#MicrosoftFlightSimulator xplanedeki gibi ayrıntılı harita modu çıkmış.
Oyunda Hangi ilçe-köy üstündesiniz gösteriyor harita.
https://www.youtube.com/watch?v=GiY7ekJyogY

How to get a real Map in Flight Simulator 2020! VFRmap Mod

Tired of that vague VFR Map in Flight Simulator 2020, say no more with this amazing VFRmap plugin! *** Download here: https://www.msfsaddons.org/freeware/plu...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

VS Code için muazzam bir eklenti. Henüz deneme imkanım olmadı ama ilgilenen arkadaşlar deyenebilirler. Debug esnasında çeşitli animasyonlar ve görselleştirmelere olanak sağlıyormuş.

İlgili eklenti; https://github.com/hediet/vscode-debug-visualizer/tree/master/extension #VSCode

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Telegram'ın yorumlar aracı sitelere de eklenebiliyormuş. Telegram hesabı ile giriş yapanlar yorum yapabiliyor bu sayede.

https://comments.app/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kei @kei

  Tam olarak bu olmasa da bu tarz bir girişimi ilk olarak amerika'da altrightçılar denedi dissenter adında. Tüm sitelere ve sayfalara yorum özelliği geliyordu. Tabi yorumları beğenmeyince eklentileri kaldırdılar hep gerekli mağazalardan.

Her şey küçük bir kodlama hatası belkide.

https://www.youtube.com/watch?v=_PuHph0xHOk

Bozuk Kan Salgını: World of Warcraft, Koronavirüs Salgını Hakkında Ne...

Kimi zaman bilimsel konularda ilham veya veriler, hiç beklenmedik yerlerden gelir. World of Warcraft dünyasında 2005 yılında yaşanan ve yüz binlerce oyuncuyu...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

FreeBSD

Adı pek duyulmamış, duyulsa da ne olduğu pek bilinmeyen bir işletim sisteminden bahsetmek istiyorum. Bu işletim sistemi, daha çok arka planda ve hizmet amaçlı kullanılsa da günlük kullanım için tercih edilebilecek seçeneklerden biri. Bu yazıda, incelemeden çok günlük kullanım deneyimlerimden bahsedeceğim.

BSD (Berkeley Software Distribution) ailesinden olan FreeBSD, bir Unix türevidir ve BSD lisansını kullanır. Ücretsiz olan bu işletim sistemi, topluluğu tarafından geliştirilmektedir. Ağ, performans ve güvenlik FreeBSD'nin öne çıkan özelliklerindendir.

Linux dağıtımları kullanmış insanlar genelde çok yabancılık çekmezler fakat bu sistemlere uzak olan insanlar için uzun ve zorlu bir alışma süreci gerekebilir. Birçok insan bu zorlu sürecin henüz başındayken vazgeçer. Tesadüfen tanıştığım bu işletim sistemini yaklaşık üç yıldır ana bilgisayarımda ve tek işletim sistemi olarak kullanıyorum. Bu üç yıllık süreçte neler yaşadığımdan bahsetmek istiyorum.

Bu işletim sistemini bir masaüstü ortamı ile kullanabileceğimi fark ettiğim an onu günlük hayatımda kullanmaya karar verdim. Bunu bu şekilde belirtmemin sebebi, temel kurulumda varsayılan olarak bir masaüstü ortamı ile birlikte gelmiyor olması. Bu durumu en başta biraz yadırgasam da sonradan benimsemeye başladım. FreeBSD'nin temel kurulumundan sonra, onu kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda şekillendirmeniz gerekir. Neler yapabileceğiniz hayal gücünüzle sınırlıdır desem sanırım çok yanlış olmaz. FreeBSD ile bir sunucu, ofis bilgisayarı, güvenlik duvarı, ağ geçidi veya bir medya oynatıcı inşa edebilirsiniz. Benim kullanım tercihim daha çok günlük kullanımdan yana oldu. Bu günlük kullanım senaryosunda web gezintisi, video izleme, programlama, görsel düzenleme, video montaj, canlı yayın, ses ve müzik düzenleme, modelleme, vektörel grafik ve temel birkaç bilgisayar oyunu var. Masaüstü ortamı olarak Gnome, Lxde, Mate, Cinnamon, Lumina ve Xfce seçeneklerini denedim ve hepsini ortalama üç ay kadar kullandım. Bu masaüstü ortamlarından en özel olanı, BSD ailesi düşünülerek tasarlanmış olan Lumina masaüstü ortamıdır fakat ben pek alışamadım. Tercihim nispeten daha yekpare ve sorunsuz bir çalışma ortamı sunmasından ötürü Xfce'den yana oldu.

İhtiyacınız olan yazılımlar için port sistemi ve paket deposu bulunur. Yazılımları kaynak kodundan derleyerek kurmak ve çalıştırmak isterseniz port sistemini kullanabilirsiniz. Daha yaygın olan kurulum yöntemini kullanmak isterseniz paket deposunu tercih edebilirsiniz. Yazılım desteğini ele alırsak, diğer işletim sistemlerinde kullanmış olduğunuz yazılımların çoğunu FreeBSD deposunda bulamayacaksınız fakat benzer yapıda ve benzer özelliklerde oldukça yazılım mevcut. Yazılım desteğinden bahsetmişken, FreeBSD geliştiricileri tarafından geliştirilen bir Linux ikili uyumluluk paketi mevcut ve böylece tamamı olmasa da bazı Linux yazılımlarını kullanabilirsiniz. Çok tavsiye etmesem de bazı yazılım ve bilgisayar oyunları için Wine (Windows Emulator) kullanabilirsiniz. Eğer sıkı bir bilgisayar oyuncusu iseniz, FreeBSD hiç size göre değil.

Temel donanım anlamında şahsen bir problem yaşamadım ama temel veya harici donanımlar için bir araştırma yapmakta fayda var. Bazı özel donanımlarda problem yaşadım ve bir çözüm bulamadığım için o donanımları kullanmaktan vazgeçtim. Örnek vermek gerekirse, M-Audio'nun bir usb ses kartı ve yine M-Audio'nun usb girişli bir midi klavyesini çalıştıramadım. Kişisel bir gözlem olarak şunu söyleyebilirim eğer usb girişli bir cihazınız varsa ve driver'ı yok ise pek fazla şansınız olmuyor.

Performanslı ve stabil bir işletim sistemi olduğunu söyleyebilirim fakat bu, kullandığınız donanıma ve o donanımın uyumluluğuna göre değişebilir. Bu güne kadar donma, takılma, kilitlenme benzeri bir durum yaşamadım fakat harici ve uygulama bazında aldığım hata raporları oldu. Yazılım desteği anlamında çok fazla memnun etmese de sistem güncellemeleri ve güvenlik güncellemeleri açısından oldukça başarılı. Kullanılan masaüstü ortamına göre değişen ve sorunsuz olmayan bir Türkçe desteği de mevcut. Son olarak bir kaç artı ve eksi yönünden bahsederek bitirmek istiyorum.

Eksi yönler ile başlıyorum.

 • Port sisteminden kurulmuş bir yazılımın bir bağımlılığı, paket deposundan kurulmuş bir yazılımın bağımlılığıyla çakışabiliyor. Çözümsüz değil fakat uğraştırıcı.
 • Yazılım kurulumunda yazılım dosyalarının nereye kopyalandığı hakkında bir bilgilendirme yok.
 • Paket deposu güncellemesinde yeni eklenen yazılımlar hakkında bir bilgilendirme yok.
 • Mount, yani sisteme ekleme kısmında yapacağınız küçük bir hata sonrası sistemi çalışır hale getirmek biraz uğraştırıyor.
 • Birçok akıllı telefonu tanımıyor. (Dosya aktarımını FTP ile bağlanarak kablosuz hallediyorum)

Bunlar da gözlemleyebildiğim artı yönler.

 • Oldukça güvenli.
 • Sadece bir tane FreeBSD var. Onlarca dağıtım arasında tercih yapmak gerekmiyor.
 • Tüm sistemi şekillendirmeye izin verdiği için oldukça verimli bir sistem elde edebilmek mümkün.
 • Tek bir satırla tüm dahili veya harici yazılımlar güncellenebiliyor.
 • Kaynak koddan derleyerek kurulum yapmak nispeten daha basit.
 • Kernel'i özelleştirmek ve tekrar derlemek nispeten daha basit.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Hey Allah'ım ya 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10

Şu bilgisayar fiyatına göre nasıldır Acer SWİFT 3 SF314-56 'ya bakarken buna denk geldim.

Asus VivoBook 15 X512DA-EJ957 AMD Ryzen 5-3500U 2.10GHz 8GB DDR4 256GB SSD Vega...

Asus VivoBook 15 X512DA-EJ957 AMD Ryzen 5-3500U 2.10GHz 8GB DDR4 256GB SSD Vega 8 15.6” FullHD FreeDOS Notebook fiyatını ve özelliklerini görmek için hemen incehesap.com'u tıkla
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 18
 • TongYabguHan @tongyabguhan34

  Dediğin işler için Swift üzmez dostum. Bunda @orcun hocama katılıyorum.

 • Zahid Öden @noobzayt

  Acer SWİFT 3 SF314-56 kullanıyorum aklınıza takılan bir şey varsa sorabilirsiniz.

  • Pennywise @pennywise

   @noobzayt Valla bu çok iyi oldu hocam çok teşekkür ederim.
   -Öncelikle genel olarak memnun musunuz cihazla ilgili herhangi bir şikayetiniz var mı diye sorayım.
   -Pil performansı nasıl günlük kullanımda ortalama olarak kaç saat gidiyor şarjı günü çıkartıyor mu?
   -Cihazı mediamarkta inceledim gayet beğendim fakat klavyesi çok hoşuma gitmedi. Siz klavyesinden memnun musunuz zamanla alışılıyor mu?
   -Klavyesi kimi yerlerde arkadan aydınlatmalı diye geçiyor ben bakmayı unuttum. Arkadan aydınlatma var mı varsa işe yarıyor mu gece karanlıkta yazı yazılabilir mi?
   -son olarak siz hangi rengi tercih ettiniz. Ben lacivert modeli çok beğendim fakat çevremdekiler genelde gri daha güzel diyor kararsız kaldım.
   Şimdiden çok çok teşekkür ederim hocam.

 • Zahid Öden @noobzayt

  1- Genel olarak çok memnunum ofis ve günlük işler için fazlasıyla hızlı ve yeterli. Herhangi bir şikayetim olmadı şu ana kadar.
  2- Hiç pilini biterecek kadar gün boyu kullanmadım ama hafif kullanımda 10 saat kalan pil yazıyor
  harici yazılım ve windowsu kendi şarj iconunda. Şarjı biter mi diye hi. düşünmemem size bir ipucu verebilir.
  3- Ben sürekli klavye ile yazı yazan bi insan değilim fakat yazı yazan bir arkadaşım -uzun yıllar macbook kullanmış- laptopumu incelediğinde beğendiğini söyledi ve kendisi de bu cihazdan alacak.
  4- Klavye aydınlatmalı beyaz renk. gayet yeterli fakat 10-15 saniye içinde basılmazsa ışığı kapanıyor. Sürekli ışık açık özelliği yok sanırım.
  5- Ben lacivert olanı aldım çünkü en uygunu oydu. Rengi güzel değildir diye düşünüyordum fakat elime geçince çok beğendim epey şık duruyor.

  klavye ışığının fotoğraflarını ekliyorum.

  • Pennywise @pennywise

   Hocam çok teşekkür ederim cevaplarınız ve yardımınız için. Klavye aydınlatması gayet iyiymiş. Bilgisayar resmen benim isteğim üzerine üretilmiş gibi. Hepsiburada da stoğa girsin satın alacağım. @noobzayt

  • Zahid Öden @noobzayt

   @ademarslan Rica ederim. Umarım memnum kalıp uzun süre kullanırsınız. Son olarak eklemek isterim, cihazın panel ips fakat renk üretim kabiliyeti muhteşem değil fakat görüş açıları çok iyi haberiniz olsun. n140HCA-EAC , Chi Mei CMN14D3 panel kodu bunlar. Benim asıl laptopum da ips fakat onun ekran çok kaliteli, karşılaştırdığımda renklerde ciddi farklar göze çarpıyor. Ama zaten ofis için kullandığımdan benim için önemi yok.

  • Pennywise @pennywise

   @noobzayt 8 yıılık casper kullandığım için baktığım her ekran bana cam gibi geliyor hocam. Bu yüzden sorun olacağını zannetmiyorum. Zaten benim kullanımım da sizin gibi yoğun olarak office kullanımı olacak. Fakat nedenini bilmiyorum ama mağazada sanki görev çubuğu falan gereğinden büyükmüş gibi geldi. Sanırım çözünürlük ile ilgili bir olay. Gerçi çok da sorun değil incik cıncık bunlar.

  • Zahid Öden @noobzayt

   @ademarslan Evet o ölçeklendirmeyle alakalı bir şey ve ayarlanabiliyor. Cihaz size epey uygun duruyor. İyi bir seçim olur.

  • Pennywise @pennywise

   @noobzayt Yardımınız ve ilginiz için tekrar teşekkür ederim, alınca mutlaka izlenimlerimi paylaşacağım.