Tübider Bilişim Sektörü Derneği 20 Yıl kutlamaları çerçevesinde yaptığımız bir çalışmada 300’den fazla öz geçmiş değerlendirme imkanı buldum. Elektrik-Elektronik ve Bilişim Mühendislerinin öz geçmişlerine baktığımızda sıkça rastlanan hataları bu makalede sıraladım. Ne yazık ki sıraladığımız bu hataların çoğu hazır öz geçmiş şablonlarında daha da sık rastlanmaktadır. Bu sebeple mümkün olduğunda hazır formatlardan kaçınmanızı öğütlerim.

https://www.cizgi.com.tr/index.php/2019/11/26/muhendisler-icin-sik-yapilan-oz-gecmis-cv-hatalari/

Mühendisler İçin Sık Yapılan Öz Geçmiş (CV) Hataları

Tübider Bilişim Sektörü Derneği 20 Yıl kutlamaları çerçevesinde yaptığımız bir çalışmada 300’den fazla öz geçmiş değerlendirme imkanı buldum. Elektrik-Elektronik ve Bilişim Mühendislerinin öz…
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Araba alırken hangi donanımlara para vermelisiniz?

Otomobillerin donanım listesinde eskiden gövde rengi tampon, alarm, elektrikli cam, teyp yer bulurken gün geçtikçe artan donanım seçenekleri listeleri epeyce kabarttı. Bugün hem sıfır hem ikinci elde farklı markaların benzer fiyatta modellerini mukayese ederken veya sıfır kilometre alacağınız otomobile sipariş listesi doldururken lüzumluluğunu sorgulayacağınız çokça kalem var. Üstelik bu ek donanımlar bilhassa lüks araçlarda hatırı sayılır maliyetle ekleniyor.

Biz oturup aklımıza gelen başlıca donanımların gerekliliğini tartıştık. Eklemek isterseniz yorumlarınızı bekleriz. İyi seyirler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 20
 • Mesudum @mesudum

  Eskilerle yeni kullanıcılar arasında adaptasyon ve anlamlandırma konusunda fikir ayrılıkları olabiliyor böyle. Tabi bir de kullanım kılavuzu pek okunmadığı için kullanımdan ve amacın anlaşılamayışından kaynaklı düşündüğüm sıkıntılar var.

  İki bölgeli klima için eski aracımda kılavuza göre "3°C üzerindeki ayar farkları anlamlı değişikliğe yol açmaz" gibi bir ayrıntı vardı. Kadın ve erkek bünyelerindeki farklılık bilinir ve 3 derece ciddi konfor farkına neden olmakta. Ben 21 ayarlamışken eşim 24 derece ile gayet mutlu olacaktır. Tekil seyahat edenlerin bunu hayal etmesi zor ve gayet de anlaşılabilir 🙂 Bunu göz önüne alınca dijital veya otomatik gibi bir tercihi sorgulamaya bile gerek kalmaz benim açımdan.

  Otomatik çalışan far ve silecekler nasıl gereksiz bulunur, anlayamıyorum. Daha dün tünelden geçen ben, önden gelen aracın fışkırttığı sudan irkilip toparlamaya fırsat bulamadan silecekler camı otomatik olarak temizlemişti bile. O tünele girerken farların otomatik yandığını söylemiyorum bile. Manuelci bir kaç sürücünün far kapalı seyrettiğini de fark etmiştim. Sonraki arabalarımda akıllanan elektronikle birlikte kameralı bir aksesuar ile otomatik uzun opsiyonunu arayacağım. Tabi premium araçlardaki LED matris aydınlatma için gücümün yeteceğini hala sanmıyorum.

  Off-line navigasyonların pek anlamlı kalmadığını düşünsem de kısa süreli şebeke veya GPS sorunu yaşatan bir telefonun sıkışık trafikli metrolpollerde bol sin kaflı küfürlere neden olduğunu da hatırlarım.

  Güvenlikle ilgili bu gibi konfora yönelik görünen her türlü donanıma taraftarım. Şahsen gereksiz bulabileceğim ekstralar görselliğe dair olanlar: Nikelaj, kromaj, deri, logo, sticker, spoiler vs.

 • Çizmeli Kedi @cizmeli-kedi

  Harika ve çok keyifli bir bölüm olmuş, teşekkürler @can . İşte teknoseyir/otoseyir bu! 🙂

 • Makineci @makineci

  8 hava yastığı, esp ve yokuş kalkış! yaşasın Chevrolet :))

 • ismet korkut @ismet-korkut

  Fiat linea kullandım gerçekten bir sürü gereksiz tuş ve basılmayan tuşlar var

Vilnius Üniversitesi haritacılık bölümü yüksek lisans öğrencilerinin topladığı Avrupa mitleri ve masallarındaki yaratık verilerinin haritalaştırılması çalışması. 2013 yılında yayınlanmış. İlgili arkadaşlar için makale ve görselin tam boyutlu hali bu bağlantıda: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/17445647.2013.867544
Mitolojiye hep ilgi duymuşumdur. Çok güzel bir çalışma. Yalnız bizim Karadeniz bölgesinde pek araştırma yapmamışlar sanırım. Bizde hâlâ kullanılan bir mitolojik karakter var: "Germakoçi" (Lazca). Türkçesi: Dağ Adamı. İnsan ve ayı karışımı bir şey olarak anlatıldı bize. Küçükken köyde babannem falan söylerdi, "Buralardan çok uzaklaşmayın ha, Germakoçi kaçırır sizi" diye. Laz çocuklarını evin yakınında tutmak için kullanılan bir mitolojik karakter. Akşamları da hikayeleri anlatılırdı. Günümüzde çoğunluk şehirlere göçtüğü için köyde kaldı bu masallar ama nadirde olsa köyde yaşayan çocuklardan bazen duyuyorum.
Germakoçi: http://www.wikiwand.com/tr/Germako%C3%A7i
NOT: Haritanın tam halini indirmek için sayfanın en altındaki galeri kısmına bakın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

iPhone'da en kolay yoldan instagram YouTube fotoğraf video indirme ve daha fazlası için kestirmeler.
#iPhone #Apple

YouTube'u arka planda oynatan Siri Kestirmesi! İstediklerinizi hemen yapın!

Haber Linki: http://bit.ly/2SQZqby Siri kestirmelerini kullanmadan önce Kestirmeler uygulamasını App Store üzerinden indirmeyi unutmayın. Kestirme linkleri: ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

İnternette gezinirken Mac OS için oluşturulmuş işe yarar yazılımların bulunduğu bir listeye denk geldim. Mac sahipleri baksın belki faydalı bir şeyler çıkabilir. https://github.com/nikitavoloboev/my-mac-os/blob/master/README.md

Aynı kişi iOS için de bir liste hazırlamış. Daha tüm listeye bakacak zamanım olmadı ama ilginç uygulamalar var.
https://github.com/nikitavoloboev/my-ios/blob/master/readme.md

BeğenFavori PaylaşYorum yap

T.C. Kimlik Numaralarının Algoritması

 

11 haneden oluşan TC kimlik numaralarının iki bölümü bulunuyor. Birinci yani aslında kimlik numarasının ilk 9 haneden oluşan kısmı ve ikinci kısım numaranın son iki hanesi. Son iki hane, ilk dokuz hanenin bir bakıma “sağlamasını” yapıyor. Çeşitli algoritma hesaplarıyla ortaya çıkan bu rakamın “tek sayı” olması, “matematiksel” olarak pekte mümkün değil.

Kimlik numaralarının son 2 rakamı, sadece ilk 9 rakamının doğrulayıcısı konumunda. Yani asıl numaramız ilk 9 rakam. İlk 9 basamak arasında kurulan bir algoritma bize 10. basamağı, ilk 10 basamak arasında kurulan algoritma ise bize 11. basamağı verir.

İlk hane 0 olamaz.

TC kimlik numaralarımızın 1. 3. 5. 7. ve 9. hanelerinin toplamının 7 katından, 2. 4. 6. ve 8. hanelerinin toplamı çıkartıldığında, elde edilen sonucun 10'a bölümünden kalan, yani mod10'u bize 10. haneyi verir.

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. ve 10. hanelerin toplamından elde edilen sonucun 10'a bölümünden kalan, yani mod10'u bize 11. haneyi verir.

 

 

Örneğin 10. rakamı bulalım:
10562272296 bu numaraya uygulayalım.
1+5+2+7+2=17 17*7=119 119-10=109 109'u 10'a böldüğümüzde kalan 9 çıkar ve bu da 10. rakamı bize doğrular. 10562272296

 

Şimdi de 11. rakamı bulalım:
1+0+5+6+2+2+7+2+2+9=36 36'nın 10'a bölümünden kalan 6'dır. Bu da bize son rakamı doğrular. Yani 10562272296

 

 

Mustafa Kemal Atatürk'ün TC kimlik numarası da bu yol ile bulunabilmekte.

0 ile başlamayacağı için 1 ile başlamıştır. İlk kimlik numarası ona verildiği için, ilk 9 rakamı 100000001'dur. Son 2 rakamın doğrulaması yapıldığında ise 10000000146 sayısı ortaya çıkar ve bu da Mustafa Kemal Atatürk'ün kimlik numarasını verir.

 

Ardışık 2 kişinin TC kimlik numaraları arasındaki bağıntı

11 basamaklı TC kimlik numaramızın son 2 hanesini atıyoruz. 9 rakamlı bu sayıdan 29999 çıkarttığımızda kütükte bizden 1 önceki birey numarasına sahip olan kişinin TC kimlik numarasının ilk 9 basamağını buluruz. Baştaki yöntemlede son 2 rakamı bulabiliyorduk. Böylece bizden bir önceki kişinin TC kimlik no'sunu bulabiliriz.

Yine aynı taktiği uygulayarak bizden sonrakileri ve öncekileri kolaylıkla bulabiliriz.

Özetle her ne kadar karışık gibi görünse de, kütükte sizden sonra gelen kişi sizin TC kimlik numaranızın 29999 fazlasına denk geliyor. Son 2 rakamını da kurulan algoritma ile bulabiliriz.

Sizde kendi TC kimlik numaranızda deneyebilirsiniz...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Millet, Aral'a ve oyun satıcılarına kızıyor ya, Aral ve oyunları çıkarın, yerine sevdiğiniz bildiğiniz markaları ve ürünleri koyun, hiçbir şey değişmez. Aldığınız her üründe benzer diyaloglar dönüyor. Yapılan her indirim neticesinde firmalar arasında dönen konuşmaları bilseniz, açıklanan dokümanların son derece masum olduğunu görürdünüz. Muhtemelen bir gün ortaya çıkar diye yazışmalardaki dil 'seviyeli'. Bir oto kontrol uygulanmış.

Bunu gündemde vs konuşamayız. Ertesi gün kendimizi mahkemede buluruz. Birgün belki emekli olursak anı kitaplarımızda yazarız.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 111
 • tbpmlk @tbpmlk

  yukarıdaki yorumları okurken sinirlenmemek elde değil. yok destek olmuş, yok yıllardır takip ediyormuş... gören de ts'nin avukatlık ücretlerini ne bileyim kirasını falan karşılıyorlar sanır.

  tüm editörler yıllarca bu işlerin nasıl döndüğünü kimseler bilmezken bile tartışmaya açan ve ticari riske rağmen bunları gündeme getiren insanlar. yorum yaparken bir kere bunu akıldan çıkarmamak gerekli.

  şu veya bu sebepten bir kısım haberler gündeme alınmamış, unutulmuş veya görmezden gelinmiş olabilir. bu durum ne editörlerin ne de ts'nin değerini azaltacak şeylerdir zira işin uzmanları olarak nasıl bir yayın yapacaklarını onlara öğretmek doğru bir yaklaşım değil.

  sizler mahlas isimlerin arkasındaki anonim insanlarsınız oysa onlar tüm bilgileri açık olarak iş dünyası içinde var olan kişiler. dolayısı ile onlara "şöyle yapın, böyle yapın" deme hakkına sahip değilsiniz. bu konularda çok duyarlı iseniz "kendi" yaptığınız işlerde bahsettiğiniz "hataları" yapmazsınız bizler de izleriz.

 • Kaan @k

  Otosansürden bu korkuyu salan dışında kimseye fayda geldiği görülmemiştir.

 • eSa @esa

  @gamsizm Peki ne yapalım abi ekmeği bile Çin'den sipariş vereceğim o duruma geldim.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Yapacak pek bir şey yok. Olayın üzerinden 6 ay geçmesine rağmen adı geçen firmalar hayatlarına devam ediyor. İnsanlardan bir protesto vs görmediler. Düzen de değişmedi. Cezaların daha da caydırıcı olması ve ihbar beklemeden devlet tarafından denetlenmeleri gerekiyor. Tüm sektörler için böyle bu. Kim tekelse kuralı kendi koyuyor. Zamanında Intel korkusundan koca koca firmalar AMD anakartları beyaz, isimsiz kutularda sattı. Ki ABD var AB var tekelleşmenin sonunun kötü olduğu yerler bunlar. Ona rağmen yaşandı.

  • eSa @esa

   @gamsizm Kendim adıma elimden geldiği kadar bu firmaları kullanmıyorum temin mümkün ise başka yolları deniyorum ama dediğiniz gibi topluluk tepki göstermedikçe değişen bir şey olmayacak. Bir ara 2 si 1 arada pc almayı düşünüyordum çok araştırdım takip de bulundum indirim yokken örnek veriyorum 100 lira ise indirim gelmeden 1 gün önce 200 yapıp %30 indirim diyorlar ve maalesef bizler de inanıp kanıp hemen alıyoruz.

   Belki sizler bu alışverişlerin alternatif yolları hakkında bilgilendirmeler yapıp bir nebze de olsa bu tekelleşmeye karşı bilinçlendirme yapabilirsiniz.

  • Paralelport @paralelport

   Hayır. Yapacak çok şey var: sadece acemi tüketiciler olduğumuz için işi bilmiyoruz. Dersimize çalışmamız gerek. Pes edenlere bakmayın.

   Bu ülke mükemmel mi? Değil. %100 sorunsuz mu? Değil. Bunları herkes kabul ediyor. Fakat ülke %0 da değil. Tek eposta ile semtimdeki ufak yeşil alan 2017 bütçesine alındı, alan yenilendi. Tek eposta ile koca havalimanında sistem değişti.

   Bugün GDO tespit edilince kamuoyuna bilgi veren bir bakanlık var. Firmaları açıklayamadı diye ümit kesmemek gerek. Ne oluyor bizde? Halk bir şey çıkmaz be abi, böyle gelmiş böyle gider be abi diye teslim oluyor, oyu ile işbaşına gelen bakanlığa tek telefon bile açmıyor. Change.org'a yazmakla bu işler tam olmuyor, ama ilgili makama mesela BİMER'e tek eposta atsan işe yarar. Halbuki bu toplumda helal gıdaya ve kanserojen maddelere önem veren çok kişi var; bilinçlenseler gerisi gelir.

   Bir ülke onun vatandaşları kadar iyi olabilir. Ben çoktan kendi vatandaşlarınca güzel işler hale getirilmiş bir ülkeye kaçayım da kendimi kurtarayım demek belki bir çözümdür. Çoğumuz için değil.

   (Dipnot: Bu konuda raporu okumayı henüz bitiremediğim için başka bir şey yazacak değilim. Muazzam rapor. Rekabet Kurulu epey sıkı çalışmış).

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @paralelport Pek çalışmalarına gerek kalmadı. Tüm o veriler firmalara baskın yapılıp HDD'ler kopyalanarak elde edildi. Zaten aklımda yanlış kalmadıysa 2 sene sürdü bu iş. Hatta gündemlerin birinde konuştuğumuzu hatırlıyorum, bi araştırma vardı ne oldu o iş diye. Uzun bir sessizlik olmuştu.

   Hodri meydan. Firmalar orda. Buyrun tepki koyun. Ben merakla izleyeceğim. Hiçbir şey olmayacak ve de değişmeycek iddiam bu.

 • Mahzuni @mahzuni

  Genel olarak takipçilerin serzenişlerini anlıyorum ancak editörlere hak verilmesi gerektiğini, ...mış gibi yapmak yerine hiç gündeme almamalarını anlayışla karşılamak gerektiğini düşünüyorum. Hele hele vay efendim siz bundan çıkar sağlıyorsunuz gibi görüşleri ise nitelendirecek sıfat bulamıyorum.

  Bakın zamanında (03.12.2015) çekilmiş "Türkiye’de oyunlar neden pahalı?" isimli videoyu hatırlatmak isterim. https://teknoseyir.com/turkiyede-oyunlar-pahali
  Yorumlar kısmında gayet güzel yazılar var ve @nikomedya sormuş Mart 2015'te rekabet kurulu tarafından açılan soruşturma ne oldu diye. Soruşturma 2 sene sonra anca sonuçlanmış. 2 sene boyunca neyi araştırmışlar acaba?

  Ülkede her alanda açık açık her türlü yolsuzluk hırsızlık yapılıyor. İnsanlar baskı ve tehditle sindiriliyor. Teknoseyir'e gelince vur abalıya ...

photofxp.com (BasCek 2.0 😉 )
İsmi hakkında ne düşünürsünüz?
photo: açıklamaya gerek yok sanırım:)
fx: fotoğraf işleme kısmı için (Photoshop ve Lightroom içeriği)
xp: Teknik eğitimlerler ile tecrübe kazanma kısmı

fotografxp.com da olabilir ama İngilizcesi daha bir geniş kitleye hitap etme potansiyeline sahip olduğu için daha makul. Çift dil desteği sunabilirim ama dürüst olmak gerekirse #BasCek tecrübesi Türkçe ile ve sadece Türkiye'ye hitap etmekle karın doyurmanın pek mümkün olmadığını gösterdi.

Buradaki iş modeli daha değişik, video eğitimleri (fotoğrafçılık konuları ve ekipman kullanım kılavuzları ki simülatör gibi) paralı olacak ve eğitimi alan '+' üye doğrudan destek imkanına kavuşacak, içerik talebinde de bulunabilecek. Bu ek içeriklerin kimi '+' üyelere ücretsiz olacak kimi gene ücretli olacak. Kullanım kılavuzları için Canon Görsel Akademi'de olduğu gibi firmalar ile işbirliğine bile gidebilir ki o nedenle İngilizce olmasını tercih ediyorum (Fujifilm açık görüşlü onda Türkçe olma potansiyeli var). Temel giriş seviyesi içerikle sınırlı olmayacağız, gidişata bakalım ileride stüdyo ışıkları gibi pro eğitmen anlatımlı içerikler de eklenir.

Yazılım çalışmak için 'pet project' gibi bir şey aslında (portfolyo çalışması) ama tutarsa ana işimiz olur belki kim bilir:) Bu insanları bilgilendirme, bir şey üretme olayı iş gibi gelmeyen keyif aldığımız bir şey sonuçta;) Ha bir de karavandan takılmak istiyorum, ülkeyi şehir şehir gezerek bire bir eğitim de verebilirim, Anadolu'dan talep çok aslında da arz zayıf kalıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bozuk sabit diskten veri kurtarma nasıl yapılır?

Editörümüz Murat Gamsız, bozulan diskindeki verileri nasıl kurtardığını anlatıyor. Video içinde geçen uygulamaların linkleri aşağıda. Siz de yorum alanında kendi tecrübelerinizi aktarabilirsiniz.

Testdisk

R-Studio

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 136
 • datakurtarma @datakurtarma

  Merhaba, eğer bir data kaybı yaşıyorsanız her şeyden önce bilmediğiniz fiziksel ve yazılımsal müdaheleden uzak durmalısınız. Data üzerinde ne kadar fazla işlem yapılırsa verilerin kurtarılma ihtimali giderek o oranda azalmaktadır. Eğer sorun fiziksel değilse veri kurtarma programı ile kurtarılabilecek dosyaları görmeye çalışabilirsiniz. Her durumda bu çözüm olmayabilir, sorunun ne olduğu ile doğrudan ilgili. Bu durumlar için firmamız tarafından satışa sunulan https://www.tahlis.com - Tahlis Veri Kurtarma Yazılımına göz atabilirsiniz. Eğer verilerinizi kurtarmak çok daha önemliyse asla üzerinde işlem yapmamanızı vurgulayarak söylemeliyiz. Hemen bir profesyonel destek almalısınız. Uzun yıllardır sektörde edindiğimiz geniş kurumsal ve bireysel referanslarımız ile sizin için de çözüm üretebiliriz. https://www.goldverikurtarma.com adresini ziyaret ederek veri kurtarma talep formunu doldurabilirsiniz, tüm prosesi de müşteri panelinizden takip edebildiğinizi hatırlatmak isteriz.

 • memphis @memphis

  Yine bi disk bu sefer el çarpması sonucu yan devrilen kasa içindeki 3,5" WD 1 tb sabit disk
  PC çalışmıyordu yan devrilirken inşallah bişey olmamıştır derken ertesi gün açtığım pc den 3-5 defa tık tık tık benzeri kafa vurma sesi duydum sonra kafa vurma sesini kesti şimdi disk sanki daha fazla sesli ve daha sıcak çalışıyor ekran görüntüsü aldığım programdan anlayan yorum yapabilecek kimse var mı
  teşekkür ederim şimdiden