Oyun hikayesindeki anlık psikolojik durumu en iyi yansıttığını düşündüğüm müziktir kendisi. Far Cry 3 - I'm Sorry:
https://youtu.be/KC-kTC473gQ

BeğenFavori PaylaşYorum yap

2 hafta sonra sınavım var ve bunu takip eden 3 hafta boyunca boş olacağım. Bu süreçte bir proje yapmak istiyorum. Okulumuzun uzaktan eğitim sisteminden çok memnun değilim, sürekli çökmeler yaşanıyor ve hiç düzen yok. (https://uzaktanegitim.erbakan.edu.tr)

Şuanda Google Spreadsheet üzerinden telegram botu yazdım ve entegre ettim. Kendisinden not isteyince (Mesela "Farmakoloji 15" diyince) benim daha önceden elimle indirip bota eklediğim notu gönderiyor.

Ben şöyle birşey yapmak istiyorum: Kendisi 1 saat arayla yeni not yüklenmiş mi diye kontrol edecek. Yeni not yüklenmiş ise okuldan bunu indirip bana telegramda dosyayı gönderecek ve hangi kategoriye eklemem gerektiğini soracak. Ben de cevap vereceğim (misal Bu not patolojinin 30. notu diyeceğim) ve onu o kategoriye koyacak.

Ancak ben daha önce hiç herhangi bir siteden veri çekmedim ve nasıl yapılacağını bilmiyorum. Bu Google Spreadsheet üzerinde çalışır mı onu da bilmiyorum çalışmaz ise belki ucuza 15-20 liraya kiralayabileceğim bir sunucu bulursam oraya da taşıyabilirim.

Siteden veri çekme ile ilgili şöyle detaylı bir yazı varsa talibim. Ayrıca Spreadsheet üzerinde bunu yapabilir miyim, onu da size sormak istiyorum. (Ben biraz arama yaptım lakin henüz aramayı bilmiyorum galiba. Hiçbir sonuca ulaşamadım.)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Eminentia @eminentia

  Sizin belki bilginiz vardır. Beni bilgilendirirseniz sevinirim 🙂
  @ozgurg @erenhatirnaz

 • cestlavie @cestlavie

  python ile yapıyordu benim arkadaşlar bu veri alma verme kontrol işlerini üninin sisteminden. dolu derste yer açılınca bildirim atardı mesela telefonlarımıza. detayını maalesef bilemiyorum ama python ile veri çekme vs diye aratabilirsin

 • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

  Daha önce bir bot geliştirmedim. Google Spreadsheet üzerinden Telegram botu nasıl yazılır bilmiyorum. Ancak programlama olarak aklıma gelen akış şöyle:

  0. Google drive API'lerini kullanarak spreadsheet'deki ders notu verileri getir.
  1. Bu veriler ile sitedeki ders notlarını karşılaştırarak yeni ders notu yüklenmiş mi kontrol et. (Siteye kullanıcı adı ve şifre gibi şeylerle girmek gerekiyorsa puppeteer gibi kütüphaneler kullanmak gerekebilir)
  2. Yeni ders notları eklenmişse bunları indir. (Nereye indirecek? Bot nerede çalışacak?)
  3. Telegram Bot API'lerini kullanarak dosyayı kendine gönder ve bot'un senden cevap beklemesini sağla.
  4. Cevap verdiğinde başlığı ve ders notunu google drive api'lerini kullanarak spreadsheet'e satır olarak ekle. (Burada anlamadığım ders notunu tabloya nasıl ekliyorsun? Üniversitenin sitesindeki dosya linkini mi veriyorsun yoksa nasıl?)
  5. Yeni satır eklendiğinde zaten Google Spreadsheet'de yazdığın telegram botu onu görecektir. Artık onu da isteyebilecekler kullanıcılar.

  Aslında bu tam FaaS (Function as a Service) hizmetlerinden faydalanabileceğin bir tür iş. Telegram'da senden cevap bekleme kısmı biraz sıkıntı sadece. Betik direkt çalışıp işini bitirse çok daha kolay ve daha az maliyetli olurdu. FaaS hizmetleri böyle basit çalıştır-bitir işleri için çok verimli. Senin tetiklemenle ya da bir zamanlayıcı kurarak bu fonksiyonu çalıştırabilirsin. Kısa süreli işler olduğu için maaliyeti de çok az oluyor ama botun senden cevap bekleme kısmı fonksiyonun çalışma süresini uzatıyor maalesef. Öyle olmasa ücretsiz kullanım limitinden faydalanarak da bu veri çekme işlerini otomatikleştirebilirsin.

  Biraz karışık bi' senaryo ama benim aklıma ilk bu geldi. Belki başka arkadaşlardan daha basit çözümler gelebilir.

  • Eminentia @eminentia

   1. Bu konuyu esas açma sebebim buydu aslında. Siteden verileri nasıl getireceğimi bilmiyorum ve doğru düzgün bir kaynak da bulamadım. (Google Spreadsheet sanırım Java kullanıyor, ben normalde C++ kullanıyorum hiç yabancılık çekmedim.)
   2. Evet, bu da bir merak konusu. Bu dosyayı indirmek için illaki bir hosting almam gerekli mi? Dosyayı oradan doğrudan Google Drive'a indirmem mümkün değil mi? (Esasında siteden veri çekmeyi ve yüklenen yeni notun sadece linkini kendime atsam dahi büyük başarı olarak kabul edeceğim. Çünkü o karışıklığın içinde günde 3-4 kez yeni not yüklenmiş mi diye kontrol ediyorum. Yine de dosyayı doğrudan telegrama 1 kereliğine yükleyebilsem iş yükünü bayağı azaltacak ama olmasa da 1-2 ay daha idare edebilirim.)
   4. Dosya telegrama 1 kez yüklendikten sonra telegram bu dosyaya özgü bir kimlik atıyor. Bu kimliği veritabanında saklayıp birisi istediğinde kimliği atınca dosyayı atmış oluyorsun. Dosyayı saklamak gerekmiyor, 1 kez telegrama yüklenmesi kâfii.

   FaaS konusunu araştıracağım hocam. Değerli bilgiler için teşekkürler.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @eminentia Web siteden içerik çekme vb. işler için Java/C++ gibi diller biraz ağır kaçabilir. Bu tarz işler için daha çok Python vb. script dilleri tavsiye ediliyor. "Web crawling python" gibi anahtar kelimeler ile istediğiniz türden içerikler bulabilirsiniz.
   Eğer telegramda dediğiniz gibi bir yapı varsa bu script nerede çalışıyorsa oraya bir kez indirme yapması yeterlidir. Google Drive'a indirtmekte mümkün olabilir. Dediğim gibi Google Drive API'lerine bakmak gerek.

   Söylediğinize göre biraz daha basitleştirmek gerekirse şu şekilde olabilir: "Web crawling" yöntemleri ile siteden içeriği indiren ve bir klasöre atan bir script yazabilirsiniz. Günde 3-4 kez çalıştıracaksanız kendi bilgisayarınızda çalışması yeterlidir. Bunu yapmak diğerine kadar çok daha kolaydır aslında.

  • Eminentia @eminentia

   @erenhatirnaz API denilen şeyin ne olduğunu bilmiyordum. Bu yönlendirmeniz çok işe yaradı. Ne arıyorsam bulabiliyorum bu sayede. Telegram ve Google Drive apilerini kullanarak istediğimi yapabiliyorum. Ancak bu konu dışında başka bir sorun var. Okulumuzun sitesine üye girişi yapmaya çalışıyorum ancak site her girişte token denilen yeni bir kod tanımlıyor. Üye girişinde başa onu da yazmak gerekiyor. "https://uzaktanegitim.erbakan.edu.tr/login/index.php?anchor=&token=32satirbirkod&username=username&password=password"
   Bu kod doğru değilse site girişi reddediyor. İlk önce sadece siteye bağlanıp veriyi çekiyorum tokeni elde etmek için. Ancak üye girişi yapmak için yaptığım ikinci girişimde bağlantı kopmuş ve yeniden kurulmuş olduğu için yeni bir token veriyor ve bu sebeple bağlanamıyorum. 8 saat buna uğraştım ama nafile. Nasıl bir çözüm bulabilirim buna bir fikriniz var mı?

   Kullandığım dil: Google Apps Script, yani JavaScript
   Google üzerinde python ile çalışma yapılamıyormuş, tek desteklenen buymuş.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @eminentia Üzerinde çalıştığınız platform hakkında bilgim yok. Ne tarz işlevsellikleri olduğunu bilmediğim için bir yöntem öneremeyeceğim maalesef. Platformdan bağımsız olarak bu tarz işlerde genelde Puppeteer gibi çözümler kullanılıyor ama dediğim gibi üzerinde çalıştığınız platformda kullanabilir misiniz bilmiyorum.

QCY T7'yi almayın, aldırtmayın.
1. aldığımda sol kulaklığın pili 1 saat, sağın 3.5 saat gidiyordu. İade ettim, pili dışında herşeyinden memnun kaldığım için tekrar sipariş ettim. 2. siparişimin şarjı iyi gidiyordu. Çok nadiren kullanıyorum, 3 haftada 15 saat anca kullanmışımdır ama sol kulaklık gitti. O kadar kısık bir ses veriyor ki.. 130 lirayı aldım çöpe attım, siz atmayın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

A Plague Tale Innocence en çok keyif aldığım 2. oyun oldu. Başından sonuna kadar sıkılmadan, keyifle ilerledim. Oynayacak oyun arayan varsa tavsiyemdir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

Dün akşam 17:30'da aldığım RAM geldi. Bilgisayara taktım gayet güzel çalışıyor. Teşekkürler @bilendenaldestek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Monster'ın sahibinden markanın hikayesi:
https://youtu.be/TdmnzryR3zc

Kadıköy'den Berlin'e Uzanan Türk Bilgisayarı | Monster Notebook'un Kurucusu...

#StoryBox #MonsterBilgisayar #NasılBaşardılarTürkiye'de son 20 yılda markalaşma adına birçok şirket önemli adımlar attı. Perakendeden turizme, yeme-içmeden t...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Yetkin @tozyet

  Monster Türkmüymüş. Tebrikler o zaman.

 • MrMetalHead @mrmetalhead

  Adamlarin Linkedin de sadece 101 tane calisani oldugu gozukuyor, aralarinda muhendis yok. Actiklari binaya bakiyorsun kucucuk bir sey. Nerede bu muhendislik departmani? Ben cihazlarda bunlarin ufakta olsa muhendislik olarak bir paylari oldugunu dusunmuyorum. Marka basip satiyorlar gibi daha cok.

  • Eminentia @eminentia

   Hiç olmamasından iyidir. Umarım bir gün tüm anakart tasarımını da kendileri yaparlar.

  • MrMetalHead @mrmetalhead

   @orcun HP vs de baskasina urettiriyor, tum buyuk ureticiler dediginiz gibi Cindeki veya Taiwan daki ureticilere urettiriyor. Ama bu adamlarin yaptigida utanmamazlik, insan kucukte olsa yavastan bir muhendis kadrosu olusturur. Bildigin esnaf kafasinda takiliyorlar. Gercek anlamda deger katmalari icin muhendislik konusunda da nitelik kazanmalari lazim. Mesela Apple, HP, Lenovo vs en azindan kendi tasarliyor urunu. Bunlar direk etiket. Yeni urun cikarmak icin elin cinlisinin eline bakiyorlar...

  • MrMetalHead @mrmetalhead

   @eminentia 20 yil olmus bu ise gireli, bunca sene bir tane adam istihtam etmemisler de bundan sonra muhendis alacaklar. Pazarlamaci almak daha kolay galiba. Monster pc olmasa da olur, bana ver parayi ayni pc yi bende urettiririm.

  • Mr.Bell @mr-bell

   Başkasını yaptırıyor ama içi böyle olacak şu standartları karşılayacak vs diyor kendi dediğini yaptırıyor.
   Bunlar ise benim gördüğüm kadarıyla gidiyor, karışık var mı diyor, var diyorlar, yükle o zaman yeşil canavarı diyorlar.
   Aynı kasa vs notebookcheck de başka isimler ile var.
   Youtube kanalında geçmişte yayınladıkları videolardan ne kadar kurumsal oldukları görülebilir.
   @orcun demişti, adamların bir driver sitesi var dillere destan.
   @ardazeytin kaç tanesinin kasasının gözlerinin önünde eridiğini söylemişti yıllar önce okurken, @agab da söylemişti sanırım.
   Yani her ne kadar bu kadar büyümüş olsalarda bence hâlâ klasik esnaf kafasının bir tık üstünde bir işleyişleri var.
   Sahibi iyi bir insandır yada değildir onu bilemem ama uzaktan da yakından da baktığım zaman markası böyle görünüyor bence,

  • kei @kei

   @orcun asus anakartlarını kendi tasarlıyor kendi laptoplarında, kasasını ürettiriyordur montajını fasona yaptırıyordur. bazı eski asus laptopların biosunda Pegatron yazıyor anakart markası olarak. Pegatron'un en büyük hissedarı da asus zaten 😀

  • Eminentia @eminentia

   @kei Buna rağmen doğru dürüst termal tasarım yapamıyorlar cihazlarında :/

 • Ahmet aykök @systemnet

  kadıköy de toplama laptop yapan adam. kasalar biraz daha iyi olsa süper.

Rar uygulaması mobilde de uyarı çıkarmaya başlamış. Reddet'e basınca kullanmaya devam.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 16

Windows'ta bir klasörde bulunan tüm dosyaların başına '2019 - ' takısı koymak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

Gittigidiyor'dan bebek bezi satın almıştım. 20 gün gelmeyince GittiGidiyor ile görüştüm, para iadesi aldım. Bayağı bir süre sonra bebek bezi geldi. 1-2 gün durdu evde ihtiyaç olduğu için kullanmaya başladık. Satıcıya ulaşıp parasını ödemek istediğimi söyledim. Kaç liradan almıştınız dedi fiyatını söyledim. "O fiyattan satmıyoruz, o fiyattan almış olamazsınız." dedi. Benden ekran görüntüsü, harcama bilgisi birsürü şey istedi. Yahu haber etmesem ruhun bile duymayacak, parasını ödemek için kendim isteyerek aramışım. Para kaçıracak olsam aramam bile, neden inanmıyorsun ki?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 11
 • mistergul @mistergul

  Yanlış yapmışsınız. O sizden isteyecekti kıymetli olacaktınız. Bu ülkede dürüst ve açıkyürekli olmak her zaman zarar getirir.

  • My_Techno @my_techno

   İyilerde böyle düşünecekse ne farkı kalır kötüden? Bilinçli bir kötülük, cahil bir kötüden daha kötüdür bence çünkü bilinçli bir şekilde yapıyor. Zarar da getirse olabilidiğim kadar dürüst olacağım, bundan taviz vermemek için şu hayatta elimden geleni yapacağım.

  • mistergul @mistergul

   @my_techno Bende sonuna kadar kendi düşüncemi söyler ve doğruyu yapmaya gayret ederim. Söylediğim şey şu an içinde bulunduğumuz durum. Ama doğrular çoğunluğa göre şekillendiği için dürüstlük ve insanlık adına yaptığımız doğrularımız artık bu ülkede doğru değil. Herkes gerçeğin farkında ama öyle davranmıyor. Bu da çoğunluğun kaypak olduğu anlamına geliyor ki bu da eski doğrularımız uğruna boşa kendimizi yıprattığımız anlamına geliyor. Maalesef.

  • My_Techno @my_techno

   @mistergul Sorunun ne olduğunu hepimiz biliyor ve iyi kalabilmek için elimizden geleni yapmıyorsak sadece ''iyi'' olduğumuzu sanan birer kaypak da biz oluruz. Bence. Her ne olursa olsun, evren içerisinde birer toz taneleri olarak(egoma cevaben) bir göz açıp kapatacak kadar olan şu kısa ömrümüze güzellikler, iyilikler katabilmeliyiz. Bunu en çok da kendimiz için yapabilmeliyiz yani.

  • mistergul @mistergul

   @my_techno Gerçekten dürüst ve doğruları olan insanlar istese de kaypak olamayacağı gibi, pozitif yaklaşımınıza istinaden bir büyüğümüzün bilinen bir sözünü size hatırlatmak isterim;

   "Hayatta iyi şeyler olmaz".

  • My_Techno @my_techno

   @mistergul 🙂 Bende Nazım Hikmet'den bir mısra paylaşayım o halde;

   Ben yanmasam, Sen yanmasan, Biz yanmasak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa..?

 • Psikobat @psikobat

  Aynen dürüstlük para/prim etmiyor, gelse bile gelmedi diyip acaba ne koparırım derdine düşeceksiniz, hatalı fiyatları kovalayıp hiç bir şey çıkmasa çek/kod almaya bakacaksınız oda mı tutmadı ? kullanıp iade edebilirsiniz beğenmedim diyip, kullandığınız gün karınız olur 🙂 Günümüz avantacılığı bunu gerektiriyor.

 • güray @gurayd

  Bir benzerini amazonda yaşadım. Ürün kargoda kayboldu, yenisini sipariş ettim elime ulaştı. 1 hafta sonra ilk sipariş ettiğimde geldi. Amazona ulaştım geri kargolamak için, istemediler sizde kalsın dediler. Bu örnekte de insanlık yapmışsınız ama üste çıkmaya çalışmışlar, ne desek boş. Namuslu olmak kahır bu ülkede