TTNet FiberNet

TTNet Fiber Net Hız Testi
#ttnet #fibernet #hıztesti #speedtest

19.01.2015 Tarihi itibariyle İstanbul-İkitelli Tormak San. Sit. 'de TTNet 'in FiberNet 'inin 35 Mbps olan paketine geçtim. Hız testi aşağıdaki gibidir:

http://www.speedtest.net/my-result/4071079707

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

Mirc Chat Sohbet

Baktım ki eskilerden gelen incelemeler bazılarımızın çok hoşuna gidiyor, heyecan uyandırıyor, ben de eskilerden devam edeyim dedim. Hem yeni nesilden bilmeyenler de eskiden internet aleminde sohbetin nasıl olduğunu biraz daha yakından tanır belki bu sayede.

Evet, Mirc'den bahsediyorum... Sohbetlerin kralını yaptığımız, komutlarını ezbere bildiğimiz, internet cafe'lere gidince ekranlarda en çok gördüğümüz, op'ların sop'ların, voice'lerin havada uçuştuğu o meşhur asl 'li yıllara...

Öyle teknik olarak mircin kökü irc dir açılımı şudur, şu tarihte bu kişi bulmuştur vs. diye anlatmayacağım. Onlara zaten wiki den google dan ulaşabilirsiniz. Ben daha çok sms in 2 kontör götürdüğü, onun yerine sms atıp "mirc'e gelsene" yada çaldırıp kapatınca bunun otomatik olarak mirc'e gel demek olduğu anılardan bahsetmek istiyorum.

Türkiye'nin genel anlamda mirc ile tanışması 90'ların sonlarına tekabül eder. (1998 civarı). Benim de mirc ile tanışmam bu tarihe dayanır. Lise 1 yıllarım falan. Tam da gençlik yılları, hevesleri. Aslında Türkiye'de ilk irc server 1994 senesinde irc.metu.edu.tr olarak kurulmuş ve1995-96 yıllarında hizmete giren irc.planet.com.tr Türkiyenin ilk net gazetesini çıkarmış. Ancak 96 sonlarında parasal nedenlerle kapanmış. Sonrasında superonline, raksnet, adanet vb. serverların açılmasıyla Türkiye’de IRC bugünkü şeklini almıştır. Ben ise ilk deneyimimi ki sonradan kalıcı olmuştur irc.anet.net.tr ile yaşadım. Benden hemen öncesinde bu server irc.aidata idi. Daha sonradan da irc.bilgi.edu.tr olmuştur. Burada bu yazıyı okuyanlarınız arasında mutlaka anet.net.tr serverlarında takılanlarınız olmuştur. #cazibe #dalga @DarDar

Bilmeyen gençler için basitçe anlatmak gerekirse; 33 yada 56 k modemin ile 0822 li internet servis sağlayının numarasını arar, eğer meşgul değilse parola doğrulama işleminden sonra internete bağlanırsın. Mirc programını açarsın, rumuzunu yazar, dünya üzerinde hangi server'a bağlanacağını seçersin be bağlanırsın. Bağlantı tamamlanınca server hakkında bir bilgi metni gelir önüne. /list komutu ile serverdaki kanalların listesini, başlığını ve içerideki kullanıcı sayısını görürsün. /join #kanaladı ile (sonra /j kanaladı gibi kısatlmalı komutlar çıktı) kanala girersin, direkt kanalda yada seçtiğin rumuzlarda özel odada görüşürsün (bugünkü kameralı sohbet sitelerinde java da çalışan irc serverları da böyledir zaten). Daha nick ler ile ilgili kanalda op yada super op isen kanal ile ilgili, server da yönetici isen server ile ilgili pek çok detay ve komut mevcuttur elbet.

Diğer yandan bu sms lerdeki kısa konuşma şekilleri, o "slm" "nbr" ler ve sesli harfleri kullanmadan yazmalar hep bu mirc den çıkmadır. Kısa öz olmak, hızlı konuşmak bu alemin kuralları gibidir.

Benim asıl değinmek istediğim ise o günkü temizlik, yalınlık ve şeffaflık. Hiç tanımadığımız insanlarla mirc'de saatlerce sohbet eder, kanka olabilirdik. Çeşitli sosyal aktiviteler düzenler gerçek hayatta buluşurduk. Adamlar Antalya'dan kalkar İstanbul'a gelir, CounterStrike turnuvası yapardık. Güven vardı, düzey vardı. Ben dahil pek çok insan karşı cinsle burada tanışıp gerçek hayatta buluşmuştur. Küfür yok denecek kadar azdı. Kanallarda adminlere op lara bile gerek yoktu çünkü neredeyse kimse ban lanmaz, kick lenmezdi. Ancak bu rahat ve olabildiğince özgür olan bu ortam, yapısı gereği zamanla yozlaşmış, değerinden kaybetmiştir. Bu özgürlükler sonuçta istismar edilmiş, düzeysiz insanların bile bu ortamlara girebilecek donanıma kavuşması ile sohbet ortamları zamanla bozulmuş, güvenilmez hale gelmiştir. Özellikle 2000 millenium ile birlikte bu düzeysizlikler armaya başlamıştır. İnternet cafelerin çoğalması, "olum mircde karı kız kaynıyomuş" gibi muhabbetlerin çıkması, TV de de bu şekilde yanlış bilgiler veren yayınların dizilerin vs. olması, ADSL ile internetin yaygınlaşması vs. pek çok insanı bu ortama sokmuştur ve ortamın sihiri büyüsü kaçmıştır. Nasılki balta girmemiş bir ormanda eviniz varken güzeldir de daha sonra insanoğlu yavaş yavaş gelir de o orman bir beton yığınına dönüşür işte mirc alemi de aynen budur. Öte yandan 17 Ağustos depremi de saf chat alemini gerçekten olumsuz etkilemiştir. Buradan tekrar acımızın taze olduğunu, vefat edenlere rahmet ve yakınlarına tekrar baş sağlığı ve sabır dilerim. Irc ve Chat aleminin bugünkü durumu ise ortadadır.

Umarım bilen ve yaşayanlarınız için hoş bir anı tazeleme, bilmeyenleriniz için geçmişten bir anektod olarak hoşunuza gitmiştir.

Mirc kısa tarihi için;
http://www.frmtr.com/tarihce-ansiklopedisi/3750039-irc-tarihcesi-ve-ilk-mirc-server-i.html

Mirc kullanımı hakkında detaylı metin için;
https://www.zurna.net/forum/unreal-ircd-74/adan-zye-irc-ve-mirc-33222.html

Yasal mirc sitesi;
http://www.mirc.com

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 12

Prehistorik Oyunu

Şöyle Tozlu Raflar ile Oyun Dünyası'nı harmanlayıp bu gün çok eski bir oyunla bazılarınızı maziye götürmek istedim. Hatırlayanlarınız bilirler zaten. Prehistorik'den bahsediyorum. Hani şu mağara adamımızın örümceklerle, dinazorlarla olan kapışmaları...

Bu gün nesil Minecraft'a sarmış halen 8 bit 16 bit oyun oynerken, bundan 23 sene önce de durum pek farklı değildi. Elbette içerik olarak bugünün oyunlarıyla bir karşılaştırma yapmak doğru olmaz ama alınan hazlar belki bugünkünden çok daha fazlaydı kim bilir.

Prehistorik platform oyunu; Titus Interactive (1985 Fransa kökenli bir firma) tarafından 1991 senesinde ilk olarak Amiga ve ardından Atari ve pc lerimizin efendisi DOS için yayımlandı. Titus, crazy cars ve virtual chess oyunlarının da yaratıcısıdır aynı zamanda.

Karakterimiz mağara adamı bir neandertal ( http://en.wikipedia.org/wiki/Neanderthal ). Aslında bu gün sokağa çıktığımızda da pek çok yerde karşımıza çıkan bir tip. Karakterimiz oyun boyunca yemek arayışında, karşısına çıkan düşmanları elindeki çeşitli silahlarla pata küte aşarak devam etmekte. Oyunda 7 Level mevcut.

1993 senesinde oyunun ikinci versiyonu olan Prehistorik 2 yayımlanmıştır. Tabi ikinci versiyonda harektlilik vs daha fazla.

Oyunu http://www.freegameempire.com/games/Prehistorik adresinden indirebilir veya yine aynı sitede online dos emulatörü sayesinde oynayabilirsiniz de.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 18

Zyxel Nsa 320 Media Server Nas

Zyxel Nsa 320 Media Server

Önceleri nas cihazlar hakkında pek bir fikrim bilgim yoktu. Şirketimiz için bir yedekleme ve basit bir media server arayışındaydık. Çok geçmeden teknoseyir üzerinden nas cihazlar ile ilgili detaylı bilgiye ulaştım. Ardından Zyxel Nsa 320 Media Server cihazını aldım. Ürünü alıp kullanmaya başlayalı yaklaşık 1 ay oldu. Bir Nas cihazı olarak fiyatı çok uygun. Harddiskleri cihazdan ayrı olarak aldım. Şu an üzerinde WD Red serisi 2 TB iki adet takılı.

Öncelikle belirtmek isterim ki ürünün henüz Türkçe desteği yok. Üst modellerde var mı bilmiyorum ancak firmware update yapmama rağmen Türkçe dil desteği gelmedi. Dil konusunda sıkıntısı olabilecek kişiler için pek uygun değil zira detaylı ayarlara sahip bir cihaz.

Cihaz kendi yazılımı Nas Starter Utulity ile geliyor. Burada kısıtlı da olsa bazı bilgilere ve menülere erişebiliyoruz. Ekran görüntüsünü paylaştım. Admin paneline aynı modemler gibi bir tarayıcı ile bağlanılıyor ve detaylı bilgilere, ayarlara buradan ulaşılabiliniyor. Cihazın Media Server arayüzü özellikle smart tv ler için çok kullanışlı ve hoş. Evinizde torrentlerden vs. indirdiğiniz filmleri smart tv nizden bu arayüz ile rahatlıkla izleyebilirsiniz, ekran görüntüsünü paylaştım.

Cihaz bulut depolamaya, kendini başka bir nas cihazına kopyalamaya izin veriyor. Dışarıdan da kendisine bağlanılmasına izin veriyor tabi statik bir IP'ye sahip olmanız halinde.

Bir adet gigabit portu mevcut. Fazla bilgisayarı olan ve sürekli büyük kapasite veriler ile çalışan işletmeler bu anlamda sıkıntı yaşayabilir. Ancak form, döküman, resim gibi verilerle çalışan benim çalıştığım gibi işletmelerde bu pek de farkedilmiyor.

1 aylık kullanım sürem içerisinde yaklaşık 20 günün ardından 2. harddiskin yeşil olan ışığının kırmızı yandığını farkettim. Admin panelinden giriş yaptığımda burada 2. harddiskin "sorunlu" olarak belirtildiğini gördüm. Hemen yanında "repair" (tamir et) seçeneğini farkettim ve tıklayıp kurtarma işlemini başlattım. Yaklaşık 1 saat içerisinde (bu zaman veri boyutuna göre değişebilir) cihaz kendi kendine arıza gösteren harddiski formatlayıp sıfırladı ve tüm verilerimi ayarlarıma uygun şekilde raid ledi. Hiçbir veri kaybı yaşamadım. Cihaz 7/24 açık olarak 1 aydır aktif çalışıyor ve 5 adet pc sürekli olarak verilere ulaşıyor ve yeni veriler oluşturmaya devam ediyor.

Diğer donanımsal özelliklerine burda girmeyeceğim, ürünün kendi internet sitesinden zaten bu bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Ürünün şuanki yaklaşık piyasa fiyatı KDV dahil 260 TL civarı. (Harddisk içermez).

Cihazın fiyatı, kurulumu, arayüzü, kullanımı, portatifliği, sessizliği ideal. Özellikleri giriş ve orta seviye için güzel.

Türkçe arayüz olmaması, yüksek performans isteyenler için tek gigabit portu olması göze çarpan eksiklikleri.

Umarım nas cihazı almayı düşünen teknoseyir takipcilerine faydalı olmuştur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 21