Izsu beyciğim wtf?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • protego @protego

  Bir boruyu değiştirmek 3 gün sürüyor demek nice

  • mhmmdy @mhmmdy

   evet 2 metre 20cmlik bir boru, evdeki tesisat değil.

  • DuranY @durany

   @mhmmdy 3 saatten değil, 3 günden bahsediyoruz. 5 yıldır İzmirdeyim ve bunu ikinci kez yaşıyorum Buca da. Sanırım geçen yıllarda da Bornovaya bir hafta falan verilmedi.

  • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

   2 metre 20 cm capindaki borudan bahsediyor burada. Bir de aritma tesisi kanalizasyon ise, buyuk ihtimalle tum sistemi tahliye edip, temizlenmesi gerekiyordur.
   Gene de boyle durumlarda su dagitimi yapmalari lazim.

  • protego @protego

   @mhmmdy @burak25 2 metre 20 cm öyle mi? Avrupa’daki Amerika’daki adamlarda yok mu 2 metre 20 cm’lik boru? O kadar akrabam var oralarda yaşayan, su, internet ve elektrik kesintisine doğal afet gözüyle bakıyorlar. Biri ömrü boyunca su kesintisi görmemiş. Ama burada 2 günde bir elektrik gidiyor. İstanbul bi de güya en gelişmiş şehrimiz. Tabi alışmışız su elektrik internet kesintisine kabullenmişiz durumu sanki normal bişeymiş gibi. 2 metrelik boruymuş. Yedeğini koyacak. Bu kadar basit. Yedeğini koyacak. Ama tabi hiç planlama diye bişeyimiz yok “çalışıyosa elleme” mantığı bizdeki. “Bozulursa tamir ederiz” Bozulunca tamir etmeye çalışmayacaksın bozulmamasını sağlayacaksın. Bozulursa diye düşünüp yedeğini koyacaksın insanları mağdur etmeyeceksin. Bu kadar basit. İşe gelince gelişmiş ülkeyiz Avrupa bizi kıskanıyor ama icraata gelince Afrika seviyesi. Peh

  • mhmmdy @mhmmdy

   @protego tamam kardeş git inşaat mühendisliği oku sonra bi baraj projesi hazırla sıfırdan( yapabilecek ekip bulursan) sonra deki her hattın yedeğini yapacaz bunuda kabulettir al ödeneğini yap.

  • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

   @protego dunyanin en gelismis ulkeleriden birinde yasiyorum. o borular arada sirada burada da patliyor veya bakima aliniyor.

  • protego @protego

   @mhmmdy İlla aynı yere yedek boru koymak zorunda değil, örneğin Ankara’ya X barajından su geliyorsa, Y barajından da bir hat Ankara’ya çekilip yedek olarak bekletilebilir. Yani bir barajda veya boruda vs. her neyse sıkıntı olduğunda bunun yerini geçici de olsa doldurabilecek bir yan çözüm bulunması gerek. Bunu ben düşünecek değilim. Nasıl yapıldığı da beni ilgilendirmez, ben dünyanın en çok vergilerine sahip ülkelerinden birindeysem bunu istemek en doğal hakkım. Ki zaten olması gereken birşey. Devlet olarak vatandaşını 3 gün susuz bırakamazsın. Ayrıca, sorun ödenek mi? Bknz. Altın cami maketi yapıp havaya para savuracak kadar fazlalığımız varmış. 32 milyon liraya cami maketi. 233 kilo altın. http://www.diken.com.tr/camlicadaki-caminin-altin-heykeli-yapildi-maliyeti-32-milyon-lira/

   @burak25 Bugüne kadar yaşadığın en uzun su kesintisi ne kadar ve devlet su kesintisinden etkilenmemen için neler yaptı?

  • DuranY @durany

   @protego Yalnız yapılan maketin finansmanının kim tarafından sağlandığı belli değil. Ayrıca su kesintisi yerel yönetimlerin görev alanına giren bir durum. Konuyu biraz başka yere taşıdınız.

  • protego @protego

   @durany Konuyu başka yere taşımıyorum sorunun para olmadığını düşündüğümü söylemeye çalışıyorum. Paranın nereden geldiği önemli değil sonuçta bu ülkenin 32 milyon lirası bir maket yapmak için kullanıldı ve kimse sesini çıkarmadı. Bir makete 32 milyon harcamaya ikna edenler altyapı için ödenek alamaz mı? Veya bir makete 32 milyon harcamaya ikna olanlar altyapı için ödenek açmaya ikna olamaz mı? Söylemeye çalıştığım şey bu.

   Evet su yerel yönetimin görev alanında ancak yerel yönetimleri kim kontrol ediyor? Denetim mekanizması yok mu? Milletvekillerinin işi şehirlerindeki sorunları çözmek, gerekirse mecllise kadar taşımak değil mi? Aslında fiilen bu kadarına bile gerek yok, yukarıdan gelecek tek bir lafla herkes işini olması gerektiği gibi yapar. Bunun örneklerini çok gördük. Yukarıdan “altyapılarınızı güçlendirin alın bu da ödeneğiniz” deseler bu iş yürümez mi yani? Ben bu ülkede istenince yapılamayacak birşey olduğunu düşünmüyorum. Çünkü istenince neler yapıldığını gördük. Zaten sorunumuz bu. Birşeyler yapılmak istenmiyor.

  • DuranY @durany

   @protego Belediye olarak sen görevini yapmak için çabalamazsan yukarıdaki adamın çokta umrumda olmaz. 3 kampüsün olduğu ilçede hala bir metro yok. Eski belediye başkanlarından birisi belli bi yere kadar getirmiş rayları gerisi öylece duruyor. Bu saplantıdan çıkması lazım İzmir’in artık. Olay parti değil olay kişi şuan bu şehir için.

  • protego @protego

   @durany Milletvekili ne iş yapıyor hocam? Aslında bizim sorunumuz bu. Milletvekillerinin sanki tek işleri mecliste oturmakmış gibi düşünüyoruz. Belediye birşey yapmıyor mu, şehirde sorun mu var? O zaman gidilir milletvekiline, milletvekili de konuyu yukarı taşır. Milletvekili diye bir şey olmasının sebebi bu zaten. Milletvekili seçimlerinde insanların oylarını “işini doğru dürüst yapacak insana” vermesi gerek. Ama ülkecek milletvekilini de partiye göre seçiyoruz. İşini doğru yapacak adamı değil partiyi seçiyoruz. Sorun da bu. Sizin orada raylar mı duruyor? Milletvekili bundan haberdardır. Olmaması imkansız. Belediyeyle görüşecek gerekirse valiyle görüşecek gerekirse daha yukarı çıkacak bu sorunu çözdürecek. Milletvekilinin iş tanımı bu zaten. Ama bizdekiler anca mecliste uyuyup yumruklaşıyor. Şimdi ben böyle dedim diye konuyu farklı yerlere çektin deme. Bu tüm milletvekilleri için geçerli, tek bir partiye has durum değil. Ama geçenlerde bir örneğini gördük. Milletvekillerinden biri AKN durumunun kötülüğünü görünce işi meclise taşıdı. Ha sonucu böyle iyi mi oldu orası tartışılır ancak istenince bir konuda harekete geçilebiliyor demek istediğim bu. Buradaki örnekte de, 3 gün su kesintisi mi var? Milletvekili bunu belediyeyle valiyle suyu veren kurumla konuşacak, yetmiyorsa daha yukarı bakanlığa çıkacak. Milletvekilinin işi bu. Seçim bölgesindeki insanların refahını gözetmek. 3 gün su kesintisi ne demek ya dile kolay 3 gün su yok ne demek?

  • DuranY @durany

   @protego Aynı yere varıyoruz işte. Önce işi yapması gereken yapmaya çalışacak, destek gerekiyorsa yukarı taşıyacak. Yani biz buna subsidiarty ilkesi diyoruz bizim alanda.

   Ayrıca MV ve Belediye Başkanı seçerken kişiye değil partiye oy verme olayına yaptığınız eleştiriye de katılıyorum.

  • protego @protego

   @durany Bunu geçtim. Aslındaki buradaki trajikomik olayı yeni farkettim. Resimdeki en alttaki yazıyı şimdi okudum. Su kullanımı çok yoğunmuş, o yüzden bazı yerlere dönüşümlü olarak 6 saat su verilemeyecekmiş, o sürede deponun tekrar dolması beklenecekmiş. Yani kısaca elimizde yeterli su akışı yok diyorlar. @burak25 @mhmmdy Buyrun gelişmiş ülke. Böyle bir bahaneyle suyunuz kesildi mi hiç?

  • mhmmdy @mhmmdy

   @protego hattın durumunu, neden arza verdiğini bilmeden bu konu hakkında daha fazla konuşmak istemiyorum ama hiç kimse bu kadar nadir bir olay için yedek isale hattı inşaa etmez diye düşünüyorum. (dipnot: bu onarım işinin kazısı bile 1 gün sürer ) o verdiğiniz linkte yapılan cami büyük ihtimal özel sektörün işi. fuarda takı fuarı olabilir, arkadaki afişlerden onu anladım. böyle bir yerde o maket ve fiyatı normal bence.

  • mhmmdy @mhmmdy

   @protego bir gün diyince 24 saat boyunca kazakdıklarını anlamadınız inşallah

 • irfansener @irfansener

  Hmm deü öğrencisi hocam bölüm nedir ?

Beklediğim iki tane posta var. İkisi de aynı torbada sabah İzmir P. I.M e geldi. Birisinde ptt işyerine sevk edildi diyo diğerinde hiçbir hareket yok. Tuhaf tuhaf işler, ikisinin de geleceği adres aynı çıkar ikisini de işte gelsin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Mi5’in yanında gelen orijinal şarj aletini kaybettim sanırım. Quick 3.0 destekli önereceğiniz bir şey var mı alabileceğim.

Edit : Az önce buldum. Allah mutlu etmek isteyince önce kaybettirir sonra buldururmuş 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Gün geçmiyor ki şaşırmayalım 😂
TS kupalarını bilinmeyen sırrını açıklıyorum: Uzun süre kullandıktan sonra rengi pembeye dönüyor ve eşiniz, anneniz, kız kardeşinize hediye etmeye hazır hale geliyor 😂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
DuranY paylaştı.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

AE’den sipariş verdiğim ürünü 5. günde İstanbula gelmiş, hemde China Post 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

Bunun olayı nedir? Pek güvenmedim.
http://www.hepsiburada.com/xiaomi-mi-4-ithalatci-garantili-p-TELCEPXIAOMIMI4-B?magaza=PİNTİ

Ayrıca 750 ye kadar ne önerirsiniz?

Xiaomi Mi 4 (İthalatçı Garantili) Fiyatı - Taksit Seçenekleri

Xiaomi Mi 4 (İthalatçı Garantili) en iyi fiyatla Hepsiburada'dan satın alın! Şimdi indirimli fiyatla online sipariş verin, ayağınıza gelsin!
BeğenFavori PaylaşYorum yap