Yeni bilgisayar aldıktan-format attıktan sonra yaptığınız, indirdiğiniz şeyler neler?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 22

“TÜBİTAK’ın TÜBİTAK olduğu yıllar” isimli çalışmam... Kim bilir bunlar gibi kaç kitap tarihin tozlu raflarında yeniden basılmayı bekliyordur. Çok yazık...

#Bilim #tubitak

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

Merhaba, 3 aydır falan xiaomi airdots kullanıyorum. Arkadaşıma da geçtiğimiz günlerde hepsiburada satıcılı Xiaomi Türkiye Garantili olarak aldık. Bugün geldi yine de baktık kutu ve içeriği ürün orginal mi diye, malum replikalar ortalıkta kol geziyor. Sorun yok ürün orginal ancak. Benim aldığım ile arasında bariz bir malzeme kalite farkı ve bir miktar da ses farkı var (ses doygun değil basslar aynı şiddette değil). Kutu plastiği daha bir kalitesiz eski üründeki tokluk yok. Ben 159 TL ye almıştım bu ürün 129 TL acaba ürünü ucuzlatmak için yeni sürümlerde böyle mi hamle mi yaptılar. Bu ürünlerin bir standartı yok mu geçen ay aldım iyiydi bu ay kötü falan gibi garip durumlar ortaya çıkıyor. Bir de orginalliği kesin olsun diye Türkiye Garantili aldık.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tavsiyeleriniz lazım:
İnşaat mühendisiyim. En iyi teknik üniversitelerimizden birinde yüksek lisans da yaptım. Uzun zamandır iş arıyorum ama sonuç yok maalesef. Piyasa iş arayan inşaat mühendisleriyle kaynıyor resmen. Kariyer.net'te ilanlara binlerce başvuru oluyor. Bu gidişle mesleği bir şekilde değiştirmem gerekecek galiba.

Bu saatten sonra yazılım sektörüne bir şekilde girebilir miyim acaba? Tabii ki bu konuda temel eğitimim yok ama meraklıyım, yüksek lisans tezimde de kendi yazdığım görece basit olmayan programı kullandım. Onun dışında tamamen hobi olarak ilgileniyorum, processing (java) ve p5js (javascript) ile interaktif "sketch"ler yazıyorum. Şu mesela: https://www.openprocessing.org/sketch/503046

Python ile bazı basit kişisel işlerimi yapıyorum. Örneğin yasal olarak ücretsiz epub kitaplar yayınlayan bir site var, bu siteden tek tek indirmeniz gerekiyor kitapları ama tüm kitapları indiren script yazıyorum mesela. Ya da 4 adet resmi hep aynı şekilde birleştirmem lazım, bu işi yapan bir şey yazıyorum hızlıca. Yani bir şeye ihtiyacım olduğunda nasıl yapıldığını öğrenip uygulayabiliyorum hızlı bir şekilde.

Hem vaktim hem motivasyonum olmadığından daha ciddi şeyler yapamadım. Şimdiye kadar benim için bir hobiydi sonuçta. Şimdi yine motivasyonum yok ama vaktim var (maalesef), bir portfolyo oluşturmayı düşünüyorum.

Kendi mesleğimde de aktif iş arayışım devam ediyor tabii ki.

Tavsiyesi olan veya yol gösterebilecek olan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 31
 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  İşi en kötü zamanda arıyorsun. Sorunun bu. Şu anda devlette para yok, dolayısıyla hiç bir projenin de ödeneği yok. Devam eden projelerin %80-90 ı durdu. Kalan kısmı da şirketlerin kendi finansman gücü ile devam eden ve hükumetin "aslanları" na ait projeler. Devlet bir şekilde parayı bulana kadar bu kriz bitmez. Özel sektörde de durum farklı değil. Orada da daire satışları tamamen durduğu için bütün projeler ya proje aşamasında kaldı ya da inşaatı yarım kaldı. Benim öngörüm; minimum 2-3 yıl daha inşaat sektörü bu durağanlıkta devam eder. Tabii bir Arap devletinin "Al kardeşim sana şu kadar milyar (Bence en az 100 milyar gerekli) dolar." demediğini varsayıyorum. Ki zaten aramızın iyi olduğu tek Arap devleti Katar artık. 😀

  Yoksa inşaat sektöründe iş bulamamak diye bir şey söz konusu olmaz normal şartlarda. Çünkü bizim ekonomimizin %80 i inşaat çevresinde dönüyor.

  O yüzden iş aramaktan vazgeçmeyin, eninde sonunda bir iş bulacaksınız. Hele İngilizce varsa %100 bulacaksınız. Ama işsizken de boş durmayın. Anladığım kadarı ile yazılım işini seviyorsunuz. Dolayısıyla üzerinde çalışmaya devam edin. Özellikle ERP, CAD, Metraj ve Hakediş yazılımları üzerinde de çalışın. Daha pratik hale getirebileceğiniz bir şeyler var mı bakın. İngilizce'nin yok ise kesinlikle onu halledin. Hatta İngilizce'niz varsa yanına Arapça veya Rusça koymaya çalışın.

  Edit: Sektörün yazılım alanında yükselen trendi ERP ve BiM (Building Information Modelling) yazılımlarıdır. ERP sistemlerinde; IFS, SAP ve MS Dynamic Axapta, BIM için ise Revit, Navisworks öğrenmeye çalışın.

  Pes etmeyin vesselam.

  • YCK @yck

   SAP için önerebilceğiniz bir şey var mı? evde deniyordum ama çok zorladı. yüksek lisans yapıyorum şimdi management information system bölümünde ama istediğimi vermedi açıkçası

  • Outrun @outrun

   İleri seviye İngilizcem var diyebilirim. Bahsettiğiniz yazılımlara bakayım özellikle ERP sistemleri hakkında bilgim yok henüz.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @outrun ERP sistemlerini kullanmadan öğrenmek zor biraz. Çünkü bu programlar öyle gidip Kadıköy'de "CD var Abi!" diyenlerde bulabileceğiniz, bulsanız bile kurabileceğiniz programlar değiller. Ayrıca kullanmak için de gerçek verilere daha doğrusu düzgün bir senaryoya göre hazırlanmış verilere ihtiyaç var. BiM e öncelik vermeniz daha iyi olacaktır.

  • Outrun @outrun

   @ybahadir Onu ancak işe girince öğrenebilirim o zaman. BiM'e yöneleyim o zaman bu süre zarfında.

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Ben SAP hiç kullanmadım. IFS, Axapta ve Yapıtaşı ERP sistemlerinde tecrübem var.

 • fsh77 @fsh77

  makine öğrenmesi yükselen trent biraz istatistik ve pyton ile bir çok konu olur ama bu iş dalını kim size sunar orası sorun çıkış yurt dışı gibi...

 • Fatihmi @distance

  kullandığınız mesleki program için kendi apisini kullanarak yardımcı eklentiler hazırlayın derim. işe girmeye de işe de faydası olabilir

Mobil, web ve masaüstü eşleşmesini sağlayacak bir uygulama yazacağım. Mobil için native mi kullanmalıyım yoksa cross platform mu sizce? Şuanda ne bilgi ne de geliştirme konusunda native Ios geliştirecek durumum var. Naitve işine girersem Ios kısmı geç kalacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İnternette makale okuyor musunuz? Türkçe ingilizce? Genel olarak bilinen siteler var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 15

30 sene şehirde yaşadıktan sonra köye göçüm ve yaşadıklarımı yazabileceğim, fotoğraf paylaşabileceğim bir blog açmak istiyorum. Öyle meşhur olma amacım yok sadece bir yerlerde bilgi biriksin istiyorum.

Şu servisi kullan, şuraya üye ol vs. tavsiyeleri sebebiyle bekliyorum arkadaşlar =) Makul gerçekten makul bir ücret ödeyebilirim de gerekirse.

NOT: Ufak bir anket ekledim belki başkalarına da faydası olur. Oylarsanız sevinirim. Teşekkürler..

https://anketomatik.com/b76SZ

Hangi Blog uygulamasını tercih etmeliyim? - ANKETOMATİK!

Hangi Blog uygulamasını tercih etmeliyim? hakkındaki düşüncelerini paylaşır mısın? Hangi Blog uygulamasını tercih etmeliyim? anketini cevapla!..
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 14

Soldaki iPhone orjinal fotoğraf uygulaması, sağdaki neuralcam uygulaması. Arada bu kadar fark olur mu ya? Cihaz xr mış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

Merhaba arkadaşlar,

1- C#
2- HTML - CSS
3- Javascript

Bunları detaylıca ve güzel anlatan kaynaklar önerebilir misiniz?

Şimdiden yardım eden herkese teşekkür ederim.

@alinux @extreme @erenhatirnaz

#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Merhabalar, Özel bir kaç nedenden dolayı C#'ı temelden öğrenmek istiyorum. Hangi kaynakları (kitap, video serisi vb.) önerirsiniz?

#programlama

BeğenFavori PaylaşYorum yap