İnterneti alan modem, Kablonetin klasik modemi olan NetMaster Infinity 401. Bu cihazdan, Türk Telekom'un cihazı olan TD-W9970-V3 modemine 15m CAT6 kablo çektim ve TT'nin modemini access point olarak kullanıyorum.

Telefonum (Realme 3 Pro, ColorOS), TT modemine bağlanmakta zorluk çekiyor. Bir türlü IP adresi atanamıyor, 1-2 dakika bekletiyor. Bu bekleyiş sonucunda bazen bağlanıyor, bazen bağlanmıyor. Evdeki diğer telefonları(Xiaomi Redmi Note 5, stock MIUI) bağlamaya çalıştığımda da aynı sorunla karşılaşıyorum.

Windows 10 veya Linux Mint üzerinden bağlanmayı denediğimde herhangi bir sorunla karşılaşmıyorum, çabucak bağlanıyor.

Telefonlara IP adresi atanamaması sorununu çözmek için telefonlara sabit IP verdim (her biri farklı ve 192.168.0.40+, modeme ip belirlemesi olmadan bağlanan cihazlara verilen IP adresleri 3'den başlıyor. Yani burada herhangi bir çakışma mevzu bahis değil.) Bu şekilde yaptığımda telefonlar modeme hiç beklemeden bağlanıyor ve internet geliyor. Ancak cihaz TT modemden kopup tekrar bağlandığında, telefona internet gelmiyor.

TT modeme reset atmadan, telefon içerisinden belirlediğim IP adresini başka boşta duran bir IP adresi ile değiştiriyorum (misal 192.168.0.172). Bunu yaptığımda telefona internet bazen geliyor bazen gelmiyor. Gelmediğinde başka rastgele bir IP deniyorum ve o zaman internet geliyor.

Bunları yapmadan TT modeme reset attığımda sorun çözülüyor ve telefonlar, modeme reset atmadan önceki aynı IP adresleri ile modeme bağlanabiliyorlar.

PC'ye, PC içerisinden sabit IP verdiğimde TT modemden interneti alamıyor. Dinamik IP modunda iken anında modeme bağlanıyor ve interneti alabiliyor.

Sorunu çözmeye çalıştım ama işin içinden çıkamadım. Telefonların modeme bağlanma sorununu nasıl çözebilirim, bir fikri olan var mı?
#TeknoYardım #tdw9970 #AccessPoint

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fırat Duran @firat_duran

  İki modemin ip adresi çakışıyor olabilir.
  Diğer modemin ip adresini değiş
  Mesela:
  Bir modemin ip adresini 192.168.1.1 yap. diğerini 192.168.2.1 yap düzelir.
  (Modem arayüzüne girdiğin ip adresini değiştireceksin.)

 • Ömer Faruk Bostan @omerfarukbostan

  Ayni ip blogunda yapma. Ana modem 192.168.1.X li ip versin. Acces point 192.168.2.X li ip versin. Ayrica access pointde dns sunucusunu elle gir (8.8.8.8)

 • Eminentia @eminentia

  @firat_duran @omerfarukbostan
  Teşekkür ederim. Sanırım sorun çözüldü. Telefonlar dinamik ip adresi kullanarak artık anında TT modeme bağlanabiliyorlar ve internet geliyor.

  KabloNet modemin IP adresi şuan 192.168.0.1.
  TT modemin IP adresi ise 192.168.1.1.
  TT modeme bağlandığımda (kablolu veya kablosuz) KabloNet modemin arayüzüne ulaşabilirken TT modemin arayüzüne ulaşamıyorum. Bu sorunu nasıl halledebilirim?

  • Fırat Duran @firat_duran

   Modemden bak ip adresine. Farklıdır büyük ihtimal.

  • Eminentia @eminentia

   @firat_duran KabloNet modemden bakıyorum ancak burada TT modemine dair herhangi birşey listelenmiyor. 40 dakikadır sıfırlıyorum yeniden kuruyorum, birşeyler deniyorum ama olmuyor. TT modem şuan internet yayıyor ama arayüze ulaşamıyorum. TT modem üzerinde DHCP kapalı, ewan_internet ve dsl_internet köprü modunda. KabloNet modemden gelen CAT6, TT modemdeki LAN portuna bağlı. WAN portuna da bağladım ancak buraya bağladığımda internet de kesiliyor.

 • Fırat Duran @firat_duran

  Modemi sıfırla, kurulum yap.
  Router cihazı sıfırla,
  Router da sadece cihaz ipsini değiş.
  Modemden router a kablo bağla. Wifi ayarlarını yap yeter.
  DHCP vs ile uğraşma.

  • Eminentia @eminentia

   DHCP ayarlarına hiç dokunmadım ve TT modem IP'sini 192.168.1.1 yaptım. (KabloNet 192.168.0.1)
   KabloNet'ten gelen kabloyu TT'nin LAN portuna taktığımda internet geliyor ancak arayüze giremiyorum. WAN portuna taktığımda (veya kabloyu hiç takmadığımda) ise arayüze girebiliyorum ama internet gelmiyor.

   TT modemdeki ewan_internet ve dsl_internet'i köprü haline getirip yukarıdaki durumları denediğimde de aynı durumla karşılaştım.

KabloTV abonesiyim. Cihaz televizyona HDMI ile bağlı. 3-4 dakikada bir görüntü 3-4 saniyeliğine gidiyor ancak ses bu sırada gitmiyor, sadece görüntü gidiyor. 3-4 saniye siyah ekran sonunda 2 saniye boyunca görüntü yaklaşık 15 FPS hızla oynuyor sonra düzeliyor. Sorun HDMI kablosundan mıdır yoksa cihazdan mı kararsız kaldım. HDMI 2.0 standartında kablo satın alıp taksam düzelir mi yoksa KabloTV'yi arayıp arıza kaydı mı bırakmalıyım?
#kablotv #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 10

Karşılaştığım en iyi Fransızca şarkı, Indila'nın.
https://youtu.be/K5KAc5CoCuk
#BirazMüzik

Indila - Dernière Danse (Clip Officiel)

1er Album « Mini World » sur iTunes http://po.st/MiniWorld Facebook : https://www.facebook.com/IndilaOfficiel Twitter : http://www.twitter.com/Indila Composi...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

O koca çentik duruyor mu yani hâlâ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 16

#benimmasaüstüm

Düzenleme: Arkaplan için Wallpaper Engine kullanıyorum. İnternette biryerde bulmuştum bu arkaplanı, kendi yandex disk hesabıma ekliyorum. Görüntü gifteki gibi kesintili değil.
https://yadi.sk/d/6QQGKnghe7Lc2w

Görev çubuğundaki simgelerin ortada olması ve görev çubuğunun şeffaf olması için TaskBarX kullanıyorum. İsterseniz Microsoft mağazasından 3 liraya edinebilirsiniz veya sitesinden ücretsiz olarak portable sürümünü kullanabilirsiniz.
https://chrisandriessen.nl/taskbarx

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Talidomid Krizi
1957 yılında Talidomid, uyku ilacı ve sakinleştirici olarak piyasaya sürüldü. Kısa süre sonra hastalarda bulantı ve kusmayı engelleyici etkisinin olduğu keşfedildi ve gebelere bulantı engelleyici olarak reçete edilmeye başlandı.

4 yıl boyunca kullanıldıktan sonra bunu kullanan gebelerin çocuklarında kol gelişmesi bozukluğu, bacak gelişmesi bozukluğu, kulak yokluğu, çift parmak, dışkı çıkış yolunun ve diğer yolların tıkanıklığı, sinir hasarı gibi olayların çok arttığı görüldü. 10000 bebekte bu hasarlar görüldü ve 2000 bebek öldü.

Talidomid etkisi (+18): https://i.imgyukle.com/2020/10/08/5KArYj.jpg

1962'den beri yeni ilaç geliştirilirken gebelere verilebilir olması konusunda yapılan araştırmalar arttırıldı. Ancak bu araştırmalar daha çok hayvanlar üzerinde yapılıyor ve insanda ön görülemeyen farklı etkilere sebebiyet verebiliyor. Bu yüzden günümüzde de gebe hastalara mümkün olduğunca ilaç verilmemeye çalışılıyor.

Bilgi hoşuma gitti paylaşayım dedim.
#Talidomid #BunlarHepBilgi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Koskoca Adobe neden hala tek çekirdek kullanıyor ki? Thread ile beraber 16 çekirdek var ve sadece birini kullanıp beni bekletiyor..

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Asus FA506II-BQ018 AMD Ryzen 5 4600H 8GB 256GB SSD GTX1650Ti Fiyatı

Asus FA506II-BQ018 AMD Ryzen 5 4600H 8GB 256GB SSD GTX1650Ti en iyi fiyatla Hepsiburada'dan satın alın! Şimdi indirimli fiyatla sipariş verin, ayağınıza gelsin!
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mr.Bell @mr-bell

  Bazı deliklerin kapalı olduğu ve bu nedenle bazı komponentlerin daha çok ısındığı söyleniyordu,eğer keski ile delikler açılırsa bu sefer vramler mi ne ısınıyormuş,
  Fiyat olarak şu ortam da uygun sayılır ancal ısınma durumlarını doğru araştırmak lazım,üstelik malzeme kalitesi zayıfmış,zaten menteşeleri meşhur markanın,