Bu cihazı kullanan öneren var mı? şarkı geçişlerinde cızırtı oluyor diyenler var ama doğru mu bu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Telefonlara Uygulanacak Yeni ÖTV Zam Ayarlaması Sonrası Telefon Fiyatları

Geçtiğimiz aylarda gündeme gelen telefonlara uygulanan ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) sisteminin değişeceği söylenti olmaktan çıktı ve gerçekleşti. Bugün yayınlanan resmi gazete ile birlikte konu hakkındaki ilgili kanun düzenlemesi ile yeni sistem yürürlüğe girmiş oldu.

Matrah fiyatı 640TL bedelini aşmayan telefonlarda %25, matrah fiyatı 640TL ile 1500TL arasında olan telefonlardan %40, matrah fiyatı 1500TL ve üzeri telefonlardan ise %50 vergi alınacak.

Telefonlar için uygulanacak bu yeni vergi sistemi ile ürün fark etmeksizin bir telefondan %62-%95 oranında saf vergi alınıyor olacak. Aşağıdaki tablolarda yer alan 500TL ile 10000TL arası saf fiyata sahip telefonların yeni vergi sistemi zammı sonrası ne kadar fiyat olacağını hesaplamaya çalıştık.

Bu hesaplamaya firmaların tutumları farklılık gösterdiği için son satış fiyatları dahil edilmemiştir. İlgili fiyatlar ham fiyatı üzerine toplam vergi yükü hesap edilerek hazırlanmış ve olabilecek minimum fiyatlarını temsil edecek şekilde hazırlanmıştır. Telefonlara uygulanacak yeni ÖTV zam ayarlaması sonrası telefon fiyatları ne olacak?

 

- 500TL vergisiz fiyat, vergi oranı %62, satış fiyatı 811TL
- 1000TL vergisiz fiyat, vergi oranı %82, satış fiyatı 1817TL
- 1500TL vergisiz fiyat, vergi oranı %95, satış fiyatı 2921TL
- 2000TL vergisiz fiyat, vergi oranı %95, satış fiyatı 3894TL
- 3000TL vergisiz fiyat, vergi oranı %95, satış fiyatı 5841TL
- 4000TL vergisiz fiyat, vergi oranı %95, satış fiyatı 7788TL
- 5000TL vergisiz fiyat, vergi oranı %95, satış fiyatı 9735TL
- 6000TL vergisiz fiyat, vergi oranı %95, satış fiyatı 11682TL
- 7000TL vergisiz fiyat, vergi oranı %95, satış fiyatı 13629TL
- 8000TL vergisiz fiyat, vergi oranı %95, satış fiyatı 15576TL
- 9000TL vergisiz fiyat, vergi oranı %95, satış fiyatı 17523TL
- 10000TL vergisiz fiyat, vergi oranı %95, satış fiyatı 19470TL

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 26

Kara delik konusuyla ilgili yazıları okurken aklıma "55 milyon ışık yılı uzaklıktaki kara deliği gözlemlemek yerine neden içinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi'nin merkezindeki ve 26 bin ışık yılı uzaklıktaki "Sagittarius A*(Sgr A*)" kara deliğinin fotoğrafını çekmiyoruz?" sorusu geldi ve bununla ilgili güzel bir kaynak buldum.

https://earthsky.org/space/imaging-black-hole-sgr-a-jet-pointing-toward-earth

Ayrıca kara deliklerin görüntülenmesi ile ilgili güzel de bir video;
https://www.youtube.com/watch?v=v9gPAj7lXU0

Spoiler: Etrafındaki gaz bulutları önümüzü kapatıyor 😀

#blackhole #karadelik #messier87 #EventHorizonTelescope

BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#AliExpress Türkiye Deposu Olan Mağazalar Listesi

Aliexpress Türkiye Deposu Olan Mağazalar Listesi 2019

Aliexpress Türkiye Deposu Olan Mağazalar Listesi Aliexpress üzerinde Türkiye gönderim seçeneği bulunan mağazaları listeledim. Çok fazla seçenek olmasa da fiyat
BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Zagor Tenay @zagor-tenay

    Yakin gelecekte insana gercekten gerek kalmayacak. AI resim yapiyor, music yapiyor, araba kullaniyor, fabrikalarda calisiyor,
    hatta doktorluk , avukatlik yapiyor. ve hala bazilari AI cok guzel olacak, insanliga cok faydali diyor. Ne zaman kendilerine ihtiyac kalmadigini farkettiklerinde de cok gec kalmis olacak. Hala tehlikeyi " fisini cekerim gider, ya da beni kapiya sikistirir" sigliginda algilayanlar var. Hemde ileri goruslu teknoloji editorleri. . Belki biz yirtariz ama , gelecek nesil yandi. Tehlike cok yakin....

  • filarmonik @filarmonik

    Hastalık öyküleri (verileri) tam doğru ve düzenli arşivlenip yorumlanamadığı için önlenebilir kayıp ya da daha ciddi hastalıkları engelleyemiyoruz örneğin. Bu konuda insan faktörünü biraz daha arka plana atıp yeni bir tıp yapısı düşünmek sanki hepimizin faydasına gibi...? İnsanların rolünü belirlemek zor bir iş tabi... kim ne kadar işin içinde aktif rol alacak ve sair... zor sorular...

Arkadaşlar istanbuldan araç alıp samsuna getirdik,araçta hgs olmadığı için haliyle ceza yedik.Benim şimdi nasıl bir yol izlemem gerekli direk cezayı mı ödeyeceğim yoksa yeni hgs alsam bakiyeden düşer mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap