Flash, 20 yıldır web'de oyun oynama, video izleme ve uygulama çalıştırma şeklinizi şekillendirdi. Ancak son birkaç yıldır Flash daha az yaygın hale geldi. Üç yıl önce, masaüstü Chrome kullanıcılarının yüzde 80'i her gün Flash içeren bir siteyi ziyaret etti. Bugün kullanım sadece yüzde 17'dir ve azalmaya devam etmektedir.
Bu eğilim, sitelerin Flash'tan daha hızlı ve güç tasarrufu sağlayan açık web teknolojilerine geçtiğini ortaya koyuyor. Ayrıca daha güvenlidirler, böylece alışveriş yaparken, bankacılık işlemlerinde veya hassas belgeleri okurken daha güvenli olabilirsiniz. Ayrıca hem mobil hem de masaüstünde çalışırlar, böylece en sevdiğiniz siteyi her yerde ziyaret edebilirsiniz.
Bu açık web teknolojileri , sitelerin Flash'ı çalıştırmak için sizden izin istemesi gerektiğinde geçen yıl Chrome için varsayılan deneyim haline geldi . Chrome, Flash'ı daha fazla durumda çalıştırmak için izninizi isteyerek ve sonunda varsayılan olarak devre dışı bırakarak önümüzdeki birkaç yıl içinde Flash'ı aşamalı olarak kaldırmaya devam edecektir. Flash'ı 2020'nin sonuna doğru tamamen Chrome'dan kaldıracağız.
Bugün Flash kullanan bir siteyi düzenli olarak ziyaret ediyorsanız, bunun sizi nasıl etkilediğini merak ediyor olabilirsiniz. Site açık web standartlarına taşınırsa, o sitede Flash çalıştırma istemlerini görmemeniz dışında fazla bir fark görmemelisiniz. Site Flash kullanmaya devam ederse ve siteye Flash'ı çalıştırma izni verirseniz, 2020'nin sonuna kadar çalışır.
Web'in Flash'tan bağımsız olmaya hazır olduğundan emin olmak için Adobe, diğer tarayıcılar ve büyük yayıncılarla çok yakın bir çalışma yapılması gerekiyor. Adobe'nin bugünkü duyurusunu destekliyoruz ve web'i daha da iyi hale getirmek için herkesle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Heyoo..! Yaşasın..!
BDDK'dan kredi kartı ile yapılan harcamaların taksit süreleri ile ilgili son dakika düzenlemesi geldi. BDDK, havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına ilişkin harcamalarda taksitlendirme sürelerini altı aydan üç aya düşürdü.
https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2020/01/13/son-dakika-haberi-bddkdan-yeni-duzenleme-taksit-sureleri-degisti

Son dakika haberi: BDDK'dan yeni düzenleme! Taksit süreleri değişti...

BDDK'dan kredi kartı ile yapılan harcamaların taksit süreleri ile ilgili son dakika düzenlemesi geldi. BDDK, havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına ilişkin...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

12 Aralık 2019 sonrası satılacak Android telefonlardan Google servislerinin kapatılmasını protesto ediyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Kopan ........ yeniden çıkabilir..!
P21 adlı genin kopan organların yeniden çıkmasını engellediği tespit edildi. Gen baskılanırsa kopan organlar kendisini yenileyebilir.
Bir geni çıkarılmış farelerdeki değişimin izini süren bilimciler, organlarda kendini yenileme işlevinin ortaya çıktığını keşfetti. Bu genin etkisizleştirilmesiyle teorik olarak insanların da kaybettikleri uzuvlarına yeniden kavuşması mümkün olabilir.
Bazı hayvanlar, örneğin şerit solucanlar, süngerler ve semenderler vücutlarının kopan parçalarını yeniden üretme yeteneğine sahipler. İnsanlar ve öteki memelilerse evrim sürecinde bu yeteneklerini kaybetmiş görünüyorlar.
Oysa, 14 yıl önce bir deneyde tesadüfen gözlenen bir olgu, p21 adlı bir genin baskılanmasıyla memelilerin de kayıp dokularını yenileyebilme becerisine kavuşturulabileceğini gösterdi.
Memeliler yaralanan ya da kesilen uzuvlarını yara dokusu oluşturarak iyileştiriyorlar. Kayıp uzuvlarını yeniden üretebilen çift yaşamlılar (hem karada hem denizde yaşayabilen hayvanlar) ilk adım olarak “blastema” denen bir doku geliştiriyorlar. Bu doku yitirilen uzuvdaki ve çevresindeki dokularda yeralan hücreleri topluyor ve yetişkin hücreleri başkalaşma yetisine sahip kök hücre ya da benzerlerine dönüştürüyor. Bu hücrelerde hızla uzvu yeniden üretecek hücre tiplerine farklılaşıyor.
Amerika’daki The Wistar Institute adlı araştırma kurumundan Prof. Ellen Haber-Katz ve ekibi, 1996 yılında MRL fareleri denen bir türle deney yürütürken fareleri tanımak için kulaklarında işaret delikleri açmışlar. Ama birkaç hafta sonra bu deliklerin hiçbir iz bırakmadan kapandığı görülmüş. Araştırmacılar MRL farelerin hücrelerinin, kültür çanaklarında öteki farelerin hücrelerinden çok farklı davrandıklarını gözlemişler.
Araştırmalar, bir hücre döngü düzenleyicisi olan p21 geninin MRL farelerinin kulaklarında sürekli olarak pasif durumda kaldığı belirlenmiş. Bunun üzerine p21 geni baskılanmış başka farelerin de MRL türü gibi yeniden doku üretebilme becerisi olup olmadığını saptamak için yapılan deney olumlu sonuç vermiş.
Hücre bölünmesini yöneten ve bir tümör baskılayıcı olan p53 geni, aynı zamanda p21’in etkinleşip etkinleşmeyeceğini de belirliyor. Normal hücrelerde p21, DNA’nın hasar görmesi halinde frene basarak hücrelerin bölünmesini durdurarak kanserleşmeleri olasılığına ket vuruyor. p21 geni taşımayan farelerdeyse, DNA hasarı artsa da kanserleşme artmıyor.
MRL farelerinde, DNA hasar gördüğünde devreye girip hücrelerin intiharını sağlayan apoptoz sürecinin arttığı gözlenmiş. Uzuvlarını yenileyebilen hayvanlarda da olan farklı bir şey değil. Bu canlılarda yenilenebilen hücrelerin sayısıyla, apoptozun yüksek düzeyde seyretmesi sayesinde hücreler hızla çoğalıyor, ama kontrolden çıkıp kanserleşmiyorlar.
https://www.ntv.com.tr/turkiye/kopan-el-yeniden-cikabilir,BnCFPvl5u0Skx2EgU5RUNw?fbclid=IwAR0Ub-LdkJqz6GgKWUlUTXZNOnjrNOCibbAUvfDZ5ukrcwJkCdClPCJJfig

Kopan el yeniden çıkabilir!

P21 adlı genin kopan organların yeniden çıkmasını engellediği tespit edildi. Gen baskılanırsa kopan organlar kendisini yenileyebilir.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Türk Telekom'dan binlerce kişiye sürpriz fatura

GSM operatörlerinin onay bile almadan cep telefonundaki ‘SimMenü’ isimli ücretli SMS hatlarına abone yaptığı, bu nedenle binlerce kişinin sürpriz faturayla karşı karşıya kaldığı bildirildi.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şebekenin beyni olan ve Türkiye yazılım birincisi olduğu belirlenen hacker D.E.’nin internet bankacılığı hesabı kullanan banka müşterilerini de dolandırdığı tespit edilirken, 22 yaşındaki hackerin kendisi gibi hacker olan arkadaşı M.U. ile İstanbul’daki 2 özel üniversitenin veri tabanına sızdığı da belirlendi.
http://www.milliyet.com.tr/gundem/kargo-cetesi-hackerlarinin-akilalmaz-universite-plani-6036900

'Kargo çetesi' hackerlarının akılalmaz üniversite planı!

İstanbul’da bilgisayar programına sızdığı kargo...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Yiğit @yigit1

    Türkiye'nin yazılım birincisi? Öyle birincilik mi varmış😂😂

  • bosu @bosu

    Türkiye'nin yazılım birincisi ama kim ?

    * Gazetelerin 2013 yılında yayınladığı habere göre Gamze Oruç Microsoft’un yarışmalarında 6 kez birinci olmuştu. Yapılan araştırmaların ardından Gamze Oruç’un herkesi kandırdığı ortaya çıktı.

    * Hitit Bilgisayar, Bilişim 500 ödüllerinde Turizm Sektörü Yazılım Birincisi.

Fortnite, Tim Sweeney tarafından yaratılmış bir oyundur ve bu on yılın en büyük oyunlarından biri haline gelmiştir.
Tim Sweeney; Son on yılda, ormanını kurtarmak için Kuzey Carolina'daki koruma projelerini desteklemek için milyonlarca dolar harcadı. 40.000 dönümlük bir arazi satın aldı ve 1500 dönümlük Mount Mitchell State Park'a genişleme gibi çeşitli koruma parsel projelerine para bağışladı.
https://www.healthyfoodhouse.com/fortnite-creator-is-buying-entire-forests-to-prevent-them-from-being-chopped-down/?fbclid=IwAR0IGC7_dF3SbF9gOqp12uwy9xfK1_Atx3RknSiekJAHdNYY2BNsxI6Koss

Fortnite Creator is Buying Entire Forests to Prevent Them From Being Chopped...

Fortnite is a game created by Tim Sweeney, and has become one of the biggest games of this decade.  Its creator has been working for decades and managed to develop various interactive and intricate...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

ABD'nin Ohio eyaletinde Call of Duty oynarken tartıştıkları arkadaşından "intikam almak için" polise sahte ihbarda bulunarak masum bir kişinin ölümüne neden olmakla suçlanan 19 yaşındaki bir kişi 15 ay hapis cezasına çarptırıldı.
https://www.sozcu.com.tr/2019/dunya/oyun-arkadasina-kizip-buyuk-bir-felakete-yol-acti-5336227/

Oyun arkadaşına kızıp büyük bir felakete yol açtı

Oyun arkadaşına kızıp büyük bir felakete yol açtı ABD'nin Ohio eyaletinde Call of Duty oynarken tartıştıkları arkadaşından "intikam almak için" polise sahte ihbarda bulunarak masum bir...
BeğenFavori PaylaşYorum yap