Monitör tavsiyesi alacaktım.
Kullanım senaryolarımı ve beklentilerimi yazayım öncelikle:

1) Şu anda ana makinem macbook pro buna ikinci monitör olarak kullanmayı düşünüyorum. Sürekli değil ama ihtiyaç anında sadece bilgisayara hdmi takmak istiyorum. monitörün arkasından sök tak istemiyorum (dolayısıyla 1 hdmi buna gidiyor)
2) Kullanacağım ortamda PS4 var önceliğim bu cihazı bağlamak (2. hdmi da buna gidecek)
3) İleride oyun amaçlı bir makine almayı düşünüyorum ama uzun vadede (1 yıldan önce değil) O makineyi toplarken bir daha monitör almayı düşünmüyorum. (3. cihaz için kablo söküp takma olayına gidebilirim olmasa daha iyi olur ama, bunun için hdmi mi dvi port mu benim için kriter olmalı onu tam olarak bilmiyorum)
4) 25 yıllık bilgisayar kullancısıyım son notebookum aldığım tahminim 7 ve 8. bilgisayarım hiç bir zaman oyun makinesi toplamadım. Ve çok oyun düşkünü değilim. Sadece hevesim var. Biraz dinazor olmam sebebiyle 1080p bile bana inanılmaz geliyor. Günümüz ekran kartlarını ve fiyatlarını düşünürsek uzun vadede kesinlikle 4k oyun beklentim olmayacak. (dolayısıyla 4k'dan ise kalite daha önemli şu aşamada)
5) Renk gösterme yeteneği, kontrast gibi konularda mükemmel olmasada vasat olmasa iyi olur.
6) Ekran boyutu konusunda çok kararsızım. 23 veya 24 altında olmasın ve yakından kullanacağım ve 1080 istediğim için 30 seviyesine yaklaşmaması beni memnun eder.
7) Ve tabiki en önemli kriter bütçe. Açıkçası beklentilerimden hareketle 800 küsür fiyat bandını aşmaması çok iyi olur. Piyasayı çok takip etmediğim için beklentilerime göre ayırdığım bütçe yüksek ise parayı öncelikle kalite ve servis kalitesi sonra ekran boyutuna ayırmayı düşünüyorum.

Yukarıdaki senaryolardan hareketle tahminim çıkış port sayısı benim için önemli. 1 tanesi ps4'e gidiyor bir tanede çok az kullanacam ama tak çıkar olmasın diye mac'e gidecek. Ama ileride dediğim gibi ufak bir olasılık ama oyun amaçlı bir kasa satın alma planlarımda var. Ve o kasayı toplarken kalan portların benim için ekran kartı seçme kriteri olmasını istemiyorum.

Umarım çok şey istemiyorumdur. Sadece tavsiye verecek arkadaşların işini kolaylaştırmak için uzun uzun yazdım.
Şimdiden katkı sağlayanlar için teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • mustafaa @mustafaa

    Ps4 e bağlıycaksan 27 inç iyi olur gibi ama yakından bakarsanda büyük gelebilir birde tepkime süresine dikkat edin sanırsam 2 ms süre üstündekiler oyunda fazla tat vermiyor diyorlardı

  • eren @lpdr

    Hocam bence iyi bir fiyata 32 inç tv bulursanız(indirimler için dh sıcak fırsatları takip etmenizi tavsiye ederim) input lagı da düşükse alın gitsin ps4 alacaksınız konforunuz düşecek sürekli belli yerde oturmak zorundasınız filmde de aynı muhabbet 32 inç taşımak için ağır gelecektir fakat alınacak 27 inç monitör de pek taşınır değil zaten benim laptopun ekran kırıldı tercihimi bu yönde kullandım gayet memnunum memnun olmasam yazlığa gönderirdim tvyi 27 inç tv olarak kullanımda da küçük kalır o şansın da yok mutfağa yazlığa göndermek gibi

  • kirazerik @kirazerik

    çok sağolun gerçekten yardımcı oldu yazdıklarınız. En azından ips olmasına dikkat etmem gerekiyor sanırım.