölünmesini durdurarak kanserleşmeleri olasılığına ket vuruyor. p21 geni taşımayan farelerdeyse, DNA hasarı artsa da kanserleşme artmıyor.
MRL farelerinde, DNA hasar gördüğünde devreye girip hücrelerin intiharını sağlayan apoptoz sürecinin arttığı gözlenmiş. Uzuvlarını yenileyebilen hayvanlarda da olan farklı bir şey değil. Bu canlılarda yenilenebilen hücrelerin sayısıyla, apoptozun yüksek düzeyde seyretmesi sayesinde hücreler hızla çoğalıyor, ama kontrolden çıkıp kanserleşmiyorlar.
https://www.ntv.com.tr/turkiye/kopan-el-yeniden-cikabilir,BnCFPvl5u0Skx2EgU5RUNw?fbclid=IwAR0Ub-LdkJqz6GgKWUlUTXZNOnjrNOCibbAUvfDZ5ukrcwJkCdClPCJJfig

Kopan el yeniden çıkabilir!

P21 adlı genin kopan organların yeniden çıkmasını engellediği tespit edildi. Gen baskılanırsa kopan organlar kendisini yenileyebilir.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Türk Telekom'dan binlerce kişiye sürpriz fatura

GSM operatörlerinin onay bile almadan cep telefonundaki ‘SimMenü’ isimli ücretli SMS hatlarına abone yaptığı, bu nedenle binlerce kişinin sürpriz faturayla karşı karşıya kaldığı bildirildi.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şebekenin beyni olan ve Türkiye yazılım birincisi olduğu belirlenen hacker D.E.’nin internet bankacılığı hesabı kullanan banka müşterilerini de dolandırdığı tespit edilirken, 22 yaşındaki hackerin kendisi gibi hacker olan arkadaşı M.U. ile İstanbul’daki 2 özel üniversitenin veri tabanına sızdığı da belirlendi.
http://www.milliyet.com.tr/gundem/kargo-cetesi-hackerlarinin-akilalmaz-universite-plani-6036900

'Kargo çetesi' hackerlarının akılalmaz üniversite planı!

İstanbul’da bilgisayar programına sızdığı kargo...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Yiğit @yigit1

  Türkiye'nin yazılım birincisi? Öyle birincilik mi varmış😂😂

 • bosu @bosu

  Türkiye'nin yazılım birincisi ama kim ?

  * Gazetelerin 2013 yılında yayınladığı habere göre Gamze Oruç Microsoft’un yarışmalarında 6 kez birinci olmuştu. Yapılan araştırmaların ardından Gamze Oruç’un herkesi kandırdığı ortaya çıktı.

  * Hitit Bilgisayar, Bilişim 500 ödüllerinde Turizm Sektörü Yazılım Birincisi.

Fortnite, Tim Sweeney tarafından yaratılmış bir oyundur ve bu on yılın en büyük oyunlarından biri haline gelmiştir.
Tim Sweeney; Son on yılda, ormanını kurtarmak için Kuzey Carolina'daki koruma projelerini desteklemek için milyonlarca dolar harcadı. 40.000 dönümlük bir arazi satın aldı ve 1500 dönümlük Mount Mitchell State Park'a genişleme gibi çeşitli koruma parsel projelerine para bağışladı.
https://www.healthyfoodhouse.com/fortnite-creator-is-buying-entire-forests-to-prevent-them-from-being-chopped-down/?fbclid=IwAR0IGC7_dF3SbF9gOqp12uwy9xfK1_Atx3RknSiekJAHdNYY2BNsxI6Koss

Fortnite Creator is Buying Entire Forests to Prevent Them From Being Chopped...

Fortnite is a game created by Tim Sweeney, and has become one of the biggest games of this decade.  Its creator has been working for decades and managed to develop various interactive and intricate...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

ABD'nin Ohio eyaletinde Call of Duty oynarken tartıştıkları arkadaşından "intikam almak için" polise sahte ihbarda bulunarak masum bir kişinin ölümüne neden olmakla suçlanan 19 yaşındaki bir kişi 15 ay hapis cezasına çarptırıldı.
https://www.sozcu.com.tr/2019/dunya/oyun-arkadasina-kizip-buyuk-bir-felakete-yol-acti-5336227/

Oyun arkadaşına kızıp büyük bir felakete yol açtı

Oyun arkadaşına kızıp büyük bir felakete yol açtı ABD'nin Ohio eyaletinde Call of Duty oynarken tartıştıkları arkadaşından "intikam almak için" polise sahte ihbarda bulunarak masum bir...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Abla kardeş kocalarını bırakıp PUBG'de tanıştıkları kişiye kaçtı

Mobil oyunların zirvesinde yer alan PUBG, evlil...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 11
 • Rasko @rasko

  Onların kaçacağı varmış, oyun bahane. Oyun olmasa sütçüye kaçar.

 • okanaytimur @okanaytimur

  Olayda küçük kardeşin çocuk gelin olması gibi bir problem var ama güzide medyamız bunu pek dikkate almamış. Onlar için önemli olan pubg ile tanışmış olmaları.

 • Özay @ozay

  Kardeş 16-17-18 yaşında biri yasal olarak çocuk olabilir, ancak o yaştaki biri çocuk değildir, 15 yaşından sonra herkes sorumluluk sahibidir ve ergenliğe giren biri çocuk olarak kabul edilemez. Kişinin evlenmesi, ehliyet alması, yurt dışına çıkması veya şirket kurması yada oy kullanma yaş sınırı 18 olabilir, ancak çocuk ayrı bir şey, cinsel ilişki Avrupa'da ve Türkiye'de 14-15 yaşından sonra gayet normal, degilmi? E nasıl çocuk diyeceğiz buna?

  Tekrar ediyorum yasal sorumluluk için yaş sınırı 18 olur veya askerlik için 20, ama çocuk yapabilen biri çocuk olamaz, sırf evlilik yaşı 17-18 diye bir kız yada erkek 16 yaşında çocuk değildir.

  • Shinsekuruza @shinsekuruza

   18 yaş altı çocuktur çocuk hakları sözleşmesinde bile yazar. Ergenliğe, olgunluğuna, organlarına, doğurganlığına, güzelliğine, kas gücüne vs bakılmaz pazarda meyve tartmıyoruz açık ve net biçimde bu sınır belirlenmiştir. Çocuk yapabilen biri çocuk olamaz ne demek ya? Biyolojik olarak yapabilme imkanın oluşması yetişkin olduğu anlamına mı geliyor? Bu mantıkla 12 yaşındaki de değil o zaman, nasıl olsa hamile kalabiliyor. Hatta 10 yaşındaki bile olamaz sıcak coğrafyalarda. 14 yaşındaki biri de her işte çalışabilir, eli kolu tutuyor gücü kuvveti yerinde normal işçi olarak nitelendirebiliriz. 15 yaşındaki biri de alkollü ortamlarda çalışabilir akli bali olmuş sonuç olarak... Yasaları bırakıp kendi kafamızdan norm mu üretiyoruz hayırdır? Bana göresi sana göresi olacaksa kimsenin hakkı savunulamaz ve pratikte uygulanamaz. Ha ben gizli saklı yasalardan kaçarak iş çeviririm, beni dini veya kabul ettiğim başka referanslar bağlar, kütür kütür ergenleri götürürüm, nasıl olsa o da istiyor aklı yerinde düşünebiliyor, sonuna kadar hakkımdır, zaten burası ufak yer fark edilmez, babalarım dedelerim de öyle yapmıştı diyen varsa bilemeyeceğim.

  • okanaytimur @okanaytimur

   Yasalar insanlara göre yapılır. Yaş sınırını 18 olarak belirlerken yazı tura atmamışlardır eminim. Ergenliğe giren biri gayet çocuk kabul edilebilir. Cinsel organlarının gelişmeye başlamış olması onun bir yetişkin gibi kararlar verebileceği anlamına gelmez. Tutturmuşlar bi Avrupa da 15 yaşında cinsel ilişki normal diye. Bu söylediğinizin bir kanıtı olmadığı gibi evlilikte cinsel ilişki kadar basit bir olay değil. Ben 25 yasındayım ve hala evlilik için hazır olmadığımı düşünün. Okullar açıldı. Mutlaka yolda lise 1 - 2 ye giden çocuklar görmüşsünüzdür. Lütfen bir gün dikkat edin arkadaşları ile konuşmalarına, hareketlerine... Sonra tekrar düşünün.

  • Özay @ozay

   @shinsekuruza olaya ideolojik bakıyorsunuz sanırım, iğrenç soylemleriniz sizi bağlıyor, içinizi disiniza dokmussunuz. @okanaytimur kardeş, ben Avrupa'da yaşıyorum, burada ergenliğe giren biri okulda cinsel eğitim alır ve ailesinden de destek alır, aktif bir cinsel hayatı vardır, bu gizli saklı yada utanılacak bir şey olarak görülmez! Bunun iyi veya kötü olduğunu savunmuyorum, bir durum analizi yapıyorum. Kişi 12 yaşına kadar çocuktur, 12-13 yaşında artık ergendir, çocuk olmaktan çıkar, ancak 18 yaşına kadar yasal olarak çocuk kabul edilebilir, fizyolojik olarak çocuk değildir, bunu iddia eden görmedim. Ancak Türkiye'de ağzı olan konuşuyor, her konuya ideolojik bir gözlükle bakmayalim.

  • Shinsekuruza @shinsekuruza

   @ozayn ben ne olarak baktığımı yukarıda anlattım zaten. O cümlelerden herhangi bir ideolojik bilgi kırıntısı edinmeniz, fikrinize saldırı olduğunu düşünerek bazı "şeyleri" üstünüze alınmanız, verilecek cevap olmadığı için "Aynaa aynaaa!" tarzında gelen topu savuşturmanız ve hâlâ ilgili meseleye dair bir belge göstermeden çocuk olmadıklarını iddia etmeniz sizin iğrençliğiniz olmalı. Tartışma kültürüne sahip olmayınca klavye başından çamur atmak böyle kaçınılmaz oluyor demek ki. İthamlarınızı olduğu gibi size geri iade ediyorum. Konuya dönersek; kavram karmaşası içindesiniz. Alakasız meseleleri birbirine bağlamaya çalışıyorsunuz. Çocuk nedir, reşit nedir, birey nedir, kişilik hakları nedir bir haber; gelmiş "Yasalara göre öyle de, eeeh işte aslında çocuk da değil sevişiyorlar Övropa'da böyle..." minvalinde hiçbir mantık çerçevesine oturmayan, işin özünü irdelemeden sırf gördükleriyle şekillenmiş zayıf subjektif fikirlerin açığa çıkması müteakip mabattan sallama, dayanağı olmayan sığ analizlerde bulunuyor.

   Dediğinizin ne kadar ciddi olduğunun veya lafın nereye gittiğinin farkında değilsiniz sanırım. Bu tartışmaya açılacak veya bencesi-sencesi olan bir konu değil. Çocuk olmanın şartları açık biçimde belirtilmiştir. Benliğini korumak, hem bedenen hem de manevi suistimalin engellenmesi adına düzenlemeler yapılmıştır. Ne şartlarda evlenebilir, ne şartlarda günde kaç saat hangi ortamlarda çalıştırılabilir gibi gibi... Yani o geçiştirdiğiniz kelime sadece hukuksal meselelerde onların temsili için değil adeta varlıklarının bir güvencesidir. Konuya sadece cinsel münasebeti referans alıp at gözlüğüyle bakarak çıkarım yaptığınızı zannediyorsunuz. Gerçekte karşılığı olan anlamlı argümanlarınız varsa gelin sunun biz de bilgilenelim, haklıysanız da haklı diyelim. Her ağzı olan konuşuyormuşya, karar mercii ve kanun koyucu yüce Övropalı ağzından dinleyelim bir de işin aslını. Takık olduğunuz ve bahsi geçmezken meseleye devamlı dahil etmeye çalıştığınız cinsel hayat kısmı söylediğiniz yerde serbest olabilir. Mevzu bu mu sizce? Savunduğunuz şeyin bu önermemden bir farkı yok: "Dünyaya gelen her bebek yaşam hakkından dolayı doğuştan yetişkindir. İşime gelirse bedensel gelişimine, işime gelmezse kanuna bakarım. Aksini söyleyen de kendi içini dışına dökmüştür."