Son günlerde Teknoseyir de olan fuar tartışmasında kim haklı kim haksız bilemiyecegim ama 10 dakikada başlayan sohbette bu fuarlar ve oraya giden editörler için bir konuşma geçiyor(sohbet 9 dakikada başlıyor belirttiğim konuşma 11 dk konuşuluyor. )Siz ne düşünüyorsunuz?

https://www.youtube.com/watch?v=5rmdiVYckxQ

Herkes bunu mu istiyor? Amsterdam VLOG’u

Bir basın toplantısı için Amsterdam’a gittim ve olan bitenleri bu videoda paylaştım. Videonun sonunda bir de küçük hediyem var. Videoyu beğenip, yorum yapan ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Burag Kalaycıyan @winkl3

  Günün şartları ne gerektiriyorsa onu yapman gerekir.Hızlı bir zamanda yaşıyoruz ve insanların vakti olmayabiliyor.Fuarlardan ürünler hakkında 3-5 dk'lık kısa kısa videolar atınca ilk izlenimlerini ediniyor insanlar ve vakit bulduklarında internetten merak ettikleri ürünleri araştırmak veya detaylı bir inceleme yayınlanmışsa onu izlemek istiyor.Ayrıca dedikleri gibi eğer etkinlikte canlı yayına izin veriliyorsa o yayını canlı izlemek isteyen de çok kişi var.Bir şey olursa canlı canlı göreyim geri kalmayayım takıntısı var insanlarda.Hal böyle olunca güne ayak uydurmayıp,bizim anlayışımız bu derse TS gelişmemesi normal.En eski teknoloji yayınlarından olup da yeni nesli bu kadar yakalayamamak iyiye işaret değil.Uzun zamandır Youtube yayını yapılmasına rağmen 300-350k takipçiden sadece 5k-30k izlenme alıyorsa videoların burada bir sıkıntı var demektir.Youtube kanalını canlandırıp, konsepti ileriye götürmek yerine bizim asıl kitlemiz ve gelir kaynağımız site zaten diyip,plus abonelik çıkardılar.Ama o da sadece günü kurtarıyor yarın öbür gün,bir şey olur da markalar artık sponsor olmaya başlamazsa veya inceleme için ürün göndermezse ne olacak ? Kendileri söylüyor aslında fuara gitmek daha eziyetli diye,burada kalıp pc başında daha rahat her şeyi takip edebiliyorsun diye.Canlı yayın makinesi toplandı o kadar boşa mı toplandı ? Madem fuardan adam akıllı yayın yapılmayacak,açsınlar bir canlı yayın ve yabancı kaynakların canlı yayınlarını takip edip,çevirerek canlı değerlendirme yapsınlar o an fuar zamanları.Haftalık gündem değerlendirmesindeki kanepeyi kaldırıp,sandalyeye oturulunca yenilik mi yapılmış olunuyor.

 • Kesb-i @kesb-i

  Burda teknoseyire de gönderme var. Bi ara hatırlarsanız o kanallarda ts'e yüklenmişlerdi işte vidyo atmıyorlar niye gittiler gibisinden. Mesut bey savunmuştu levent beyi o öyle yapıyor yapabilir. Dönünce toplu değerlendiriyor. Onu seven zaten o yüzden seviyor gibi şeyler demişti. Sanırım bu sefer de onlara yüklenmişler biraz işte ts detaylı anlattı siz niye kısa kısa çekip geldiniz diye. Burda her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır demek istiyorum. Ama telefonla veya gopro ile bile olsa fuarda bir eline alıp ürünü portlarını ana özelliklerini bir söyleyip göstermek zor olmasa gerek. İlla tripod kur ışık aç kaliteli çek demiyoruz. Kafaya veya göğüse takılan bir kamerayla pov çekim bile iş görür epey. Sonra yine yapılır geniş değerlendirme ama işte herkesin her istediği olmuyor. Herkes kendince haklı.

  • dusunuyorama @dusunuyorama

   Teknoseyire bir gönderme yok zaten çokta takmıyorlardır teknoseyiri.

  • Kesb-i @kesb-i

   @dusunuyorama Ben var diyorum. Canlı yayınlar dahil pek çok vidyolarını izliyorum çoğu teknoloji kanalının. Kimse birbirine kötü davranmak istemiyor. Takipçiler ortalığı karıştırıyor biraz.

  • dusunuyorama @dusunuyorama

   Hakkı Alkan 'a en çok laf söyleyenler bu sitede adama yalancı mı denmedi reklamcı mı denmedi para alıp yalan bilgi veriyorlar mı demediler. Hakkı Alkan nın Ciddiye alacağım yerler diye liste yapsa sona doğru burası gelir. Zaten murat gamsız'a verdiği cevap ta ortada. Kendisine bu kadar yazı yazılıp engelenmediği bir yeri takıpta bir şey diyecegini sanmıyorum. https://twitter.com/Gamsizm/status/1040572532095688704

   Burada firmaların teknoloji haberciliğinden beklediği şeyler konuşuluyor. Zaten Firmalar değil tüketicide istiyor son tartışmada gösteriyor zaten istendiğini yapıp yapmamak başka.

  • Kesb-i @kesb-i

   @dusunuyorama Ben hakkı alkan demedim mesut bey dedim. Ayrıca ben birbirleriyle doğrudan atışacaklarını sanmıyorum. Takipçiler demiştir daha çok. Kendilerine gelen detaylı uzun anlatım eleştirisine cevap vermişler. Ama öncesinde aynı takipçiler neden vidyo gelmiyor fuardan diye şikayet ediyordu. Mesut bey levent beyin farklı bir yorum ile farklı açıdan değerlendirdiğiyle ilgili şeyler söylemişti. Benim bildiğim doğrudan sert tartışmalar sadece iphonedo ile sdn ve mesut bey arasında oldu.

  • dusunuyorama @dusunuyorama

   @kesb-i Yine buradalar fuar için konuşanlar sonuna kadarda olmaz adamı eleştirdiler böyle olmaz diye adamda keyfim bu dedi bu açıklamadan sonrada uzatmanın açıklaması yok. Tabi ki atışmazlar kullanıcı için dediğin gibi bire bir bir mesaj verilmediği için.

 • Gökhan @gokhans19

  Benim anlamadığım şey teknoseyir yıllar önce farklı konseptler deneyip izleyici ne istiyorsa ve sektörün o anki dinamikleri neyse ona göre şekil alırken plustan sonra izleyicinin isteklerini takmayan ve sektöre ayak uydurmayıp biz böyleyiz kafasıyla çalışan bir siteye neden döndü?

  Mesela eskiden izleyiciler uzun telefon incelemelerini izlemeyip sadece kamera kalitesine bakıyor diye bir telefona 5 dakika inceleme+5 dakika kamera incelemesi şeklinde birden çok video çekiliyordu ve günümüzün istekleri bu deniyordu. Bazen teknoseyir izleyicileri şu ürünleri inceleyin deyince inceleniyordu. Site tamamen sektörün o anki dinamiklerine ve izleyicinin isteklerine göre şekilleniyordu. Plus abonelik sisteminden sonra izleyiciye kulak verme ve sektörün dinamiklerine yetişme gayesi son buldu. Artık "biz böyleyiz, bizden diğer siteler gibi olmamızı beklemeyin" gibi açıklamalar yapılıyor. Demekki bunca sene dertleri 1000-1200 paralı abone oluşturabilmekmiş. Plus abonelik geldi geleli ne sektör dinamiklerini takıyorlar ne de izleyicilerin isteklerini. Teknoseyirin böyle davranmasının en büyük sebeplerinden biri de "parasını verip plus alırız, bizim hiçbir beklentimiz yok" diyen aboneler.

  2018in son gündem değerlendirmelerinde 2019da yenilikler geleceği ve bununda 2019un başında hemen olacağı, beklenmeyeceği söyleniyordu. Kahverengi kanepe ve ortadaki masa kaldırılıp sandalyeye oturuldu. Umarım yenilik derken bundan bahsetmiyorlardır. "Koltuğu kaldırdık, bu yenilik bizi bi 5 sene daha götürür" demezler inşallah. Murat Gamsız ve Levent Pekcanın bu kadar vizyonsuz, bu kadar umursamaz davranmasını aklım almıyor.

  Bu adamlar şimdi plus parası geliyor diye teknoloji dünyasının dinamiklerini ve izleyicilerin isteklerini takmıyorlar ama o plus aboneler ciddi oranda azalıp maddi sıkıntılar tekrar başlayınca "biz böyleyiz, bizden diğer siteler gibi olmamızı beklemeyin" diyenler bu sözlerinin arkasında durabilecekler mi görücez.