Kitap muazzam başladı ve öyle gidiyor. Anti-virüslerin detaylı olarak çalışmasını, tersine mühendisliğini ve ufak numaralarını gösteriyor 🙂 Okuduktan, denedikten sonra yazdığım makalenin daha detaylısını yazmayı düşünüyorum. Eğer anti-virüslerle çalışmayı düşünüyorsanız bu kitaba göz atabilirsiniz, her ne kadar tamamını okumasam da önermekle pişman olacağımı düşünmüyorum.
https://repo.zenk-security.com/Magazine%20E-book/Antivirus%20hackers%20handbook.pdf

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Meltdown ve Spectre'nin neden olduğunu tam olarak anlamasam da yavaş yavaş anlayabiliyorum. Hatta ilk patladığı zamanlarda (doktorasını bu alanda yapmış yani işlemci mimarisi üzerinde yapmış) hocama sorduğumda; "Bu gayet doğal!" dediğinde şok geçirmiştim. Çünkü düşünsenize bir donanım var ve güvenlik açısından çok zayıf. Beynimiz gibi düşünebilirsiniz. Sonra açıklama olarak da "İşlemcilerin o hızlara ulaşabilmesi için bu açıkların olması gerek" demişti daha da şok olmuştum. Açıkların makalesini okuyup (https://meltdownattack.com/) anlamayanlar için(ben ve benim gibi arkadaşlar) bu örnek gayet açıklayıcı 🙂
https://dzone.com/articles/branch-prediction-in-java

Java and Branch Prediction - DZone Java

This simple guide to branch prediction in Java should help make your code more performant by properly using a microprocessor's branch predictors.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çok merak ettiğim -neredeyse- cevabını öğrendiğim ama hesaplaması yapılırken hala tatmin olmadığım bir konu var. Frame Pacing ve Average FPS, %1 FPS, %0.1 FPS konusu. Anladığım kadarıyla Ortalama FPS bize tam istediğimiz Gerçek Zamanlı sonucu vermiyor. %1 FPS daha doğru sonuç veriyor. Doğruysa bu bilgiye ulaşmak kolay fakat bunun hesaplaması tam olarak nasıl oluyor. -Tamamiyle uyduruyorum-Yani 180-190 FPS veren oyunun %1 FPS'i 100 FPS falan oluyor. Bu aradaki 80-90 FPS fark nasıl hesaplanıyor?
Umarım anlatabilmişimdir. Çok teşekkürler şimdiden 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#android
Galaxy Mega'nın soft brick çözümünü bir türlü bulamadım. Sabahtan beri denemediğim dosya kalmadı ama cihaz inat etti bir türlü açılmıyor. 🙁 Acaba daha önceden böyle bir sorun yaşayıp da çözebilen var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bugün neredeyse tüm gün internet yoktu. TTnet çalışma mı yapıyor acaba? Yoksa sorun sadece benim nette mi?
Öğlen güncellemesi: Sanırım TTnet çalışma yapıyormuş. Duzeldi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sunucu işleriyle ilgilenen arkadaşlar merakımdan soruyorum. Mesela bize ait olmayan bir sunucuyu, ayna sistem kurarak yani kendi kurduğumuz sahte sunucuyu başka sunucu gibi göstermenin yolları var mı? Anolojiye pek hakim değilim o yüzden cahilliğimi affedin lütfen 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ali @norego

  Kendi sunucuna aynısını kurup herkesi oraya yönlendireyim diye bir durum bildiğim kadarıyla yok fakat hangi bilgisayardan girildiğinde oraya yönlenmesini istiyorsan o bilgisayarda dns ayarlarını kendi hazırlayacağın dns servera yönlendirerek yapabilirsin.

  DNS server telefon rehberi gibi çalışır. Sen tarayıcıya bir adres yazdığında o site açılmadan önce bilgisayarın dns sunucuna o sitenin ip adresini sorar ve dns server'ın verdiği ip adresine gider.

  Kendin bir dns server oluşturup teknoseyir.com'un ip adresini kendi hazırladığın bir sitenin ipsi ile değiştirirsen ve bilgisayarında dns server olarak kendi dns serverının adresini kullanırsan, teknoseyir.com yazıp entera bastığında tarayıcın senin dns serverındaki ip adresli siteyi açar ama tarayıcıda teknoseyir.com yazar.

Yahu bir deli yaktı meşale, bütün akıllılar arkasından gitmeye başladı. Arkadaşlar biz plus üye olurken, bize slime, haftada 10 video, gittiğimiz her yerde harıl harıl video çekeceğiz tarzı şeyler vaadedilmedi. Vaadedilen birkaç şey vardı, onların olup olmadı tartışılır, siz de bunu bile bile plus aldınız. Zaten bu plusun amacı Teknoseyir'in devam etmesi yani markalara biat etmeme kültürünün devam etmesi ve buna mukabil ürünlerin, satıcı tarafından değil de kullanıcı tarafından bakılıp ona göre bilgi verilmesi. Bilimum aldığınız hizmetten FAZLASINI istiyorsunuz, daha fazla para verin, istediğiniz olsun. Politik doğruculuğa gerek yok. Hadi diyelim ki, sizin istediğiniz gibi değiştiler; ne olacak? Burada oluşmuş kültürü yok edeceksiniz. Dediğim gibi madem isteklerinizin olmasını istiyorsanız bunu çığırtkanlıkla değil, icraat ile gösterin. Ağzı olan konuşuyor.

Okuduğunu anlamayan veya bilmeyip yorun yapan arkadaşlara açıklama: İroni, söylenen bir sözün şaka yollu tersinin söylenmesine denir.(https://en.oxforddictionaries.com/definition/irony) ".. slime.." bahsederken ironi yapmıştım.

Açıklama: Olay sadece CES'te atılmayan videolar değil, LP'ye saldırı ve taciz boyutuna ulaşan gönderiler. Madem çok tepkilisin; üyeliğini sonlandırırsın bitti! Sonlandırma sebebini de @gamsizm, @hkellecioglu etiketleyip; "Bakın, ben şu şu sebeplerden dolayı plus almıyorum. Şu kadar arkadaş da bu sebepten dolayı plus almayacak veya memnun değil, bunlar gerçekleşmediği sürece almayacağım!" dersin olur biter. Tepki göstermek bulabildiğin her gönderinin altına papağan gibi "ben ökşiiiye de yazıyorum amaaa" diyerek olmaz.

Bir diğer açıklama: Söylediklerimin arasından cımbızlayarak sadece söylediğim bir şeyden kendi fikrini savunmaya çalışan arkadaşların yorumlarına da bir şey yazmıyorum. İbret-i alem olsun diye yazmayacağım!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 20
 • Nostromo @nostromo

  Hocam mesele plus, para vs değil, mesele editörlerin siteyi bir başına bırakıp diğer sosyal mecralarda aktif olması. Haa, hiç zamanın yoktur hiç birine girmezsin herkes anlayışla karşılar. Ya da sebepsizce hiç birini kulanmazsın aynı şekilde herkes anlayışla karşılar. Şu an Lp ces fuarunda sanırım. Video çekmek filan zaten tek kişi yapılacak bir iş değil, en basitinden bir şeylerin fotoğrafını çekip üstüne bir iki satır ''haaa bakın böyle bir şey var'' diye yazıp burada paylaşabilir. Twitter a gir bak Lp orada döktürüyor resmen, fotoğraflar filan. Sırf ces özelinde demiyorum bunu, insanların tutulduğu şey kendi sitesinde olmaması. Sen kendi sosyal mecran var iken gidip diğer mecralarda bir sürü içerip paylaşıp orada muhabbet döndürürsen buranın ''halkına'' ayıp etmiş olursun. Ki bu eleştiri diğer editörler için de geçerli, Murat abi aktif olarak instagramda paylaşımlar yaparken burada ''video yayına geç girecek'' tarzında bildirim paylaşıyor sadece. Şurada siteyi aktif tutmaya çalışan hepi topu 100 kişiyiz.
  Yanlış anlaşılmasın, Ts ve tüm editörlerini seviyoruz. Bunlar yapıcı eleştriler

  • Yiğit @deadrow23

   Bakın şimdi sorun "fuardan video gelmemesi" mi, yoksa "editörlerin sosyalde aktif olmaması" mı? Plus olmadığını varsayaraktan; LP, CES 2019'a gitseydi yine Twitter'dan paylaşım yapsaydı bu kadar tantana olacak mıydı?

  • Nostromo @nostromo

   @deadrow23 Aktif olmak için içerik de lazım ki fuar gibi etkinlikler editörler için içeriktir zaten. Bir kaç fotoğraf, üzerine kısa bir cümle zor değil. Bak video çeksin demiyorum. Ve evet, sen ces fuarına gidip gördüğünü ettiğini başka sosyal mecralardan anlatırsan bu tantanaların çıkması çok normal. Ne şiş yansın ne kebap modeli uygulananilir mesela. Twitter da paylaştıklarını aynı şekilde eş zamanlı burada da paylaşırsa insanlar ''tantana'' yapmaz. Meselâ; sen kendi evladın var iken gidip başkalarının evladına elbise alıyorsun, başkalarının evlatlarıyla ilgileniyorsun. Durumu bu benzetmedeki gibi düşün.
   ''Pülüse baraa virdik, hani nirde bize özel içerük'' cileri ayrı tutuyorum. Onları ben de savunmam, yaptıkları jesti başa kakıyorlar. Kaldıki Ts şu anki haliyle ayakta kalamadığından ötürü bu haliyle bari ayakta kalabilsin düşüncesinden hareketle insanlar plus üyesi olmalıydı

  • Yiğit @deadrow23

   @nostromo Tamamiyle katılıyorum. Kısa bir cümle ile en azından video yapmak mantıklı bir hareket olurdu. Buna kesinlikle karşı değilim ve destekliyorum. Benim amacım hiç eleştiri yapmak değil, amacım eleştirilerin anlaşılabilmesini sağlamak. Mesela bu konuyla ilgili tüm gönderilere bakın; bazıları "fuar" adı altında LP'ye saldırıyor. Benim amacım böyle arkadaşların belirlenmesini sağlayıp, bu tarz eleştirilerin, dikkate alınmamasını sağlamak. Hadi diyelim ki LP buradaki gönderilere, eleştirilere baktı. Bizim gönderilerimizi, eleştirilerimizi mi dikkate alacak? Gidip o arkadaşların saldırı ve hakaret içeren yorumlarını dikkate alacak tabii ki. Sonrası malum zaten. Biraz empati lütfen, yapmıyorlar demiyorum ama dikkate almıyorlar bana göre.

   Dediğim gibi eleştiri yapılacaksa-mantıklıysa- birlikte yapalım. Bunu da güzelce iletelim. 🙂

 • Gökhan @gokhans19

  Niye deli olsun kardeşim? Millet slime videosu falan istemiyor zaten onu kim söylüyor. Plus videosundaki vaatlerin çoğu gerçekleştirilmedi o ayrı meselede milletin istediği ces fuarından içerik paylaşılmasıydı. Ama Levent abi nedense bu konularda hızlı davranamıyor. Amdnin nvidia gtx 2080e rakip yeni ekran kartının haberini başka sitelerden öğrenen adamın teknoseyirin bu bilgiler karşısında hızlı aksiyon alamamasını eleştirmesi gayet normal.

  Teknoseyirin plustan sonraki bu kadar düşüşünün nedeni senin gibi üyelerin "biz hiçbir şey beklemiyoruz" tarzı yaklaşımları. Siz birşey beklemedikçe ts editörleride kendilerini salıyorlar birşeyler yapmak için çabalamıyorlar. Bu tip yaklaşımlar yerine plus aboneleri baskı yapsa plus videosundaki vaatler tutulurdu. Sitenin editörünün ne kendi sitesine nede takipçilerine saygısı var, iş sevgisi hobiden ileri gidemiyor. Ekşiyede yazmıştım burayada yazayım. Keşke ces fuarına Hamdi abi veya Can gitseydi. Belliki Levent Pekcanın altından kalkabileceği işler değil bu koşturmalar. Hatta Umut gitse ona bile razıyım. En azından twitterdan kendini sevip sayıp abi abi nolur birşeyler paylaş diye paçasına sarılan takipçilerine azıcık saygısı olurdu. Para verip plus alanlar hala nasıl ses çıkarmıyor ben onu anlamıyorum.

 • Melburg @melburg

  Plus'a sadece destek olduk başka bir şey istemeyiz gözüyle bakarsak bu en çok Ts'nin kendisine zarar verir gelişmeyi durdurur. Bir şey talep etmeyen izleyiciye kimse bir yenilik yapma gayreti göstermez. Plus gelirken verilen vaatler neydi? Reklamsız Ts(Belli ölçüde oldu) Plus'a özel içerik(Oyun gündemi var bunun dışında ekstra olan plus içerikler az) Canlı Yayınlar(Çok az en son ne zaman olduğunu hatırlamıyorum) Firmalardan kuponlar(Sağlandı). Zaten firmalardan ürün gelmeden kendimiz alıp inceleyebiliriz olayı direk plus vaadi değil 10 bin gibi rakamlara gelirse olan bir hedefdi onu konuşmaya gerek yok.

  • Melburg @melburg

   Eleştiri olmadan ilerleme olmaz. Çok basit bir olay var bir şeyi sıcak lanse edersen daha fazla izleyici elde edersin. Ts'nin vakti zamanında Dünya'dan bile önce yayınladığı videolar oldu bu yayınlarda Lp'de övünüyordu demek ki anlık içerik paylaşmak kötü bir olay değil. Fuardan lp içerik çıkartmak istemiyor olabilir ve bu gayet anlaşılabilir tarzına uymayabilir böyle bir durumda Ts'nin bir yayın planı oluşturması lazım. Ya fuara Murat Gamsız gidecek ve o fuardan içerik üretimi sağlayacak en kötü oradan bir değerlendirme tarzı(Murat abinin bunu yaptığı bir çok örnek var fuardan canlı yayın vs. gibi) veya gündem anında lp uzaktan katılacak tarzı minik bir değerlendirme gibi farklı planlar üretilebilir

  • Fırat @frt

   Ya hepsini geçtim kaç haftadır cızırtı yapan bir mikrofon var daha onu bile değiştiremiyorlar.

  • Yiğit @deadrow23

   Şu eleştiriye tamamiyle katılıyorum "CES'te en azından MG'ın yaptığı gibi bir ufak değerlendirme videosu yapabilirdi" diye bakın benim buna sözüm yok. Ama bazı arkadaşlar bunu bahane ederek, gene LP'ye sallamaya başladı. Mesela plus başladıktan 1 ay sonra benzer olaylar olmuştu hatırlarsanız. Gene günah keçisi LP olmuştu. Benim karşı olduğum şey bu zaten. Eleştiri yapılacaksa, mantıklıysa, hepimiz yapalım. Ama maksat üzüm yemek değil, bağcıyı döveceksek; orada durmamiz gerektiğini düşünüyorum. Burada benim hatam var açık açık olayın ne olduğunu belirtmem gerekti. Bunun için özür diliyorum herkesten.

 • scorptr @scorptr

  Yerinde sayan seyde aslinda geriler farkinda degilsiniz dusunun yeni bir fuar var adam youtubedan aratiyor fuarin ismini bircok kanal cikarken ts cikmiyor anlik videolar atmadigi icin simdi bu kanalin abone sayisi nasil artacak, ayrica kimse slime videosu istemedi şu aman boyle gitsin kafasini birakmadigimiz icin bir yere gelemiyoruz.
  Lp birkac resim cekse otele gecincede o resimler uzerinden sakin kafayla konussa bu bile yeterliydi bircok insan icin kimse 10 saat gezerek canli yayin istemiyor tsye en cok zarari aman boylede iyi diyen uyeler veriyor farkinda degilsiniz

https://www.hepsiburada.com/sandisk-ssd-plus-480gb-530mb-445mb-s-sata-3-2-5-ssd-sdssda-480g-g26-p-BD805683 İndirimden haberi olmayan varsa bence bu modele bir baksın derim. Bunun 240GB'lık versiyonunu eski laptopumda hala kullanıyorum ve hala takır takır çalışıyor.(Sanırım 5 sene önce, Vatan'dan almıştım) 480GB'tın da üzeceğini sanmıyorum. Bu arada eşeğin 480'liğinden bile ucuza geliyor.
#SSD

SanDisk SSD Plus 480GB 530MB-445MB/s Sata 3 2.5" SSD Fiyatı

SanDisk SSD Plus 480GB 530MB-445MB/s Sata 3 2.5" SSD en iyi fiyatla Hepsiburada'dan satın alın! Şimdi indirimli fiyatla sipariş verin, ayağınıza gelsin!
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu sene umarım hayalimdeki sistemi(1080p de ultra oynayabileceğim bir sistem) toplamak mümkün olur umarım 😊 Sizin bu seneki planlarınız/hedefleriniz/dilekleriniz neler? Haydi, paylaşın, seneye bu isteklerimizin olup olmadığını konuşuruz 😊

BeğenFavori PaylaşYorum yap