Beyler bakın sizin için birşey buldum 🙂 R7 2700X ile i9 9900K'nın IPC performansı karşılaştırılmış. iki işlemcinin saat hızı ile Boost hızı eşitlenmiş mimamirinin kas gücünü test edilmiş. Ryzen FP olarak rakibine göre çok iyi performans sunuyor test bunu gösteriyor. Ryzen tek izlek performansında intel'in nokta kadar gerisinde kalıyor. çoklu izlekte Ryzen intel'i nokta kadar geçiyor. intel Ryzen'nin 10 katı fiyatına sahip olmasına rağmen performans olarak ikiside aynı kalıyor. i9 9900K işlemci Boost hızıyla 5 GHZ'e çıktığı zaman R7 2700X'i %15 farkla geçtiğini unutmayalım. Ryzen fiyatına göre çok iyi performans veriyor tek sıkıntı işlemciyi 5 GHZ OC edilmiyor buda Bios'ların tam güncel olmamasındandır bakalım yeni Bios güncellemeleri bekleyeceğiz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Beyler ilk önce iyi günler dilerim benim Sapphire HD 7730 2GB DDR3 ekran kartına sahibim internetten araştırdım birşey bulamadım bu ekran kartıyla CrossfireX yapmak mümkün mü ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

AMD Summit Ridge İşlemcisi Duyuruldu!

AMD, Computerx 2016 fuarında zen mimarisi kullanan yeni işlemcisi Summit Ridge'i tanıttı. AMD Summit Ridge işlemcinin tüm özellikleri ve detayları haberimizde.

AMD, merakla beklenen Zen mimari tabanlı 7.nesil yeni işlemcisi Summit Ridge'i resmi olarak duyurdu.

FX serisi işlemcilere benzer bir tasarıma sahip olan yeni Summit Ridge, güçlendirilmiş 8 çekirdek ve 16 işlem parçacığına (Thread) sahip. Alt tarafında herhangi bir pin bulunmayan yeni işlemci AMD'nin AM4 soket yapısını destekliyor.

Summit Ridge Özellikleri

Geliştirilmiş yapısı ve özellikleriyle dikkat çeken işlemci, FX serisi işlemcilere oranla yüzde 40'lık bir performans (IPS - Instructions Per Clock) artışı gösteriyor.

Bulldozer mimarisi üzerinde yapılan geliştirmeler sonucu ortaya çıkan Zen mimari ürünü olan Summit Ridge, Intel'in şimdiki nesil işlemcileriyle rekabet edecek.

Yeni Bir Mimari

AMD uzun süredir üzerinde çalıştığı Zen mimarisi ile, Bulldozer mimarisi üzerinde kullandığı Vishera yonga seti için büyük performans artışına gitmiş olacak. Intel'in Hyper-Threading teknolojisine benzer bir yapıda olan mimari, eş zamanlı olarak çoklu işlem sürelerini minimuma indirecek.

Fiyatlandırma konusunda net olarak bir bilgi paylaşmayan AMD CEO'su Lisa Su, Intel'in duyurduğu yeni 10 çekirdekli işlemcilerin 1000 dolar civarında bir maliyeti olduğunu ve pazar üzerinde fiyatlandırma yaparken maliyetleri referans alacaklarını bildirdi.

Kaynak: http://shiftdelete.net/amd-summit-ridge-islemcisi-duyuruldu-72032

AMD Summit Ridge İşlemcisi Duyuruldu! - ShiftDelete.Net

AMD, Computerx 2016 fuarında zen mimarisi kullanan yeni işlemcisi Summit Ridge'i tanıttı. AMD Summit Ridge işlemcinin tüm özellikleri ve detayları haberimizde.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

AMD’nin yeni işlemcileri Intel Core i7’yi gölgede bırakıyor

AMD eskiden beri Intel’e göre daha uygun fiyatlı işlemciler üretmesiyle biliniyor. Ancak fiyatı uygun olan bu işlemciler genelde Intel’in gerisinde kalıyor ve bu da özellikle oyuncu kitlenin büyük bir bölümünün tercihini Intel’den yana kullanmasına neden oluyordu. AMD yeni tanıttığı işlemciyle birlikte uygun fiyatın yanı sıra performans konusuna da ağırlık veriyor ve Intel’i her alanda geride bırakmayı hedefliyor.

Computex’te tanıtılan 7. nesil üst seviye AMD işlemciler önceki işlemcilere göre yüzde 56 oranında daha yüksek performans sergiliyor. Intel Core i7 ile karşılaştırıldığında ise yüzde 53 daha hızlı grafik performansı ve yüzde 51 daha fazla işlem performansı vadediyor. Dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen işlemciler, verimliliğe de önem veriyor. Önceki nesile göre yüzde 12 daha az güç tüketen işlemcinin offline olarak 1080p video izlerken yüzde 41 oranında daha az güç harcadığı ifade ediliyor. Yeni A9, A6 ve E2 işlemcilerine eklenen Excavator adlı çekirdekler HD video oynatımında ekstra performans sağlıyor.

En üst seviyedeki FX 9830P, 3 GHz hızında çalışıyor ve bu hız 3.7 GHz’e kadar çıkabiliyor. Giriş seviyesindeki E2-9010’un ise 2 GHz hızında çalışıyor ve hızı 2.2 GHz’e kadar artırılabiliyor. Dell, HP, Lenovo ve Asus’un yeni dizüstü bilgisayarlarında bu işlemcilere yer verileceği belirtiliyor. Zamanla bu markaların sayısının artması bekleniyor.

Kaynak: http://www.log.com.tr/amdnin-yeni-islemcileri-intel-core-i7yi-golgede-birakiyor/

AMD’nin yeni işlemcileri Intel Core i7’yi gölgede bırakıyor - LOG

AMD eskiden beri Intel'e göre daha uygun fiyatlı işlemciler üretmesiyle biliniyor. Ancak fiyatı uygun olan bu işlemciler genelde Intel'in gerisinde kalıyor ve bu da özellikle oyuncu kitlenin...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  Burada bahsedilen FX-9830P buyuk ihtimal ile mobil islemci, Socket FP4 olarak geliyor bu islemciler.
  FP3 bir onceki mobil islemcilerin socket modeliydi.

  Henuz masaustu modellerin adlari ve hizlari belli degil...
  Ozellikle Zen core olarak gelecek olan "Summit Ridge" adli seri bugunki masaustu FX ve sunucu Opteron serisini yenileyecek.
  14nm olan bu islemcilerin en az dual kanal olmak uzere DDR4 destekleyecekleri kesin, 4-8 cekirdek olarak yapilandirilacaklar ve socket modeli olarak AM4 belirtilmis.

  APU olarak'ta yenilenmis Excavator gelecekmis, ilginc olan bu seri islemcilerin de bir kismi AM4 socketine uygun olacak.

  APU'lar bu yilin 2. yarisi gelmekle birlikte Zen serisi ve diger AM4 islemciler icin 2016 sonu / 2017 basini beklemek gerekecek.

  • Sertan @cpt-macmillan

   Dostum Zen islemciyi Baya Baya Takip Ediyorum Zen FX Extreme Serisi Oluyor Athlon FX'de Extreme Serisiydi Fiyati 1000 $ Dolar Olucak AM4 Soketli Olucak i7 6950X'e Denk Geliyor. Excavator APU Guclu Olabilir Ama Zen islemci Varsa Alinmaz 28 Nm Sonucta. Zen islemcide Hyper-Threading Var Bunu Cumle Alem Biliyor AMD'nin Kullandigi Hyper-Threading 4 Yollu intel'in Kullandigi Hyper-Threading 2 Yollu Olucak AMD CMT'yi Birakmakla Cok iyi Yapti Zaten.

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @hyper-threading
   Fiyati 1000 dolar olmayacak onu kesin olarak soyleyebilirim.
   En pahali modelin 300 dolar olmasi kesin gibi.

   AMD Hyper Threading kullanmiyor, baska bir cesit ve calisma yontemleri farkli.
   Su andaki FX islemcilerde kullanilan model 4 adet 2 li islemci blogu iceriyor.
   Yeni nesilde de ayni model ama 2 x 2 sanal islemcili olacak fakat sistem bunu sanal cekirdek gormeyecek.
   Aslinda su andaki FX islemcilerin calisma mantigi da ayni ama Windows platformunda tam performans veremiyor iste AMD'nin Zen islemcilerinde biraz daha Intel vari model izleyecegi soyleniyor fakat sanal cekirdek yaparsa bu piyasada Intel'i taklid ediyor goruntusu verecektir bu yuzden yine 4 blok 8 islemci ama her blok 2x2 seklinde calisacakmis.
   Sekiz cekirdek 16 islem...

   Tabi gelene kadar bunlar spekulasyon mu gercek mi bilemiyorum fakat dogru olma ihtimali yuksek.

  • Sertan @cpt-macmillan

   @ameledervis Dostum AMD Acikladi Hyper-Threading ile MCM'yi Birlestirmis Yani 4 Yollu Hyper-Threading Olucak Lisa Su Bugun Acikladi 1000 $ Dolar Olucakmis. CMT Aslinda Cok Guclu Yapiya Sahipti Fakat Kod Eksikliginden Dusuk Performans Veriyor AMD CMT'yi Cope Atmakla Cok iyi Yapti CMT'yi IBM Yapsaydi Daha iyi Olurdu Birde MCM Modul Chip Modul Oluyor Buda IBM'e Ait. MCM Sorunsuz Ve Basarili CMT Gibi Degil Birde CMT'ye Benziyor Ama Degil.

ARM Cortex-A73: Tüm zamanların en küçük boyutlu üst seviye mobil işlemci çekirdeği

Mobil işlemci dünyasının mimari bakımından tek hakimi konumundaki ARM, Computex 2016 fuarını da boş geçmiyor. Firma şimdiye kadar ki en güçlüsü Cortex-A73 çekirdeğini duyurdu.

Mobil platformlarda en yüksek performans için, tasarımcıların özelleştirilmiş çekirdek konusunda yatırımları devam ediyor. ARM ise yine kendi tasarımı üzerinden Cortex çekirdekleri geliştiriyor. Son hamle Cortex-A73 oldu.

Firmanın Computex 2016 fuarında duyurusunu gerçekleştirdiği Cortex-A73 işlemcisi, tüm zamanların en küçük boyutlu üst seviye mobil işlemci çekirdeği olarak tanımlanıyor. Böyle diyoruz zira, 10nm üretim sürecine uygun olarak tasarlanmış. Hali hazırda Apple, Samsung gibi devlerin 10nm mimarisinde özelleştirilmiş ARM çekirdekleri kullanması bekleniyordu ancak ilk duyuruyu ARM yapmış oldu.

Gelecek yıl TSMC, Samsung gibi dökümcülerin üretime başlamasını beklediğimiz 10nm süreci; zar alanının daha da küçülmesi, buna bağlı olarak enerji tüketiminin azalması ve watt başına performansın artması anlamına geliyor. ARM Cortex-A73 çekirdeği de bu olanaklardan sonuna kadar faydalanıyor. Çekirdeği normalde Artemis kod adıyla tanımıştık.

Cortex-A73 çekirdeği, Sophia ailesinin son üyesi. ARM, genelde tasarım yaptığı tesisler hangi topraklardaysa, serilerine firma içerisinde o şekilde adlandırıyor. Örneğin Cortex-A53 Cambridge ailesine, Cortex-A57 ise Austin ailesin mensup. Genelde aile içerisindeki üyeler birbirini temel alır nitelikte. Bu bakımdan, Cortex-A73 için Cortex-A17 tasarımının 64-bit evrenindeki devamı yakıştırmasını yapabiliriz.

Cortex-A73 çekirdeği, Cortex-A72 çekirdeğinden yüzde 30 daha hızlı ve 2.8GHz seviyelerine kadar çıkabiliyor. Enerji tüketimi konusunda ise yüzde 30’lara varan oranda daha cimri. Çekirdeğin zar alanı 0.65 milimetrekare civarında. Cortex-A73 çekirdekleri 4 adede kadar ölçeklenebiliyor ve 8MB Seviye 2 önbelleği paylaşabiliyor.

Performans tarafında ise, testlere göre Cortex-A72 çekirdeğinden tipik kullanım senaryolarında yüzde 10 performans artışı, medya hızlandırmalarında yüzde 5 SIMD performans artışı ve bellek çıkışında yüzde 15 artış elde ediliyor.

Cortex-A73 yine big.LITTLE formasyonunda Cortex-A53 ile birlikte kullanılabilecek. Maliyete göre 2+2, 2+4 veya 4+4 şeklinde yapılar mümkün. 2+4 yapısında, 8 adet Cortex-A53 çekirdeğine göre yüzde 30 daha fazla çok çekirdek ve yüzde 90 daha fazla tek çekirdek performansı elde edilebiliyor.

Son sözü elbette sentetik testler ve gerçek hayat senaryoları söyleyecek. ARM Cortex-A73 çekirdeği için şimdiden pek çok tasarımcı lisanslarını almış durumda ve testlere başlayacaklar. İlk örneklerin üretim bandına girmesi için ise gelecek yıl başlarını beklememiz gerekiyor.

Kaynak: https://m.donanimhaber.com/haberler/ARM-CortexA73-Tum-zamanlarin-en-kucuk-boyutlu-ust-seviye-mobil-islemci-cekirdegi.htm

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Intel, sürücüsüz otomobil cephesinde güçlenmek için Itseez’i satın aldı

Dev teknoloji şirketlerinin tamamı sürücüsüz otomobil dikeyine bir şekilde dokunmak istiyor. Bu devlerden biri de hiç şüphesiz Intel ve henüz satın aldığı Itseez adlı girişimle bu dikeydeki hedeflerini ele veriyor.

San Francisco’da kurulan Itseez, sürücüsüz otomobiller için navigasyon sistemi geliştiren bir girişim. Makine öğrenmesi temelli teknolojiler geliştiren Itseez, sürücüler için çeşitli asistan sistemleri geliştiriyor. Yayaların ve trafik ışıklarının tanınması ile potansiyel kazalara karşı erken uyarı sistemi Itseez’in üzerinde çalıştığı teknolojilerden bazıları.

Intel’de nesnelerin internetine odaklanan Internet of Things Group adlı bir birim var ve bu birimin Kıdemli Başkan Yardımcısı Doug Davis, Itseez’i Intel’in yol haritasında niteliğinde bir girişim olduğunu söylüyor. Zira Itseez, sadece sürücüsüz (otonom) araçlar konusunda derin öğrenme temelli uygulamalar geliştirmiyor. 11 yıllık bir şirket olan Itseez, robotikten gözetime, akıllı telefonlardan spor analitiğine uzanan geniş bir alanda çeşitli algoritmalar geliştiriyor.

Intel’in dönüşümü
Intel, satın alma konusunda mali bir detay paylaşmıyor ama Silikon Vadisi devinin satın almalara belli bir bütçe ayırdığını söylemem mümkün. Zira bir ay önce de Yogitech adlı nesnelerin interneti alanında bir girişim satın almıştı. Sürücüsüz araçlarda yonga setlerinin daha iyi çalışmasını sağlayan Yogitech, İtalya merkezli bir girişimdi ve Intel’in küresel bir tarama yaptığını göstermişti. Intel, Şubat 2015’te de akıllı nesneler için yonga geliştiren Lantiq‘i satın almıştı.

Geçen ay vizyonunu bilgisayar yongalarından bulut bilişim, nesnelerin interneti alanına ve bu dikeylerdeki cihazlardan veri analizi yapmaya çevirdiğini açıklayan Intel, 12 bin kişiyi işten çıkaracağını (toplam iş gücünün yüzde 11’i) söyleyerek sert bir yeniden yapılanma sürecine girdiğini göstermişti.

Görünen o ki Silikon Vadisi’nin kadim şirketi, geçmişten gelen gücünü kaybetmek istemiyor ve bunun için seri satın almalar yapmaktan ve kendi evlatlarını kurban etmekten çekinmiyor.

Kaynak: http://webrazzi.com/2016/05/27/intel-surucusuz-otomobilleintel-surucusuz-otomobil-cephesinde-guclenmek-icin-itseezi-satin-aldi/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

intel'in 10 Çekirdekli 20 izlekli Canavarı Yolda.

Computex'te tanıtılması beklenen Intel'in yeni nesil Broadwell-E işlemcilerine ait fiyatlar daha tanıtım öncesinden ortaya çıktı.

Genel olarak her ne kadar Mobil Dünya Kongresi, IFA, CES gibi fuarları bekleniyor, merak ediliyor olsa da Computex'in de çok büyük bir öneme sahip olduğunu unutmamak gerek. Yeni PC dünyasını yönlendirecek olan bu fuarda, Nvidia'nın yeni nesil GTX 10 serisinde görmediğimiz ve daha duymadığımız gelişmelerin yanı sıra Intel ve AMD tarafında da ciddi ataklar olacak.

Bunlardan biri olan Intel'in yeni nesil 14nm üretim sürecinden geçen Broadwell-E işlemcileri, X99 çipsetli anakartlarlar ile uyumlu olacak profesyonel serisi, Computex'te tanıtılacak. Fakat fiyatları daha tanıtım öncesinden ortaya çıktı bile.

En son Skylake'e geçiş yapmış olan Intel, tüketici noktasında memnuniyeti arttırmış iken, profesyonel kullanıcılara yönelik olacak olan Broadwell-E tabanlı bu işlemciler ile de eski anakartlara da destek veren güçlü işlemciler getiriyor olacak. 246 milimetrekare zar alanı ve 3.4 milyar transistör ile, 306 milimetrekare zar alanı ve 4.7 milyar transistör sayıları gibi detaylara sahip olacak bu Broadwell-E serisi işlemciler, i7 ailesine mensup 4 adet olarak lanse edilecek.

Intel Core i7-6950X, Intel Core i7-6900X, Intel Core i7-6850X ve Intel Core i7-6800X model adlarını taşıyacak bu yeni arkadaşlar, 6 çekirdek ile 10 çekirdek arasında değişen yapıya sahip olacak. Bu noktada Intel Core i7-6950X ise 10 çekirdekli yapısıyla Intel'in bir ilki olacak.

Turbo Boost Max 3 destekli bu işlemciler ise fiyatlandırma olarak yukarıda görebileceğiniz gibi bir hayli yüksek, cep yakan seçimler olacak. Bakalım, Intel'in yapacağı lansmanının ardından ne gibi detayları daha öğreneceğiz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Sertan @cpt-macmillan

   Dostum intel'in Masallahi Var Gercekten Performans Ve Asiri Kazik Fiyati Gercekten Saglam islemci Fakat intel O Fiyati Hak Etmiyor o islemci Guclu Olsa Bile FX-57 Bile Zamaninda Bu Kadar Kazik Olmamisti.

  • Lehimli At @at

   çıkacağı hicri tarih filandır herhalde o ne öyle

  • Orcun @orcun

   @hyper-threading Bu serileri daha çok zaten profesyonel seri e birde rakibi yok. Hani fiyatı o yüzden kafasına göre intel koyuyor. Fx-57 öyle çok pahallı değildi diye hatırlıyorum ben 2. el almıştım. 3.4 ghz'e kadar oc yapıp tek çekirdekte zaten uçuyordu. O dönemin p4 lerini falan darma duman ediyordu.
   Ama işte intel ondan sonra core 2 duo falan geçince amd'i feci dağıttı. O dönemden beri amd hala intele performans anlamında rakip yada daha iyisi olamıyor. Keşke olsa da fiyatlara yansısa biz kazansak böyle tekel intel kafasına göre abanıyor.

  • Sertan @cpt-macmillan

   @orcun Biliyorum Dostum intel Core 2 Duo Cikinca AMD Bilerek Guclu islemci Cikarmadi Keske Cikarsaydi. ATİ'yi Satin Alinca islemcilere ARGE Yatirim Yapamadi APU Yapicam Diye ATİ'yi Satin Alip Kendisini Bitirdi Fakat Kendisini iyi Kotu Toparlamaya Basladi. Ekran Karti Departmanini islemci Departmaniyla Ayirmakla Cok iyi Yapti. Tam 10 Sene Once Birlestirmekle Cok Buyuk Bir Hata Yapip Kendisini Bitirdi Fakat Yine Toparlanmaya Basladi insallah Zen islemci Core'lari Pentium 4 Faciasi Yasatir.

  • Sertan @cpt-macmillan

   @orcun Dostum intel Core 2 Extreme AMD Athlon FX'leri Zar Zor Geciyordu Hatta AMD Mimariyi Guncellemedi Cift Cekirdekli AMD Athlon FX Cikardi Hatta Yine FX-57'nin Mimarisi Vardi OC Yapmislardi. Ama AMD Athlon FX'lerin Mimarisini Guncelleseydi intel Core 2 Extreme'yi Gecerdi Yoksa Athlon FX'ler Daha Gucluydu. intel Core 2 Extreme'ye AMD Phenom 64 FX'leri Cikardilar Ama Piyasaya Neden Cikarmadilar Anlamadim Phenom 64'lerde Bellek Sorunu Vardi Hayla Bellek Sorunu Bulldozerlerde'de Var.

  • Orcun @orcun

   @hyper-threading Eğer bahsettiğin pentium D diye çıkan lafta dual core falansa onları amd geçer. Ama öyle core 2 duo e6xxx xxxx serilerini amd athlon 64 işte 5000 fx 62 falan geçemiyordu. http://www.anandtech.com/show/2045 o dönemin testlerini atayım. ki fx-62 800 dolarlık falan işlemciydi. Oyunlarda dahil olmak üzere fark baya var. Intel o dönemden beri zaten performans anlamında yenilgiye uğramadı. Öncesi pentium 4 ghz savaşları falan derken o dönem yenildi o kadar. Sonra phenom serisi phenom 2 vs. derken fx serisi dahil olmak üzere amd daha çok fiyata oynadı. Performansta çünkü rakip kaptırdı gitti. Fx-62 mesela dediğim gibi 800 dolar civarıydı şuan amd de en üst segmenti bile o kadar pahallı değil.

  • Sertan @cpt-macmillan

   @orcun Biliyorum Dostum AMD Mimariyi Guncelleseydi Gecerdi Phenom 64'lerin Bellej Sorunu Olmasaydi Gecerdi AMD ATİ'yi Satin Alip Kendisini Bitirdi Simdi Yavas Yavas Kendisini Toparlamaya Basladi.

 • HasanEmre Tonguç @hasanemretonguc

  2 çekirdek g3258 neyimize yetmiyo nabıcaz bunları

AMD Athlon 64 FX-57 Nasıl Bir Eski Efsanedir Nasıl Bir Kas Gücüne Sahip Bilmeyenler icin Yakından Tanıyalım.

Athlon 64 Fx, AMD firmasının çıkardığı, piyasada yer alan tek çekirdekli ve en kuvvetli mikroişlemcisi. Günümüzde kullanılan 32 Bit uygulamalar ile birlikte yeni nesil 64Bit uygulamaları da desteklemektedir. İstisnai durum harici Dual Core mimarisini kullanır. Bunun yanında AMD'nin geliştirdiği, mikroişlemciye yük binmeyen zamanlarda daha sessiz ve serin çalışmasını sağlayan Cool&Quiet teknolojisini de destekler. En performanslı modeli Fx-74[1] modelidir. AMD'nin Intel'e ciddi olarak rakip olduğu ve performans olarak birçok Intel mikroişlemcisini geride bırakan bir CPU'dur. Oyun ve şirket uygulamalarında üstün performans sergiler. Sse, Sse2, Mmx, Mmx2, 3dNow, plus komut setleri yanında hem i386 standart mimarisini hem de AMD64 mimarisini destekler ve AMD64 komut seti ve mimarisi lisansı için Intel, AMD şirketine telif ödemektedir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap