Mekanik kalemlerdeki çözümlere bayıldım yauv.

Why You NEED an Overengineered Japanese Mechanical Pencil! ✍🏼🤔

Japanese mechanical pencils are a cut above the rest, boasting innovative features. But are they overengineered? We’ll show you seven mechanical pencils with...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • reducto @protego

  "Tiniest Tip" özelliğini beğenmedim. Uçla birlikte kalemin de kağıda değmesi sürtünme fazlalığı yaratır ve daha yorucu olur. Ne kadar etkisi olur bilemiyorum ama olacağı kesin 😀 Bu özelliklerin hepsinin toplandığı bir kalem yok mu? 😀 Özellikler iyi de kalem başına 1 özellik düşüyor ne anladık o işten 😀

 • dolunay @dolunay

  Pilot'tan hiç bahsetmemişler, sadece sattıkları markalar herhalde.

  • Mehmet Can Dogan @dogan_mcan

   Satıyorlar, ve evet satmadıkları bir kalemi önermeleri aşırı amatörce olurdu. Bahsetmemelerinin sebebi Pilot'un bu videonun konusu olan 'overengineered' bir kaleminin olmaması. Yalnızca shaker kategorisine bir model konulabilirdi ama oraya da Tombow Mono'nun konulması satıcı açısından daha mantıklı çünkü Pilot'un shaker modelleri ya çok eski ya da herkesin sevmeyeceği tombul ve asimetrik tasarımlara sahip. Pilot'u ne kadar sevsem de mekanik kalemleri inovasyon ve mühendislik konusunda videodaki modellerin bayağı gerisinde. Jel ve Dolmakalem konusunda da videodaki markaları ezer geçer, o da başka bir videonun konusu.

  • dolunay @dolunay

   @dogan_mcan Pilot S30 var Orenznero muadili hem de ahşap ama sadece 0.5. Ondan önce Pilot Automac varmış şu anda 100 dolar üstü satılıyor, yine otomatik uç çıkartan. Şimdi bakarken pilot clutch point buldum, kalan ucu son mmsine kadar kullanabilen model. Shaker dendiğinde ise akla gelen isim Pilot zaten ama dediğiniz gibi eski kalmış. Japon dedikleri için Rotring'i listeye almamaları normal ama pilot bana ciddi eksiklik geldi.

  • Mehmet Can Dogan @dogan_mcan

   @dolunay Pilot S30'un 0.2 modeli yok, bu nedenle de Orenz Nero'nun muadili değil. Ahşap olması da zaten bir mühendislik örneği değil; çok iyi bir zanaatkârlık örneği. Ayrıca Orenz Nero'nun sliding mekanizması daha gelişkin olduğu için bu nedenle Tiniest Tip kategorisinde Orenz serisini, Auto Extending Lead kategorisinde Orenz Nero'yu önermeleri çok doğal. Pilot Clutch Point ve Pilot Automac ise üretilmeyen/satılmayan kalemler. Ancak eBay'de gereksiz pahalı fiyatlara bulunabildiği için yine önerilmemiş olması doğal, öte yandan diğer markalar yine hem sliding mekanizma hem de uç kırmaya daha dayanıklı olan kalemlere sahip.

   Bu arada Japon kalemleri özelinde olmasaydı da Rotring'in kalemleri hiç ilginç veya fantastik özelliklere sahip değiller. En pahalı olan 800 ve 800+ aşırı uç kıran gereksiz ağır gösteriş kalemleri. 600 ve Rapid Pro en iyi iki modelleri, ancak ikisinde de yine overengineer'lık bir durum yok. En fazla Rapid Pro'ya uç gizleme konusunda önerebilirsin ama orada da Pentel GraphGear 1000 gibi çok daha gelişmiş kalemler var.

   Bu video elbette bir kırtasiye firması taraınfan hazırlanmış bir video ve ancak sattıkları ürünleri önerebilirler. Öte yandan Jetpens rastgele reklam yapan bir firma değil ve ciddi miktarda çeşitte ürün satıyorlar. Sitelerindeki rehberleri ve blogları da çok profesyonelce ve üsturuplu hazırlanmış içerikler. Bu içeriklerin de videoya dönüştürülmüş halini Youtube'a koyuyorlar. Evet kalem satın alınması için tavsiye ediyorlar ve genel kategorilerin yanında çok spesifik kategoriler altında da öneriyorlar; ancak bunu yanlış bilgi vermeyip doğru düzgün yapıyorlar. En basitinden "en iyi mekanik kalemler" bloglarında Pilot'tan modellere yer vermişler. Spesifik kategori ile genel kategorileri birbirinden iyi ayırmak lâzım.

   https://www.jetpens.com/blog/The-Best-Mechanical-Pencils/pt/809

  • dolunay @dolunay

   @dogan_mcan Konunun uzmanı sizsiniz, onu teslim edeyim önce. Benim dediğim bir şekilde bir Pilot ürünü koysalardı iyi olurdu, ne bileyim ben öyle bir eksiklik hissettim ve sanki video çok yanlıymış gibi düşündüm 🙂 Araştırınca s30un ahşap görüntüsünü çok beğendim, otomatik uç çıkartma özelliği de tabi çekici birşey, kötü yönü fiyatı, almam zor, belki bir gün. Orenznero da çok yüksek fiyatlı, bir de sanıyorum 0.2 uç pahalı ve çabuk bitiyor yani kullanması da pahalı 🙂

  • Mehmet Can Dogan @dogan_mcan

   @dolunay Estağfurullah ben de uzman değilim ancak bu kategoriler spesifik olarak hazırlanıyor. Dediğim gibi en ince uç diye bir kategori koyup Orenz önermemek de çok yanlış yönlendirici olurdu. Listeledikleri ürünleri sınıflandırıp öneriyorlar kısacası, yanlı video olması için sadece tek bir markanın ürünlerini önermeleri lazım, öyle videolar da var elbette.

Samsung M51'in şarj cihazını yaktım, ne önerirsiniz? Geleceği de düşünerek?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 16

Wiki: "Irkçılık, farklı bir ırk veya etnik kökene sahip oldukları için diğer insanlara yönelik önyargı, ayrımcılık veya düşmanlıktır."

Belli ki günümüzde ırkçılık kendi ırkını ari ırk kabul etmek gibi üstsel bir genellemenin dışında, bir yada birkaç ırkın aşağı olduğunu düşünmek. İkisi epey farklı şey.

Irkçılık yaklaşımını tam bir embesillik olarak görsem de *kültürcülük bence çok makul bir davranış. Bunun bir terimi var mı bilmiyorum.

Bir insanın rengini, boyunu-posunu vb özelliklerini konunun dışında bırakarak, yaşadığı ve yaşatmak konusunda ısrarlı olduğu kültürünü tümden ya da seçimli kalemlerle reddetmek, aşağı görmek, kendini uzak tutmak, kültürü yaşatmayı çalışanları kendi toplumundan uzak tutmaya çalışmakta bir kabahat görmüyorum.

Örnek vereyim;
Misal Müslümanların katı kurallar ile yaşadığı bir bölgeye yurt dışından gelen kadınların örtüye girme zorunluluğu. Bu oranın yerel halkının dayatımıdır. Sarı saçlı mavi gözlü diye onu öldürmezler ama başı açık kültürü de kabul etmez ve barındırmazlar.
Tersi de örnek verilebilir, (olmaz ya) Türkiye dediki bizden size turistler gelirken kapanmak zorunda sizden de bize gelirken açılmak zorunda kabul eden gelsin.

Gibi.... Kültürcülük ırkçılık ile ayrı konumlandırılması gerekiyor.

Fikriniz var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • altalena @altalena

  O da güzelmiş biraz tdk işi tanım değiştirmece olmuş wiki'nin işi. Kendi ırkını üstün gören adamla kültür farklılığından ötürü milletleri birbirinden ayıran adama aynı sıfatı koymak/alt sınıfa yerleştirmek nasıl bir kafanın ürünü?
  Bir Suriyelinin bir Türkten daha fazla suç işleme potansiyeli var günümüzde çünkü Suriyeliler savaştan çıktığı için psikolojisi gidik, ekonomik durumları daha kötü ve geri kalmış bir ülkenin toplumu. Benzer mantıkla bir Türk'ün suç işleme potansiyeli de bir Norveçliye göre daha yüksek. Bunlar gerçekler. İstatistiklere bakılsa bunlar doğrulanır. Ama bu tanıma göre bu ırkçılık oluyor ve istatistik biliminin kendisi de ırkçı demek ki 😀

 • dolunay @dolunay

  'Kültürcülük' kavramını sevdim, tam benim durumumu açıklıyor. Göz rengi, ten rengi vb. hiç önemli değil, kültürel olarak yüzyılımızda mı yaşıyor kişi, evrensel kabullere aklı eriyor mu o önemli bana göre. Ha bana ırkçı diye olursa, ona da hayır demem, isimlendirme hem önemli hem değil 🙂

 • DK3 @daralik

  Yazdıklarımın başka bir yüzü de var; ve bu şu anımızla ilgili epey bağlantılı. Kültürcülük yaparak "Biz LGBT'e gönül verenler derneğini burada istemiyoruz, gidin başka topraklarda oynayın..." neticesi de çıkabilir. Bizim kültürümüzde bu yok mottosu oldukça tehlikeli ve bireysel özgürlüklere müdahale edebilir bir hale de gelebilir.

E-Devlet'i patlatmışlar... üzücü...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Az evvel eskileri mi karistiriyor düzenliyordum. Kardeşimin 10 yıl önce kullandığı sözlük çıktı. Oğluma verdim oyuncak yaptı. Bluetooth da müzik çalan telefonum bunu duymuş ve incelik gösterip reklamını çıkardı. Valla telefonların şarjı bu kadar izlemeye iyi dayanıyor.

Ekonomik gücüm olunca Apple'a geçeceğim. Orda böyle birşeyler olmuyordu sanırım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Araç kamerası aldıktan sonra güneşin hışmına uğrayan var mı? Güneş ekipmanı yamultmuyor mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6