Harbi Getto 1. Bölüm

“Getto” tabiri günümüzde yabancıların yaşadığı hemen hemen tüm mahalleler için kullanılmakta ama orada yaşayanlar için çok daha değerli ve önemli bir yer. Ha...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

  Daha belgeselin başında, ilk konuşan adamın sözleri, beni çok şaşırttı. Alt sokaktaki hastanede doğmuş, sonra hemen o eve getirmişler, gelmiş belki 30 yaşına, kazık kadar adam olmuş, "hala buradayım" diyor. Yahu insan hiç mi çıkmaz mahallesinden? Neden hala aynı şehirde yaşıyorsun? Okumak ya da çalışmak için hiç mi yer değiştirmez bir insan? Ha Anadolu'nun ücra köşesindeki köyünden hiç çıkmadan yaşayıp ölen biri ha bu adam, ne farkları var? Madem öyle yaşayacaksın neden oradasın?

  İkinci konuşan bakkal teyze de hayretler içinde bıraktı beni. Aynı İstanbul'daki gibi yaşıyoruz, bizim için hiçbir şey değişmedi, aynı şekilde yaşıyoruz, diyor. Sen kalk ta Berlin'e kadar git, ama aynı şekilde yaşa. E neden gittin? Ne anlıyorsun Berlin'de yaşamaktan eğer köyündeki gibi yaşıyorsan? Hani öyle bir şey ki mahalleyi içindekilerle birlikte Yozgat'a ışınlasalar belki bir ay farkına varan olmayacak. Bu nasıl küçük yaşamaktır?

  "Almancı" ya da genel olarak gettolaşan yabancıları aşağılamak için sormuyorum bunları, anlamıyorum sadece. Ben bugün Berlin'e taşınsam yarın sabah uyandığımda ilk işim Alman olmayı öğrenmeye başlamak olur. Olabildiğince Almanlarla arkadaş olmaya, onların kültürünü ve günlük yaşantısını öğrenmeye, hatta düpedüz asimile olmaya çalışırım. Bu demek değil ki Türk olmayı unuturum, yine açar Neşet babayı dinlerim rakı içerken ama Türk mahallesinde yaşamak için Berlin'e gider mi insan ya? Hiç anlamıyorum bu kafayı.

  Sonra bize ırkıçık yaptılar diye kalkıp mafya olmuşlar bir de. Dazlak dedikleri radikal sağcıları katmıyorum bu dediğime, onlar zaten ruh hastası, ama sen bu kadar içine kapanır, bir anlamda misafir olduğun evin sahibine uymaz, onun seni misafir ettiği odayı kendi evine çevirirsen seni tabii sevmezler. Irkla değil kültürül birliktelik ile ilgili bir şey bu.

  Sonuçta ben yurtdışında yaşayan ama aslında yurtdışında değilmiş gibi yaşayan bu insanları hiç anlamıyorum.

  Bu arada, canlandırma sahneleri biraz dandik olmuş, fakat bunun dışında güzel belgesel yapmışlar. Görsel olarak izlemesi keyifliydi.

  • Chell @alperenxx

   İlk konuşan KillaHakan yalnız.

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   @alperenxx Sonradan fark ettim tabii ki. İzlerken bir yandan da yazıyordum. Sonradan yazdıklarımı değiştirmek istemedim. Sonuçta o yorumu "Killa Hakan"ı düşünerek değil, onun benim gözümde o an ifade ettiği tiplemeyi düşünerek yazdım. Konuşan Killa Hakan değil de onun komşusu Osman olsa Osman örneği üzerinden aynı soruyu soracaktım. Ya da ahmet mehmet neyse işte, herhangi biri.

  • Chell @alperenxx

   @ermanyurdakann insanlardan çok şey bekliyorsunuz. 😀

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   @alperenxx Bilmem, "ben olsam ne yapardım?" diye düşündüm sadece. Belki de, bekara karı boşmak kolay gelir derler ya, bilmeden etmeden öyle sallıyorumdur, belki yurtdışına taşınsam iki ay sonra kendimi Türk mahallesinde bulacağımdır. Yine de anlamıyorum işte. Birinci nesil göçmenleri anlayabilirim belki ama ikinci nesil göçmenleri imkanı yok anlayamam 😀

  • CTG @ctg10

   @ermanyurdakann Belgeseli izlediysen neden dönemediklerini anlatıyor. Ayrıca bakkal değil orası market orada küçük gözüküyor ve o Teyzede Killa Hakanın Annesi. Neden o mahalleden taşınmadıklarını adam anlatıyor ırkçılığa karşı birbirimizi koruyoruz diyor. Bu arada orası İstanbul gibi derken baya büyük bir nüfusu var ve ilçede hiç alman yok ve almanlarla iletişim halinde değiller o yüzden İstanbul gibi. Çete olmalarının sebebi bir çok Türkün işkence altında öldürülmesi sen o belgeselde bir şey görmüyosun adamlar zaten ilk başlarda almanlarla içli dışlı geçindiklerini anlatıyor. Ama sağcı almanlar 1000'lerce Türk öldürdü onlarda 36Boyz'u kurdu mecburen. Böyle yaşamak zorunda kaldılar bir arada kalmaya mahkum oldular anlamadığın olay o. Çünkü duvar yıkıldıktan sonra sağcı almanlarla şehrin herhangi bir yerinde denk gelebilirsin. Hala bu gün Almanyaya gittiğinde daha havalanından girerken bile şöyle bir ses duyabilirsin " Nerden geldin ... çocuğu " diye o zaman bu yazdıklarının boş olduğu anlayacaksın. Bu Hakan Abide olsa normal bir Türkde olsada böyle. Buradan izlemekle göremezsin gidersen anlayacaksın neden öyle dediklerini. Belgeselin ilerleyen bölümlerinde Ceza ( Bilgin Özçalkan ) 'da var. Oda İstanbul ve Almanya getto'sunu anlatacak.

  • CTG @ctg10

   @ermanyurdakann Türk mahallesi yani oraya giden ilk nesil başka bir dünyaya gitti sanki.Sonradan gidenler içinse bunun sebebi kendine adaptasyon sürecinde yardım edecek güvenecek birilerini araman bir iç güdüde olabilir bu hele ki dil bilmiyorsan Türk mahallesi en mantıklısı diye düşünürsün.

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   @ctg10 Açıklama için teşekkürler. Dediğim gibi, bilmeden etmeden sallayarak yorumladım ben. Ve soruları da belgeselin daha başındayken yazmıştım, sonradan belgeselde bazı yanıtlar almış olsam da soruları değiştirmek istemedim, burada farklı yanıtlar verenler olabilir mi diye merak ettim çünkü bu sefer de. Belgeselin diğer bölümlerini de kesinlikle izleyeceğim. Paylaştığın için tekrar teşekkürler.

  • CTG @ctg10

   @ermanyurdakann Eyv. İnsanların bilmediği şey Almanlar aşırı ırkçıdır yani az buz değil maalesef o hitlerin şeylerini taşıyanlar var hala.

Twitch niye özürlü pazarı gibi...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8

#TeknoYardım
Arkadaşlar bilgisayardan film klasörümü veya herhangi bir klasörü paylaşıma açıp istediğim zaman telefondan ve televizyondan wifi üzerinden bu klasöre erişme şansım var mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 25

İnternetinde sorun olan tek ben miyim bu gece ? Siteler zor açılıyor oyunlar geliyor gidiyor pingden.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Demin kuzenimin harddiskine bir sürü şey kopyaladık saatlerce ve içindekileride sildik felan gittik evine taktık hard disk'i eskisi gibi duruyor ne sildiklerimiz silinmiş ne kopyaladıklarımız kopyalanmış. Hayatımda böyle bir şey görmedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar RodeNt USB mikrofon için yerden ayaklı veya masaya kenarı tutacaklı Stand almak istiyorum fakat hangi model ona göre bilmiyorum bilen var mı ?
#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar YouTube da böyle sorun yaşıyorum Çerezleri temizledim chrome 'u sıfırladım ama yok düzelmiyor biraz bekleyince açılıyor. Gizli sekmede sorun yok ama normal de var çözmedim.
#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 13

Arkadaşlar Nvidia GTX 1060 3 GB' dan sizce RX580'e geçmelimiyim ?
#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 21 / 40