Monitör tavsiyesi alacaktım.
Kullanım senaryolarımı ve beklentilerimi yazayım öncelikle:

1) Şu anda ana makinem macbook pro buna ikinci monitör olarak kullanmayı düşünüyorum. Sürekli değil ama ihtiyaç anında sadece bilgisayara hdmi takmak istiyorum. monitörün arkasından sök tak istemiyorum (dolayısıyla 1 hdmi buna gidiyor)
2) Kullanacağım ortamda PS4 var önceliğim bu cihazı bağlamak (2. hdmi da buna gidecek)
3) İleride oyun amaçlı bir makine almayı düşünüyorum ama uzun vadede (1 yıldan önce değil) O makineyi toplarken bir daha monitör almayı düşünmüyorum. (3. cihaz için kablo söküp takma olayına gidebilirim olmasa daha iyi olur ama, bunun için hdmi mi dvi port mu benim için kriter olmalı onu tam olarak bilmiyorum)
4) 25 yıllık bilgisayar kullancısıyım son notebookum aldığım tahminim 7 ve 8. bilgisayarım hiç bir zaman oyun makinesi toplamadım. Ve çok oyun düşkünü değilim. Sadece hevesim var. Biraz dinazor olmam sebebiyle 1080p bile bana inanılmaz geliyor. Günümüz ekran kartlarını ve fiyatlarını düşünürsek uzun vadede kesinlikle 4k oyun beklentim olmayacak. (dolayısıyla 4k'dan ise kalite daha önemli şu aşamada)
5) Renk gösterme yeteneği, kontrast gibi konularda mükemmel olmasada vasat olmasa iyi olur.
6) Ekran boyutu konusunda çok kararsızım. 23 veya 24 altında olmasın ve yakından kullanacağım ve 1080 istediğim için 30 seviyesine yaklaşmaması beni memnun eder.
7) Ve tabiki en önemli kriter bütçe. Açıkçası beklentilerimden hareketle 800 küsür fiyat bandını aşmaması çok iyi olur. Piyasayı çok takip etmediğim için beklentilerime göre ayırdığım bütçe yüksek ise parayı öncelikle kalite ve servis kalitesi sonra ekran boyutuna ayırmayı düşünüyorum.

Yukarıdaki senaryolardan hareketle tahminim çıkış port sayısı benim için önemli. 1 tanesi ps4'e gidiyor bir tanede çok az kullanacam ama tak çıkar olmasın diye mac'e gidecek. Ama ileride dediğim gibi ufak bir olasılık ama oyun amaçlı bir kasa satın alma planlarımda var. Ve o kasayı toplarken kalan portların benim için ekran kartı seçme kriteri olmasını istemiyorum.

Umarım çok şey istemiyorumdur. Sadece tavsiye verecek arkadaşların işini kolaylaştırmak için uzun uzun yazdım.
Şimdiden katkı sağlayanlar için teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • mustafaa @mustafaa

  Ps4 e bağlıycaksan 27 inç iyi olur gibi ama yakından bakarsanda büyük gelebilir birde tepkime süresine dikkat edin sanırsam 2 ms süre üstündekiler oyunda fazla tat vermiyor diyorlardı

 • Orcun @orcun

  Benimde benzer kriterlerim vardı,bütçem ise 400-500 lira idi,400-500 liraya 2 hdmi girişli hem pc hem ps4 takabileceğim bir monitör yoktu,öyle oyun monitörüyüm ben 2 ms safsatalarına kanmadım çünkü görüntü renkler çok önemli,bunu da bizzat görüp farklı açılardan vs. deneyip anladım,diğer tn panelli monitörleri bu yüzden sildim.
  Araştıra araştıra işte markası kaç inç paneli vs. derken baktım 2 gün sonra mail gelmiş media markt'dan dell s2340l ips panel işte 1 hdmi 1 vga var,çerçevesi incecik fiyat 399 lira idi,hemen aldım,o renkleri falan görünce zaten iyi ki daha büyük ama tn kötü panelli monitör almamışım dedim,oyun film resim azda fotoğraf düzenleme yapıyordum ilaç gibi geldi diyebilirim bu monitör,renklerin derinliği detaylar siyahların daha koyu olması falan derken oyunlar falan daha güzel gelmeye başladı,ps4 de aylarca bf4,farklı birçok oyun oynadım,hem online hem single,8 ms olayına hiç takılmadım,8 ms şurada farkettim,futbol oyunlarında topu kaleciden dikerken top giderken çok az yıldız kayar gibi ghosting etkisi oluyor,gölgelenme yani ama benim oyunlardan aldığım zevk o renkler sayesinde dahada arttığı için farketmiyorum bile,şimdilerde ise ps3 kullanıyorum harika gene,masaüstü ben de kullanmıyorum,ultrabook var,genelde takılı duruyor işim olunca da çıkartıp gidiyorum ama sorunum şuydu ilk zamanlar,1 hdmi ile olmuyor,ps4 den çıkart oradan pc tak zor.
  Hama marka 1 adet hdmi 2 adet hdmi yapan bunlar arasında geçiş sağlayan ufak bir çevirici aldım,20 lira mı 30 lira mı öyle bir şey,şimdi hem pc takılı hem ps3 sadece çeviriciden hangisine ihtiyaç var ise basıyorum düğmesine o hdmi geçiyor anında,tek sıkıntı ettiğim konu monitörde parlama oluyor,ekranı parlak mat ekran değil haliyle yansıması çok,arkada yanda pencere varsa gün ışığı alıyorsa ayna gibi olabiliyor,can sıkabilir.
  Tavsiyem mutlaka şöyle güzel ips panelden gidin,macbook'da zaten alışmışınızdır,genelde dandik panel olmuyor,hani macbook takıp ya monitörde renkler ne biçimmiş demeyin.
  Ps4 için kullanacaksanız da öyle 23-24 inç masa başında kesiyor ama öyle oturayım uzaktan koltukta derseniz olmuyor,en kötü 27'' ve üzeri lazım.
  28 inç civarında 1080p görüntü olur da masada vs. iş yapacaksız o pikselleri sayabiliyorsunuz,hem hani macbook bağlayacağım diyorsunuz o yüzden diyorum,bunun sıkıntısını da yaşayabilirsiniz.
  İyice ölçüp biçip tartmanız lazım,sıkıntısını ben de çektim biliyorum,ben vatanbilgisayara gidip tek tek bakınmıştım,sırf boyut ve panel işi için yakından uzaktan nasıl olur,paneli nasıl vs gibisinden her ne kadar özellikler öncelikli de olsa görmeden almamanızı öneririm.

 • eren akyıldız @lpdr

  Hocam bence iyi bir fiyata 32 inç tv bulursanız(indirimler için dh sıcak fırsatları takip etmenizi tavsiye ederim) input lagı da düşükse alın gitsin ps4 alacaksınız konforunuz düşecek sürekli belli yerde oturmak zorundasınız filmde de aynı muhabbet 32 inç taşımak için ağır gelecektir fakat alınacak 27 inç monitör de pek taşınır değil zaten benim laptopun ekran kırıldı tercihimi bu yönde kullandım gayet memnunum memnun olmasam yazlığa gönderirdim tvyi 27 inç tv olarak kullanımda da küçük kalır o şansın da yok mutfağa yazlığa göndermek gibi

 • kirazerik @kirazerik

  çok sağolun gerçekten yardımcı oldu yazdıklarınız. En azından ips olmasına dikkat etmem gerekiyor sanırım.