Hangi iPhone Modeli Kaç Yıl Gider ? - iPhone Kullanım Ömrü

 

İnternette çok sık arama yapıldığı için blog olarak yazmak istedim. Apple iPhone 4'te yaptığı iOS 7 güncellemesi sonrası aşırı yavaşlama faciasından sonra tüm cihazlarında güncelleme ömrünü 5 yıl yaptı. Yani bugün en güncel iPhone olan iPhone 8 ve 8 Plus'ı alırsanız 5 yıl boyunca yani 2022 yılına kadar sorunsuz kullanabilirsiniz. 2021 ile birlikte yazılım desteği sonlanacağı için uygulamalar ufak ufak bir üst iOS sürümünü isteyecektir.

Bu süreç 2 yıl daha sürüyor. Zira Apple iki alt sürüme kadar destek sundurtuyor mağazasında. Tabi bazı bir kaç uygulama geriden geliyor. Mesala Whatsapp şuan en az iOS 7 istiyor.

Destek sonlanma tarihi ay olarak Eylül-Ekim aylarıdır.

-----------------------------------------------------------------------------------

PÇT : Piyasaya Çıkış Tarihi

DS : Destek Sonlanma

-----------------------------------------------------------------------------------

iPhone 4S :

Piyasaya Çıkış Tarihi : 2011 / Destek Sonlanma : 2016

iPhone 5 :

PÇT : 2012 / DS : 2017

iPhone 5S ve 5C:

PÇT : 2013 / DS : 2018

iPhone 6 ve 6 Plus :

PÇT : 2014 / DS : 2019

iPhone 6S ve 6S Plus :

PÇT : 2015 / DS : 2020

iPhone SE :

PÇT : 2016 / DS :MART 2021

iPhone 7 ve 7 Plus :

PÇT : 2016 / DS : 2021

iPhone 8 ve 8 Plus :

PÇT : 2017 / DS : 2022

iPhone X :

PÇT : 2017 / DS : 2022

Özetle her bir iPhone modeli çıkış tarihinden itibaren ortalama 7 yıl kullanım ömrü sunmaktadır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 70

Muhteşem Web Siteleri Derlemesi (4)

Bu liste ekşi sözlükteki “az kişinin bildiği muhteşem web siteleri” başlığından ve benlacivert.com'dan derlenmiş, yasal olmayan içerikler elenmiştir. Eğlenceli bir liste olması dileğiyle.

1 numaralı derlemeye ulaşmak için tıklayabilirsiniz.
2 numaralı derlemeye ulaşmak için tıklayabilirsiniz.
3 numaralı derlemeye ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

100 Years of Rock: 100 yıllık rock tarihi boyunca ortaya çıkan türlerin birbirleriyle nasıl bağlantılı olduklarını gösteren büyük bir şema var ve o türe tıklayarak neye benzediğini dinleyebiliyorsunuz.
Geo Cron: M.Ö. 3000 yılından günümüze istediğiniz bir yılı yazıyorsunuz, o yıla ait dünya haritası karşınıza çıkıyor.
Geoguessr: Sizi Dünya üzerinde bir yere bırakıyor ve orayı tahmin etmeye çalışıyorsunuz. Eğlenceli bir oyun.
Here is Today: Evrenin varoluşundan günümüze geçen süreyi basit ama etkileyici şekilde gösteriyor.
ifixit: Neyi nasıl tamir edebileceğinizi gösteren bir site, arabadan, laptop'a, tablete ve fotoğraf makinesine hatta düğme dikmeye kadar...
Lifehack: Hayatınızı kolaylaştıracak bir sürü ipucu bulunduran web sitesi.
Microwave This: Mikrodalga fırına atılmış şeylerin listesi. Tıklayın ve ampulden pastel boyaya kadar bir sürü nesnenin kızartılışını izleyin. Süpriz sonuçlar var.
Muscle Wiki: Kas çalıştırma üzerine bir ansiklopedi diyebiliriz. Giriş sayfasından cinsiyetiniz ve çalıştırmak istediğiniz kası seçiyorsunuz, o kası çalıştırmaya uygun egzersizi gösteriyor.

Radiooooo: Haritadan bir ülke, aşağıdaki bölümden bir dönem, soldan da ruh halinizi seçin. Arkanıza yaslanın. Gerisi radiooooo'nun sorumluluğunda...
Scent Map: Kullandığınız ya da kullanmayı düşündüğünüz parfümler için öneriler sunan bir site. tarzını seçiyorsunuz size parfüm öneriyor.
The Nicest Place on the Internet: Yalnız, mutsuz, terk edilmiş hisseden var mı? Siteyi tam ekran yapın ve bırakın site sizi rahatlatsın. İnternetteki en güzel yere merhaba deyin!
Unit-Conversion: Bir birimi diğerine çevirme konusunda aşmış site.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Muhteşem Web Siteleri Derlemesi (3)

Bu liste ekşi sözlükteki “az kişinin bildiği muhteşem web siteleri” başlığından derlenmiş, yasal olmayan içerikler elenmiştir. Hoşuma gidenleri on beşer on beşer paylaşmayı düşünüyorum. Eğlenceli bir liste olması dileğiyle.

1 numaralı derlemeye ulaşmak için tıklayabilirsiniz.
2 numaralı derlemeye ulaşmak için tıklayabilirsiniz.
4 numaralı derlemeye ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

All The Free Stock: Herkesin bilmesi gereken sitelerden birisidir. Sitede "Creative Commons" lisanslı on binlerce ücretsiz fotoğraf bulunuyor.
Coffitivity: Çeşitli ortamlardaki kalabalıkların uğultusunu dinleme imkanı sağlayan bir site. Evde yalnız hissedenlere ilaç gibi gelecek.
Fake Update: Sahte güncelleme ekranı. Bu ekranda fare görünmez, enter'a basılırsa sahte mavi ekran belirir. ESC çalışmıyor. F11'e basmayı unutmayın.
Flat Icon: Binlerce ikonu farklı formatlarda (png/svg/eps/psd) ücretsiz indirebilirsiniz. Şimdilik 176,654 adet vektör ikon bulunuyor.
Geçmiş Gazete: Bilinen sitelerden biri lakin yine de duyanlar duymayanlara anlatsın düsturu ile yer vermeye karar verdim. Adından da anlaşılacağı üzere geçmiş gazete küpürlerini bulabileceğiniz güzel bir çalışma.
Great Language Game: Farklı dillerin haber bültenlerinden alınmış ses kayıtları üzerinden o dili tahmin ederek oynayabileceğiniz bir oyun.
Histography: Farklı konulardaki önemli olayları kronolojik olarak görselleştirmiş bir site, mouse tekerleğini çevirerek zaman aralığını arttırabiliyorsunuz. Önemli olaylar daha büyük noktalar olarak temsil edilmiş ve de soldaki istatistiklere göz atmayı unutmayın.
How Many People are in Space Right Now: Uzayda kaç insan var? Bu insanlar kim? Güncel olarak öğrenmek için bir kaynak. Sanırım internetin en yararlı ikinci sitesi. İlki için tam buraya tıklayabilirsiniz.
Insecam: Dünyadaki on binlerce güvenlik kamerasını (Türkiye de dahil) izleyebileceğiniz bir site. FAQ bölümüne bakarak site hakkında ve bu kamera verilerini nasıl aldıkları konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.
Learners TV: Aslında kendime saklamayı sevdiğim sitelerden biridir ama elbette çok sevgili TS üyeleri ile de severek paylaşacağım. Hemen hemen aklınıza gelecek tüm temel disiplinlerle ilgili dersleri (video, animasyon, pdf) bulabileceğiniz site. C++ derslerinden tutun da immünoloji derslerine kadar çoğu şeyi bulabilirsiniz. Yukarıdaki menü çubuğunu kullanmayı unutmayın.
Mathway: İstediğiniz matematik problemini girin, çözümünü görün.
My Fridge Food: Buzdolabınızda olanları yazıyorsunuz ve site size uygun tarifleri çıkartıyor. Maalesef menemen yok.
The True Size: İstediğiniz ülkeyi alıp dünya haritası üzerinde istediğiniz yere taşıyarak her ülkenin gerçek boyutlarını tam olarak anlayabileceğiniz bir site. Böylece dünyayı düzleme aktarırken yaşanan boyut artışını/kaybını tolere edebilir, gerçek boyutları anlayabilirsiniz. Mutlaka deneyin, şaşıracaksınız.
Wiki Loc: Dünyanın dört bir tarafından yürüyüş, dağ bisikleti ve birçok diğer aktivite için rotalar bulabileceğiniz güzel düşünülmüş bir site. Kullanıcıların yorumlarını, puanlarını değerlendirip rota hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
Worn on TV: Dizi ve filmlerde giyilmiş kıyafetlerin aynısını nereden bulabileceğinizi öğrenin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Muhteşem Web Siteleri Derlemesi (2)

Bu liste ekşi sözlükteki “az kişinin bildiği muhteşem web siteleri” başlığından derlenmiş, yasal olmayan içerikler elenmiştir. Hoşuma gidenleri on beşer on beşer paylaşmayı düşünüyorum. Eğlenceli bir liste olması dileğiyle.

1 numaralı derlemeye ulaşmak için tıklayabilirsiniz.
3 numaralı derlemeye ulaşmak için tıklayabilirsiniz.
4 numaralı derlemeye ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

4u2: Snapchatvari bir not yazma sitesi, okunduktan sonra veya son kullanma tarihi ekleyerek kendini imha eden notlar gönderebilirsiniz. Okundu bildirimi de koyabiliyorsunuz.
Brightside: Bizim onedio'ya benziyor ama çok daha ilham verici. Güneş kremini ne kadar süre saklayabileceğinizden tutun da teki kaybolmuş çorapları nasıl değerlendirebileceğinize kadar onlarca "lifehack" var.
Donottouch: İnanın bunu nasıl açıklayacağımı bilmiyorum. Birçok imlecin kolektif hareketi? Çok eğlenceli, bir o kadar da anlamsız. Denemeden ölmeyin.
Futureme: Zaman kapsülü hizmeti veren bir mail sitesi, kim 2050'ye mail yazmak ister? Önceden yazılmış halka açık mailleri de okuyabiliyorsunuz.
Get Swoosh: El hareketlerinizle bilgisayara bağımlı kalmadan sunumlarınızı yönetmek için bir site. Sitenin altında nasıl yapılacağını anlatan bir de video var.
Giveawayoftheday: Bunu TS'de bilmeyen yoktur herhalde. Her gün seçilen farklı bir programın lisansını ücretsiz veren bir site. Yeri geliyor hayat kurtarıcı olabiliyor. Bildirimleri açmanızı tavsiye ederim.
Instantlogosearch: Neredeyse sonsuz sayıda logonun .svg ve .png halini indirebileceğiniz site. (Teknoseyir yok 🙂 )
Littlealchemy: Eğlenceli bir tarayıcı oyunu, Aristo'nun dört temel elementini kullanarak yeni elementler yapıyorsunuz. Lav, toz gibi... Mobil versiyonu da var. Bakalım kim daha çok element keşfedecek?
Myscriptfont: Kim kendi el yazısı fontunu yaratmak ister? Bu site tam size göre, sitede verilen template dosyasını yazdırdıktan sonra üzerinde her harfi elle yazıp taratıp siteye yolluyorsunuz. site size font dosyasını oluşturuyor ve indiriyorsunuz bu kadar basit.
Nişanyan Sözlük: Etimolojiye meraklıysanız bu sözlük tam size göre. Sözlükte 15,089 madde altında toplam 30,970 Türkçe sözcük bulunmak.
Readsy: Okumak istediğiniz yazıyı readsy'e copy-paste yaparak gözünüzü neredeyse hiç kıpırdatmadan tek kelimeye odaklanarak okuyabiliyorsunuz. txt/pdf de upload edilebiliyor. Hızlı okuma için ideal.
Soundweet: Sesli ekşi sözlük. Başlıklara entry yazmak yerine ses kaydı yapıyorsunuz. İyi fikir aslında neden tutmamış ki?
Teleprompter: Siyasilerin de çok sevdiği prompterlerin ilkel bir formu, ilkel dediğime bakmayın. Çok kullanışlı. Kendi yazılarınızı yazabilir, etkili bir konuşma için kullanabilirsiniz.
The Atlas of Economic Complexity: Harvard Üniversitesi'nin hazırladığı ekonomi, dünya ticareti, iktisat konularında doyurucu bilgiler veren ve bunu grafikler üzerinden anlatan (konu her ne kadar sıkıcı olsa da eğlenceli hale getirebiliyor) bir site. Ekonomiye ilginiz olmasa da muhakkak bakın.
Whiteenamel: Terk edilmiş bir akıl hastanesini gezmek ürkütücü olsa gerek! Bu yolculukta size A'dan Z'ye eşlik edecek bir site.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İngilizcenizi Geliştiren Siteler

Dil öğrenmek istek, sabır ve çalışmanın bir ürünüdür. Bu yolda size yardımcı olabilecek kendi kullandığım eğlenceli bazı siteleri derledim. Devamı gelecek. 🙂


Voscreen: Filmlerden, dizilerden ve kliplerden kısa kısa kesitler sunan bir site. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Wordtaboo: istediğiniz kelimeyi yazıyorsunuz ve önünüze o kelimenin geçtiği dizi ve film sahnelerini sunuyor.

Speechyard: Filmlerdeki diyaloglarla İngilizce öğrenmenizi sağlayan bir site. Altyazıda bilmediğiniz kelimenin üzerine geldiğinizde anlamını da gösteriyor.

Howjsay: İngilizce bir kelimenin nasıl okunduğunu dinleyebileceğiniz bir site. Ayrıca siz kelime yazdıkça başka kelime önerileri de veriyor.

Ivona: İngilizce kelimelerin telaffuzlarını farklı milletlerin aksanları ile dinleyebileceğiniz bir site.

Fraze it: Yazdığınız İngilizce kelimeyi harika şekilde kavratacak bir site. Anlamı, günlük kullanımı, okunuşu, akılda kalıcı resimler...

Babadum: Oyun oynayarak İngilizce kelimeler öğrenin.

Oglaf: İngilizce karikatürler okuyabileceğiniz bir site.

Poop Fiction: Bir tuvalet süresi kadar minik ve basit hikayeler barındırmakta. Tuvaletteki vakti değerlendirmek için ideal.

Goodreads Quotes: Özlü söz okumaktan keyif alanlar için ideal. Çeşitli anahtar sözcüklerle, konusuna göre veya söyleyeni aratarak birçok söze ulaşabiliyorsunuz.

Grammarly: Cümlelerinizdeki dil bilgisi hatalarını görerek düzeltebileceğiniz bir chrome eklentisi.

engVid: Bu daha çok "İngilizce öğreten siteler"den olsa da buraya eklemekte fayda var. Birçok konu ile ilgili (sayılabilen nesnelerin açıklamasından tutun da "shit" kelimesinin kullanımına kadar) bine yakın video ders bulunmakta.


Peki siz İngilizcenizi geliştirmek için hangi siteleri, uygulamaları kullanıyorsunuz? Değerli katkılarınızla bu listeyi geliştirelim, İngilizce bilmeyen kalmasın. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 12

Kargo Takip Merkezi (2019)

Yurt içi ve yurt dışından yapılan alışverişlerde paketlerini takip etmenizde sizlere kolaylık sağlayacak adresleri bir araya getirdim.

Açıklama: Aldığınız sitede kargo bilgileri bölümünde yazan taşıma şirketine göre aşağıda yer alan size uyana göre takibi yapın 🙂 Olur da aşağıda olmayan bir şeyler fark ederseniz yorum kısmına iliştirin listeye ekleyelim. Sorularınız için yorum kısmını dolduralım sitede kalabalık yapmayalım. 👍👍

Yurt Dışı 🇨🇳🇺🇸🇬🇧
Yurt dışından aldığınız ürünleri kargo takip numarasıyla altta verdiğim
sitelerden takip edebilirsiniz.
💢 https://www.aftership.com | Üye olup kodları ekleyebiliyorsunuz.
💢 http://www.17track.net/tr | Birçok  kargo firmasını destekliyor.
💢 http://global.cainiao.com/ | Aliexpress ve Çin’den gelen kargolar için

💢 http://www.pts.net/ptstrack.php | Amazon vs.. gelen kargolar için yurt içi

Bilgi: Amazondan aldığınız ürünleri Türkiye içerisinde ki takibini PTS ile yapmanız gerekiyor. i-parcel ve aramex kodlarınızı PTS ile de sorgulayabilirsiniz. Aynı zamanda kargonuzu size ulaştıracak firmanın takip numarasını da gösterir.

💢 https://www.i-parcel.com/ | Amazon vs… kargolar için yurt dışı.
💢 https://tools.usps.com/go/TrackConfirmAction_input | USPS ile gönderiler için.
💢 http://www.trackitonline.ru/?service=track | Bunu tavsiye ederim.
💢 http://www.xfl-express.com/ | Çin'den bazen bu firma ile gönderim yapabiliyorlar.
💢 http://www.postnl.post/tracktrace | Hollanda postası kargo takibi için.
💢 http://directlinktrackedplus.com/multipletrack-client2.php | İsveç postası için.
💢 https://www.packagetrackr.com/ | Birçok kargo firmasını destekler. Tavsiye ederim.
💢 http://www.trackntrace.com.sg/ | Singapur Post (Olabildiğince uzak durun 🙂 )
💢 https://www.aramex.com/express/track.aspx | Amerika’dan gelen kargolar için.
💢 http://intmail.183.com.cn/zdxt/yjcx/ | ChinaPost ile gelen gönderiler için.
💢 http://www.trackingcourier.com/china-post-tracking | ChinaPost için.
💢 http://www.mtytrack.com/ | Çin’den gelen birçok kargo şirketini destekliyor.
💢 http://www.parcelforce.com/track-trace | Birleşik Krallık için.
💢 http://www.17ckd.com/EN/index.htm | Çin’den yapılan alışverişlerde işe yarar.
💢 http://khcx.gdpost.com.cn/mgnt/StateBatchDemand/CustLogin.jsp | Nadiren kullanılır.
💢 http://en.4px.com/ | Singapur, China ve HongKong Post ile gelen kargolar için.
💢 http://www.yuntrack.com/track/detail | Yun Post ile gelen kargolar için.
💢 http://www.yw56.com.cn/english/index.aspx | YANWEN ile gelen kargolar için.
Yurt İçi 🇹🇷
Yurt içinden gelen giden kargolarınızı altta verdiğim linkler yardımıyla
takip edebilirsiniz.
💢 http://gonderitakip.ptt.gov.tr/
💢 https://www.turkiye.gov.tr/ptt-gonderi-takip
💢 http://www.yurticikargo.com/bilgi-servisleri/sayfalar/kargom-nerede.aspx
💢 https://www.araskargo.com.tr/functions.aspx
💢 http://www.suratkargo.com.tr/?p=content_online&i=373&l=kargom_nerede
💢 http://www.mngkargo.com.tr/tr/
💢 http://www.ups.com.tr/gonderi_takip.aspx
💢 http://kurumsal.horoz.com.tr/web_2008/web_kurumsal/_genel/frmgenelsorgu.aspx?
💢 http://tr.aktif.com/gonderisorgulama/
💢 http://www.pscturkey.com.tr/kargo-takibi.html
💢 http://www.dhl.com.tr/tr/express/tracking/monitor_shipments.html
💢 https://rl.telekurye.com.tr/Sorgula.aspx
Türk Kargo Firmaları Kısayol dan Sorgulama 📌
Aşağıdaki linklerin sonuna gönderi kodunuzu kopyalayarak kısayoldan 
öğrenebilirsiniz…
💢 https://www.araskargo.com.tr/tr/cargo_tracking_detail.aspx
💢 http://service.mngkargo.com.tr/iactive/popup/kargotakip.asp?k=
💢 http://selfservis.yurticikargo.com/reports/SSWDocumentDetail.aspx?DocId=
💢 https://pttws.ptt.gov.tr/BarkodHareket/faces/home.xhtml
Android Uygulamalar 📲
Aşağıda linkini verdiğim uygulamalardan istediğiniz telefonunuza 
yükleyerek istediğiniz yerden kargolarınızı takip edebilirsiniz.
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aftership.AfterShip
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=de.orrs.deliveries
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.metalsoft.trackchecker_mobile
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=yqtrack.app
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.uberblic.parceltrack
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.deniz.android.kargotakibi
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.yurticikargo.android
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kardelenyazilim.pttpostasorgulama
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bildirbana.bikargomvardi
Canlı Uçak/GemiTakibi
Gözü karartıp kargonuzu getiren uçak/gemi bulabilirsiniz belki :)
💢 http://canli.ucustakibi.com/
💢 https://tr.flightaware.com/live/
💢 https://www.marinetraffic.com/tr/ais/home/shipid:289388/zoom:10
Kısayol: https://teknoseyir.com/blog/kargohttps://goo.gl/gZkyLg
18.11.2018 tarihi itibariyle liste günceldir.

#postatakip #alışveriş #tracking #chinapost #dhl #aftership #ptt #yurtdışıkargo #yurtiçikargo #mng #YurtiçiKargo #pttkargo #araskargo #airmail #iparcel #kargotakipmerkezi #kargotakip #iparcel #aliexpress #gearbest #amazon #kargo #TürkiyeKargo

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 26
 • Fırat @frt

  58 kişi favlamış 6 kişi paylaşmış 🙁 Herkes kendine beğeniyor galiba. Beğendiyseniz paylaşın da herkes görsün ama demi...

 • cingibi @cingibi

  Kargo Durum bilgileri ve açıklamaları @isasntrk

  Receive item from customer (Otb) Gonderi musteriden alinmistir:
  Bu, ürünün satıcıdan kargo şirketine ulaştığı, ama henüz gönderilmediği, kargo şirketinde bekletildiği anlamına gelir.

  The item was forwarded to the destination country (Otb) Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden):
  Bu ifade, kargo bilgilerinin alıcı ülkeye iletildiğini belirtir. Ürün hâlâ kargo şirketindedir.

  Send item abroad (EDI-received) Gonderi yurtdisina sevk edildi: İşte bu kısım önemli. Ürününüz artık taşınma durumunda.

  Receive item at office of exchange (Inb) Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi:
  Burası da oldukça önemli. Ürünün Türkiye’ye ulaşmış olduğunu belirtir.

  PTT İşyerine Girdi – Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı
  Ürünün Türkiye’ye ulaşmış olduğunu belirtir.

  Send item to customs (Inb) Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen):
  Bu ifade her ne kadar sizi üzecek olsa da, ürününüzün gümrüğe gideceği anlamına gelir. Gümrüğe giren her ürün size ulaşmayacağı anlamın gelmez. Eğer yasaklı ve fiyatı 75 euro üstünde değil ise kargo size ulaştığı zaman 60 kuruş “gümrüğe sunma ücreti” istenir.
  Bazı kargolarda gümrüğe sevk edildi yazısı çıksa bile gümrüğe gönderilmeden kontrol edilebilir. Kargo çok büyük, çok ağır değil ve fiyatı standartlar içerisinde ise açılmadan kontrol edilir ve hemen dağıtıma çıkması için gönderilir.

  Büyük, ağır ve fiyatının hatalı yazıldığı düşünülen kargolar ise Ukim’e gönderilir ve kargo kutusu açılarak gümrük görevlisi tarafından kontrol edilir.

  Send item to domestic location (Inb) Gönderi Yurt Içi Merkezine Sevk Edildi:
  Ürünün şehrinizin PTT şubesine yönlendirildiğini belirtir.

  PTT İşyerine Girdi Zimmet Edildi
  Bu kargonun el konulduğu anlamına gelmez. Kargonuzun işlemlerinden sorumlu kişiye teslim edildiği anlamına gelir.

  PTT İşyerine Girdi Posta Teslim Bordrosu Mübadele Servisine Geldi
  Kargonuzun bilgilerinin PTT şubesine iletildiğini gösterir. Ürün henüz PTT şubesinde olmayabilir.

  İADE-İthali Yasak
  Ülkeye girişi yasaklanmış ürün olduğu için göndericiye geri yollanacağı anlamına gelir. Bu ürünü geri almak için yapabileceğiniz bir şey yoktur

  Dağıtıcıya Verildi-Cihet No:xxxxxx
  Kargonuzu evinize getirecek olan görevliye verildiği anlamına gelir. Aksi bir durum olmadıkça bu yazı görüldüğü gün kargo teslim edilir.

  Deliver item (Inb) Gonderi teslim edildi (Gelen):
  Son aşama budur. Kargo artık alıcısına teslim edilmiştir. Eğer kargoyu teslim almadıysanız, ptt kargo sorgu sayfasından kime ve hangi adrese teslim edildiğini sorgulayabilirsiniz.

  Tutanaklı
  Kargonun ulaştırılmasında sistemsel bir sorun olduğu anlamına gelir. PTT şubesine gidilerek düzeltilmesi gerekir.

  kaynak : http://www.arac-kamera.com/yurt-disi-kargo-takip-terimleri/802

Takip ettiğim Türkçe bilim siteleri:

Arkeofili: arkeofili.com

Evrim Ağacı: evrimagaci.org

Fizikistfizikist.com

Astronomi Diyarı: astronomidiyari.com

Derin-Uzay: derin-uzay.org

Kozmik Anafor: kozmikanafor.com

Uzay Bilim: uzaybilim.net

Açık Bilim: acikbilim.com (Maalesef artık yayın hayatına devam etmiyor. Podcastlerini özellikle tavsiye ederim.)

Bilimin Sesi: biliminsesi.org

Gerçek Bilim: gercekbilim.com

Kuark: kuark.org

Herkese Bilim Teknolojihttp://www.herkesebilimteknoloji.com

Bilim Kazanı: bilimkazani.org

Bilim ve Gelecekbilimvegelecek.com.tr

Bilimfilibilimfili.com

Yalansavar: yalansavar.org (Yine podcastleri çok kalitelidir.)

Sinirbilimsinirbilim.org

 

Tek tek hepsini açıklamak isterdim ama sizin keşfetmeniz daha eğlenceli olur gibi hissettim. Ha unutmadan, beğendiğiniz sayfalarda AdBlock'unuzu kapatırsanız bu minik topluluklar en azından sunucu masraflarını çıkarırlar. 🙂 Mutlu kalın.


Tekrar merhabalar. Yazılarımı zorunlu durumlar dışında değiştirmeyi etik bulmasam da beklemediğim ölçüde geri bildirim aldım. Herkese tek tek teşekkür etmek zorunda hissettim.

Teknoseyir'de bilimi bu denli çok seven güzel insanlar olması beni ne kadar mutlu etti tahmin edemezsiniz. Sevgili Murat Gamsız'a, Hamdi Kellecioğlu'na ve çok değerli Levent Pekcan'a bu kıymetli platformu kurdukları için kendi adıma minnettarım. Aşağıda bazı üyelerin tavsiye ettikleri bilim sayfaları bulunmakta. Hepsini listeye ekledim, onlara da mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim. Değerli yorumlarınız için müteşekkirim. Ufak da olsa hayatınızda bir değişiklik yapabildiysem ne mutlu bana.

Aydınlık kalın.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 50