#Windows10 Pil ikonu üzerinden ekran parlaklığı seçilen kısım son 1809 güncellemesi ile bende uçtu Microsoft'tan destek aldığımda eski sürüme dönün demeyi çözüm buldu. Ayrıca temsilcinin güncellemenin dağıtıldığından haberi dahi yoktu..

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #TeknoYardım

Xiaomi mi box 3 üzerinden TV+ uygulamasını sorunsuzca kullanıyordum. Yeni oluşturduğum ağ üzerinden sadece bu uygulamada sorun yaşıyorum. Uygulama açılırken hata verip kapanıyor yeni ağın dışından erişim sağladığımda sorunsuzca çalışıyor. Ağ düzenim şu şekilde;

İnternet bağlantı hızımı 2 katına çıkartmak için 2. vdsl aboneliği aldım.
Kurulumu şu şekilde yaptım:
2 VDSL modemi de köprü moduna aldım, dhcp kapattım lan portlarından çıkış alıp load balancer özelliği bulunan Tp-link TL-ER5120 cihazına duan wan olarak giriş yaptım İsp modem kullanıcı adı şifrelerini wanlara doğru olarak girdim. İnternet erişiminde her hangi sorun yok load balance ayarını yaptıktan sonra iki hattın hızını birleştirip sorunsuzca erişimi sağlamış oldum.

Gigabayt ağ üzerinden ve 5ghz WiFi ile sorunsuzca kullanabiliyorum mobil uygulamalarda vb. hiçbir sorun yaşamadım yalnızca xiaomi mi box üzerinden TV+ uygulamasında sorun yaşıyorum. Ayrıca wan bacaklarından herhangi birini pasif duruma getirdiğimde hiçbir sorun olmandan aynı ağdan TV+ çalışıyor..

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 10
 • SonkaBonka @sonkabonka

  2 VDSL hattı 2 farklı IP demek.
  TV+ sunucusu 2 farklı IP'yle bağlanma girişiminizi 2 ayrı yerden oturum açma olarak algılıyor olabilir; ki yüksek ihtimalle de öyle. Load balance cihazlarda bankacılık uygulamaları ve web siteleri de paranoyaklaşabilir.
  Cihazın arayüzünden bazı siteler için istisna oluşturabilirsiniz...

  • Anıl @ceft

   Banka siteleri ve mobil uygulamalarında herhangi bir sorun oluşmadı henüz.
   Web sitelerini adres olarak ayrı kategorilendirmek yapılamayacak şey değil fakat TV+ yayınları sunucusundan geliyor yayın ip tabanlı iletim sanırım bunun tespiti ve yapılanmasını başaracak kadar network bilgim maalesef yok.

   Bunun dışında fikir olarak aklımda gelen bir durum daha var mümkün mü bilemiyorum tüm ağın çıkış ip sini 1. hattan sağlamak 2. hattın kapasitesinden yararlanmaya devam etmek..

  • SonkaBonka @sonkabonka

   @ceft
   Bahsi geçen cihazı daha önce hiç kullanmadım dolayısıyla ne söylesem yalan olur.
   Size tavsiyem, eğer yapabiliyorsanız ve cihazda da böyle bir özellik mevcutsa, IP grupları oluşturun.
   Ardından TV Box'u da belli bir gruba dahil edin.
   Bu işlem için ister manuel IP atayın veya cihazın arayüzünden TV Box'un MAC adresini bularak bahsi geçen gruba dahil edin.
   Sonrasında bu grubu sadece WAN1 ya da WAN2 arayüzünden internete çıkabileceği bir kural oluşturun.
   Cihazınız kurumsal sınıfta olduğu için kesin böyle bir özelliği vardır ama nerededir, nasıl yaparsınız hiçbir fikrim yok.

 • Servet @enigmasi

  @ceft bireyselde de var. İnternet’in yanında ağ bağlantısını da birleştirebiliyorsunuz (2x1Gbit).

 • RockandRage @rockandrage

  Load balancer uygulanan cihazlarda sticky connection özelliğini açmanız lazım. Bu şekilde talep hep aynı hattan çıkış yapar ve bağlantıda problem olmaz.Sorun bundan kaynaklı olabilir. Eğer tek hattın hızı yeterli ise modemleri aynı ağda toplayın ve clientlarda manuel ip ile yada dhcp üzerinden statik ip ataması ile farklı gatewayler gösterin. Böyle herkes aynı ağda olur sadece farklı kapılardan çıkmış olurlar. Multi wan kullanılan ağlarda bu tarz sorunlar olması normaldir.

 • Anıl @ceft

  Yönlendirme kuralını şu şekilde denedim

  Cihaza sabit ip atadım atadığım ip adresini wan 1 den çıkış yapmasını belirledim çıkış yapıyor sorunsuz, TV+ yine erişim almadı wan 2 ye yönlendirince de aynısı oldu.

  Gateway adreslemeyi grup kurdum gurupta olan cihazları wan 1 yada 2 ye yönlendirmeyi denedim ama TV+ yine erişim almadı.

  Hatları yedekli olarak tanımadığımda sorunsuz çalıştı bu seferde hatların diğeri standby olarak pasif kalıyor hız birleşmemiş oluyor.

  • SonkaBonka @sonkabonka

   Ayarları uyguladıktan sonra cihazı yeniden başlatın. Ayarları hemen uygulamıyor olabilir.
   Baktınız yine olmuyor firmware'i güncellemeyi deneyin.

  • Anıl @ceft

   @sonkabonka Reboot ederek denemiştim firmware güncellemesini TPlink Türkiye uzaktan erişim ile ayarları kontrol etmek istediğinde yapmıştı sonuç alamamıştı. Türk usulu çözüm yarattım kendimce, hattın tekini ayıırıp statik ip ile router'a atadım modemi normal kullanıma ayarladım böylece TV+ router a girmeden modemden erişim almış oldu. Hem istediğim gibi hızı birleştirdim hemde sorun ortadan kalkmış oldu. Gelişmiş cihaz ve çok detaylı ayar imkanı sunsa da sorunu çözüme kavuşturamadım.. Yorumlarınız için teşekkür ederim.

  • SonkaBonka @sonkabonka

   @ceft
   Güzel ve kalıcı bir yöntem 🙂

#akış hepsiburada verdiğim siparişleri ( satıcısıda hepsiburada ) ürünleri tek bir kargoyla yollamak yerine 3 e ayırıp 2sini PTT kargoya veriyor. Neye göre nasıl çalışıyorlar belli değil bakalım kapıya kadar sorunsuz ulaşacak mı ?..

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • reducto @protego

  Onu eğer ürünlerden bir kısmı gecikecekse yapıyorlar. Hazır olanları yolluyorlar. Böylelikle bir ürün için hepsinin hazır olmasını beklememiş oluyorsun. Ve bu ayrı ayrı kargoya verme işlemi için senden ek kargo parası da istemiyorlar 🙂 Bunu yapan kaç firma var? Aslında çok iyi bir yaklaşım bu, neden kötü birşey olarak düşündün ki? 🙂

 • Anıl @ceft

  Hızlı ulaşması adına yapıldığının farkındayım fakat PTT kargoya karşı soğuk bir yaklaşımım var. PTT yerine farklı kargo seçilse durumdan huzursuz olmazdım. 🙂

  • reducto @protego

   Kargo firması meselesi ayrı olay ve katılıyorum sana. Uzun süredir kargo firması seçtirmiyor. Bana kalsa ben yurtiçi kargo isterim ama aras'la yolluyor mesela bazen... HB'den ürün alırken eğer İstanbul'daysan ve ürün de uygunsa HızlıExpress'i seçmek en mantıklısı. Hem kargo aynı gün içinde sana ulaşıyor hem "geldik bulamadık" saçmalıkları yok, hem paketler ezilmiş falan olmuyor kesinlikle. Eskiden bir kurye firmasıyla çalışıyorlardı bunun için şimdi kendi firmalarını kurdular daha da iyi oldu. Pazar günü bile teslimat var. 10 lira ücreti var ama değer. Kargo firmalarıyla uğraşıp kanser olmaktansa 6 lira yerine 10 lira verilir yani..

 • Anıl @ceft

  3 parça ürünler zaten 1 aras, 1 ptt, 1 tane daha ptt'ye bölmesi garip geldi. Çıkış tarihleri pttler aynı aras 16 ocak.

 • Anıl @ceft

  Ürünler teslim edildi fakat umduğum olmadı ptt sorun çıkartmadan kapıma kadar geldi. Sürprizi ise aras kuryesi yaptı. Öğleden önce arayıp evde olup olmadığımı sordu evde olduğumu söyleyince saat 5 e kadar teslim olacağını söyledi kapattı saat 4 ü geçince geri aradım aradım teslim edemeyeceğini çok istiyorsam buluğunduğu yeri söyleyip yüzüme kapattı durumu şubeye bildirmem sonrası caddenin başına kadar geldi mecburen elinden sokak ortasında alıp kontrol ettim. Kısacası bölgede çalışana göre hizmet kalitesi değişebiliyor. UPS kargo benim gözümde birinci.

  • reducto @protego

   Müşteri hizmetlerini arayıp şikayet edin. Bu şube işleri franchise modeli olduğu için çalışana göre kalite oluyor. Ama şikayetini yaparsanız ilgileniyorlar. Ben sürekli yetişemiyoruz diye bahane uyduran kargocuyu şikayet ettim 2 gün sonra ek araba koydular şubeye, paşa paşa getirdiler o saatten sonra 🙂 Burda da en iyisi Yurtiçi şu an...