Orçun Altundağ paylaştı.

Süperonline Maceram!

...bir isteğim vardı, yüksek MBİT Upload sağlayabilecek bir internet paketi.

Bir zamanlar TTnet kullanıcısıydım ve internet paketim; 50 Mbit Dowloand 2 Mbit Upload şeklindeydi. Twich yayını yaptığım için, bana Upload'ı yüksek bir internet paketi gerekiyordu. TTnet bunu sağlayamadığı için ve internette nereye baksam Superonline iyidir iyi yorumlarını gördüğüm için,

- Lan! dedim kendi kendime, Superonline'ı aramalısın...

bu düşünceyi aklımdan geçirir geçirmez, 16.09.2016 tarihinde Superonline'ın numarasını çevirerek onları rahatsız etmeye karar verdim. Ahizenin diğer ucunda bir bayan vardı artık ve konuşma şöyle gelişmeye başladı;

-Ben: TTnet kullanıcısıyım, uğraştığım iş dolayısı ile bana yüksek mbit upload sağlayacak bir internet paketi lazım, TTnet bunu sağlayamadığı için yani 2 Mbit üstünde upload veremediği için size başvurmak istedim. Eğer siz isteğimi karşılayabilecekseniz size geçiş yapmak isterim.

-Superonline: Tabi efendim. Hemen alt yapınıza bakalım ve neyi destekleyip desteklemediğine ve ne kadar upload verebileceğimizi bir gözden geçirelim(...) Evet efendim, bilgisayar ekranlarıma baktım ve bulunduğunuz yerin altyapısı fibernet'i destekliyor fakat apartman olarak başvuru yapmadığınız için şuan Fibernet hizmeti veremeyiz fakat biz bu hizmeti size VDSL üzerinden sağlayabiliriz.

-Ben: Yani bana ne kadar upload verebilirsiniz?

Superonline: Efendim, şuan 5 Mbit'e kadar upload verebileceğimiz gözüküyor.

-Ben: Emin misiniz? Yani 5 Mbit'e kadar upload alabilecek miyim?

-Superonline: Evet Efendim, 5 Mbit'e kadar upload verebiliriz, bunda bir sıkıntı gözükmüyor.

-Ben: Peki o zaman, 50 Mbit Dowloand 5 Mbit Upload olarak paylaşım sağlayabiliyorsak size geçiş yapmak istiyorum. Yalnız VDSL ile Fibernet arasındaki fark nedir?

-Superonline: Evet Efendin, şuan baktığımda size 50 Mbit Dowloand ve 5 Mbit Upload şeklinde internet paylaşımı yapabiliriz. VDSL efendim, Fibernet hizmeti sağlayamadığımız yerlere VDSL hizmeti ile bu eksikliği gidermeye çalışıyoruz. Aslında pek fark olduğunu söylenemez.

-Ben: Anladım teşekkür ederim. Tamam o zaman dedikleriniz geçerliyse geçişimizi sağlayalım. Yalnız ben kurulumun bugün veya yarın yapılmasını istiyorum. Çünkü hafta içi evde olmayacağım için haftasonu yapabilirsek geçişi sağlayalım yoksa gerek görmüyorum.

-Superonline: Efendim aciliyet notumu düşüyorum. Büyük ihtimal bugün akşama doğru, kesin olarak ertesi gün kurulum için gelirler.

-Ben: Teşekkürler, iyi günler.

*

bu diyalog bittikten sonra gün içinde kurulum için tekrardan aradım Superonline'i, lakin biliyorsunuz bayram dolayısı ile kurulum biraz gecikebilir denildi(e başta böyle denilmemişti), arkadaşlarına ilettiklerini söylediler. Neyse gün içinde kimsecikler gelmedi ve ertesi güne geçtiğimizde tekrardan rahatsız edeyim dedim arkadaşları; bir kurulumumuz vardı diye başladım konuşmaya, hemen kontrol ettiler sağolsunlar... ve efendim, biliyorsunuz bayram dolayısı ile arkadaşlarımız gecikebilir, gelemeyebilirler diye geçiştirdiler.(Tamam hak veriyorum ama başta o kadar konuşarak alıyoruz, herşeye tamam diyip sonradan böyle olması insanı kızdırıyor).

*

Neyse 4 gün geçti koskoca 4 gün ve beni bir haftaiçi sabahı Superonline aradı.

-Superonline: Efendim bir modem kurulumunuz vardı.

-Ben: Hocam ben haftaiçi komple şehir dışındayım o yüzden evde olamayacağım. Şu şu tarihlerde gelebilirseniz kurulumu gerçekleştirelim.

*

Eve döndüğümde superonline ile iletişime geçtim ve kurulum için gelebileceklerini söyledim. Kurulum için arkadaşlar geldiklerinde sağolsunlar güzelce kurulumu yaptılar ve kısa bir modem anlatımı gerçekleştirildi. Sonrasında modem kurulumunu yapan arkadaş "hız testi" gerçekleştirelim isterseniz dedi. Tabi dedim. Hız testi sonucunda 50 Mbit Dowloand 5 Mbit Upload olarak anlaştığım internet paketinden; 47,6 Dowloand 1.9 Upload aldım. Arkadaşlar birazcık şaşırdı ve verdiği tepkiler, "VDSL pakete göre değerleriniz fibernet paketindeki kadar hızlı" dediler. Bende güzel fakat ben upload'u 5 Mbit olarak konuşmuştum dedim. Kurulumu yapan arkadaşlar "modemin şuan kurulum aşamasında olduğunu 1-2 saat güncelleme yapacağını ve akabinde bu değerin yükseleceğini" söylediler. Eee bende anormal birşey aramadığım için normal karşıladım ve arkadaşlara teşekkür ederek uğurladım.

*

Hikayemiz böyle başladı ama şimdi gelelim olayların can alıcı kısımlarına!!!

Modem kuruldu ve geçirdiğim 2 gün içinde, hız testleri yapmaya devam ettim. Aldığım sonuçlar hep aynıydı 1.9 Mbit Upload. Beraberinde Superonline müşteri hizmetlerini aradım ve o güzel konuşmalar başladı.

-Ben: Tüm bu başımdan geçen olayları kısa kısa anlattım.

-Superonline: Efendim şuan paketinizi inceledik ve dediğiniz gibi paketinizin 5 Mbit Upload destekleyeceği üzerine not düşülmüş olarak görüyorum. Sistem kontrollerimi sağlıyorum, bilgisayar başına geçer misiniz denildi?

-Ben: (*error) işte olduğumdan dolayı bilgisayar başında olmadığımı söyledim, akşam bilgisayar başına geçtiğimde sizlere ulaşacağım diyerek konuşmayı sonlandırdım.

*

akşam oldu ve tekrardan o güzel numarayı çevirdim.

-Ben: evet her defasında başka birisi karşıma çıktığı için üstte geçen olayları tekrardan kısa bir özet geçtikten sonra...

-Superonline: Efendim hemen bakıyorum, sistem kontrollerini yapıyorum fakat burada Upload ile ilgili herhangi bir not düşüldüğünü görmüyorum yani sizlere 5 Mbit Upload verilecek diye herhangi birşey denilmemiş ve zaten şuan alabileceğiniz en yüksek değerleri alıyorsunuz.

-Ben: Hanımefendi, ne demek Upload konusunda öyle birşey söylenmemiş, zaten hususi olarak size geçmemin,aramamın sebebi benim Upload sorunumu çözebileceğiniz için size geçiş sağlamaktı. Bunu en baştada belirttim, ayrıyeten siz şuan not düşülmemiş diyorsunuz yalnız sabah görüştüğüm arkadaş öyle bir not düşüldüğünü söylüyor, bu nasıl bir çelişkidir?

diyerekten konuşmanın çözülemeyen karşı tarafın suskun kaldığı "efendım haklısınız, haklısınız" konuşmaları başladı. Beraberinde bir şikayet talebi oluşturmak istediğimi söyledim ve beni "İptal&Şikayet" birimine bağladılar. Karşıma güzel diksiyonlu bir beyfendi çıktı. Detaylı olarak onada anlattım durumu. Yalnız adam demesin mi! Efendim zaten "VDSL paketleri 2 mbit'in üstünde Upload'ın üstüne çıkamaz." (Ben ŞOK!!!) "Zaten şuan aldığınız veriler bir VDSL paketin'in sağlayabileceği en üst veriler." Bende bunun üzerine bakın beyfendi, "benim bunun hakkında herhangi bir bilgim yok, sonuçta biz sizleri bilgimiz olmayan birşey hakkında bilgi almak için arıyoruz ve sizlerde bizi yönlendiriyorsunuz. Yani başta görüştüğüm bayan üstüne basa basa söylememe rağmen bana istediğim verileri verebileceğini söyledi ve şuanda ben bu hizmeti alıyorum. Bununla ilgili dinleme, inceleme ne gerekiyorsa yapalım lütfen dedim". Neyse karşıdaki beyfendi; "yani siz ilk görüştüğünüz kişinin bu verileri karşılayabileğini söylediğini söylüyorsunuz" dedi? "Evet dedim ilk görüştüğüm kişi değil ikinci görüştüğüm kişide Notlarında 5 Mbit upload ibaresinin düşüldüğünü gördüğünü söylediğini söylüyorum dedim." Tamam diyerekten bir şikayet talebi oluşturdu ve konuşmaların dinleneceğini söyledi. Hayırlı geceler diyerekten konuşmayı sonlandırdık.

*
4 Gün sonunda beni Superonline aradı; "Efendim bir şikayet talebi oluşturulmuş ve bu şikayet talebi doğrultusunda konuşmaların dinlenilmesi talep edilmiş, yalnız şuan internet paketinizi bir bayi üzerinden satın aldığınız için herhangi bir dinlenme durumu söz konusu olamıyor, yani konuşmaları dinleyemiyoruz..."

(Haydaaaa.Ne? Ne diyosunuz siz ya ?) İnsanın delirmemesi imkansız;"hanımefendi o beyfendi ile konuştuğumuzda, konuşmaların dinlebileceğini zaten kendisi söylemişti ve şuan siz konuşmaların dinlemeyeceğini söylüyorsunuz, ben interneti hem bir bayiden almadım ki, müşteri hizmetlerini aradım öyle aldım." 

"Hayır efendim paketiniz bir bayiden alınmış gözüküyor."

"Hanımefendi ben internetten aradığımda müşteri hizmetleri olarak çıkan numara bu bu bir müşteri numarası değil mi?"

"Evet efendim"

"Eee, o zaman neden bir bayiden bahsediyoruz. Şuan konuşmalar dinlemeyecek mi yani? Bakın hanımefendi belki bende şuan doğru söylemiyor olabilirim, hakveriyorum fakat hak verirsiniz ki bunun doğrulanması için konuşmaların dinlenmesini istedik ve bu işlem yapılmadan hangi tarafın haklı hangi tarafın haksız olduğunu çözemeyiz. Şuan ben müşterinizim ve mağdurum. Siz en yetkili kişi değil misiniz? değilseniz üst mecranızla görüşebilir miyim?

"efendim şuan zaten en yetkili mecri ile görüşüyorsunuz"

"peki o zaman en yetkili mecra ile görüşüyorsam, nasıl oluyorda siz en üst mevki olarak altınızda bulunan bayiliklerin konuşmalarına müdahele edemiyorsunuz inceleyemiyorsunuz? yoksa konuşma kaydımı alınmıyor?"

"Hayır efendim konuşmaların kayda alınmama gibi bir durum söz konusu değil, sadece bayiliklerden satış olduğu zaman onlara müdahele edemiyoruz"

"hanımefendi bu saçmalık değil mi sizce? o zaman ne yapacağız müşteri hizmetleri olarak ve en üst mecra olarak benim müşterinizin, mağdur bıraktığınız müşterinizin sorununu çözemiyorsunuz?"

"efendim haklısınız ama durum böyle"

"(dalgamı geçiyorsunuz nasıl durum böyle, paçavra gibi hiç birşey yapmadan kenara atıyorsunuz) hanımefendi durum nasıl böyle? ben şuan iptal talebi oluşturdum ve ben şuan bu paketi iptal ettirmek istediğimde 1000 Liraya yakın tahahhüt parası ödemiş olacağım değil mi? "Evet Efendim". Ne kadar komik değil mi birde bunu onaylayabiliyorsunuz. Gerçekten çok şaşırtıcı bir durum, bu sorunu çözememeniz ve dediklerim karşısında sus pus kalmanız. Yani sizde birşey yapamıyorsunuz bende birşey yapamıyorum ortadayız, gerçekten çok şaşırıyorum şuan. Peki hanımefendi, bu konuşmaların dinlenmesi için "Tüketici hakları Hakem Heyetine" gerekli dilekçeyi verdiğimde dinlenme sağlanabilir mi?

"efendim yasal hakkınızdır, verebilirsiniz.İşlem sağlanacaktır."

.........

yoruldum devamını bir dahaki blogta yazarım. bu ve bunun gibi peşine gelen 4-5 konuşma daha, şuan dilekçemi hazırlıyorum ve Tüketici hakem heyetine başvurucam. İşin garip tarafı, ellerinden hiç birşey gelmemesi bir sürü soru soruyorsunuz cevap veremiyorlar sus pus kalıyorlar. Evet efendim,haklısınız efendim. Eee sonuç ortada bişi yok? Haklımıyım? Haklısınız efendim. Bunun teyit etmelerine rağmen ortada hiçbirşey yok!!

Sizler ne dersiniz bu duruma?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 33

Türkiye Youtube'u

Bir süredir (yaklaşık 2 aydır) kardeşim YouTube'dan video izliyor, çok aldırış etmiyoum. Bir gün meraktan neleri izlediğine baktım. Aynen şöyle bir liste çıktı karşıma; Oha Diyorum, YapYap, Batuhan Çelik, Han Kanal, Berkay Akçay, Gitarist TV, NDNG'den bir kaç eleman, Oyuncak Kanalları, Slime( 🙁 )... Aralarında bir tane bile gerçek ve düzgün üreten birinin olmayışı bir yana, yaş kitlesi hedefinin çokcukların dışında olan birisi de yok. Hep diyorduk ya Türkiye YouTube'u kötü diye, onu ilk elden görüyorum şu an. Çocuklar üzerinden para kazanmak bir yana dursun, he türlü argoyu, küfrü basitleştirerek/üstünü kapatarak söylüyorlar, çocuk lan bu! Onun küfür duyması, argo duyması yanlış olur. Ha para kazanma konusuna gelince, ülkemizde kardeşim de dahil tonlarca çocuk var, bu çocukların o "komik" vidoları izlemesi ile o "Youtuber" bozuntuları para kazanıyor. Çocukların hoşuna giden bir şey yaparak onları kandırması da çok kolay, ama bu "YouTuber" bozuntuları onu yapıyor bak. Şimdi ben kardeşime ne desem boş, onun aklında izlediği YouTube kanalları "Kutsal" olmuş artık. Ne kadar izleme diyorsam izliyor, nedenleri ile açıklasam da izliyor. Tableti elinden alınca Laptop'tan izliyor. Velilerime gidiyorum onlar bir şey demiyor izlemesine... Sonra ben giriyorum Trendler sekmesine, karşımda slime, ndng, bilimum kalitesiz kanallar cirit atıyor. Ha ben de oyun kanallarından izliyorum bazen, hatta Minecraft oynayan "BFChickenGamers" de izliyorum bazen. Ha neden izliyorum, modlu Minecraft hoşuma gidiyor (Her ne kadar "çocuk oyunu" damgası yemiş olsa da).

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10
 • Mustafa İMECİ @mimeci

  geçen sene benim kardeşimde başlamıştı böyle şeylere görür görmez izmemesini söyledim.dahada izlemedi.

 • Meyka @meyka35

  Durum biraz karışık şöyle bir durumda var hiç küfür etmeyen işini güzel yapan Youtuber kardeşlerimizde var örnek vermek gerekirse oyun günlüğü bu tip kanalları takip edebilirsiniz ben 22 yaşındayım oyun günlüğü takip ediyorum oyun oynamayı seviyorum her kanal aynı değil kardeşinizi iyi kanallara yönlendirmeye bakın.

 • ibrhmkrczm @ibrhmkrczm

  Kardeşine faydalı olacağını düşündüğünüz video kanallarını eğlenceli bir şekilde tavsiye edin hatta bir kaç tanesini beraber izleyin ve ona sevdirmeye çalışın onu izlemekten zevk alsın ki hem diğer kötü video kanallarından kurtulmuş olur hemde hem izleyip hemde bir şeyler öğrenmeye vesile olur umarım işe yarar.

 • İbrahim Kara @karaik17

  Maalesef 5 yaşındaki kardeşimde durum aynı izlediği kanallar Han Kanal,Gitarist TV,NDNG vb. resmen çocukların üzerinden prim alıyorlar kardeşimi her ne kadar teknoloji ve eğitim videoları izle desemde gene izliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8
Orçun Altundağ paylaştı.

Her LTE telefon her LTE bandını desteklemiyor mu?

Türkiye'de 4,5G olarak adlandırılan LTE-A ağlarının hizmete girmesiyle birlikte, akıllı telefonlarda LTE veya 4,5G desteğine dikkat eder olduk. Ancak öyle görünüyor ki, LTE destekleyen her telefon, LTE'nin kullandığı bütün frekans bantlarını desteklemiyor. Özellikle Çin malı bazı telefonların bu noktada ciddi eksikleri olduğu görülüyor.

Örneğin, Xiaomi'nin Türkiye'ye resmi olmayan kanallarla 1300TL gibi fiyatlara getirilen Snapdragon 820li amiral gemisi Mi5'in desteklediği LTE bantlarına bakalım:

Önce, LTE frekans bantlarını görelim:

Şimdi, Türkiye'deki 4,5G ihalesinde operatörlerin aldığı bantlara bakalım:

ShiftDelete.Net'teki şu habere göre, "800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz frekanslarının sırayla sunulduğu ihalede, her frekansın kendi içerisinde ayrı paketleri bulunuyor. Bu paketler, her frekansın avantajlı rakamlarını kendi içerisinde sıralıyor. ... Genellikle en yaygın kullanılan frekanslar ise 1800 MHz ile 800 MHz olacak. 1800 MHz bandı daha yüksek band genişliği sunarken, daha sık baz istasyonuna ihtiyaç duyuyor. 800 MHz'de ise band genişliği biraz daha düşük fakat daha uzak mesafelere ve engebeli arazilerde iletişimi daha kolay kılıyor."

İşte burada dikkat etmemiz gereken frekans bandı, 800 MHz.

4,5G ihalesinin hemen ertesinde Türk Telekom'un frekans bantlarıyla ilgili yaptığı değerlendirme de oldukça açıklayıcı:

"Türk Telekom Grubu tarafından ihaleyle ilgili şu değerlendirmelerde bulunuldu:

-Türk Telekom Grubu olarak 900'de müthiş bir kazanımla dezavantajlı durumdan çıktık.

-Türk Telekom Grubu olarak temel 4G bantları olan 800 ve 1800’de en iyi pozisyona biz ulaştık.

-Türk Telekom Grubu olarak, 4G'nin en önemli frekansı olan 1800’de ikinci paketi de alarak toplam 35Mhz frekansla en geniş kapasiteye sahip olduk.

-800'de en temiz ve 5G'de de önemli olacak 700'e yakın kısmını Türk Telekom Grubu olarak biz aldık.

-2100 temelde 3G bandı. Bu sebeple Türk Telekom Grubu olarak alt frekanslara yönelerek yeni teknolojilere yatırım yapmayı tercih ettik.

-Türk Telekom Grubu sadece kapalı ortamlarda kullanılması mümkün olan 2600 frekansında da yeterli kapasiteyi aldık."

Anladığım kadarıyla, LTE'de 1800 MHz en önemli bant olmakla beraber, şu anda Türkiye'deki operatörler için, ama özellikle Türk Telekom için 800 MHz de önemli. Normalde, kırsal alanda uzun mesafede iyi çekim için kullanılan 800 MHz bandı şu an Türkiye'de şehir merkezlerinde dahi LTE için önemli rol oynuyor.

LTE Bantları, bir taraftan 800, 900, 1800, 2100 gibi frekanslarla, diğer taraftan da, 1, 2, 3, 4... gibi belli bantlara verilen numaralarla anılıyor. 800 MHz bandı için 5, 18, 19 ve benzeri bantlar bulunsa da, esas olarak 20 numaralı bant gösteriliyor. Eskiden UHF televizyon yayınlarına ayrılmış olan bu bant, dijital karasal yayınların yaygınlaşmasıyla Avrupa'da mobil iletişime tahsis edildi. Bu banda bu nedenle "EU Digital Dividend" adı veriliyor.

Ben aklıma gelen belli başlı akıllı telefonlar için, hangi LTE bantlarını desteklediklerini araştırdım. Kaynak olarak GSM Arena'yı kullandım. Sonuçları aşağıdaki gibi bir Excel tablosunda derledim.

 

Görüldüğü üzere, 20 numaralı 800 MHz bandı, Xiaomi'nin güncel modellerinde yer almıyor. Ama Xiaomi haricinde, LG G3 ve Sony Xperia Z2 gibi 2 yıl öncesinin amiral gemisi modellerinde de bu bant desteklenmiyor.

Eğer yeni bir telefon alacaksanız, aklınızda bulunsun.

#akış #LTE #4.5G #4G #800MHz #LTE20NoluBant

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 29
 • engerex @engerex

  @sevketzaim Yaptığınız haber yanıltıcı bilgiler içeriyor. Bu yüzden haberi güncellemeniz gerektiğini düşünüyorum.
  İlk olarak ve en önemlisi LG ve Sony gibi markaların amiral modellerinin 800mhz Band20'yi desteklemediğini söylemişsiniz. Bu yanıltıcı bir bilgi.
  Her kıtada ülkede bölgede kullanılması kararlaştırılan frekanslar vardır. Türkiye büyük oranda Avrupa ile benzerlik gösterir. LG G3 modeli için Amerika operatör modeli olan D851 (T-Mobile) seçmişsiniz. Oysaki ülkemizle uyumlu olan D855 Avrupa modelini seçseydiniz 800mhz dahil bir çok bandın desteklendiğini görebilirdiniz. LTE 700 / 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2300 / 2600 - D855
  Hatta kimi markaların kimi modelleri sadece ülkemize özel olabiliyor.
  Umarım bir güncelleme yazısı yayınlayıp yanıltıcı bilgileri giderirsiniz.

 • Mustafa Ateş @mustafa-ates

  mi 8 se almayı düşünüyorum 3g de 1700 bandı 4.5g de 800 bandı yook. çok sıkıntı yaşarmıyım yoksa sadece dağda bayırda yolculuktamı sıkıntı yaşarım

 • Mylife.Myworld @gold7w

  Merhaba "'"LTE Bantları, bir taraftan 800, 900, 1800, 2100 gibi frekanslarla, diğer taraftan da, 1, 2, 3, 4... gibi belli bantlara verilen numaralarla anılıyor. 800 MHz bandı için 5, 18, 19 ve benzeri bantlar bulunsa da, esas olarak 20 numaralı bant gösteriliyor.""

  Bir sorum olacak?

  Band 3 karşılığı nedir ve bunların destek verdiği hızlar nelerdir araştırdım ama bulamadım Cat ile band farklı Cat değil bandların hızları lazım bana??? Teşekkürler.

  • homosapien @biggestliar

   @gold7w

   Bant numraları aslında bir frekans aralığını temsil eder; bu yüzden, bazı bant frekansları bazı bant numaraları ile çakışabilir ama ilgili frekans, kendi isminin verdiği aralığının ortalaması ile anılırlar. Örneğin LTE 1800 mhz; 1750 mhz ile 1840 mhz aralığını ifade eder.

   Teorik olarak, her bir frekansın maksimum veri taşıma kabiliyeti çok görece, çok bağıl bir durumdur; alıcı, verici, ortam sinyal genliği vs gibi çok değişkeni vardır. Ama, teorik olarak GSM için bant3 , 1800mhz için 25-35 mbit/sn aralığında download/ upload hızları öngörülmektedir.

 • Adem Gdk @aguduk33

  Türk Telekom kullaniyorum. Telefon 4.5G'de full çekerken 3G'de sinyal gidip geliyor. Telefon 800 ya da 900 MHz'den mi bağlanıyor? Bunu anlamanın yolu var mı?