🙁 🙁 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ülkemizin önemli profesörlerinden biri olan Celâl Şengör’ün bu kitabı oldukça cesur bir isimle okuyucuya sunululan başarılı bir eser. Aslında cesur bir isim dememizin nedeni kitaba ön yargılı bir şekilde, okumadan yorum yapıcak kitleden kaynaklanmakta. Burada diktatör kelimesi kitabın başında da söylenildiği gibi günümüz anlamında değil. Günümüzde ”zorba, ifade özgürlüğünü kısıtlayan” anlamına gelsede kelimenin kökeni milattan önce 100-44 yıllarına Gaius Julius Caesar’dan gelmektedir. Buradaki diktatörlükte Tüm düşüncelerini milletini temsil eden, meclise öyle veya böyle dediklerini kabul ettirip uygulatması vardır. Yani sonuç olarak bu diktatörlük özgürlükleri elden alarak, haksız, şiddetle yani zorbalıkla değil ikna ederek dediklerini yaptırmaktır. Bu yüzden kitabın sadece adına bakarak ağır eleştiri yapanları ciddiye almamanızı öneririm. Bu eleştiriyi yapanların en büyük problemi cehalet olarak da yorumlanabilir.

Peki Atatürk nasıl kararlarını kabul ettiriyor, bu kararları nasıl millete kabul ettiriyor ve problem çözme yöntemleri nasıldır diye merak ediyorsanız, sorunuzun cevabı kitapta sizi bekliyor. Celal Şengör kitabında Atatürk’ün bilim adamlığına öyle güzel değiniyor ki, kitap bittikten sonra keşke daha uzun olsaydı dedirtti.

Ka Kitap yayınevinden çıkma elimde 16. basımı olan bu kitabı mutlaka okuyun derim.

Dahi Diktatör – A.M. Celâl Şengör

Ülkemizin önemli profesörlerinden biri olan Celâl Şengör’ün bu kitabı oldukça cesur bir isimle okuyucuya sunululan başarılı bir eser. Aslında cesur bir isim dememizin nedeni kitaba ön...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Eksi_Nomisma @eksi_nomisma

  Çok güzel bir kitap, okumuştum, ben de tavsiye ederim. Paylaşım için teşekkürler.

  Aslında diktatör tanımı Roma’da senato tarafından savaş gibi zorunlu dönemlerde bütün güçleri tek elde ”geçici” bir süreliğine ele alan kişiye denir. Roma tarihinde pek çok diktatör vardır ve dediğim gibi bu yetkileri belli süre sonra devretmişlerdir. Fakat Caesar kendini ömür boyu diktatör ilan etmiştir ve diktatör tanımları günümüzde ona ithafen yapılır. Zaten o öldükten sonrada çıkan iç savaşı kazanan yeğeni Octavianus, Augustus adıyla ilk Roma İmparatoru olarak tahta çıkmıştır.

  Caesar’ın diktatör olduğu dönemlerde basılan bir sikke. Üzerinde Caesar -- Dictator -- Quartus yazıyor. Yani Sezar dördüncü kere diktatör. Adam sürekli olarak yetkisini uzattırıyordu, işin yasal kılıfını da bulmuştu 🙂

 • seyirintekno @seyirintekno

  Başarıları bir kenara dura dursun, kendisi pek şımarık bir profesör.

  • Mustafa İMECİ @mimeci

   Jeoloji ve tektonik konularında 6 kitap, 175 bilimsel makale, 137 tebliğ özeti, pek çok popüler bilim makalesi, tarih ve felsefe ile ilgili de iki kitap ve 300’e yakın deneme yazısı yayınlamıştır. ABD, Rusya, Avrupa ve Almanya’nın bilimler akademisine üye olan Şengör’ün yayınlanmış 1826 makalesi vardır ve bu makalelere 12658 atıf yapılmıştır.(biraz hakediyor sanki)

  • atomfalse @atomfalse

   her köşe başında birer Celal Şengör olsa hiç bir şey olmaz çünkü adam şımarık. Eminim @seyirintekno senden her köşe başında bir tane olsa marsa koloni kurardık haklısın sonuna kadar.

Burak Özkes paylaştı.

Hepsiburada’da bugüne özel tüm kitaplarda (hepsiburada’nın satıcı olduğu kitaplar) sepette %10 indirim var. Gerçek indirim, önce bindirim sonra indirim değil 😀 50 lira üstünde kargo bedava. Ayrıca 75 lira üstüne sürpriz kitap hediye diyor. Ne kitabı belli değil. #Kitap #Hepsiburada #HaberinizOlsun @burakozkes

Edit: Hediye kitap ensar olayını anlatan Çığlık isimli kitapmış

http://www.hepsiburada.com/kitaplar-c-2147483645

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Hepsiburada indirimleri bindirme sonrası yapılan indirimler. Bu yüzden bloga yazmadım, eve gidince detaylıca bindirmeli indirimi gösteririm.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Gaziantepsporlu Rajtoral, bugün kendini asarak hayatını sona erdirmiş 🙁

František Rajtoral | Blonďatý zázrak | HD

Video o jednom z kmenových hráčů FC Viktorie Plzeň a reprezentace ČR. Poděkování patří dalším video editorům - Marku Kratochvílovi a Vaškovi Šubrtovi. Song: ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Prof. Dr. Celal Şengör’ün öğrencileriyle bir ders kapsamında yaptığı (2 Mart 2017 Teke Tek Özel yayınında da bahsettiği) geziden ufak bir bölüm.

Celal Şengör Bergama'daki Jeolojik Oluşumları Anlatıyor

Prof. Dr. Celal Şengör'ün öğrencileriyle bir ders kapsamında yaptığı (2 Mart 2017 Teke Tek Özel yayınında da bahsettiği) geziden ufak bir bölüm.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şarkı güzel oturmuş.

The World of Sniper Ghost Warrior 3

Listen to the Emotive Music of Sniper Ghost Warrior 3. The Sniper Ghost Warrior 3 score is currently available on Spotify, iTunes, and Google Play: http://ww...
BeğenFavori PaylaşYorum yap