Sony C310 vs XB400

C310 bozulunca XB400 aldım dün. (C310 için servis değerli evrak verdi ve amazon para iadesi yapacak.)

Hızlıca deneyimimi anlatayım;

  • C310'da daha küçük bir sürücü var (9mm) ama buna rağmen basları çok çok çok daha pançiyyyy (punchy)! Ben bu kulaklıkta bazı müzikleri dinlerken "ulan arabaya atacaksın 2 tane Alpine 38cm, orda dökeceksin böbrekteki taşları" diyerek gaza geldiğim oluyordu. Sürücü kabinleri epey minikti, benim gibi küçük kulaklı ve küçük kulak deliği olan biri için büyük rahatlık. ben ancak Kanal İçi ya da Kulak Çevreleyen kulaklıklar kullanabiliyorum. Apple'ın classic kulaklıklarını vs kullanamıyorum. Çengelliler de dahil. Malzemesi ilk başta çok güzeldi, yani aksamları birbirine bağlayan kablo yassımsı ve bir miktar kumlu hissiyat veren plastik gibi idi. Sonraları tabikî cildim ve kıyafetlerim gerekli pasta cila işlemini yaptı. Buda sorun kabloların sertleşmesi oldu. Kablolar kazık gibi oldu. Vücut ısımı alınca geri yumuşuyorlardı.
  • XB400'e gelince daha büyük bir sürücü var (12mm) buna rağmen basları zayıf kalıyor. Zayıfı açıklamak gerek; kesinlikle yok değil. Hatta eminim başka bir markadan geçince "vay a...rkadaş" diyecekler olur. Filhakika bir C310 değil ! Basları bir kenara bırakırsak, total icra esnasında sanırım bir mesafe farkı var. Buna sahne demek doğru olmaz. Demek istediğim XB400 tamda kulak zarımın önünde duruyor gibi değil, bu bir eksiklik yada kötülük değil, bu tercih... 12mm sürücüyü daha büyük bir kabinin içinde kulak kanalına daha uzakta konumlandırmışlar. Bu şuna neden olmuş olabilitesi var; yormayan bir dinleme deneyimi. Belki basları da törpüleyen de bu mesafe idi. Buna ek olarak diyebilirim ki, Flat'a yakın olan ama flat olmayan lezzetli bir dinleme sunuyor. Kesinlikle hafif bir gövdeye sahip. Malzeme kalitesi salona gideyim haldır haldır spor yapayım sırıl sıklam olayım kulaklıkda dayansın tarzı değil. Tahminim bu durumda elimizde kalır. Bu C310 içinde geçerli.

Ben kulaklıklarımı spor harici günlük hayatımda ve ofiste zoom vs gibi ortamlarda efektif ve memnuniyetle kullanıyorum.

Tüm bunlara ek olarak son ses de uzun süre dinleyemiyorum ama yine de son sese aldığımda bir %15 daha fazla güç iyi olurdu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap